Kuchnia w stylu shaker – co ją wyróżnia?
CzytajKuchnia w stylu shaker – co ją wyróżnia?
Styl shaker – trend będący współczesną odsłoną estetyki sprzed ponad trzech stuleci znakomicie odnajduje się w dzisiejszych aranżacjach. Proste wzornictwo, uniwersalna kolorystyka oraz funkcjonalność form sprawiają, że wnętrza nawiązujące do stylu shaker nigdy się nie starzeją! Czym wyróżniają się aranżacje utrzymane w tym duchu i jak urządzić kuchnię inspirowaną ponadczasowym designem? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Styl shaker – wnętrza. Co go wyróżnia?
Skąd wzięła się moda na kuchnie oraz inne pomieszczenia w stylu shaker i co kryje się pod tajemniczo brzmiącą nazwą? Zarówno sam styl, jak i jego określenie mają związek z funkcjonującą w XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych grupą religijną „Shakers”. Charakterystyczną cechą wyznawców należących do protestanckich wspólnot szejkerskich było prowadzenie skromnego, ascetycznego życia całkowicie odciętego od zewnętrznego świata. Życie w izolacji zmuszało szejkersów do podejmowania prac gwarantujących im pełną samowystarczalność, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w meblarstwie. Wypracowany przez nich autorski styl oparty na prostocie i funkcjonalności szybko zyskał rozgłos wśród amerykańskich społeczeństw. Dzisiaj styl shaker jest znany i rozpoznawalny na całym świecie, powracając w trendach wnętrzarskich niczym bumerang.
Czym wyróżniają się współczesne inspiracje stylem shaker? Podstawą każdej aranżacji są przykuwające uwagę meble: proste, pozbawione dekoracyjnych uchwytów, ornamentów, a najczęściej również frezów, wykonane z naturalnego drewna i nad wyraz funkcjonalne. We wnętrzach służących przede wszystkim pragmatycznym celom dominują naturalne materiały i drewniane elementy – począwszy od zabudowy, a skończywszy na akcesoriach i dodatkach.
Innym charakterystycznym elementem stylu shaker jest kolorystyka. Przeważają w niej naturalne kolory: biele, cała paleta szarobrązów, beże i subtelne pastele. To wszystko, wraz z geometrią form, prostą zabudową i aranżacją ascetyczną w wyrazie, tworzy miejsce dla funkcjonalnych rozwiązań. W efekcie otrzymujemy wnętrze proste i skromne, lecz przytulne i rodzinne zarazem. Taki wystrój doskonale służy domownikom – zarówno w swojej praktycznej, jak i estetycznej formie.
Kuchnia w stylu shaker – połączenie klasyki i nowoczesności
Kuchnia w stylu shaker to najważniejsze miejsce w domu, jego serce – nie tylko przeznaczone do przyrządzania posiłków, ale także skupiające domowników wokół wspólnego stołu. Królują w niej proste i praktyczne meble kuchenne – minimalistyczne, pozbawione ozdobników, gładkie, matowe i najczęściej bezuchwytowe.
Współczesne kuchnie inspirowane stylem shaker mogą zyskać wyrazisty charakter za sprawą dodatków i oświetlenia. Pamiętaj jednak, że dodatki nie mogą pełnić w kuchni shaker czysto dekoracyjnej funkcji, muszą być praktyczne. Jeśli więc decydujesz się na urozmaicenie wystroju kuchennego wnętrza, sięgnij po oryginalne i solidne akcesoria kuchenne lub naturalne ozdoby takie jak świeże zioła w donicach.
Kuchnia w stylu shaker powinna być jasna i przestronna. Jej cechą charakterystyczną są niczym nieosłonięte okna, przez które w ciągu dnia do pomieszczenia wpadają promienie słońca. Jasne ściany oraz stonowane kolory zabudowy potęgują ten efekt. W kwestii sztucznego oświetlenia pozostań przy minimalizmie – stawiaj na skromne oprawy oświetleniowe, które podkreślą ascetyzm aranżacji. Najbardziej pożądane są tu źródła ciepłego światła, łagodzące surowość wnętrza i wprowadzające do niego odrobinę przytulności.
Tak naprawdę styl szejkerski możesz zaadaptować do każdej, nawet najbardziej nowoczesnej aranżacji. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by skromność wystroju szła w parze z ciekawymi rozwiązaniami maksymalnie ułatwiającymi codzienność. Sprytne skrytki, ergonomiczne systemy narożne, szereg udogodnień w postaci zadaniowego oświetlenia czy rozbudowane możliwości przechowywania – wszystko to doskonale wpisuje się w ideę domu pięknego w swojej prostocie i niezwykle funkcjonalnego.
Co jeszcze powinno znaleźć się w kuchni w stylu shaker? Obowiązkowo minimalistyczne i praktyczne sprzęty kuchenne. Świetnie odnajdą się w niej urządzenia w stylu rustykalnym lub stylizowane na vintage, w delikatnych pastelowych kolorach.
Jak urządzić pozostałe pomieszczenia w stylu shaker?
Styl shaker z powodzeniem może być wykorzystany nie tylko w kuchni, ale również w innych domowych wnętrzach. Jakie charakterystyczne cechy tego stylu mogą przeniknąć do pozostałych pomieszczeń? Oto kilka propozycji.
- Ściany w jasnych kolorach lub wykończone drewnianymi okładzinami – będą doskonałą bazą w wystroju salonu lub sypialni.
- Duże, pojemne i drewniane meble takie jak komody czy szafy – najlepiej o matowym wykończeniu i wyraźnej, wyczuwalnej strukturze. W salonie lub jadalni znakomicie sprawdzą się witryny, w których wyeksponujesz m.in. porcelanę.
- Ręcznie wykonane tekstylia i dodatki – patchworkowe pledy i narzuty zszywane z materiałowych skrawków, a do tego plecione kosze będą wspaniałym uzupełnieniem sypialni i pokoju dziennego.
- Wygodne i funkcjonalne łóżko wraz z lnianą pościelą w rustykalnym klimacie to centralny element wyposażenia sypialni w stylu shaker.
- Duży stół, który pomieści całą rodzinę, oraz krzesła krzyżaki mogą zagościć w jadalni lub przestronnej kuchni.
Jeśli chcesz przełamać minimalizm, na którym bazuje aranżacja omawianych wnętrz, sięgnij po naturalne dekoracje. Śmiało ozdób przestrzeń świeżymi kwiatami ożywiającymi wystrój domu. Nie musisz ograniczać się do ciętych roślin w wazonach – kilka zielonych akcentów w postaci doniczkowych kwiatów podkreśli naturalny klimat całej stylizacji.
Kuchnia w stylu shaker przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom nowoczesnego minimalizmu i ponadczasowych form, ale również osobom poszukującym sprawdzonych rozwiązań do swojego domu. Zobacz, jakie funkcjonalności kryją się w kuchniach z oferty Black Red White i wybierz zabudowę łączącą uniwersalny design z praktycznością.
>>Szukasz innych pomysłów na modną kuchnię? Przeczytaj nasz artykuł: Kuchnia w stylu glamour – przepis na eleganckie wnętrze.