Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia pod zabudowę: ratunek dla Twojego AGD

Czytaj
20.12.2019

Kuchnia pod zabudowę: ratunek dla Twojego AGD

Meble kuchenne pod zabudowę to zwykle wybór na lata. Aby okazał się trafiony, a poza wyglądem posłużył także praktycznym zastosowaniem, warto poświęcić mu szczególną uwagę. Jak urządzić nowoczesną i funkcjonalną kuchnię pod zabudowę?

Kuchnia Capital 33rd Saperavi Avenue

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się meble kuchenne pod zabudowę,
  • jakie korzyści przynosi zabudowa kuchni sięgająca pod sufit,
  • jak wybrać odpowiednie meble kuchenne pod zabudowę,
  • jak mądrze zaprojektować kuchnię pod zabudowę,
  • jakie zasady urządzania kuchni pomogą Ci stworzyć funkcjonalną przestrzeń.

Meble kuchenne pod zabudowę – gwarancja porządku i harmonii w pomieszczeniu

Piękny, minimalistyczny design, nowoczesne wykonanie, nienaganna prezencja. To cechy, które ostatnimi czasy podbijają rynek wnętrzarski, wyznaczając niedoścignione trendy w aranżacji domowych pomieszczeń. Nic w tym dziwnego. Właściwości te nie tylko pomagają utrzymać porządek we wnętrzu, ale i nadają mu wrażenia daleko idącego ładu i harmonii. Do tego pozwalają również stworzyć spójną i zamkniętą całość aranżacyjną. Co więcej, nowoczesne kuchnie zachwycają funkcjonalnością, o jakiej marzy każdy domownik.

Jak osiągnąć taki stan rzeczy w tak często użytkowanym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia? Odpowiedź na to pytanie tkwi w odpowiednim doborze mebli.

Black Red White, Senso Kitchens, Sentima - Kasetta
Kuchnia pod zabudowę z kolekcji kuchni na wymiar Senso Kitchens

 

Kuchnia zabudowana do sufitu – sposób na niedopasowane sprzęty i urządzenia

Kuchnie pod zabudowę niosą za sobą szereg istotnych korzyści. Jedną z największych zalet tego typu rozwiązania jest możliwość swobodnego rozmieszczenia sprzętu AGD. Co mamy na myśli? Dla przykładu – piekarnik nie musi być dłużej połączony z płytą grzewczą, a lodówka z zamrażarką. Dzięki funkcjonalnej zabudowie, lokalizację poszczególnych urządzeń możesz bez problemów dostosować do swoich nawyków i preferencji.

Możliwość zabudowy piekarnika lub lodówki ma także inne plusy. W niedużych kuchniach ukrycie sprzętów jest sprytnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza. Gładkie i jednocześnie spójne powierzchnie mebli sprawią, że kuchnia wyda się bardziej przejrzysta i przestronna.

Oprócz tego, kuchnia pod zabudowę pomaga rozwiązać również stosunkowo częsty problem niedopasowania poszczególnych sprzętów AGD. Decydując się na schowanie ich w meblach, łatwo zakryjesz ich kształt lub kolor, nieprzystający do aranżacji pomieszczenia . W podobny sposób zatuszujesz także nieestetycznie wystające kable, nadając swojemu wnętrzu eleganckiego i stylowego wyglądu.

Kuchnia otwarta na salon – jak ją zabudować?

Kuchnia otwarta na salon to popularne rozwiązanie, które łączy przestrzeń i sprawia, że nawet mała kuchnia staje się bardziej funkcjonalna i estetyczna. Nowoczesny układ integruje strefę gotowania ze strefą wypoczynkową, co sprzyja spędzaniu czasu z rodziną i gośćmi. W aranżacji kuchni będącej częścią salonu ważne jest, aby dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń, zachowując jednocześnie ergonomię i wygodę użytkowania każdej ze stref.

W przeciwieństwie do wolnostojących mebli, zabudowa na wymiar pozwala na maksymalne wykorzystanie każdego centymetra – można zainspirować się nowoczesnymi rozwiązaniami, które oferują sprytne miejsca do przechowywania nawet w najmniejszych zakamarkach.

