Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia studencka: jak urządzić designerską i kompaktową kuchnię w studenckim klimacie?

Czytaj
17.07.2021

Kuchnia studencka: jak urządzić designerską i kompaktową kuchnię w studenckim klimacie?

Urządzenie kuchni dla studentów nie należy do najłatwiejszych zadań. Kuchnie w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem są często niewielkie, wymagają jednak modnych, a ponadto solidnych rozwiązań wykończeniowych. Jak urządzić funkcjonalne i atrakcyjne wnętrze, które idealnie wpisze się w studenckie klimaty? Oto garść wskazówek pomocnych przy aranżowaniu niewielkiej kuchennej przestrzeni. Zapraszamy do lektury!

Kuchnia studencka: jak urządzić kuchnię w studenckim klimacie?

O czym pamiętać, urządzając kuchnię dla studenta?

Jeśli planujesz urządzenie kuchni dla studentów, masz przed sobą nie lada wyzwanie. W niewielkim mieszkaniu kuchnia stanowi zazwyczaj część pokoju dziennego bądź jest osobnym, ale stosunkowo wąskim pomieszczeniem. W takiej sytuacji zaplanowanie układu kuchennej zabudowy wymaga przemyślenia i doboru rozwiązań, które pozwolą na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Na szczęście z BRW nie ma rzeczy niemożliwych i z powodzeniem znajdziesz tu designerskie kuchnie, które wzbogacą wystrój mieszkania, a także jego funkcjonalność.

Wynajmując mieszkanie, musisz zadbać o modny, ale i uniwersalny wystrój kuchni. Pamiętaj, że ostatecznie projekt wnętrza ma podobać się nie tylko Tobie, lecz przede wszystkim przyszłym najemcom. Warto kierować się obowiązującymi trendami, które zwykle trafiają w gusta młodych ludzi. Szczególną uwagę zwróć więc na minimalistyczne i nowoczesne rozwiązania oraz te, które wpisują się w modną ostatnio estetykę industrialną. W ciekawych, designerskich kuchniach gotowanie z pewnością jest przyjemniejsze, ale chodzi również o Twoje korzyści. Ładne mieszkania można wynająć dużo szybciej i za wyższą cenę.

Designerska kuchnia – przede wszystkim jakość

Interesujący wygląd to jednak nie wszystko. Kuchnia w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem musi być trwała ze względu na często zmieniających się lokatorów i idące za tym zwiększone ryzyko konieczności napraw. Ponieważ kuchnia należy do najczęściej eksploatowanych pomieszczeń, warto wyposażyć ją w mechanizmy, które gwarantują długoletnią bezawaryjność. Należą do nich m.in. systemy cichego domykania wydłużające żywotność frontów, czy samodomykające prowadnice do szuflad. Równie ważna jest solidność wykonania i montażu zewnętrznych elementów zabudowy takich jak uchwyty do szafek czy kuchenne blaty. Niezawodnością powinny wyróżniać się także sprzęty AGD oraz instalacje.

Współczesne kuchnie wykonywane są z elementów, które mogą przetrwać nawet intensywną eksploatację. Nie muszą być to drewniane meble, by wizualnie efekt zachwycał. Czasem lepiej postawić na uniwersalną bazę mebli w neutralnym kolorze, do których wyprodukowania użyto specjalnych płyt meblowych. Takie meble są trwałe i również mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Gdy liczy się pierwsze wrażenie: designerska kuchnia studencka

Na to, czy mieszkanie spodoba się potencjalnym lokatorom, wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest tzw. pierwsze wrażenie, które może przesądzić o decyzji osób zainteresowanych wynajmem. Spójna i atrakcyjna aranżacja kuchni, szczególnie tej otwartej na salon, znacząco podniesie walory wizualne mieszkania. Z tego powodu warto skoncentrować się na połączeniu wszystkich cech idealnej kuchni w wyważonych proporcjach.

