Kuchnia industrialna: gotowanie na surowo!
CzytajKuchnia industrialna: gotowanie na surowo!
Przygotuj się na prawdziwą rewolucję w „sercu domu”. Betonowe ściany i podłogi, przemysłowe lampy, szafki pokryte rdzą – oto kuchnia loft industrial! Czy w takim otoczeniu można upiec pyszną szarlotkę według przepisu babci? Tak! Bo kuchnia w stylu industrialnym inspiruje i zachwyca do tego stopnia, że będziesz szukać pretekstów, żeby przebywać w niej non stop. Dowiedz się więcej z naszego tekstu!
Z tego wpisu blogowego dowiesz się:
- czym jest kuchnia loft,
- jak urządzić kuchnię w loftowym stylu,
- jakie cechy charakterystyczne ma styl loftowy, a jakie styl industrialny.
Spis treści:
- Kuchnie industrialne w stylu loft
- Beton, cegła i drewno – czyli kuchnia loft jako fabryka dobrego stylu
- Kuchnia w stylu loftowym i… rdza?
- Lampy przemysłowe, czyli jakie oświetlenie do industrialnej kuchni wybrać?
- Kuchnia w stylu industrialnym: „przemysłowe” dodatki i dekoracje
- Kuchnia w stylu loft – inspiracje
Kuchnie industrialne w stylu loft
Zapach domowych wypieków, smak przetworów z owoców zebranych w sadzie, obiady spędzone w rodzinnym gronie, ciepło dochodzące z rozgrzanego piekarnika. Tak, kuchnia bez wątpienia przywodzi na myśl same przyjemne, a czasami wręcz sentymentalne skojarzenia. Czy taki ciepły, domowy klimat można stworzyć w industrialnej kuchni? Zdecydowanie! Jak urządzić kuchnię w takim stylu i jak sprawić, by stała się prawdziwym sercem domu?
KUCHNIA MODUŁOWA FAMILY LINE – SOLE – nawet w industrialnej kuchni odczujesz ciepło domowego ogniska.
Beton, cegła i drewno – czyli kuchnia loft jako fabryka dobrego stylu
Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to wskutek recesji zaszła potrzeba zaadaptowania nieczynnych hal fabrycznych i magazynów na cele mieszkalne. Opuszczone budynki przejęli niezamożni przedstawiciele miejscowej bohemy – w efekcie nowopowstały nurt stał się synonimem niekonwencjonalnych rozwiązań i artystycznej wolności. Wnętrza w tym stylu sprawiają wrażenie niedokończonych – w końcu artyści nie zaprzątali sobie głowy zakrywaniem instalacji tynkiem i malowaniem ścian.
Aby uzyskać pofabryczny klimat w kuchni, możesz pokryć jedną ścianę licówkami z cegły albo farbą o strukturze betonu. Okładzin imitujących beton możesz użyć także na podłodze, choć równie dobre będzie drewno – wtedy kuchnia industrialna stanie się bardziej przytulna. W obu przypadkach warto rozłożyć dywanik, dzięki któremu „beton” nie będzie zbyt chłodny, a deski zyskają ochronę przed zabrudzeniem.
KUCHNIA CAPITAL – 33RD SAPERAVI AVENUE – matowe, czarne fronty współgrają z drewnianą podłogą i ścianami z cegły.
Kuchnia w stylu loftowym i… rdza?
Artyści osiedlający się w opuszczonych fabrykach dostrzegali potencjał nawet w odsłoniętych rurach, łańcuchach czy stalowych konstrukcjach – stąd tak duży udział metalu we wnętrzach industrialnych. A gdzie metal – tam i rdza, czyli naturalny skutek utleniania żelaza powstały przy udziale wilgoci. Dlatego też wyglądające jak zardzewiałe elementy to niekwestionowany must have w industrialnym wnętrzu! W odważnych projektach „korozją” pokryte są ściany i meble, a w tych nieco bardziej subtelnych – lampy i dodatki.
Kuchnia z rdzawymi frontami to doskonała propozycja do pomieszczeń przestronnych i dobrze oświetlonych. Nie wszystkie fronty muszą wyglądać jak skorodowany metal – możesz zdecydować się na połączenie dolnych szafek w białym połysku (które rozjaśnią wnętrze) z rdzawymi szafkami wiszącymi. Zabudowa będzie spójna, jeśli wybierzesz rdzawy blat.
Weź pod uwagę, że „rdza” zapewnia bardzo wyrazisty efekt, dlatego backsplash (ściana pomiędzy szafkami) powinien być w jednolity i stonowany. Równie dobrym pomysłem jest połączenie minimalistycznych mebli do kuchni i dodanie rdzawych akcesoriów. Niewątpliwie zwiększa to również autentyczność takiej kuchni i nadaje jej wyjątkowego charakteru. Kuchnia loft w takim wydaniu może być absolutnie inspirująca również jeśli chodzi o dodatki oświetleniowe.
Kuchnia w stylu industrialnym może być zarówno na wskroś nowoczesna, jak i utrzymana w charakterze retro. Możesz zdecydować się na gładkie szafki, otwierane na „klik” lub z minimalistycznymi uchwytami – taka kuchnia sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich aneksach. Jeśli wolisz coś w stylu klasycznym, wybierz szafki z frontami ramiakowymi, lecz bez obfitych rzeźbień i zaokrągleń.
Lampy przemysłowe, czyli jakie oświetlenie do industrialnej kuchni wybrać?