W małych kuchniach otwartych na salon priorytetem jest ukrycie wszelkiego rodzaju sprzętów i akcesoriów, tak aby nie zakłócały estetyki pomieszczenia. Szczególnie w tym miejscu warto postawić na zabudowane lodówki, zmywarki czy piekarniki, które wtapiają się w szafki, tworząc jednolitą powierzchnię. Zabudowa powinna być dopasowana do stylistyki salonu – wówczas wnętrze będzie prezentować się spójnie.

Ergonomiczne rozmieszczenie stref roboczych, takich jak zlew, płyta grzewcza i lodówka, pozwala na płynne i wygodne poruszanie się po kuchni, nawet, jeśli ogranicza nas niewielki metraż. Wyspa kuchenna lub półwysep mogą pełnić funkcję blatu roboczego, miejsca do jedzenia i dodatkowej strefy przechowywania z szufladami i szafkami. Można je wykorzystać również jako naturalną granicę między kuchnią a salonem. Dzięki odpowiedniej zabudowie i umiejętnym zagospodarowaniu przestrzeni otwarta kuchnia może stać się idealnym dopełnieniem salonu.

Meble pod zabudowę – jak je wybrać?

Szafka do zabudowy piekarnika, lodówki, mikrofali czy zmywarki – odpowiednio dobrane meble mogą całkowicie odmienić charakter Twojej kuchni oraz nadać jej wyjątkowego wyrazu. Co zrobić, aby tak się stało?

Wybierając meble kuchenne, zwróć wszystkim uwagę na ich wykończenie oraz sposób wykonania. Masywne modele o intensywnych odcieniach, umieszczone w niewielkiej kuchni mogą ją optycznie pomniejszyć.

Aby tego uniknąć, wybierz te z jasnymi i przeszklonymi frontami – nadadzą one Twojemu wnętrzu lekkości! W takim pomieszczeniu dobrze odnajdą się nowoczesne meble na wysoki połysk. Szafka do zabudowy pralki czy piekarnika pozbawiona uchwytów oraz wyposażona w drzwiczki otwierane do góry nie tylko ułatwi Ci codzienne czynności, ale i nada kuchni minimalistycznego, lekkiego charakteru. Zabudowa kuchni będzie bardziej funkcjonalna, jeśli znajdą się w niej kosze typu cargo. Pozwolą one zachować porządek we wnętrzu oraz wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Szafki kuchenne z frontem unoszonym do góry znajdziesz w kuchniach Senso Kitchens

 

Więcej praktycznych wskazówek na temat wyboru mebli znajdziesz w artykule „Kuchnia przyszłości: stwórz ją już dziś”.

 

Odpowiednie rozplanowanie zabudowy kuchennej

Wbrew wszelkim pozorom, kuchnie pod zabudowę nie muszą być wcale nudne i monotonne.  Możesz urządzić je na co najmniej kilka sposobów. Jednym z wyznaczników, którym powinieneś kierować się przy wyborze projektu zabudowy, jest wielkość pomieszczenia, jakim dysponujesz.

Jeśli posiadasz odpowiednio dużą kuchnię i nie zależy Ci na oszczędności miejsca, możesz zdecydować się na zabudowę w kształcie litery U lub G. Projekty tego typu nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru, a jednocześnie sprawią, że wszystkie niezbędne przedmioty będziesz miał nieustannie w zasięgu ręki.

Jeśli jednak Twoja kuchnia jest stosunkowo niewielka lub chciałbyś wygospodarować w niej nieco więcej przestrzeni, idealnym rozwiązaniem będzie zabudowa w kształcie litery L. Kuchnia zabudowana do sufitu będzie sprawiała wrażenie optycznie większej i bardziej przestronnej, co przełoży się na większy komfort pracy i przebywania w pomieszczeniu.

