Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia przechodnia – aranżacyjne wyzwanie?

Czytaj
4.06.2022

Kuchnia przechodnia – aranżacyjne wyzwanie?

Z kuchnią przechodnią mamy do czynienia nie tylko w starym budownictwie, ale także w nowych obiektach. Takie rozwiązanie cechuje się bowiem całym szeregiem zalet. Aby wykorzystać pełnię jego potencjału, należy jednak kierować się właściwymi zasadami. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak urządzić kuchnię przechodnią!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zalety oraz wady ma kuchnia przechodnia,
  • jakie meble i dodatki do kuchni przechodniej wybrać,
  • jakie style najlepiej sprawdzą się w kuchni przechodniej.

kuchnia przejściowa

Czy aranżacja kuchni przechodniej to wyzwanie?

Kuchnia przechodnia to pomieszczenie, które łączy ze sobą przynajmniej dwa inne pokoje. W starym budownictwie przyjmowała ona postać ciągu komunikacyjnego z dwoma wejściami. Dziś stanowi raczej aneks kuchenny, otwarty na salon, jadalnię lub ewentualnie inne pomieszczenia.

Jedna z najważniejszych zalet kuchni przechodniej to większa ilość światła we wnętrzu, która skutkuje optycznym powiększeniem przestrzeni. Inna korzyść polega na dostępie do strefy gotowania z różnych pomieszczeń, dzięki czemu staje się ona prawdziwym sercem domu. Otwarty aneks pozwala na łączenie obowiązków domowych z życiem rodzinnym i towarzyskim. Jest też przestronny, a więc i wygodny w eksploatacji.

Kuchnia przechodnia ma jednak również swoje wady. Często jest to bardzo wąskie pomieszczenie, którego aranżacja stanowi nie lada wyzwanie. Projektując jego zabudowę, łatwo doprowadzić do ograniczenia przestrzeni, w wyniku czego wnętrze stanie się niewygodne w użytkowaniu. Aby urządzić funkcjonalną kuchnię przechodnią, należy więc dobrze zastanowić się nad doborem mebli i dodatków.

kuchnia przejściowa aranżacje

Jak urządzić przechodnią kuchnię?

Projekt kuchni przechodniej cechuje się zazwyczaj nieregularnymi kształtami. Proces meblowania utrudnia dodatkowo fakt, że pomieszczenie posiada aż dwa wejścia. W takim przypadku można raczej zapomnieć o zabudowie w kształcie litery L albo U. W zależności od rozmiaru wnętrza oraz lokalizacji drzwi, dużo lepszym pomysłem okaże się tradycyjna zabudowa jedno– lub dwurzędowa. Jeśli kuchnia jest wystarczająco szeroka, a otwory drzwiowe znajdują się mniej więcej pośrodku ścian, to drugie rozwiązanie zapewni Ci największy komfort.

Kiedy zdecydujesz się jednak ustawić szafki kuchenne w jednym rzędzie, pod przeciwległą ścianą będzie mógł stanąć na przykład niewielki stół z krzesłami. Zyskasz w ten sposób miejsce do spożywania posiłków, co okaże się nieocenionym udogodnieniem na przykład w małych mieszkaniach pozbawionych oddzielnej jadalni. Jeśli taki zestaw nie zmieści się w Twojej kuchni, zawsze możesz zastąpić go wąskim blatem z hokerami.

W przypadku małej kuchni przechodniej zwróć szczególną uwagę na meble do przechowywania. Aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca, postaw na szafki z systemami wysuwanymi oraz kosze cargo. Pomieszczą one wszystkie niezbędne w kuchni sprzęty i akcesoria, nie ograniczając przy tym cennej przestrzeni.

kuchnia przejściowa jak urządzić

Choć wąska kuchnia może sporo zyskać na minimalistycznej aranżacji, wcale nie musisz ograniczać się do tego typu rozwiązań. Dopóki wnętrze będzie właściwie wywiązywać się ze swojej roli, pozwalając Ci na bezpieczną i komfortową eksploatację, możesz sięgać po dowolne inspiracje. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na montaż dolnych i górnych szafek, zabudowa kuchenna powinna sięgać od podłogi po sam sufit. Nie zmarnujesz w ten sposób cennej przestrzeni.

Przydadzą Ci się również półki naścienne, zawieszone na przykład naprzeciw jednorzędowej zabudowy. Świetnie sprawdzą się jako nośnik dekoracji – miejsce na rośliny doniczkowe, flakony, ozdobne figurki czy słoiki z przyprawami. W podobnym charakterze wykorzystaj różnego rodzaju wieszaki. Przydadzą się do przechowywania kuchennych przyborów, a jednocześnie wzbogacą wystrój kuchni.

Funkcjonalna kuchnia przechodnia – aranżacje

Aranżacja kuchni przechodniej to niełatwe zadanie, dlatego warto zastanowić się, jaka estetyka sprawdzi się w jej przypadku najlepiej. Wspominaliśmy już o minimalistycznych stylach, które poskutkowałyby optycznym powiększeniem przestrzeni i gwarancją wygody jej użytkowania. Możesz więc zdecydować się na takie rozwiązania jak:

  • Projekt kuchni w stylu nowoczesnym – w takim przypadku przydadzą Ci się przede wszystkim jasne szafki kuchenne z frontami na wysoki połysk. To jeden z wyznaczników, jakimi powinna cechować się nowoczesna kuchnia. Sięgnij więc po takie kolekcje jak Sole czy Tafne z oferty Black Red White. Aranżację możesz uzupełnić czarnymi detalami, które poskutkują efektem kontrastu. Przydadzą Ci się także przeszklenia i posrebrzane elementy metalowe. Wnętrze będzie sprawiało wrażenie przestronnego, a jego wystrój zadowoli gusta nawet najbardziej wymagających estetów.
  • Wąska kuchnia w stylu industrialnym – pod kątem palety kolorystycznej estetyka ta będzie stała nieco w opozycji do wyżej opisanego stylu nowoczesnego. Oba rozwiązania łączy jednak wrażenie przestronności. W kuchni loftowej dobry użytek zrobisz z drewna, metalu oraz szkła. Możesz pokusić się też o wyeksponowanie nieotynkowanej ściany z cegły czy betonu. Zabudowa może być utrzymana w odcieniach szarości lub w czerni. Cała przestrzeń powinna bowiem odznaczać się dość surowym wystrojem, który możesz jednak przełamać bujną zielenią roślin.
  • Aranżacja małej kuchni w stylu skandynawskim – to popularne rozwiązanie, znane chyba wszystkim Polakom. Kuchnia skandynawska cechuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów i jasnej kolorystyki. Postaw więc na drewnianą zabudowę, w której dominować będzie biel. W asortymencie Black Red White znajdziesz na przykład komplety Older i Semi Line. Idealnie wpiszą się one w aranżację tego typu kuchni przechodniej.

Mała kuchnia z dwoma wejściami to nie problem!

Nawet bardzo wąską kuchnię przechodnią można urządzić gustownie i z pomysłem. Wystarczy sięgnąć po funkcjonalne meble, które pozwolą Ci na wykorzystanie jej pełnego potencjału. Skorzystaj więc z naszych inspiracji i stwórz projekt wnętrza na miarę swoich marzeń!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0