Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia w kształcie litery L – sprawdzone sposoby na praktyczne i nowoczesne wnętrze

Czytaj
13.07.2021

Kuchnia w kształcie litery L – sprawdzone sposoby na praktyczne i nowoczesne wnętrze

W dobrze zaprojektowanej kuchni nawet codzienne kulinarne zmagania przestają być wyzwaniem. Nowoczesna kuchenna aranżacja nie tylko pozwala zminimalizować wysiłek wkładany w przygotowywanie posiłków, ale również maksymalizuje efekty pracy. Kluczem do sukcesu jest optymalny układ zabudowy, dzięki któremu korzystanie z kuchennej przestrzeni staje się możliwie najbardziej komfortowe. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest kuchnia w kształcie litery L. Jakie są zalety tego rozwiązania i w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Kuchnia w kształcie litery L – praktyczna i nowoczesna

Kuchnia w kształcie L – zalety (i wady) rozwiązania

Kuchnia w kształcie litery L to jeden z najpopularniejszych i zarazem najbardziej uniwersalnych kuchennych układów. Taki projekt doskonale sprawdza się w niewielkich i stosunkowo wąskich kuchniach w bloku, kuchniach otwartych na salon oraz w aneksach kuchennych. W zależności od rodzaju wnętrza, koncept kuchni na planie litery L może być zrealizowany na różne sposoby: z krótszym odcinkiem zabudowy ulokowanym pod oknem lub na jednej ze ścian oraz z barkiem lub wyspą zastępującymi tradycyjny ciąg szafek.

>>Jak urządzić małą kuchnię funkcjonalnie i z pomysłem? Sprawdź!

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zachowania zasad ergonomii wnętrza oraz wykorzystania dostępnej przestrzeni w maksymalny sposób. Pozwala to na sprawne poruszanie się między poszczególnymi strefami oraz odpowiednie zagospodarowanie miejsc do przechowywania.

Czy w przypadku kuchni w kształcie litery L możemy mówić o jakichkolwiek wadach? Na pierwszy rzut oka wyzwaniem wydaje się zagospodarowanie strefy narożnej, jednak nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Obecnie producenci oferują wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych, dzięki którym funkcjonalna zabudowa naroża nie stanowi najmniejszego problemu.

Jak urządzić kuchnię w kształcie L? Zasady ergonomii wnętrza

Kuchnia w kształcie L to najprostszy sposób na zaprojektowanie przestrzeni kuchennej według zasad tzw. trójkąta roboczego, obrazującego kolejność pracy w kuchni. Trójkąt roboczy uwzględnia trzy najważniejsze elementy wyposażenia, tj. lodówkę, zlewozmywak oraz płytę grzewczą wraz z piekarnikiem, tworzące „wierzchołki” trójkąta.

Kwestią najistotniejszą jest jednak nie samo ulokowanie sprzętów, ale zachowanie między nimi odpowiednich odległości. Zlewozmywak i płyta powinny być rozdzielone głównym blatem roboczym o długości od 60 do 120 cm, natomiast między lodówką a zlewem oraz na innych odcinkach zabudowy – mniejsze blaty pomocnicze, na których można postawić zakupy lub drobne urządzenia AGD.

Kuchnia w literę L
Kuchnia z kolekcji Semi Line

Trzymanie się złotej zasady to jednak nie wszystko. Równie ważne jest, aby zabudowa kuchenna umożliwiała podzielenie przestrzeni na 5 stref, które otwiera strefa przechowywania zapasów (lodówka, spiżarnia) znajdująca się najbliżej wejścia do kuchni. Tuż za nią znajduje się strefa przechowywania naczyń oraz drobnego sprzętu AGD, i kolejno: strefa zmywania (zlewozmywak, zmywarka i kosz na odpady), przygotowywania posiłków (kluczowy jest blat roboczy) i gotowania (płyta grzewcza, piekarnik).

W zależności od pomysłu na kuchnię w kształcie „L” piekarnik oraz płyta mogą być częścią krótszego odcinka zabudowy bądź głównego ciągu szafek. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie godne rozważenia. Jakie inne projekty warto wziąć pod uwagę? Poniżej kilka propozycji.

