Kuchnia w stylu retro – inspiracje z Black Red White
CzytajKuchnia w stylu retro – inspiracje z Black Red White
Kuchnie urządzone w starym stylu mają w sobie „to coś” – zachwycają przytulnością i domowym ciepłem, przyciągają domowników, przywołują wspomnienia. To między innymi dlatego nigdy nie wychodzą z mody! Marzy Ci się kuchnia retro, w której poczujesz ducha minionych lat? Podpowiemy Ci, jak ją urządzić.
Jak naprawdę wygląda kuchnia w stylu retro i czy rzeczywiście jest to wnętrze pełne antyków? Dlaczego warto zdecydować się na modną retro kuchnię? I wreszcie – jakie meble kuchenne wybrać i jak zaaranżować kuchenne wnętrze, by przywoływane w nim echa przeszłości szły w parze z funkcjonalnością? O tym poniżej.
Spis treści:
Kuchnia w stylu retro – old school w modnym wydaniu
Zarówno o kuchniach retro, jak i o kuchniach w stylu vintage mówimy najczęściej w odniesieniu do wnętrz inspirowanych wzornictwem lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Nietrudno je rozpoznać – styl retro to sentymentalna podróż w przeszłość pełna charakterystycznych form, kolorów i rozwiązań. Kuchnia vintage jest miejscem, w którym żaden element nie jest dziełem przypadku: począwszy od wykończenia ścian i podłóg, a skończywszy na detalach, takich jak choćby stylizowane sprzęty AGD, meblach i dodatkach.
Kuchnia retro: ściany i podłogi
Retro kuchnie lubią kontrasty, dlatego na podłodze najczęściej króluje tradycyjna czarno-biała szachownica w stylu lat 50. Klimat dawnych lat nierzadko przywołuje też gumolit, który największą popularnością cieszył się w okresie PRL-u. Oprócz tego w stylistyce retro doskonale odnajdują się płytki imitujące drewno lub kamień, a także płytki klinkierowe, czyli tzw. cotto.
Ściany w kuchni vintage zwykle pokryte są białą farbą, ale we wnętrzach tego rodzaju spotkamy też rozbielone pastele. Róż, fiolet, miętowa zieleń to najpopularniejsze kolory. Inną formą wykończenia ścian charakterystyczną dla aranżacji w duchu retro są tapety, w szczególności te w geometryczne wzory lub drobne kwiaty. Z kolei przestrzeń pomiędzy górnym i dolnym ciągiem szafek na ogół wypełniają kafelki imitujące cegiełkę.
Kuchnia retro: sprzęty AGD
Kuchnie vintage obowiązkowo wyposażone są w designerski, wolnostojący sprzęt AGD z zaokrąglonymi krawędziami. W takim wnętrzu może znaleźć się zgrabna różowa lodówka, stylizowany piekarnik, pastelowy toster, ekspres przelewowy czy tradycyjny mikser. Pamiętaj jednak, że w kuchni retro wcale nie musisz rezygnować z funkcjonalnych sprzętów, które spełniają współczesne standardy. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania, w których zaawansowana technologia i klimat vintage tworzą udany duet.
Kuchnia retro: meble i dodatki
Kuchnia w stylu retro to także stylizowane drewniane meble i dodatki z duszą, nierzadko zbliżone wyglądem do rustykalnych drobiazgów. W typowych wnętrzach vintage częściej zobaczymy stare meble, które poddane zostały renowacji, i akcesoria z epoki zakupione na pchlich targach. W przeciwieństwie do nowoczesnych kuchni, aranżacje w duchu retro mocny akcent kładą na dekoracyjność. Przybory kuchenne, ceramiczne talerze czy tekstylia – wszystko to pozostaje na widoku.
Jak urządzić kuchnię retro?
Marzy Ci się odrobina szyku retro we własnej kuchni? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz czerpać z tego stylu do woli, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Choć estetyka retro wymaga dużego wyczucia, na ogół sprawdza się w każdej przestrzeni, zarówno w małych mieszkaniach w centrum miasta, jak i w dużych domach na obrzeżach.
Do kuchni w stylu vintage zaproś stylizowane, drewniane meble kuchenne. Nie muszą być wyjątkowo barwne. W takiej kuchni zwykle stawia się na złamaną biel, szarości, delikatne brązy i kolory naturalnego drewna.
Specyficzny klimat minionych dekad przywołują natomiast detale. Frezowane fronty, zaokrąglone uchwyty, dekoracyjne cokoły i witryny to obowiązkowe elementy zabudowy kuchennej w stylu retro. Wykorzystaj przeszklone fronty, by wyeksponować piękną zastawę obiadową, porcelanowy serwis kawowy lub ceramiczne drobiazgi. Unikaj mebli na wysoki połysk, stawiając na matowe wykończenie.
Chcesz wiedzieć, jak zaaranżować kuchnię z witryną? Przeczytaj nasz artykuł: „Witryna w kuchni – aranżacje”.
Aby wnętrze prezentowało się przytulnie i zachęcało do spotkań przy kawie, kuchnia powinna być wyposażona w niewielki okrągły stół i krzesła z okrągłymi siedziskami. Opływowe kształty to cecha charakterystyczna wyposażenia w stylu vintage. Dla lepszego efektu warto nakryć stolik obrusem bądź serwetą, ale egzamin zdadzą również podkładki pod talerze z naturalnych materiałów.
Styl vintage uwielbia dodatki! Niech Twoja kuchnia wypełni się drobiazgami rodem z minionego stulecia. Emaliowane garnki na mleko, miski kamionkowe, kubki wyeksponowane na półkach i zawieszone na relingach, charakterystyczne słoiki z klipsem wypełnione sypkimi produktami lub przetworami, puszki, dzięki którym produkty dłużej zachowują świeżość, lniane ściereczki – ich wyjątkowość sprawia, że kuchnia w stylu vintage zyskuje niepowtarzalny wygląd.
Kolejnym ważnym elementem kuchni retro jest oświetlenie. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim te oprawy świetlne, które wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. Drewniane abażury w ciekawy sposób rozpraszające światło będą strzałem w dziesiątkę.
Kuchnia w stylu retro – aranżacje
Jeśli chcesz urozmaicić wygląd mieszkania, styl retro jest doskonałym wyborem. Jak może wyglądać aranżacja takiej kuchni i na jakie połączenia warto postawić? W poniższym akapicie znajdziesz inspiracje, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Komplet kuchenny Semi Line to centralny element prezentowanej aranżacji w klimacie retro. Szafki w grafitowym kolorze zdobią ramiakowe fronty oraz punktowe uchwyty podkreślające styl zabudowy. Witryna pozwala na wyeksponowania naczyń, a praktyczny reling – na przechowywanie niezbędnych akcesoriów zawsze w zasięgu ręki.
W wygospodarowanym kąciku jadalnianym znalazł się stół Ikka wraz krzesłami z tej samej kolekcji. To idealne miejsce na szybki posiłek w ciągu dnia lub popołudniową przerwę z filiżanką kawy.
Zwróć uwagę na podłogę – w powyższej aranżacji klasyczną szachownicę zastępuje kompozycja z czarnych, białych i szarych heksagonów. To ciekawa reinterpretacja popularnego motywu i akcent, który wprowadza do kuchni retro powiew świeżości. Stonowany wystrój, funkcjonalne wyposażenie i detale wpisujące się w styl vintage: oto przepis na współczesną kuchnię osadzoną w klimacie dawnych lat.
Spodobała Ci się kuchnia w stylu retro? Urządź ją razem z nami! Więcej modnych rozwiązań do kuchennych wnętrz znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White!