Kuchnia jednorzędowa
CzytajKuchnia jednorzędowa
Kuchnia jednorzędowa to rozwiązanie chętnie wybierane przez miłośników sztuki kulinarnej, a także przez właścicieli małych mieszkań, którym zależy na oszczędzaniu przestrzeni. Gwarantuje ona sporą powierzchnię do przygotowywania posiłków, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca. Wyzwaniem jednak może okazać się takie urządzenie pomieszczenia, aby nie wyglądało ono monotonnie. Jak zaaranżować kuchnię jednorzędową, aby prezentowała się atrakcyjnie?
Spis treści:
Kuchnia jednorzędowa – co to takiego?
Kuchnia jednorzędowa – jak sama nazwa wskazuje – to aranżacja, w której wszystkie urządzenia oraz powierzchnia robocza znajdują się na jednej ścianie. Kuchnie jednorzędowe świetnie sprawdzają się nie tylko w małych, ciasnych pomieszczeniach, ale także w bardziej obszernych aneksach, gdzie właścicielom zależy na minimalistycznym stylu.
Ustawienie wszystkich mebli kuchennych wzdłuż jednej ściany nie wydaje się szczególnie trudnym zadaniem. Wyzwanie polega jednak na zrobieniu tego w sposób nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny.
Jak stosować zasadę trójkąta roboczego w kuchni jednorzędowej?
Dysponując zabudową narożną w kształcie litery L albo przynajmniej kuchnią w zabudowie równoległej, łatwo jest wcielić w życie zasadę trójkąta roboczego. Według niej urządzenia AGD, z których korzysta się najczęściej, muszą znaleźć się możliwie blisko siebie. Łączna odległość pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką nie powinna przekroczyć 7 metrów:
- Lodówka i zlew oraz zlew i kuchenka mogą być oddalone od siebie o 120–210 cm.
- Lodówka i kuchenka mogą znajdować się w odległości 120–270 cm od siebie.
Jak łatwo się domyślić, kuchnia na jednej ścianie uniemożliwia ustawienie tych elementów w ergonomiczny trójkąt. Przekształca się on wówczas w linię, choć wspomniane odległości pozostają niezmienne. Zwróć uwagę na to, aby pomiędzy poszczególnymi urządzeniami znalazły się blaty robocze. Główny powinien mieć ok. 80 cm szerokości i 30–40 cm głębokości.
Meble kuchenne wzdłuż jednej ściany
Podobnie jak w przypadku każdego innego układu kuchennego, zabudowa jednorzędowa składa się z szafek dolnych oraz górnych. Odpowiednie wykorzystanie możliwości, jakie dają te meble, zdecyduje o ostatecznym wyglądzie całego wnętrza. O czym należy więc pamiętać?
Przede wszystkim, im więcej szafek w kuchni, tym łatwiejsze staje się przechowywanie wszelkich artykułów. Mowa tu choćby o zastawie stołowej, narzędziach, małych sprzętach AGD czy produktach spożywczych. Mając tak wiele rzeczy do schowania, możesz łatwo zapomnieć o tym, że kuchnia nie jest pomieszczeniem przeznaczonym do magazynowania rzeczy. To także przestrzeń, w której wszyscy domownicy, jak i ich goście powinni czuć się komfortowo.
Dlatego zwróć uwagę na objętość swojego pomieszczenia. Jeśli masz do dyspozycji bardzo ograniczoną przestrzeń, lepiej zrobisz, jeśli zrezygnujesz z górnych szafek. Mogłyby one bowiem mocno zdominować całe wnętrze. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy chcesz po prostu w minimalistyczny sposób urządzić większy aneks kuchenny, kiedy kuchnia otwarta jest na pokój dzienny. Możesz wówczas śmiało zdecydować się na połączenie zabudowy dolnej oraz górnej, ponieważ obszerna powierzchnia jadalni czy salonu zrównoważy efekt przesytu. W kuchniach otwartych na salon jednorzędowa zabudowa jest zawsze mile widziana.
Dobrą praktyką jest także wybór jasnych kolorów mebli. Postaraj się zatem, aby fronty szafek były utrzymane w bieli, beżach lub szarościach. W efekcie zabudowa kuchenna nie przytłoczy pomieszczenia, które będzie sprawiało wrażenie większego niż w rzeczywistości.
Oświetlenie kuchni jednorzędowej
Rozmieszczenie opraw oświetleniowych w kuchni zorganizowanej na jednej ścianie to właściwie sama przyjemność. Zadanie jest o tyle łatwe, że musisz oświetlić wyłącznie jedną roboczą strefę. W zależności od tego, czy aneks stanowi oddzielną całość, czy połączony jest z innym pomieszczeniem, możesz skorzystać z głównej lampy sufitowej bądź całkowicie z niej zrezygnować. W tym drugim przypadku ogranicz się na przykład do samych spotów, które doskonale sprawdzą się w roli oświetlenia funkcjonalnego.
Pamiętaj, że im kuchnia jaśniejsza, tym bardziej przestronna się wydaje. Postaw na neutralne światło o temperaturze barwowej w zakresie 5000–6000 K. Zagwarantuje Ci to doskonałą widoczność, a jednocześnie utrzyma przyjemny klimat we wnętrzu.
Dekoracje w kuchni jednorzędowej
Jak wspominaliśmy wyżej, kuchnia jednorzędowa to rozwiązanie charakterystyczne głównie dla najmniej przestronnych pomieszczeń. Możesz się więc domyślić, że trudno będzie wzbogacić takie wnętrza o ozdoby, co nie znaczy, że powinieneś zrezygnować z elementów dekoracyjnych. Musisz postępować bardzo ostrożnie, aby nie zagracić tej i tak już ciasnej przestrzeni. Jedyną furtką jest dla Ciebie ściana nad dolnymi szafkami, jeśli tylko zdecydujesz się na brak górnych. To doskonałe miejsce na ozdobny zegar, obraz, ale także na akcesoria, które łączą walory estetyczne z funkcjonalnymi – na przykład szklane pojemniki na przyprawy, stojaki z ozdobnymi talerzami czy wieszaki na kuchenne narzędzia.
Czy kuchnia jednorzędowa to dobry pomysł?
Większość projektantów zgodzi się ze stwierdzeniem, że kuchnia jednorzędowa to najmniej funkcjonalny i najtrudniejszy do urządzenia układ. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z takiego pomysłu. Jeśli do dyspozycji masz wyłącznie pomieszczenie, w którym nie sprawdzi się żadne inne rozwiązanie, wystarczy przestrzegać opisanych wyżej wskazówek, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń małej kuchni.
Pamiętaj, że układ jednorzędowy może zagwarantować Ci dodatkowe miejsce na wyspę, strefę spożywania posiłków lub wypoczynkową. Kiedy poświęcisz tylko jedną ścianę na wszystkie szafki i urządzenia AGD, reszta przestrzeni (pod warunkiem, że pozwala na to jej wymiar) idealnie nada się na niewielki stół z krzesłami bądź ladę barową z hokerami. Nie zapominaj, że nawet mała kuchnia to nie tylko miejsce pracy!
Zaprojektuj swoją kuchnię z Black Red White!
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na układ jednorzędowy, czy jakikolwiek inny, w Black Red White znajdziesz wszelkie meble i dodatki, które przydadzą Ci się podczas aranżacji wymarzonej kuchni. Zapoznaj się z naszą ofertą!