Kuchnia bez drzwi – tak czy nie?
CzytajKuchnia bez drzwi – tak czy nie?
Kuchnia bez drzwi to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wnętrzarskich ostatnich lat. Najczęściej decydują się na nie właściciele małych mieszkań, choć nie tylko oni dostrzegają zalety otwartych przestrzeni. Dowiedz się, czy kuchnia bez drzwi jest opcją, która odpowiada Twoim potrzebom. Zapraszamy do lektury artykułu!
Spis treści:
Kuchnia bez drzwi – tak czy nie?
Decyzja o rezygnacji z drzwi w kuchni zależy od wielu czynników, w tym od układu mieszkania, stylu życia domowników oraz ich preferencji estetycznych. Na co zwrócić uwagę, planując aranżację pomieszczenia łączącego kuchnię i strefę dzienną?
Kuchnia bez drzwi – zalety rozwiązania
Zaletą kuchni bez drzwi jest otwarta przestrzeń, która sprzyja integracji członków rodziny, a ponadto tworzy wrażenie większego, bardziej przestronnego wnętrza. Zniesienie optycznych i fizycznych barier jest szczególnie korzystne w przypadku niewielkich mieszkań, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.
W małych kuchniach brak drzwi oznacza z reguły łatwiejsze poruszanie się po ciągach komunikacyjnych, a tym samym łatwiejsze korzystanie z kuchennych stref roboczych. Dodatkowo, otwarta kuchnia może lepiej wpisywać się w nowoczesne plany mieszkań, które pozwalają na płynne przejście między strefami dziennymi.
Otwarta kuchnia – o tym pamiętaj!
Z drugiej strony, brak drzwi do kuchni to większa ekspozycja na zapachy unoszące się znad płyty grzewczej i hałas, co bywa problematyczne w mieszkaniach o małym metrażu. Dźwięki dochodzące z kuchni, a generowane głównie przez sprzęty AGD, takie jak mikser czy zmywarka, mogą być uciążliwe zarówno dla małych dzieci, jak i osób pracujących z domu. Kolejnym minusem jest widok bałaganu po gotowaniu. Tu pomóc mogą innowacyjne systemy ukrytych kuchni lub… częste sprzątanie blatu.
Od posiadania (lub nie) drzwi kuchennych zależy też wiele kwestii praktycznych. We wnętrzu bez drzwi trudniej utrzymać ciepło, co może dać się domownikom we znaki w zimniejszych miesiącach. Brak drzwi to również mniejsza efektywność energetyczna, a więc wyższe rachunki za ogrzewanie.
Co więcej, kuchnia otwarta na resztę pomieszczeń wymaga starannego planowania w zakresie wentylacji. Istotne jest, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i uniknąć nagromadzenia wilgoci czy nieprzyjemnych zapachów. W tym przypadku kluczowe staje się zastosowanie wysokiej jakości okapu kuchennego oraz systemu wentylacyjnego, który zadba o świeże powietrze we wnętrzach.
Czym zastąpić drzwi w kuchni?
Odstąpienie od tradycyjnych drzwi w kuchni nie musi wiązać się z brakiem jakichkolwiek podziałów. Istnieje wiele alternatyw dla typowych drzwi, dzięki którym możemy zapewnić sobie prywatność i izolację, nie tracąc jednocześnie otwartego charakteru przestrzeni. Co wybrać zamiast drzwi uchylnych?
Drzwi przesuwne
Zajmują mniej miejsca niż klasyczne drzwi, a zapewniają równie dobrą izolację akustyczną i wizualną. Przesuwne drzwi kuchenne powinny być pokryte wytrzymałym laminatem – łatwym do utrzymania w czystości i odpornym na ścieranie.
W zależności od wymiarów wnęki drzwiowej możesz zdecydować się na drzwi przesuwne z pojedynczym lub podwójnym skrzydłem. Do wyboru są modele na prowadnicach oraz modele chowane w kasecie wewnątrz ściany. Systemy przesuwne kasetowe sprawdzają się najlepiej – w odpowiednim stopniu wygłuszają pomieszczenie i pozostawiają wolne miejsce na ścianie.
