Zalety i wady otwartej kuchni
CzytajZalety i wady otwartej kuchni
Aranżujesz wnętrze i stoisz przed wyborem – jakie meble kupić do kuchni? Zastanawiasz się, czy lepsza będzie kuchnia otwarta na salon lub jadalnię, czy może zamknięta? Zanim podejmiesz decyzję i wybierzesz projekt, poznaj plusy i minusy obu rozwiązań.
Połączenie kuchni z salonem ma swoje zalety, podobnie jak kuchnia będąca oddzielnym pomieszczeniem. Kiedy warto zdecydować się na pierwsze, a kiedy na drugie rozwiązanie? Który z pomysłów sprawdzi się lepiej na dużym metrażu, a który w niewielkiej kawalerce? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy salon z kuchnią zawsze jest dobrym pomysłem,
- jakie są wady i zalety salonu z aneksem kuchennym,
- w jaki sposób przerobić zamkniętą kuchnię na aneks w salonie,
- jak oddzielić kuchnię od salonu na otwartej przestrzeni,
- kiedy warto zdecydować się na kuchnię zamkniętą,
- czym jest kuchnia półotwarta i kiedy jest dobrym rozwiązaniem.
Spis treści:
Kuchnia z salonem – zalety i wady kuchni otwartych
Kuchnia otwarta na salon jest coraz częściej spotykana w nowoczesnych mieszkaniach. To rozwiązanie powiększa optycznie przestrzeń, zwłaszcza jeśli wybierzesz aranżację w jasnych kolorach. Ciemne wybarwienia mebli będą natomiast strzałem w dziesiątkę w przypadku większych wnętrz z dużymi oknami, przez które wpada światło dzienne. Aranżacja kuchni otwartej pozwala na zachowanie kontaktu z domownikami lub gośćmi w czasie przygotowywania poczęstunku.
W przypadku kuchni otwartej na salon zwróć uwagę na odpowiednią wentylację. Wydajny okap z wyciągiem to podstawa. Nie zapominaj też o częstym wietrzeniu, żeby zapachy przygotowywanych potraw nie rozchodziły się po całym domu. Owszem, czasem miło powitać gości od progu aromatem pieczeni, ale już w przypadku gotowanej ryby – lepiej tego unikać.
Jeśli decydujesz się na salon połączony z kuchnią, możesz wybrać AGD w zabudowie. Dzięki temu lodówka i zmywarka nie będą rzucać się w oczy, tylko pozostaną w ukryciu pod stylowymi frontami szafek.
Zastanawiasz się, czy jeśli masz zamkniętą kuchnię, możesz zrobić z niej otwartą przestrzeń? Tak, pod warunkiem, że zdecydujesz się na wyburzenie ściany między kuchnią a salonem. Jeżeli nie chcesz całkiem otwierać kuchni na pokój dzienny, w miejsce ściany możesz wstawić niską ściankę (np. z luksferów) lub wykorzystać blat do podzielenia pomieszczeń.
Wadą otwartej kuchni jest to, że siedząc w salonie, widzisz nieporządek pozostawiony po gotowaniu. Na szczęście łatwo nad nim zapanować. Zamiast odkładać przedmioty na kuchenny blat czy do zlewu, wkładaj naczynia od razu do zmywarki i wyrób w sobie nawyk sprzątania blatu i zbierania talerzy oraz sztućców po każdym posiłku.
Aranżacja salonu z kuchnią. Sprytne rozwiązania do kuchni otwartej i półotwartej na salon
Nie wiesz, jak wydzielić kuchnię od salonu na otwartej przestrzeni? Wyspa to idealne rozwiązanie. Doskonale ukryje wiele kuchennych przedmiotów, może służyć jako stół, blat roboczy i strefę gotowania w jednym! Możesz w niej umieścić np. płytę indukcyjną lub postawić bibeloty i kwiaty, które staną się dodatkową ozdobą. Możliwości są nieograniczone. Kuchnię i salon oddzielisz również barkiem ze stylowymi hokerami. Taki blat z powodzeniem zastąpi jadalniany stół, szczególnie, jeśli nie dysponujesz dużym metrażem pokoju dziennego.
Otwarte przestrzenie wymagają sprytnego podejścia do organizacji i porządku. Nawet mały bałagan będzie widoczny już od progu, dlatego tak ważne jest by wyrobić w sobie nawyk sprzątania po sobie. Warto jednak ułatwić sobie życie i wybrać wyposażenie kuchenne zaopatrzone w sprytne schowki, szafki cargo, markowe akcesoria i wszystkie inne gadżety, które doskonale sprawdzą się na co dzień. Kuchnia może doskonale współgrać z jadalnią czy salonem i wzajemnie się uzupełniać, jeśli tylko wszystkie garnki i akcesoria będą miały swoje miejsce. Właściwie zaprojektowane szafki kuchenne sprawią, że gotowanie będzie większą przyjemnością. Wygodny dostęp do produktów i łatwy ich przegląd ułatwią Ci głębokie szuflady, górne szafki z podnośnikiem oraz domykanie półek wyposażone w elektryczne wspomaganie ruchu.