Zabudowa sięgająca sufitu z kuchnią Saperavi Avenue znacząco zwiększy funkcjonalność Twojej kuchni

 

Najważniejsze zasady urządzania kuchni pod zabudowę

Decyzja o wyborze zabudowy kuchennej to jeszcze nie wszystko. Aby służyła ona funkcjonalnością oraz praktycznym zastosowaniem, przy jej urządzaniu musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Właściwe wydzielenie stref kuchennych

Niezależnie od wielkości oraz projektu kuchni, przystępując do aranżacji powinieneś pamiętać o wydzieleniu w niej kilku podstawowych stref, zapewniających właściwe korzystanie z pomieszczenia.  O czym konkretnie mowa? Standardowo wyróżnia się pięć podstawowych stref kuchennych:

– strefa przechowywania zapasów,
– strefa przechowywania wyposażenia, np. naczyń,
– strefa zmywania,
– strefa wstępnego przygotowywania posiłków,
– strefa gotowania i końcowej obróbki termicznej.

Najważniejsza zasada głosi, że właściwy układ kuchni powinien umożliwiać wygodne i szybkie przemieszczanie się między strefami. Tak więc umieszczając w kuchni szafkę do zabudowy piekarnika, zmywarki czy lodówki powinieneś mieć na uwadze, aby nie zakłócała ona sprawnego poruszania się po wnętrzu.

Zasada trójkąta roboczego

Z właściwym ułożeniem stref kuchennych ściśle powiązana jest również tzw. zasada trójkąta. Na czym ona polega? Mówiąc najogólniej, zakłada ona takie umiejscowienie zlewozmywaka, lodówki i kuchenki, aby sprzęty te tworzyły wierzchołki umownego trójkąta. Aby układ był funkcjonalny, urządzenia te powinny dodatkowo znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie – zlew i kuchenka oraz kuchenka i lodówka – ok. 120 -270 cm, lodówka i zlew – 120 – 210 cm. Takie rozłożenie mebli znacząco zwiększy funkcjonalność Twojej kuchni oraz zapewni Ci optymalny komfort pracy. Ponadto, w kuchni urządzonej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego łatwiej się poruszać – praktyczne połączenie poszczególnych stref pozwoli Ci działać szybko i efektywnie.

 

Meble kuchenne pod zabudowę: maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Jednym z celów przyświecających tworzeniu kuchni pod zabudowę jest oszczędność przestrzeni. Aby tego dokonać i maksymalnie wykorzystać miejsce w tym pomieszczeniu, pomyśl o meblach, które ułatwią Ci to zadanie. Planując zakup szaf czy półek, zastanów się w pierwszej kolejności nad tym, co powinno się w nich znaleźć.

Przedmioty i akcesoria używane najczęściej, umieść w szafkach narożnych lub poręcznych modelach typu cargo. Dzięki temu wszystkie najpotrzebniejsze urządzenia będziesz miał tuż pod ręką, bez zbędnego zanieczyszczania pomieszczenia. Jeżeli w Twojej kuchni znajduje się sprzęt, z którego korzystasz sporadycznie, pomyśl o umieszczeniu go w górnej części zabudowy, np. w szafkach tuż pod sufitem.

Posiadasz stosunkowo niewielkie pomieszczenie i chciałbyś urządzić je w praktyczny i funkcjonalny sposób? Idealnym rozwiązaniem będzie nowoczesna kuchnia pod zabudowę. Cena takiego układu mebli nie odbiega znacząco od standardowych aranżacji, a przy tym znacząco zwiększa przydatność i atrakcyjność każdego wnętrza.

Stworzenie praktycznej i estetycznej aranżacji kuchni zaowocuje nie tylko sprawniejszym przygotowywaniem posiłków, ale i czerpaniem większej przyjemności z przebywania w kuchennym wnętrzu. W realizacji tej wizji pomoże Ci dobrej jakości sprzęt, a także nowoczesne meble kuchenne. Sprawdź modne i funkcjonalne kuchnie na wymiar, które czekają na Ciebie w Black Red White. Odkryj dziesiątki stylowych pomysłów na kuchnie w zabudowie i znajdź wśród nich swój numer jeden.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?