Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia narożna – aranżacje

Czytaj
1.12.2023

Kuchnia narożna – aranżacje

Przed Tobą aranżacja kuchni narożnej? Świetnie się składa! Kuchnia tego rodzaju pozwala dobrze wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, jest wygodna i praktyczna. Odkryj jej nieograniczone możliwości – podpowiemy Ci, jak ją urządzić, by stała się Twoim ulubionym miejscem w domu.

  • poznaj zalety kuchni narożnej,
  • dowiedz się, jak funkcjonalnie urządzić takie wnętrze;
  • obejrzyj inspirujące projekty kuchni narożnych od BRW!

Kuchnia narożna – odpowiednio urządzona stwarza wielkie możliwości!

Czy warto zdecydować się na kuchnię narożną? Jak najbardziej! To doskonały wybór dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, szczególnie w mniejszych mieszkaniach lub domach, ale nie tylko. Jej potencjał aranżacyjny nie zna granic.

Jedną z głównych zalet każdej kuchni narożnej jest ergonomia – w takim wnętrzu wszystkie elementy zabudowy są łatwo dostępne, co znacząco ułatwia codzienne gotowanie i organizację pracy.

Duże znaczenie ma również możliwość zastosowania różnorodnych układów blatów i szafek. Klasyczna kuchnia w kształcie litery L to tylko jedna z dostępnych opcji. Interesującą alternatywą są nieco bardziej innowacyjne rozwiązania z wyspą, półwyspem lub barkiem.

Zależy Ci na kuchni otwartej na pokój dzienny? Dzięki zabudowie narożnej w płynny sposób połączysz strefę gotowania z jadalnią lub salonem. Projekty tego rodzaju sprzyjają integracji rodziny, a dodatkowo powiększają przestrzeń użytkowaną przez wszystkich domowników.

Kuchnia narożna – jak ją urządzić?

W tej części artykułu przedstawimy zasadę trójkąta roboczego. Podpowiemy, jakie meble kuchenne zdadzą egzamin w układach narożnych i podsuniemy pomysły na ciekawe rozwiązania aranżacyjne.

Podział kuchni na strefy

Ergonomiczne ustawienie mebli oraz sprzętów AGD to podstawa udanej aranżacji kuchni. Aby zapewnić domownikom należytą wygodę i ułatwić im poruszanie się po kuchni, kluczowe strefy funkcjonalne należy rozmieścić na planie trójkąta. Tzw. trójkąt roboczy obejmuje trzy główne obszary kuchennych prac: strefę gromadzenia zapasów (lodówka i spiżarnia), strefę zmywania (zlewozmywak) oraz strefę gotowania i pieczenia (płyta grzewcza i piekarnik).

Pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinien znaleźć się blat, na który można wypakować przyniesione ze sklepu zakupy. Niewielka powierzchnia robocza przyda się również w pobliżu kuchenki – będzie idealnym miejscem do odkładania gorących garnków i patelni. Największy fragment blatu przeznacz na strefę przygotowywania posiłków. Zaplanuj ją tak, by móc w komfortowy sposób siekać, mieszać, obierać, wałkować czy ubijać.

Jak umeblować kuchnię narożną?

Meble kuchenne należy dobrać przede wszystkim do wielkości oraz kształtu pomieszczenia. W kuchniach narożnych zwykle udaje się wygospodarować wystarczającą przestrzeń, aby pomieścić jedną lub dwie szafki typu słupek, głębokie szuflady bądź szafki w ciągu dolnym oraz szafki wiszące. Jeśli metraż kuchni na to pozwala, pomyśl o postawieniu wyspy lub półwyspu kuchennego. Zyskasz w ten sposób dodatkową powierzchnię roboczą oraz schowki na naczynia czy drobne sprzęty.

