Kuchnia w stylu wiejskim
CzytajKuchnia w stylu wiejskim
Kuchnia rustykalna nawiązuje stylem do tego, co część z nas może odnaleźć w zakamarkach swojej pamięci: zapachu ciasta pieczonego przez babcię, przytulności i ciepła domowego ogniska. Proste, drewniane meble, jasne kolory, dodatki, które sprawiają, że czujemy się lżej, a w sercu robi się odrobinę cieplej. Jeśli zatem zależy Ci na aranżacji kuchni, która przypomni smaki i zapachy dzieciństwa, a także wprowadzi do Twojego domu cudną, rodzinną atmosferę – postaw na kuchnię w stylu rustykalnym. Jak urządzić kuchnię w takim wydaniu? Przeczytaj nasz artykuł i zaproś do swojego domu piękną prostotę!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Co wyróżnia kuchnię w stylu wiejskim?
- Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?
- Jak dorać rustykalne meble kuchenne?
- Jakie kolory pasują do kuchni rustykalnej?
- Jakie dodatki wybrać do kuchni w stylu wiejskim?
Po wielu sezonach mody na minimalistyczne i nowoczesne wnętrza, do łask wraca klasyka i popularność ciepłych aranżacji, inspirowanych sielskością i naturą. W ten trend wpisują się kuchnie w stylu rustykalnym, czyli wiejskim. Co je wyróżnia? Kuchnia rustykalna bazuje na naturalnych materiałach i klasycznej, skrzyniowej budowie mebli. Jest w niej miejsce na sentymentalne dodatki oraz tekstylia z motywem roślin lub polnych kwiatów. Obowiązkowa jasna kolorystyka sprawia, że wnętrze jest przyjazne i przestronne. Jak stworzyć modne i funkcjonalne wnętrze? Przedstawiamy zasady aranżacji kuchni wiejskiej!
Spis treści:
Kuchnia w stylu wiejskim – co ją wyróżnia?
Wiejskie chaty, otoczone zielenią, zamieszkane przez ludzi, którzy z najwyższym szacunkiem podchodzą do natury. Pełne wspaniałych zapachów i rodzinnej bliskości. Mnóstwo drewna. Palce wyczuwają na nim wyraźną chropowatość. Jasne kolory, dużo ciepłego światła. Taki jest styl rustykalny. Czasem kojarzy się z domem dziadków: piec kaflowy, na którym powstaje najpyszniejsze jedzenie, kredens pełen słodkości, drewniany stół nakryty lnianym obrusem, wiszące na ścianach warkocze czosnku i korale suszonych grzybów. Wiklinowe meble, stojące w kącie.
Możesz myśleć, że tak przytulnego charakteru nie da się podrobić. Można jednak wiele z niego czerpać i odwzorowywać go tak, by swoją kuchnię ubrać w tak cudowny klimat. Co więcej, styl nie jest zarezerwowany tylko dla domów na wsi, ale także z powodzeniem możesz zaadaptować go w warunkach miejskich i wprowadzić do swojego mieszkania, nawet jeśli nie dysponujesz ogromnym metrażem. Wszystko jest kwestią odpowiednich proporcji i pomysłu na aranżację.
Kuchnia urządzona w duchu rustykalnym wyróżnia się przede wszystkim jasnymi barwami, takimi jak biel, beż, błękit, i dużą ilością światła, również tego, pochodzącego ze świec. Jeśli masz kuchnię z dużymi oknami, to wspaniale! Będą w niej gościć duże ilości naturalnego światła. W kuchni w stylu rustykalnym sporo jest również drewna, a także elementy dekoracyjne wprost nawiązujące do minionych czasów jak mosiężny moździerz, kuchenna waga z szalą lub wiązki suszonych ziół. To wszystko w połączeniu tworzy niezapomniany klimat.
Kuchnia w stylu wiejskim – jak ją urządzić?