Malarstwo, rzeźba i fotografia to dziedziny sztuki, w których światło jest nieodzownym elementem procesu twórczego. Nic więc dziwnego, że artyści upodobali sobie zakłady przemysłowe z wielkimi oknami i gęsto rozprowadzoną instalacją elektryczną na miejsce swojej pracy. A ponieważ gotowanie można bez cienia wątpliwości nazwać sztuką, to i kuchnia w stylu loftowym musi być obficie oświetlona. I choć klimat jest ważny, lampy w kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne – to kwestia wygody podczas przyrządzania posiłków, ale i bezpieczeństwa.
Mówiąc o industrialnym oświetleniu do kuchni, jadalni czy innych pomieszczeń, większość osób ma przed oczami metalowe klosze, które do złudzenia przypominają archaiczne lampy używane niegdyś w zakładach produkcyjnych i magazynach. Natomiast jeśli szukasz wizualnie lekkich lamp, postaw na modele z drucianą osłoną lub pozbawione klosza. Ich wyróżnikiem jest wyjątkowy lighting – wrażenie błysku w żarówce na kształt błyskawicy. Lubisz awangardowe rozwiązania? W takim razie – co powiesz na lampy wykonane z… masy betonowej? Z każdym z tych pomysłów kuchnia loft z pewnością wiele zyska.
LAMPA WISZĄCA INDUSTRIAL GRAPHITE
Kuchnia industrialna może też przyjąć bardzo współczesne oblicze – jeśli właśnie na tym Ci zależy, sięgnij po minimalistyczne spoty. Oświetlą one wnętrze w wybranych punktach, np. nad centralną częścią pomieszczenia i nad barkiem czy wyspą kuchenną. Innym dobrym rozwiązaniem są szynoprzewody, za pomocą których możesz dowolnie konfigurować oświetlenie wnętrza.
Oprócz lamp głównych w kuchni potrzebujesz także czegoś, co dobrze oświetli blat roboczy, zlew i kuchenkę. Poza oczywistym rozwiązaniem, czyli oświetleniem podszafkowym, możesz zdecydować się na kinkiety, które podkreślają industrialny klimat wnętrza. Szukaj modeli z ruchomym ramieniem i/lub kloszem, które pozwalają na swobodne operowanie światłem podczas przygotowywania posiłków. Lampy ścienne znakomicie sprawdzą się w kuchni pozbawionej szafek wiszących.
Kuchnia w stylu industrialnym: „przemysłowe” dodatki i dekoracje
Industrializm to nurt o podwójnym obliczu. Z jednej strony jest surowy i pozbawiony dekoracyjności, ale z drugiej – zachęca do niekonwencjonalnych rozwiązań. Dlatego w dużej kuchni możesz zrezygnować z szafek wiszących i zastąpić je metalowymi lub drewnianymi półkami. Tym sposobem wyeksponujesz ciekawą zastawę stołową, a zabudowa kuchenna nie zdominuje pomieszczenia.
Chcesz „oswoić” industrialną kuchnię, aby Twoi goście odbierali wnętrze jako przytulne i rodzinne? W takim razie sięgnij po metalowe świeczniki i lampiony – światło ociepli każdą aranżację.
Zadbaj także o to, aby w kuchni pojawiło się sporo drewna. Postaw na blacie drewnianą deskę do krojenia i drewniany blok z nożami, a do szklanego pojemnika włóż przybory kuchenne z bambusa. Zacznij hodować oregano, miętę i inne zioła – zieleń na parapecie naturalnie ożywi wnętrze.
Uważasz, że kuchnia industrialna powinna odzwierciedlać surowy i luksusowy charakter współczesnych loftów? Idąc tym tropem, warto oczyścić blat z drobnych akcesoriów – zrób miejsce dla designerskich sprzętów, np. chlebaka ze stali nierdzewnej, czajnika w kolorze głębokiej czerni.
Na parapecie możesz postawić praktyczne ozdoby: kamienny moździerz do rozcierania ziół czy stalową misę. Nawet jeśli nie liczysz czasu spędzonego w kuchni, możesz ozdobić ścianę dużym zegarem z metalu.
Kuchnia w stylu loft – inspiracje
Styl loftowy znajduje coraz więcej zwolenników. Meble kuchenne w stylu loft stają się obowiązkowym elementem wyposażenia wielu kuchni o matowym wykończeniu. Stonowane kolory w połączeniu z drewnianym blatem i sprytnie wkomponowany w to wszystko sprzęt AGD to charakterystyczne elementy kuchni loftowej. Kuchnia loftowa lubi blaty wykonane z naturalnego drewna, surowy beton, w zależności od wielkości pomieszczenia warto postawić na jasne kolory (gdy jest mniejsze), z kolei ciemne kolory pasują do przestronnych wnętrz, gdzie nie brakuje światła słonecznego. Aranżacja w tego typu pomieszczeniu musi być przemyślana – warto odpowiednio dobrać najmniejsze elementy wystroju wykończone drewnem, wybrać właściwe krzesła, stół i oświetlenie, by podkreślić surowość stylu loft.
Pozorna prostota aranżacji to zaleta – każda kuchnia w stylu loft musi mieć starannie dobrane meble, by przestrzeń nie była „zagracona”, a wnętrze pozostało przestronne. Liczymy, że inspiracje, które przedstawiliśmy w powyższym artykule blogowym, pozwolą Ci dokonać odpowiednich zmian w pomieszczeniu jakim jest kuchnia loftowa. Oby nowa aranżacja spełniła wszystkie Twoje wymagania, cieszyła oczy gości i była funkcjonalna w codziennym użytku!
Więcej porad o tym, jak urządzić kuchnię znajdziesz tutaj: „Kuchnia modułowa czy na wymiar? Jaką kuchnię wybrać?” oraz „Jak zaprojektować kuchnię? 10 błędów, których lepiej unikać”.