Kuchnia w „L” z wyspą – sposób na kuchnię otwartą na salon

Zabudowa w kształcie litery L to doskonały sposób na urządzenie kuchni otwartej na salon. Jest to rozwiązanie spotykane coraz częściej, nie tylko ze względu na dużą funkcjonalność, ale także ciekawe możliwości aranżacyjne. W tym przypadku dobrym pomysłem może okazać się wyspa kuchenna, która oddzieli przestrzeń przygotowywania potraw od strefy jadalnianej i wypoczynkowej.

Wyspa może posłużyć Ci do różnych celów. Niektórzy decydują się na wbudowanie w wyspę piekarnika i płyty kuchennej, a niekiedy także zlewu. Inni w ramach dodatkowej strefy aranżują praktyczny barek, który służy nie tylko za miejsce do przechowywania, ale także blat, przy którym można zjeść szybki posiłek lub wypić poranną kawę. Nowoczesne kuchnie z powodzeniem łączą te funkcjonalności, zachwycając przy tym doskonałym designem.

Kuchnie w kształcie litery L z oknem – jak ją zagospodarować?

Jeśli w Twojej kuchni na krótszej ścianie znajduje się okno, nie musisz rezygnować z zabudowy w „L”. Wolne miejsce pod oknem wykorzystasz, przedłużając parapet i aranżując w tej strefie wygodny barek lub dodatkowy blat roboczy. Jak sprytnie zagospodarować taką przestrzeń? Pod blatem umieść taborety lub niewielkie hokery, na których można usiąść w przerwie od pracy lub późnym wieczorem. Ciekawym pomysłem jest również zaaranżowanie pod oknem… dodatkowego miejsca do pracy. To opcja, na którą warto się zdecydować, jeśli urządzenie kącika biurowego w salonie lub sypialni jest niemożliwe.

Kuchnia w L z oknem - kącik do pracy
Kuchnia Semi Line w aranżacji z oknem

Jak zwiększyć funkcjonalność kuchni w literę L?

W przypadku kuchni urządzonych na planie litery L, nieco więcej uwagi należy poświęcić ich narożnej części. Kłopotliwe z natury naroże wymaga optymalnego zagospodarowania wnętrz szafek, szczególnie, jeśli urządzamy wąską kuchnię w bloku. Na jakie rozwiązania warto postawić? W takich przypadkach z pomocą przychodzą meble kuchenne narożne wyposażone w obrotowe półki lub wysuwane na zewnątrz systemy narożne ułatwiające dostęp do najgłębiej usytuowanych przedmiotów.

Tego rodzaju patenty pozwalają w pełni wykorzystać głębokie szafki na całej ich szerokości i wysokości. Dzięki temu zyskasz sporo miejsca do przechowywania garnków, patelni i pozostałych akcesoriów kuchennych.

Zabudowa kuchenna w literę L zyska na funkcjonalności i zarazem na atrakcyjności, jeśli zdecydujesz się na regały metalowe umieszczone w dolnej zabudowie. Możesz wykorzystać je w ramach wyspy kuchennej, która stanie się również miejscem ekspozycji ciekawych dodatków lub książek kucharskich.

Kuchnie na planie litery L – inspiracje

Jakie kuchnie w kształcie litery L są obecnie w modzie? Wśród kuchennych aranżacji, które zawojowały ten sezon, znajdziesz minimalistyczne projekty wykorzystujące gładkie fronty pozbawione uchwytów, kuchnie wtapiające się w styl pokoju dziennego, wnętrza wielokolorowe a także ponadczasowe i klasyczne. Wciąż na topie pozostaje biała kuchnia, która jest doskonałą propozycją do małych pomieszczeń, choć nie tylko. Zabudowa narożna oferuje wiele możliwości, a każda aranżacja prezentuje się w tym układzie doskonale.

>>Po więcej inspiracji sięgnij do naszego Katalogu kuchni na wymiar 2021, w którym znajdziesz kolekcje kuchni Senso Kitchens. Odkryj najmodniejsze kuchenne wnętrza – urzekające funkcjonalnością i doskonałym stylem!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0