Urządzanie kuchni w stylu rustykalnym powinno się opierać na wymianie lub stylizacji drewnianych mebli. Jeśli masz obecnie drewniane szafki w kuchni, możesz je odnowić. Jeśli nie, warto postawić na zestaw w starym stylu wykonany z drewna. Zwróć tu uwagę na kolor oraz widoczne usłojenie. Najlepiej sprawdzą się meble utrzymane w ciepłej i jasnej kolorystyce charakterystycznej dla drewna sosnowego lub dębowego. Wnętrza w stylu rustykalnym charakteryzują się jasnością, to sprawia, że kuchnia wydaje się bardziej przestronna. Możesz więc zdecydować się także na fronty w kolorze białym lub pastelowym. Oto kilka pomysłów na kuchenne meble do kuchni w wiejskim stylu:
- Biała kuchnia rustykalna – biel jest uniwersalna, do kuchni w stylu rustykalnym pasuje wręcz idealnie. Bez trudu komponuje się z barwą i duszą durowego drewna, którego również w rustykalnej kuchni nie powinno zabraknąć. Łatwo dopasujesz do niej również dekoracje. Z bielą współgrają wszelkie kolory ziemi, dodatki z wikliny, wiszące na ścianie drewniane ramy.
- Jasny błękit – wspaniale sprawdza się nie tylko w domach, ale również miejskich mieszkaniach. Kuchnia w stylu rustykalnym jest tu przyprawiona szczyptą nowoczesności, ale nadal jest to piękne połączenie. Na blatach również może tu rządzić naturalne drewno, które powinno korespondować ze stolarką okien i drzwi oraz dekoracjami ściennymi. Całość warto uzupełnić tekstyliami i akcesoriami z motywem polnych kwiartów.
KOMPLET KUCHENNY JUNONA LINE Z BLATEM
KUCHNIA JUNONA LINE W KOLORZE DĄB BERNSTEIN
Warto przemyśleć również ścianę za kuchennymi meblami. Styl rustykalny nie wyklucza płytek, ale możesz również pójść w stronę innych rozwiązań. Surowe cegły? To może się udać. Wiszące na ścianie otwarte półki z drewna będą się na tle czerwonej cegły prezentować zachwycająco. Jeśli zdecydujesz się nie wykańczać ścian ani płytkami, ani cegłami, zdecyduj się na farbę, która nadaje się do kuchni. Pamiętaj, że kuchnia to pomieszczenie, w którym często pojawia się wilgoć.
Podłoga w kuchni w stylu wiejskim powinna podkreślać naturalny, ciepły charakter wnętrza. Najczęściej wybieranym materiałem są deski drewniane lub ich odpowiedniki, takie jak płytki ceramiczne imitujące drewno. Drewniana podłoga z widocznymi słojami i naturalnymi przebarwieniami doda wnętrzu przytulności i uroku. W takiej kuchni świetnie sprawdzą się również kamień naturalny, cegła lub terakota, które idealnie oddają klimat rustykalny i wprowadzają do kuchni nutę surowości.
Rustykalna kuchnia otwarta na salon?
Oczywiście, to możliwe. Rustykalne kuchnie pięknie wyglądają w połączeniu z jadalnią lub salonem. Wystrojem tych pomieszczeń w stylu retro możesz dodatkowo wzmocnić efekt kuchennej aranżacji. Zwracaj jednak uwagę na spójność, by z połączenia tych pomieszczeń nie powstał chaos.
Sprawdź również: „Salon w stylu rustykalnym – trend, który nie przemija!”.
Drewniane meble w kuchni a sprzęt
Wybierając sprzęt AGD do swojej kuchni w stylu rustykalnym, możesz spróbować wyszukać prawdziwe perełki. Istnieją stylizowane piekarniki i – jeśli Ci na tym zależy – mikrofalówki. Możesz kupić również okap, który będzie pasował swoim charakterem do kuchennych mebli. Przyda się także ceramiczny zlewozmywak, często można go kupić z różnego rodzaju zdobieniami, które wpasowują się w klimat. Pomyśl o dobraniu postarzanej armatury kuchennej – krany o klasycznych kształtach, w całości wykonane z mosiądzu lub z elementami ceramiki, idealnie komponują się z drewnianymi meblami.
