Przejdź do sklepu brw.pl

Styl japandi: minimalistyczne dodatki

Czytaj
26.07.2021

Styl japandi: minimalistyczne dodatki

Spotkanie dwóch pozornie dalekich sobie estetyk – ascetycznego stylu japońskiego oraz przytulnego, choć oszczędnego scandi – zaowocowało powstaniem zupełnie nowego trendu. Japandi to kwintesencja minimalizmu i prostoty, a także wyraz umiłowania natury i szacunek do tego, co ulotne. W imię zasady less is more wnętrza w stylu japandi dekorowane są z umiarem, a każdy detal pełni w nich z góry określoną funkcję. Jakie dodatki dobrze oddają ducha japandi i odnajdują się w perfekcyjnie zaaranżowanej przestrzeni? Podpowiadamy!

Japandi: dodatki

Mieszkanie w stylu japandi – jak je zaaranżować?

We wnętrzu, w którym królują skandynawski minimalizm oraz japoński ład i porządek, próżno szukać bibelotów i typowo dekoracyjnych drobiazgów. Tam, gdzie funkcjonalność wypiera ozdobność, siłą rzeczy rezygnujemy z tego, co zbędne. Czy w takim razie skromny z natury styl japandi tworzy przestrzeń na obecność dodatków? Aby lepiej zrozumieć, jaka rola przypada dekoracjom zgodnym z popularnym trendem, dobrze jest poznać jego podstawowe założenia.

>>Japandi: co to za styl i czym się charakteryzuje? Dowiedz się więcej!

Japandi w pigułce

Japandi to idealne połączenie dwóch stylów: japońskiego i skandynawskiego, jednocześnie dalekich, ale w pewnym sensie również bliskich sobie światów. Charakterystyczne dla japońskich wnętrz surowość, dyscyplina, równowaga i zaskakująca precyzja przeplatają się tu z przytulnością i naturalnym ciepłem skandynawskich aranżacji. Tak zaprojektowane wnętrze sprzyja wyciszeniu, ale jednocześnie wprawia w dobry nastrój i działa kojąco na zmysły. Można powiedzieć – duet doskonały. I trudno się z tym nie zgodzić.

Między japońskim wabi sabi a duńskim hygge

Japońska skromność, obecna zarówno w podejściu do urządzania wnętrz, jak i codzienności, ma swoje źródło w filozofii wabi-sabi. Pojęcie to odnosi się do pokornego, prostego, a przy tym szczęśliwego życia oraz dostrzegania piękna w rzeczach przemijających, czyli wpisanych w naturalny cykl życia i śmierci. Praktyka wabi-sabi oznacza zanurzenie w teraźniejszości, ale też zgodę na zmiany wywołane upływem czasu.

Taka postawa pozwala czerpać radość z rzeczy i sytuacji zupełnie niepozornych, co z kolei bliskie jest duńskiej koncepcji hygge. Słowo to w najprostszym tłumaczeniu oznacza wygodę, błogostan, jednak jako idea, zgodnie z którą postępują społeczeństwa skandynawskie, motywuje do doceniania małych przyjemności. We wnętrzach hygge wyraża się poprzez dobór naturalnych materiałów, prostych i praktycznych mebli oraz jasnych kolorów. Piękno i harmonia aranżacji idą w parze z komfortem otwierającym domowników na zaangażowanie w życie rodzinne czy towarzyskie.

Japandi: dodatki z duszą

Styl japandi to sztuka dostrzegania wartości w posiadanych już przedmiotach, nawet, jeśli widoczny jest na nich ślad czasu. Oznacza to, że jakość stawiana jest ponad ilość, a każda rzecz znajdująca się w domu jest w nim nie bez powodu.

Zgodnie z tym trendem wnętrza japandi powinny charakteryzować się lekkością i subtelnością, co wymaga rozsądnego podejścia do planowania przestrzeni. Ponieważ design japońskich wnętrz opiera się na minimalizmie, dekoracje uzupełniające wystrój muszą być dyskretne, naturalne a przy tym pełniące konkretne funkcje. Japandi ceni tradycyjne rzemiosło, dobrej jakości materiały oraz akcesoria tworzące przytulny nastrój.

>>Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu japandi – sprawdź minimalistyczne dekoracje, tekstylia i artykuły oświetleniowe. Zainspiruj się!

