Kuchnia w kawalerce – porady i inspiracje
CzytajKuchnia w kawalerce – porady i inspiracje
Czy kuchnia w kawalerce może być funkcjonalna? Jak najbardziej! Przemyślana aranżacja wnętrza to Twój klucz do sukcesu. Odkryj z nami potencjał małej kuchni – podpowiemy Ci, jak ją urządzić, by zachwycała ergonomią i doskonałym stylem.
Spis treści:
Mini kuchnia w kawalerce – maxi efekt aranżacyjny
Urządzanie kuchni w rozmiarze mini to niewątpliwie jedno z największych wyzwań aranżacyjnych, jakie stoją przed właścicielami kawalerek. Na czym polega trudność? Należy zmieścić wszystkie strefy funkcjonalne w stosunkowo małej przestrzeni, tak aby zachować ergonomię wnętrza i jednocześnie osiągnąć zadowalający efekt wizualny. Brzmi jak zadanie nie do wykonania? Nic z tych rzeczy! Wbrew pozorom również w małej kuchni można zapewnić sobie najwyższy komfort pracy. Co więcej, nowoczesny aneks kuchenny nie ma nic wspólnego z dawną „ślepą kuchnią” – ciemną, nieatrakcyjną i niezbyt ustawną.
Urządzamy małą kuchnię w kawalerce – wskazówki na start
Współczesne rozwiązania aranżacyjne pozwalają wykorzystać potencjał każdego pomieszczenia. Przy odrobinie kreatywności z powodzeniem urządzisz więc wygodną strefę gotowania i spożywania posiłków – nawet na naprawdę małym metrażu. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kawalerki z aneksem kuchennym? Oto garść wskazówek, które pomogą Ci mądrze zarządzić organizacją niewielkiego wnętrza.
- W niewielkiej kuchni najkorzystniej prezentują się proste, geometryczne formy. Zredukuj do minimum liczbę ozdobników i dekoracyjnych detali: postaw na zwartą kuchenną zabudowę o nowoczesnym designie. Taka aranżacja doda wnętrzu lekkości. Więcej na temat nowoczesnych kuchni przeczytasz w naszym artykule: „Trend alert: nowoczesne kuchnie 2023″.
- W kawalerkach, w których kuchnia jest pomieszczeniem w pełni lub częściowo otwartym na salon, meble kuchenne powinny harmonizować z aranżacją strefy dziennej. Dzięki zachowaniu wizualnej ciągłości, wnętrze będzie wyglądać na bardziej przestronne.
- W aranżacji aneksu kuchennego niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie. Jeśli Twoja kuchnia, z racji usytuowania, ma ograniczony dostęp do światła dziennego, zastosuj w niej oświetlenie wieloźródłowe. Połączenie tradycyjnych lamp wiszących z oprawami sufitowymi i nowoczesnymi listwami LED spotęguje efekt przestronności.
- Mała kuchnia niesie za sobą ryzyko zagracenia przestrzeni. Aby tego uniknąć, dbaj o porządek w strefie roboczej – na widoku pozostawiaj jedynie niezbędne akcesoria kuchenne, a całą resztę ukryj za frontami szafek.
Pamiętaj, że w malutkiej kuchni dosłownie każdy centymetr jest na wagę złota. To dlatego projekt wnętrza powinien być przygotowany z dużą starannością. W ograniczonej przestrzeni nie ma miejsca na błędy.
Kuchnia w kawalerce – jak ją urządzić?
Jeśli zastanawiasz się, jak modnie i praktycznie urządzić kuchnię w kawalerce, to jesteś we właściwym miejscu. Mamy dla Ciebie kilka aranżacyjnych porad, przedstawiamy też meble i dodatki, które najlepiej sprawdzą się w niewielkim wnętrzu.
Otwórz kuchnię na salon
W kawalerkach najczęściej mamy do czynienia z otwartym na salon aneksem kuchennym, rzadziej – z częściowo zamkniętą kuchnią. Choć tzw. „ślepe kuchnie” wciąż można spotkać w blokach z wielkiej płyty, standardy nowoczesnego budownictwa nie przewidują takich rozwiązań. W przypadku wnętrza, w którym w przeszłości dokonano fizycznego podziału pomieszczeń, najkorzystniejszym posunięciem będzie usunięcie ścianki działowej. Mieszkania typu open space nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zachowanie pozorów przestronności.