Zdaniem niektórych osób kuchnia otwarta na salon lub jadalnię sprawdza się wyłącznie w dużych wnętrzach, ale często na takie rozwiązanie natkniemy się w kawalerkach czy dwupokojowych mieszkaniach. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ograniczona przestrzeń wymaga pewnych kompromisów. Jeśli nie mamy miejsca na urządzenie oddzielnej jadalni, warto połączyć ze sobą obie strefy.
Jeśli przypadła Ci do gustu otwarta kuchnia, pomyśl o meblach do niej i do salonu w podobnym stylu. Stworzysz w ten sposób harmonijne i eleganckie wnętrze.
Kuchnia zamknięta – czy warto?
Marzysz o kuchni w stylu klasycznym, ale salon chcesz mieć urządzony minimalistycznie? Rozwiązaniem dla Ciebie jest kuchnia zamknięta, która pozwoli zaaranżować każde wnętrze w innym charakterze. Kuchnia jako osobne pomieszczenie daje osobie przygotowującej posiłki spokój i możliwość odcięcia się od gwaru panującego w innych pokojach. Będzie dobrym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Zamykasz drzwi i maluchy nie mają do niej dostępu, a dzięki temu okazji, żeby napsocić.
W przeciwieństwie do kuchni otwartej na salon w zamkniętej niekoniecznie musi panować nieskazitelny porządek. Wystarczy zamknąć drzwi, żeby ukryć bałagan przed wzrokiem gości. Poza tym zapachy nie przeniosą się tak łatwo, jak z kuchni otwartej. Zwróć też uwagę, że zamknięta kuchnia może się okazać nieco ciasna, jeśli będziesz mieć do dyspozycji przestrzeń np. 10 m2 i zechcesz postawić w niej stolik i krzesła. Rozwiązaniem może być stolik ze składanym blatem.
Wadą kuchni zamkniętej jest brak kontaktu z pozostałymi członkami rodziny, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Twoja kuchnia ma bardzo mały metraż. Może to czasem przeszkadzać, jeśli np. musisz przygotować posiłek, a jednocześnie zająć się dzieckiem. Dlatego w przypadku zamkniętego, wydzielonego pomieszczenia jest brak możliwości nadzoru nad najmłodszymi członkami rodziny.
Rozwiązanie pośrednie – kuchnia półotwarta
Lubisz gotować, ale nie koniecznie w samotności? Zdecyduj się na kuchnię półotwartą na salon. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kuchni z jadalnią, gdzie przebywają Twoi bliscy. Dzięki temu będziesz mieć z nimi stały kontakt. Postawienie przeźroczystej ścianki działowej lub ażurowej szafki sprawi, że będąc na widoku, zachowasz jednak odrobinę prywatności. Podobny efekt uzyskasz, decydując się na blat barowy i wysokie stołki, które odgrodzą od siebie dwa pomieszczenia.
Zarówno w przypadku kuchni otwartej na salon, jak i zamkniętej nie zapominaj o dodatkach, które sprawiają, że pomieszczenie nabiera ciepłej, domowej atmosfery. Może to być wzorzysty dywanik, poduszki na krzesła, bieżnik na stół, kwiaty lub posadzone własnoręcznie przyprawy typu oregano, bazylia czy melisa. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, odsyłamy do artykułu: „Jak założyć ogródek ziołowy na domowym parapecie”.
Spersonalizowane gadżety i dekoracje, takie jak zdjęcia, magnesy na lodówce z podróży, tablica kredowo-magnetyczna na różne zapiski i obrazki dzieci, uatrakcyjni przestrzeń i nada jej rodzinnego charakteru. Twoja kuchnia – otwarta czy zamknięta – powinna tętnić życiem, w końcu mówi się, że kuchnia to serce każdego domu. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju dekoracje oraz oświetlenie – więcej na temat inspiracji oświetlenia kuchennego znajdziesz na naszym blogu. Nie bez znaczenia jest również zgrabne upięcie firan lub zasłon.
Salon z kuchnią czy kuchnia zamknięta? Inspiracje
Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, jak może wyglądać projekt Twojej wymarzonej kuchni, zajrzyj na brw.pl, gdzie znajdziesz wiele inspiracji i pomysłów na aranżację kuchennego wnętrza. Nie zabrakło wśród nich kuchni otwartych na salon, jak również niewielkich, ale funkcjonalnych pomieszczeń zamkniętych. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, u nas znajdziesz sposoby na urządzenie kuchni ze smakiem. Przekonaj się!
Masz już pomysł na swoją idealną kuchnię? Czas go zrealizować! Sprawdź, jakie meble kuchenne przygotowaliśmy dla Ciebie z ofercie sklepu internetowego BRW.pl.