Naturalne materiały, czyli drewno, bambus i plecionki

Minimalistyczny styl japandi lubi elementy, które pozwalają wprowadzić do domu wrażenie porządku i przytulności, a przy tym nie zagracają niepotrzebnie wnętrza. W aranżacjach zaprojektowanych na tę modłę dobrze sprawdzają się więc lekkie dekoracje, np. designerskie lampy, lampiony, koszyki. Aby pomieszczenie wypełniła energia zen, wybieraj przedmioty wykonane z naturalnych surowców takich jak drewno, bambus czy plecionki.

Do pomieszczeń, w których dominują spokojne, neutralne barwy, warto zaprosić kosze z trawy morskiej – idealne do przechowywania tekstyliów, drobiazgów lub doniczek z roślinami. Duże kosze z uszami świetnie wkomponują się w przestrzeń utrzymaną w beżach, złamanych bielach czy odcieniach sytuowanych w palecie popielatych szarości. Oprócz naturalnych koszy do przechowywania nadadzą się bambusowe pudełka i drewniane miseczki, które wyeksponujesz w przedpokoju lub pokoju dziennym.

Ceramiczne dodatki – pochwała rzemiosła

We wnętrzach japandi ważne miejsce zajmują ceramiczne, najlepiej ręcznie wykonane, wazony, donice i naczynia. Wyroby tradycyjnego rzemiosła, niezwykle cenionego w stylu japońskim, są doskonałym dodatkiem do aranżacji, w których forma i jakość stawiane są na pierwszym miejscu. Dodatkowo dekoracje tego typu sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne i jednocześnie eleganckie.

Wybierając ceramiczne przedmioty do swojego domu, stawiaj na stonowaną kolorystykę oraz brak wzorów czy ozdobnych tłoczeń. Idealnie, jeśli wazony lub naczynia będą gładkie i smukłe, choć niekoniecznie doskonałe. Japandi akceptuje wszelkie „skazy” i ślady zużycia, podnosząc je do rangi zalet.

Ceramiczne wazony
Wazon KulaWazon TrendWazon Trend matowy to proste i stylowe dodatki do wnętrz japandi

Tekstylia w aranżacjach japandi

W domach urządzonych w stylu japandi nie może zabraknąć również tekstyliów. Przytulne, miękkie tkaniny to dodatek, który zaczerpnięty jest z estetyki scandi lubującej się w ciepłych aranżacjach. Jednak, aby przemycić w nich również akcenty rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, warto pokusić się o zakup tekstyliów lnianych i bawełnianych.

We wnętrzu japandi nie bez znaczenia są również kolory – dobrze, aby poduszki, koce czy nawet dywany charakteryzowały spokojne odcienie z palety pasteli czy kolory ziemi. Jeśli przedmioty te zdobią wzory, niech będą to subtelne rysunki – krzykliwe i nazbyt wyraziste printy, podobnie jak akcenty mocnych barw, znacznie odbiegają od założeń stylu japandi.

Dekoracje ścienne – motywy roślinne i geometria

Wnętrze w stylu japandi, choć ascetyczne i oszczędne w formie, nie stroni od roślin, szczególnie tych naturalnych. Efektowne rośliny domowe są mile widzianym elementem aranżacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zieleń zagościła nie tylko w kwietnikach, ale i na ścianach – np. w formie minimalistycznych obrazów.

Sposobów na aranżację w stylu japandi jest wiele. Wszystko zależy od tego, czy w Twojej interpretacji przeważy pierwiastek przytulnego hygge czy skromnego i surowego wabi-sabi. Jeśli mimo wszystko chcesz ocieplić wnętrze, wypełniając pustkę na ścianach, postaw na minimalistyczne obrazy przedstawiające rośliny lub geometryczne kształty. Umieść je w prostych, drewnianych ramkach i pamiętaj o umiarze. Jeden lub dwa plakaty w zupełności wystarczą. W Twoim mieszkaniu znajdują się ściany wyłożone drewnianymi panelami? Wówczas przytulny klimat wnętrza podkreślą rośliny doniczkowe zawieszone na ścianach w makramowych kwietnikach.

Wiesz już, jakie dodatki ozdobią Twoje wnętrze w stylu japandi? Zainspiruj się z nami i zaproś hybrydowy trend do swojego domu!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0