Urządzasz kuchnię z oknem narożnym? W miejscu, w którym znajduje się okno, naturalnie nie ma możliwości zawieszenia górnych szafek. Do Twojej dyspozycji pozostaje jednak blat roboczy oraz dolny ciąg zabudowy. Wiele projektów przewiduje w tym punkcie strefę zmywania. To dobry pomysł, choćby z uwagi na dużą ilość naturalnego światła oraz panoramiczne widoki, które umilają wykonywanie prozaicznych czynności.

Więcej na temat kuchni z oknem rogowym przeczytasz w naszym artykule: „Kuchnia z narożnym oknem – aranżacje„.

Narożne układy kuchenne pozwalają na wdrożenie nietypowych rozwiązań aranżacyjnych, takich jak:

  • zlewozmywak narożny,
  • narożna płyta grzewcza,
  • narożne szuflady,
  • szafki narożne z systemami karuzel lub wysuwanymi półkami.

Jeśli przewidujesz je w swojej kuchni, pomyśl o zainwestowaniu w meble na wymiar. Zabudowa wykonana na zamówienie będzie dopasowana nie tylko do Twojego pomysłu na wnętrze, ale także do warunków, jakie w nim panują. Znakomicie sprawdzi się w dużych, wymagających pomieszczeniach.

Dysponujesz ograniczonym budżetem? Średnią lub małą kuchnię narożną z powodzeniem urządzisz za pomocą gotowych zestawów meblowych. Wystarczy wybrać komplet o odpowiednich wymiarach i pożądanej liczbie szafek. Meble tego rodzaju projektowane są w kształcie litery L, dzięki czemu zdają egzamin zarówno w klasycznych aneksach kuchennych, jak i w kuchniach otwartych na salon.

Kuchnia narożna – aranżacje

Aspekt funkcjonalny to jedno, jednak w aranżacji ważny jest również design kuchni. W tej części artykułu pokażemy Ci, jak urządzić kuchnię narożną, by była modna i atrakcyjna. Złap garść inspiracji!

Nowoczesna kuchnia narożna w bieli i szarościach

Oto kuchnia, w której praktyczna strona aranżacji idzie w parze z estetyką. Nasi projektanci wybrali meble kuchenne Family Line z frontem Iris w chłodnym kolorze ferro. Narożna zabudowa pozwala na rzeczywiste wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, natomiast jasna kolorystyka podkreśla optyczne wrażenie przestronności wnętrza. Skompletowany zestaw obejmuje szafkę pod zabudowę lodówki, szafkę pod zabudowę piekarnika oraz szafki górne i dolne. Dzięki ukryciu sprzętów AGD kuchnia wygląda na uporządkowaną, co akcentuje jej minimalistyczny charakter. Meble ładnie prezentują się na tle białych ścian, współgrają też z jesionową podłogą. Aranżację uzupełniają stół Filo 2 oraz ławka Hesen wyznaczające strefę jadalnianą.

Przytulna kuchnia narożna z drewnianym blatem

Funkcjonalna, ergonomiczna, a przy tym ciepła i przytulna – tak prezentuje się kuchnia, w której wykorzystano meble z linii Semi Line. Grafitowym frontom towarzyszy blat w kolorze drewna. Złociste, dębowe wybarwienie rozjaśnia aranżację, dzięki czemu staje się miła dla oka. Blat 260 Semi Line stanowi ekonomiczną alternatywę dla naturalnego drewna – świetnie imituje surowiec, odwzorowując jego bogatą strukturę. Zarówno blaty laminowane, jak i wykonane z płyty MDF występują w wielu kolorach, dlatego z powodzeniem zastępują kamień i inne szlachetne materiały.

W projektowanej kuchni wygospodarowano miejsce na niewielki okrągły stolik Keita oraz tapicerowane krzesła. Tak powstała przyjemna przestrzeń do przygotowywania posiłków oraz wspólnego spędzania czasu przy śniadaniu lub herbacie.

Więcej inspirujących rozwiązań do kuchni znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0