Jakie style wnętrzarskie pokochają studenci? Przede wszystkim weź pod uwagę uniwersalne i ponadczasowe projekty, w których łatwo grać dodatkami czy oświetleniem. Zamysł ten dobrze realizują granatowe kuchnie, a także wnętrza wykorzystujące zawsze modne kontrasty takie jak czerń i biel. Bliskie studenckim klimatom będą również kuchenne aranżacje utrzymane w estetyce loftowej – meble o prostym designie, wysoka zabudowa oraz surowy charakter wykończenia to przepis na stylowe i bardzo funkcjonalne wnętrze. Dla dobra właściciela mieszkania lepiej stawiać na kuchnię, która jest ponadczasowa. To gwarantuje rzadszą konieczność wymiany mebli, ponieważ wygląd kuchni nie zestarzeje się zbyt szybko.

Studencka kuchnia – utrzymanie w czystości

Kuchnia, w której przebywać będą studenci, powinna być modna i estetyczna, jednak nie bez znaczenia pozostaje także kwestia utrzymania jej w czystości. W mieszkaniach wynajmowanych najczęściej przez grupę osób nietrudno o zabrudzenia i co za tym idzie – konieczność częstego sprzątania. Warto zdecydować się na rozwiązania ułatwiające zabieganym studentom porządkowanie kuchennej przestrzeni. Wówczas zyskasz pewność, że meble nie pozostaną zaniedbane i zachowają nienaganny wygląd. Możesz rozważyć również kuchenne szafki o gładkich frontach, bez ozdobnych żłobień. Ich czyszczenie jest o wiele łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. Dodatkowo nie ma zagłębień na frontach, w których bardzo często zbiera się brud.

Fronty kuchenne z połyskiem

MEBLE KUCHENNE CAPITAL 38TH ELYSEE AVENUE z frontami na wysoki połysk

Dobrym pomysłem będzie postawienie na fronty z połyskiem odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Takie meble wystarczy przecierać regularnie miękką ściereczką z mikrofibry, należy jedynie pamiętać, aby nie szorować ich gąbkami o szorstkiej powierzchni oraz mleczkami czyszczącymi. Oczywiście najtrudniejszym materiałem będzie drewno, które wymaga specjalnej i uważnej pielęgnacji. Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że kuchnia w mieszkaniu, które wynajmujesz, nie będzie miejscem problematycznym, postaw na meble z innych materiałów.

Projekt kuchni w małym mieszkaniu. Zadbaj o funkcjonalność

Mały metraż kuchni oznacza, że design wykończenia musi iść w parze z najwyższą funkcjonalnością. Wskazany jest tu minimalizm, nie oznacza to jednak, że nie może on być praktyczny. Dopasowując zabudowę kuchenną do niedużego pomieszczenia, możesz zdecydować się na zakup gotowych zestawów meblowych lub kuchni na wymiar. Pierwsze rozwiązanie pozwoli na urządzenie kuchni mniejszym kosztem, natomiast drugie zapewni Ci idealne dopasowanie mebli do wnętrza. Aby dokonać właściwego wyboru, zastanów się, jaki układ najbardziej pasuje do aranżowanego pomieszczenia.

>>Szukasz inspiracji? Zobacz nasz Katalog kuchni na wymiar 2021 i odkryj najciekawsze kuchenne aranżacje!

W wąskich kuchniach w bloku świetnie sprawdza się układ w kształcie litery L. Zabudowa narożna cechuje się praktycznością i najbardziej optymalnym zagospodarowaniem dostępnej powierzchni. Jednak jeśli dysponujesz jeszcze mniejszą przestrzenią, najlepszym wyborem może okazać się kuchnia jednorzędowa.

Kuchnia w literę L

KUCHNIA CAPITAL 38TH ELYSEE AVENUE doskonale sprawdzi się w układach w literę L

Choć to rozwiązanie uznawane jest za najmniej ergonomiczne, nie warto spisywać go na straty. Istnieje wiele patentów na zwiększenie funkcjonalności układu liniowego, jak choćby zabudowa pod sam sufit i sprytne mechanizmy do szafek górnych. W takiej kuchni bez przeszkód znajdzie się miejsce dla dwóch lub trzech osób przygotowujących obiad czy śniadanie.