Drzwi harmonijkowe
Drzwi składane, zwane też łamanymi lub harmonijkowymi, są dobrym wyborem do ograniczonych przestrzeni. Ich zalety? Są tanie, łatwe w montażu, po złożeniu nie zabierają miejsca na ścianie. Modele tego rodzaju usprawniają poruszanie się między poszczególnymi strefami. Otwierając skrzydło harmonijkowe, na pewno nie potrącimy domownika znajdującego się po drugiej stronie i odwrotnie.
Szklana przegroda
Szklane przegrody pozwalają oddzielić kuchnię od reszty mieszkania, nie zaciemniając ani nie pomniejszając wnętrz jak tradycyjne drzwi. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zachować wrażenie otwartej przestrzeni, ale potrzebują fizycznego podziału. Szkło dodaje pomieszczeniom elegancji, sprawia, że prezentują się lekko i nowocześnie. Przeszklone drzwi mogą być ozdobione szprosami, wstawkami z kolorowego szkła lub okuciami – dają duże możliwości aranżacyjne.
Bambusowa kotara
Bambusowa kurtyna zamiast drzwi do kuchni? Dlaczego nie! Bambus to naturalny, ekologiczny materiał cechujący się dużą trwałością. Przesłona wykonana z tego surowca wprowadzi do wnętrza przytulne akcenty – doskonale sprawdzi się w kuchniach i strefach dziennych zaaranżowanych w klimacie boho czy japandi. Bambusowe zasłony pozwalają na delikatny przepływ światła i powietrza, przez co nie izolują dobrze zapachów.
Materiałowe przesłony
Tekstylne zasłony to kolejny sposób na wydzielenie stref funkcjonalnych przy zachowaniu swobody aranżacyjnej. Gdy nie są potrzebne, wystarczy je rozsunąć i upiąć, np. dekoracyjnym chwostem. Wybór tkanin i wzorów jest ogromny, dlatego z łatwością znajdziesz zasłonę dopasowaną do stylu Twojej kuchni.
Zasłony ze sznurków lub koralików
Innym pomysłem na przepierzenie są sznurki i koraliki zamiast drzwi. Tego rodzaju dekoracje dodają wnętrzom lekkości i w unikalny sposób uzupełniają aranżację. Ich delikatna struktura tworzy interesujący efekt wizualny. Tak subtelne detale mają więcej zalet: nie przytłaczają przestrzeni, łatwo je wymienić, są stosunkowo tanie. Sznury mogą być wykonane z różnych materiałów, od bawełny, przez jutę, aż po syntetyczne włókna. Podobnie jak koraliki, które dostępne są w wielu wariantach.
Kuchnia bez drzwi – aranżacje
Jak zaaranżować kuchnię bez drzwi? Jeśli zamierzasz urządzić kuchnię otwartą – częściowo lub w całości – na salon, musisz pamiętać o kilku szczegółach. Niezależnie od tego, czy dysponujesz aneksem kuchennym w małym mieszkaniu, czy też dużą kuchnią, styl tego pomieszczenia powinien harmonizować ze strefą dzienną. Spójna, przemyślana aranżacja to przepis na efektowne wnętrze.
Dobrym wyborem do mieszkań pozbawionych optycznych barier jest styl nowoczesny – zarówno w swojej purystycznej, jak i eklektycznej wersji. Przejrzysty, funkcjonalny, a przy tym bardzo efektowny design sprzyja budowaniu przestrzeni, w której korzysta się z przyjemnością.
Jak połączyć dwa, na pozór niezależne pomieszczenia? Można to osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie podobnych kolorów ścian, podłóg i mebli. Jeśli salon ma drewnianą podłogę, drewniane elementy w kuchni będą właściwym dopełnieniem aranżacji. Szafki kuchenne, blaty, pokrycia ścienne – wachlarz możliwości jest bogaty. Na taki sam zabieg zdecydowali się nasi projektanci, tworząc wizualizację kuchni Traffic 85th Play Street. Gładkie powierzchnie dwukolorowych frontów, eleganckie wykończenia i dyskretne dekoracje mogą być znakomitym nawiązaniem do wystroju pokoju dziennego w stylu modern classic. Prezentowany projekt to przykład kuchni na wymiar – w pełni spersonalizowanego rozwiązania dla wymagających wnętrz.
Zobacz więcej pomysłów na modne aranżacje: „Otwarta kuchnia bez górnych szafek – inspiracje”.
Stylowe i funkcjonalne wyposażenie kuchni, w tym gotowe zestawy kuchenne oraz kuchnie modułowe, znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!