Koc przyjazny dla skóry – przewodnik po materiałach
CzytajKoc przyjazny dla skóry – przewodnik po materiałach
W chłodne wieczory nic nie otuli Cię tak, jak miękki koc i kubek ciepłej herbaty. Przytulne tekstylia sprawdzą się jednak w wielu okolicznościach – na spacerze z dzieckiem, na letnim pikniku czy w domu jako narzuta na kanapę. To między innymi dlatego warto mieć w szafie co najmniej jedno porządne okrycie. Aby koc dobrze spełniał swoją funkcję, musi być nie tylko estetyczny, ale również przyjemny w dotyku i przyjazny dla skóry. Jaki materiał wybrać, by móc cieszyć się wszystkimi jego zaletami? Zapraszamy do lektury poradnika!
Spis treści:
Jak wybrać odpowiedni materiał na koc?
Wybór odpowiedniego materiału na koc uzależniony jest w pierwszej kolejności od funkcji, jaką ma pełnić okrycie. Istotne jest, czy głównym przeznaczeniem koca będzie zabezpieczanie kanapy lub sofy, zastępowanie pledu w sypialni czy może okrywanie domowników w zimne dni i wieczory. Inne cechy powinna posiadać tkanina zakupiona z myślą o dorosłych, a inne ta przeznaczona dla dziecka. Nie bez znaczenia pozostają również indywidualne preferencje użytkowników, w tym ewentualne alergie czy wrażliwość skóry.
Produkty dla alergików i osób ze skłonnościami do alergii wykonane są najczęściej z włókien syntetycznych i dobrze znoszą częste pranie w wysokich temperaturach. To ważna cecha, ponieważ pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni koca z osadzających się na nim pyłków czy roztoczy. Tego typu tekstylia muszą również przepuszczać powietrze i pozwalać skórze oddychać – bez względu na to, czy koc używany jest jako okrycie czy jedynie jako narzuta i tym samym miejsce do siedzenia.
Jeśli szukasz koca, który posłuży Ci głównie w pokoju dziennym lub sypialni, postaw na produkt wysokiej jakości. Zwróć uwagę na jego gramaturę, gęstość splotu, grubość i fakturę. Koc, na którym masz zamiar wygodnie się rozsiadać, powinien być mięsisty i wytrzymały, a także odporny na odkształcenia. Jako narzuta dobrze sprawdzi się wobec tego koc o wysokiej gramaturze, czyli wyższej bądź równej 340g/m2.
Materiały pod lupą – przegląd najpopularniejszych rozwiązań
Rynek tekstylny oferuje bogaty wybór koców wyprodukowanych z różnych gatunkowo materiałów. Znajdziesz wśród nich zarówno produkty naturalne, jak i te z domieszkami czy stuprocentowo syntetyczne. Na jaki koc warto się zdecydować i czym charakteryzują się poszczególne materiały?
Koc bawełniany: okrycie o wielu zastosowaniach
Bawełna należy do najpopularniejszych włókien wykorzystywanych w branży odzieżowo-tekstylnej. Koc uszyty z tego surowca, w zależności od rodzaju i grubości bawełny, może przyjemnie ogrzewać lub przeciwnie – dawać miłe uczucie chłodu w gorące dni. Bawełna doskonale przepuszcza powietrze, jest delikatna w dotyku i przyjazna dla wrażliwej skóry, dlatego nadaje się również dla niemowląt i małych dzieci. Bawełniane mogą występować z domieszkami syntetyków, np. akrylu, który zwiększa wytrzymałość i sprężystość tkaniny.
Koc z wełny: ideał wśród naturalnych materiałów
Wełna posiada właściwości, które czynią z niej materiał o szerokim zastosowaniu – zimą ogrzewa, latem chłodzi, jest z natury antybakteryjna i plamoodporna. W łatwy sposób można pozbyć się z niej zabrudzeń czy nieprzyjemnego zapachu. Istnieją różne rodzaje wełny, jednak do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych odmian należy wełna z owiec merynosowych – rasy cenionej ze względu na wyjątkowe runo.
Koce wełniane to świetny wybór, jeśli szukasz praktycznego okrycia do popołudniowej drzemki. Miej jednak na uwadze, że koc wykonany z czystej wełny charakteryzuje się nieco ostrzejszym włosiem, które dla wrażliwych osób może być gryzące. Aby uniknąć tego efektu, postaw na koc z domieszką poliestru lub akrylu. Niewielki dodatek włókien syntetycznych sprawi, że okrycie będzie przyjemne w dotyku.
