Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia patchwork – co ją wyróżnia?

Czytaj
29.11.2022

Kuchnia patchwork – co ją wyróżnia?

Czy kuchnia musi być biała, zimna i sterylna? Nie, przecież to nie laboratorium! Zaproś do kuchni styl patchwork i przekonaj się, że kuchenne wnętrze może być barwne oraz ciekawe. Przygotowywanie posiłków w radosnym, niebanalnym otoczeniu nabiera smaku!

Kuchnia patchwork - zdjęcie główne

Styl patchwork – co go wyróżnia?

Słowo „patchwork” pochodzi z języka angielskiego. „Patch” oznacza łatę, a „work” (w tym kontekście) – dzieło. Patchwork to materiał tekstylny w stylu vintage zszywany z wielu elementów wyglądających jak łaty, często pozornie do siebie niepasujących, ale układających się w interesującą całość.

Patchwork na tekstyliach, ścianach, podłogach

Na pewno kojarzysz charakterystyczne patchworkowe kołdry, narzuty, koce. Ten trend stanowi mocny akcent we wnętrzach i nie dotyczy już tylko tekstyliów. Na ścianach pojawiają się płytki patchworkowe w różnych kolorach, na podłogach płytki ceramiczne z patchworkowym wzorem.

Patchworkowy eklektyzm

W szerszym rozumieniu patchwork jest bliski eklektyzmowi – estetyce łączącej odmienne style. Eksperymentuje z kolorami i fakturami, nietypowymi zestawieniami, kontrastami. Jest przejawem wolności twórczej w sztuce projektowania wnętrz. Możesz go wprowadzić do swojego domu na milion sposobów. Płytki typu patchwork to tylko jedna z wielu możliwości, podobnie jak „łaciate” narzuty.

W naszym artykule zajmiemy się stylem patchworkowym w kuchni. Podpowiemy:

  • jakie dodatki pomogą Ci urządzić patchworkową kuchnię,
  • pokażemy przykładową aranżację kuchni patchwork.

Styl patchworkowy w kuchni – jak wprowadzić go do wnętrza?

Patchwork najbardziej polubi się z estetyką boho, ale odnajdzie się również we wnętrzach minimalistycznych, loftowych, rustykalnych lub urządzonych w stylu skandynawskim. Natomiast połączenie go z przepychem glamour byłoby już nieco kontrowersyjne i ryzykowne. Elegancja i blichtr nie leżą w „naturze” patchworkowej stylistyki.

Patchwork w kuchni boho

W kuchni boho zaszalej z kolorami i wzorami. Połóż płytki patchwork przynajmniej na jednej ścianie lub na podłodze. Aby uniknąć „oczopląsu” na widok ferii barw, postaw na barwne płytki, ale w zgaszonych odcieniach, ozdobione deseniem etno bądź gładkie. Do tego dobierz zestaw drewnianych mebli kuchennych w ciepłym odcieniu z wyraźnym rysunkiem usłojenia na frezowanych frontach. Przydadzą się też lampy wiszące boho z ażurowymi kloszami wykonanymi z naturalnych materiałów: drewna, bambusa, rattanu.

Patchwork na dużych powierzchniach to dla Ciebie zbyt wiele? Zastanów się nad meblami obitymi patchworkową tkaniną. Hokery Sylvia ustawione przy wyspie kuchennej dodadzą uroku i koloru Twojej kuchni.

Hokery Sylvia

HOKER SYLVIA

Patchwork przemycisz do wnętrza także za pomocą zasłon, dywaników, kilimów. Użyj swojej wyobraźni, ale pamiętaj, że kolorowe, kontrastowe połączenia wymagają przeciwwagi w postaci bardziej stonowanych odcieni. Przecież nie chodzi o to, by osiągnąć efekt pstrokatej kuchni.

Patchwork w kuchni scandi

Kuchnie w stylu skandynawskim są urządzone oszczędnie, dość minimalistycznie, ale przytulnie. Dominują w nich jasne kolory i naturalne drewno. Często pojawiają się fronty typu ramiak. Doskonale sprawdzi się w nich komplet kuchenny Jasmin.

Zestaw mebli kuchennych Jasmin

KOMPLET KUCHENNY JASMIN

Jeśli nie chcesz kłaść na ściany czy na podłogę patchworkowych kafelków ani inwestować w meble oraz tekstylia w ten deseń, rozważ zestawienie ze sobą naczyń z różnych zestawów obiadowych. Aranżacje stołu kuchennego z wykorzystaniem kubków, filiżanek, misek i talerzy w myśl zasady „każde naczynie z innej bajki” są oryginalne, efektowne i bardzo w duchu patchwork design.

To samo rozwiązanie zastosuj w przypadku pojemników do przechowywania, wazonów oraz innych przedmiotów stojących na widoku. Oczywiście zachowując umiar i kierując się dobrym smakiem.

Patchwork w kuchni minimalistycznej

Patchwork w kuchni urządzonej zgodnie z estetyką minimalizmu to już większe wyzwanie. Odważne kolory i fantazyjne wzory raczej nie są w niej mile widziane. Dlatego najlepiej zdecydować się na gładkie płytki ułożone w kwadraty w neutralnych barwach. Umieść je na jednej ze ścian, na przykład nad blatem roboczym, a na podłodze połóż płytki imitujące beton.

Do takiego wnętrza będą pasować szare lub białe meble o minimalistycznych bryłach, np. komplet kuchenny narożny Iris.

Komplet narożny Iris

KOMPLET KUCHENNY NAROŻNY IRIS

Kuchnia patchwork – aranżacja w stylu loft

Kuchnia loft z podłogą patchwork
 

Nasza aranżacja wyróżnia się postindustrialnym charakterem skontrapunktowanym nietypowym dla tego stylu wyrazistym akcentem kolorystycznym – frontami kuchennymi w odcieniu limonki. Fronty ożywiają wnętrze, energetyzując je. Przy tym nie pozbawiają kuchni loftowego klimatu – przestrzeń pozostaje chłodna, ponieważ zieleń należy do zimnych barw.

Limonkowe fronty w intrygujący sposób kontrastują z grafitową ścianą i podłogą wyłożoną patchworkowymi płytkami w stonowanej odsłonie. Czerń towarzyszy bieli, a biel szarości. Wysokie okna od podłogi po sufit oraz metalowe, ażurowe schody nawiązują do fabrycznych rozwiązań konstrukcyjnych.

Udało nam się przekonać Cię do patchworku w kuchni? Jeśli tak, życzymy powodzenia podczas urządzania tego pomieszczenia w stylu patchwork. Jesteśmy przekonani, że przyniesie Ci dużo satysfakcji i radości!

Więcej kuchennych inspiracji znajdziesz w artykule „Kuchnie – trendy 2022/2023”.

A w sklepie internetowym Black Red White czekają na Ciebie komplety mebli kuchennych i dodatków, które pomogą Ci zaaranżować kuchnię marzeń. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0