Jeśli mimo wszystko nie chcesz pozostawiać kuchni na widoku, pomyśl o rozwiązaniach pośrednich. W kawalerkach świetnie sprawdzą się ażurowe przepierzenia, które nie zdominują aranżacji. Do tego celu możesz wykorzystać drewniane lamele i stworzyć z nich konstrukcję przesłaniającą część roboczą kuchni. Ciekawym pomysłem będzie również ukrycie kuchennej zabudowy za składanymi drzwiami wykonanymi na wymiar.
Zadbaj o umowny podział stref funkcjonalnych
Ważnym elementem organizowania przestrzeni dziennej w kawalerce jest dokonanie optycznego podziału na strefy: wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą mebli. Niewielki stół jadalniany lub designerski barek z hokerami w naturalny sposób wydzielą część kuchenną z reszty pokoju, a przy okazji mogą posłużyć za dodatkowy blat roboczy. Do strefowania posłuży Ci również tył kanapy. Wybieraj wypoczynek w całości wykończony tkaniną obiciową lub z funkcjonalnym regałem wbudowanym w tył sofy. Takie wielofunkcyjne meble są niezastąpione w małych mieszkaniach.
Wybierz praktyczny układ kuchenny
Wygodna kuchnia w wersji mini może być urządzona na kilka sposobów. Świetnym pomysłem będzie postawienie na zabudowę w kształcie litery „L” lub – o ile to możliwe – w literę „U”. Układ narożny ma wiele plusów: pozwala na zorganizowanie funkcjonalnej strefy roboczej (zazwyczaj wzdłuż dłuższego ciągu) oraz strefy magazynowania produktów spożywczych. W szafkach narożnych doskonale sprawdzą się półki obrotowe oraz nowoczesne, wysuwane systemy narożne. W obydwu przypadkach ciąg kuchenny z górnymi szafkami warto zaplanować tylko na jednej ze ścian. Dzięki temu pomieszczenie nabierze lekkości.
Jeśli mocno ograniczony metraż nie pozwala na zakup narożnego kompletu kuchennego, rozwiązaniem będzie zabudowa jednorzędowa. Wybieraj spośród ergonomicznych mebli, które zaprezentują się zgrabnie i nowocześnie. Decydując się na kuchnię na wymiar, górne szafki poprowadź aż do samego sufitu. Zrezygnuj z wolnostojących sprzętów AGD – w małej kuchni egzamin zdadzą lodówka i piekarnik w zabudowie.
Postaw na minimalizm
Urządzając małą kuchnię, trzymaj się zasady: „mniej znaczy więcej”. Pamiętaj, że Twoimi sprzymierzeńcami są przede wszystkim stylizacyjny umiar i prostota. Sięgnij po jasne barwy i jednolite fronty szafek, najlepiej z wbudowanym mechanizmem push to open lub wyposażone w minimalistyczne uchwyty. W niewielką przestrzeń doskonale wpiszą się meble kuchenne w matowej bieli lub w wybarwieniu jasnego drewna.
Czy oznacza to, że do małej kuchni nie można wprowadzać ciemnych kolorów? Nie do końca. Nawet granatowe lub czarne meble dodadzą wnętrzu elegancji, jeśli odpowiednio dobierzesz do nich kolor ścian i podłóg oraz zadbasz o maksymalne doświetlenie pomieszczenia.
Kuchnia w kawalerce – aranżacje
Przyjrzyj się naszej aranżacji kuchni w kawalerce i zainspiruj się!
Do urządzenia małej kuchni otwartej na salon wykorzystaliśmy komplet kuchenny narożny Verdi w głębokim kolorze mistyczny mat. Mimo wyrazistej kolorystyki wnętrze prezentuje się lekko i wdzięcznie. Aranżację rozświetla nie tylko światło dzienne wpadające przez okno, ale również biel ścian oraz jasne odcienie drewna zdobiące podłogę i kuchenny blat.
Ścianę między górnymi szafkami a blatem pokryto dekoracyjną cegłą w naturalnym odcieniu. Dzięki ozdobnikowi o dość surowym wyglądzie kuchnia nabiera charakteru. Za podział wielofunkcyjnego wnętrza na strefy odpowiada praktyczny stół STO/138 BIS, przy którym wygodnie rozsiądą się dwie lub więcej osób. Wystrój uzupełniają drewniane akcesoria i zioła w doniczkach na kuchennym parapecie.
Modne meble kuchenne do małych wnętrz i nie tylko czekają na Ciebie w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy na zakupy!
Wciąż szukasz przepisu na kuchnię marzeń? Więcej porad i inspiracji znajdziesz w zakładce KUCHNIA na naszym blogu. Sprawdź!