Koc poliestrowy: praktyczny i wytrzymały
Poliester nie cieszy się dobrą sławą, warto jednak spojrzeć na niego przychylnym okiem. Jest to materiał w pełni syntetyczny, czyli nie występujący w naturze. Powstaje z estrów, kwasów i alkoholi zmieszanych ze sobą w odpowiednich proporcjach. Uzyskane w produkcji włókna do złudzenia przypominają naturalne, co jest dużym plusem dla osób poszukujących zamienników dla naturalnej skóry czy jedwabiu.
Poliester ma tę zaletę, że może być wyprodukowany z materiałów poddanych recyklingowi – butelek PET lub używanych ubrań. Z tego powodu jest ekologiczną alternatywą np. dla naturalnych włókien odzwierzęcych. Koce z poliestru cechują się dużą wytrzymałością – są odporne na zaciągnięcia i łatwe do utrzymania w czystości. Materiał ten w ograniczonym stopniu przepuszcza powietrze, dlatego latem może nie sprawdzić się tak jak bawełna czy wełna.
Nieco innymi właściwościami wyróżniają się poliestry nowej generacji, takie jak np. minky. Tego rodzaju dzianina przepuszcza powietrze, jest przyjemna i miękka w dotyku, a przy tym doskonale otula w chłodne dni. Koce wykonane z poliestru wysokiej jakości pozostają puszyste i zachowują swoją miękkość na dłużej. Co więcej, poliestrowe koce świetnie imitują futerko, mogą mieć śliską, połyskliwą fakturę lub być pokryte modnym wzorem. Umilą zatem niejedną popołudniową drzemkę i będą znakomitą dekoracją sofy lub fotela.
Koce z mikrofibry: odpowiednie dla alergika
Mikrofibra to typ mikrowłókna, który powstaje w wyniku rozdzielenia włókien poliestrowych. Mikrofibra charakteryzuje się niską gęstością i cienkim splotem. Jest miękka, przyjemna w dotyku i bardzo wytrzymała, dlatego często znajduje zastosowanie jako materiał na pościel. Koce z mikrofibry możesz prać często w wyższych temperaturach bez obaw o zniszczenie. To materiał, który w czystej postaci nie przepuszcza kurzu czy roztoczy i nie powoduje podrażnień – jest więc przyjazny dla alergików.
Koce polarowe: doskonałe na zimę
Polar znany jest jako materiał o dużym potencjale outdoorowym. Zawdzięcza to swoim właściwościom: jest wodoodporny, szybkoschnący i paroprzepuszczalny. Z tego powodu najczęściej wykorzystywany jest do wyrobu odzieży sportowej. Dzianina polarowa może być wykonana z poliestru lub innych włókien syntetycznych. Swoje właściwości termoizolacyjne zawdzięcza specjalnemu splotowi powstałemu w wyniku zastosowania nowoczesnych technologii włókienniczych. Miniaturowe poliestrowe rurki wypełnione powietrzem są wyjątkowo lekkie, a do tego nie absorbują wody.
Polar jest także świetnym materiałem na koc – dobrze izoluje ciepło, jest odporny na zagniecenia i zmechacenia. Ponadto polarowe koce szybko schną. Wystarczy porządnie je odwirować, by już po wyciągnięciu z pralki były zaledwie lekko wilgotne. Polar jest miękki w dotyku, a ze względu na swoją syntetyczność może być używany przez alergików.
Koc przyjazny dla skóry – podsumowanie
Koce przyjazne dla skóry dla każdego mogą oznaczać coś innego. Dla jednych będą to wyjątkowo puszyste i miękkie produkty, dla innych koce z naturalnych tkanin lub wywołujące przyjemne uczucie chłodu. Ważne, aby okrycie, na które się zdecydujesz, idealnie spełniało Twoje oczekiwania, a także było dopasowane do Twojego stylu życia i wnętrza. Sprawdź ofertę Black Red White i wybierz koc dla siebie!
Koce i pościele to niezastąpione elementy w aranżacji sypialni. Jak za ich pomocą urozmaicić wystrój tego pomieszczenia? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule: Wiosenna metamorfoza mieszkania – 5 pomysłów na dekoracje do sypialni>>