Kuchnia rustykalna – dodatki, które pomogą Ci uzyskać zamierzony efekt!
Rustykalna kuchnia to nie tylko meble i sprzęty, ale również dodatki, które często znaczą nawet więcej. Jeśli nie chcesz wymieniać mebli i ponosić dużych kosztów, możesz postawić na dekoracje w starym stylu. Kuchnia zyska wówczas bardzo wiele, można odmienić tym jej oblicze i sprawić, że stanie się prawdziwym sercem domu. Wykorzystaj przy tym moc świec! Dzięki nim kuchnia stanie się o wiele bardziej przytulna, a jednocześnie dasz sobie możliwość ustawienia w niej różnego rodzaju lampionów, w których świece umieścisz. Opieraj dodatki na drewnie i naturalnych materiałach. Unikaj pstrokatych, intensywnych kolorów, które burzą cały koncept.
Możesz zmieniać także to, co i tak często zmiany wymaga. Wisząca na ścianie ściereczka lub materiałowa rękawica również mogą być w starym stylu. Na otwartych półkach i regałach poustawiaj ładne słoiki i pojemniczki z przyprawami. Tutaj możesz się pokusić nie tylko o ozdobne szkło, ale również o porcelanę. Jeden i drugi materiał wpasuje się w charakter wnętrza. W aranżacji kuchni w stylu wiejskim mile widziane będą emaliowane garnki i rondle – wyeksponuj je na półkach lub relingach pod górnymi szafkami.
Kuchnia w stylu wiejskim – inspiracje
Kuchnia w stylu rustykalnym może mieć różne oblicza. Warto się skupić na dwóch najważniejszych, bo na tej podstawie możesz dopasować wnętrze kuchni do reszty wnętrza swojego domu.
- Kuchnia rustykalna w odsłonie glamour. Tak, jest to możliwe! To pomieszczenie, choć z zachowaniem wystroju retro, nadal może być eleganckie. Postaw tu na białe meble i ładnie wyeksponowaną porcelanę na otwartych półkach. Jasne drewniane blaty mogą ozdabiać delikatne lampiony, w których zapłoną świece. Kolorystycznie wszystko powinno być spójne, choć możesz sobie pozwolić na kilka dodatków w innym kolorze. Rozważ również zegar na ścianie. Taka dekoracja bardzo ładnie podkreśla charakter wnętrza. Czarny zegar na skórzanym pasku to strzał w dziesiątkę!
- Kuchnia w stylu rustykalnym w odsłonie klasycznej. Również może być to biała kuchnia, jednak jej charakter może być daleki od eleganckiego. Trochę więcej tu przestrzeni na zamierzony chaos, kojarzący się z kuchenną krzątaniną. Na półkach ułóż słoiki, możesz w nich trzymać suche artykuły spożywcze. Przyda się również rustykalna zastawa, która może zdobić zarówno półki, jak i kuchenną witrynę. W tym pomieszczeniu koniecznie powinny się znaleźć drewniane lampki i lampiony. Ustawione na kuchennym blacie będą dopełniały obrazu wnętrza, które koresponduje z minionymi czasami.
Kuchnia – Twoje piękne miejsce w domu
W kuchni rustykalnej również jest przestrzeń na funkcjonalność i wygodę. Jest to jednak połączone z wyjątkowym klimatem, blaskiem płomieni świec, bielą porcelany i zapachem domów naszych mam i babć. W takich wnętrzach odnajdujemy duszę, czujemy się tam tak, jakby czas płynął wolniej…
Jeśli szukasz dodatków do kuchni w stylu wiejskim, sprawdź ofertę BRW – z pewnością znajdziesz w niej dodatki, które Cię zachwycą!