Studencka kuchnia otwarta na salon

W kuchni otwartej na salon warto postawić na stylistyczną spójność. Najlepiej jeśli zabudowa kuchenna będzie korespondować z wystrojem salonu – wówczas sam pokój dzienny wyda się większy niż w rzeczywistości, a kuchnia nie zaburzy estetyki strefy wypoczynkowej.

Kuchnia otwarta na salon

KUCHNIA CAPITAL 33RD SAPERAVI AVENUE

Studenckie mieszkanie zyska na funkcjonalności, jeśli w kuchni otwartej na salon zdecydujesz się na wyspę lub barek. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu najemcy będą mieć do dyspozycji miejsce na szybkie posiłki i poranną kawę. Wyspa pozwoli również oddzielić przestrzeń gotowania od strefy relaksu, dzięki czemu osoby aktualnie przygotowujące obiad nie będą przeszkadzać współlokatorom np. pracującym przy komputerze. To istotne w przypadku mieszkania wynajmowanego przez grupę studentów.

Wykończenie ścian w kuchni dla studentów

Projekt kuchni studenckiej powinien uwzględniać również wykończenie ścian. Powierzchnie te wymagają bowiem solidnego zabezpieczenia przed wilgocią, działaniem wysokich temperatur, a także zabrudzeniami takimi jak tłuszcz i resztki jedzenia. Jakich materiałów użyć, by ściany zachowały estetyczny wygląd?

W pomieszczeniu takim jak kuchnia egzamin zdadzą przede wszystkim farby lateksowe i ceramiczne, które wykazują odporność na zmywanie i szorowanie. Ściany pomalowane farbą ceramiczną z powodzeniem można myć z użyciem detergentów – nie wpływa to na ich wygląd ani trwałość. To dobry wybór do intensywnie użytkowanych pomieszczeń.

>>Jaka farba do kuchni będzie najlepsza? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupów.

Innego materiału wykończeniowego wymaga powierzchnia znajdująca się między kuchennym blatem a górnymi szafkami. W tym miejscu najlepiej sprawdzą się płytki ścienne – o wiele łatwiejsze w pielęgnacji i dające ciekawy efekt wizualny.

Jeśli zależy Ci na dekoracyjnym akcencie w kuchni, możesz pokusić się o zastosowanie na jednej ze ścian farby tablicowej lub zmywalnej fototapety. Wykończenie tego rodzaju będzie nie tylko modne, ale też praktyczne – dzięki farbie tablicowej lokatorzy mogą w widocznym miejscu rozpisać tygodniowe obowiązki, zanotować ważne informacje lub zostawiać sobie krótkie wiadomości.

Zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować kuchenne ściany? Wbrew pozorom w małym wnętrzu sprawdzi się nie tylko biały. Farbę dopasuj przede wszystkim do koloru mebli oraz stylu wykończenia. Wybór barw jest duży – od kremowej bieli, przez waniliową żółć, po szarości odpowiednie do kuchni industrialnych.

Wyposażenie studenckiej kuchni: niezbędne akcesoria

Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę, aranżując kuchnię dla studentów? Dla zwiększenia komfortu młodych lokatorów skupionych przede wszystkim na nauce, zadbaj o to, aby w kuchennych szafkach i szufladach znalazły się podstawowe akcesoria kuchenne oraz naczynia do gotowania.

Komplet przyborów kuchennych Tao Bambus

KOMPLET PRZYBORÓW KUCHENNYCH TAO BAMBUS przyda się w każdej kuchni

Warto wyposażyć kuchnię w komplet garnków oraz kilka patelni w różnych rozmiarach. Do dyspozycji lokatorów możesz pozostawić również talerze, kubki oraz komplety sztućców. Podczas gotowania z pewnością przydadzą się im również akcesoria takie jak noże, deski do krojenia, chochle, łopatki oraz łyżki cedzakowe.

>>Więcej inspiracji i pomysłów na kuchenne wnętrza znajdziesz na naszym blogu!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0