Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia z ciemną podłogą — aranżacje

Czytaj
20.11.2022

Kuchnia z ciemną podłogą — aranżacje

Podłogi w ciemnych kolorach to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach kuchni. Decydują się na nie przede wszystkim miłośnicy nowoczesnej estetyki, którym zależy na połączeniu elegancji pomieszczenia z jego walorami użytkowymi. Realizacja takiego projektu może jednak okazać się dla Ciebie nie lada wyzwaniem. W naszym poradniku podpowiemy Ci zatem, jak urządzić kuchnię z ciemną podłogą!

Ciemna podłoga w kuchni — rozwiązanie, które może sprawdzić się w Twoim mieszkaniu!

Na samym wstępie warto zadać sobie pytanie, w jakich kuchniach ciemna podłoga sprawdzi się najlepiej. Trudno bowiem stwierdzić, aby było to rozwiązanie o uniwersalnym charakterze. Jeśli chcesz wykorzystać czarne płytki ceramiczne lub panele w podobnym odcieniu, musisz dobrze przemyśleć cały projekt.

Zauważ, że ciemne deski czy kafelki pochłaniają światło. W efekcie całe pomieszczenie może wydawać się mniejsze, co niekorzystnie wpłynie na proporcje wnętrza i poczucie komfortu jego użytkowników. Decydując się na takie rozwiązanie, upewnij się więc przede wszystkim, że masz do dyspozycji wystarczająco dużą przestrzeń.

Zwróć również uwagę na kwestię utrzymania kuchni w czystości. Na gładkiej, ciemnej podłodze widoczne będą wszelkie zabrudzenia w jasnych kolorach, czyli kurz, sierść niektórych zwierzaków domowych, okruszki itp. Z tego względu czasami warto zdecydować się na niejednolite wykończenie podłogi — na przykład ciemne drewno z naturalnymi słojami czy płytki ceramiczne imitujące kamień.

Ciemna podłoga to także mniejsza swoboda aranżacyjna. W takim przypadku zdecydowanie trudniej dobrać meble kuchenne. Na tym zagadnieniu skupimy się więc w dalszej części naszego artykułu.

Jakie meble pasują do ciemnej podłogi w kuchni?

Zastanawiając się nad dopasowaniem mebli do ciemnej podłogi w kuchni, skorzystać możesz z kilku różnych rozwiązań:

Ciemna podłoga i jasne meble

Efekt kontrastu zapewni Ci odpowiedni balans i pozwoli uniknąć wizualnej ciężkości. Zachowasz też dużą swobodę aranżacyjną, dzięki czemu z łatwością wybierzesz kolor ścian. Nie musisz ograniczać się w tej kwestii do stonowanych barw, możesz natomiast zaszaleć z żywymi, a nawet jaskrawymi odcieniami.

Postaw więc na komplet kuchenny Older lub Verdi z oferty Black Red White, które pozwolą Ci urządzić kuchnię w klasycznym wydaniu. Jeśli szukasz natomiast wyposażenia do bardziej nowoczesnej kuchni, zastanów się nad zestawem Iris. Minimalistyczne meble w kolorze białym doskonale zrównoważą ciemne podłogi.

Ciemna podłoga i ciemne meble

To ryzykowne rozwiązanie, które może jednak poskutkować bardzo ciekawym efektem. Jeżeli Twoja kuchnia jest wystarczająco duża i nie boisz się optycznego pomniejszenia przestrzeni, połącz czerń podłogi z grafitowymi meblami, takimi jak na przykład komplet Semi Line z asortymentu Black Red White.

W takiej sytuacji aranżację musisz jednak uzupełnić jasnymi ścianami. W przeciwnym razie wszystkie elementy wyposażenia mogą wizualnie stopić się ze sobą. Zadbaj również o detale w wyrazistych kolorach, które urozmaicą wystrój wnętrz.

Ciemna podłoga i zabudowa w kolorze drewna

Drewniane meble w naturalnych odcieniach brązu to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdej kuchni. Taka zabudowa jak Junona Line idealnie komponuje się zarówno z ciemnymi podłogami, jak i jasnymi ścianami. Pozwala w atrakcyjny sposób połączyć elementy tradycyjne z nowoczesnymi, świetnie wpisując się choćby w wyznaczniki stylu industrialnego.

Ciemna podłoga i dwukolorowa zabudowa

Ciekawym sposobem na zrównoważenie ciemnej podłogi jest zastosowanie zabudowy utrzymanej w dwóch kolorach. W przypadku kompletu Junona Line szafki dolne są ciemnoszare, a górne — białe. Dzięki temu zestaw kuchenny stanowi naturalny łącznik pomiędzy podłogą w ciemnych barwach a ścianami w jasnych.

Ciemna podłoga w kuchni — aranżacje

To, które z powyższych rozwiązań wybierzesz, powinno być podyktowane przede wszystkim przewidzianym dla kuchni stylem. Ciemne podłogi najlepiej sprawdzą się w następujących aranżacjach:

Kuchnia w stylu industrialnym

W estetyce industrialnej możesz zdecydować się na drewnianą podłogę lub beton wykończeniowy. Warto postawić na wykończenie w ciemnych kolorach, ponieważ zgodnie z wyznacznikami tej estetyki, wnętrze powinno sprawiać wrażenie surowego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby aranżację uzupełnić na przykład szarymi ścianami.

Postaraj się jednak urozmaicić przestrzeń czy to meblami w naturalnych kolorach brązów, czy to jaskrawymi detalami. W kuchni industrialnej nie powinno również zabraknąć bujnej zieleni żywych roślin.

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Estetyka nowoczesna to właściwie pierwsze rozwiązanie, jakie przychodzi do głowy na myśl o ciemnej podłodze. Wnętrza tego typu odznaczają się minimalistycznym wykończeniem i otwartymi przestrzeniami. Warto więc zadbać o jasne ściany i wydajne oświetlenie.

Projekt możesz uzupełnić zabudową o frontach na wysoki połysk. Zastanawiając się natomiast nad dekoracjami, postaraj się zachować zdrowy umiar. W stylu nowoczesnym zdecydowanie ważniejsze niż przykuwające uwagę detale okaże się wrażenie harmonii i przestronności.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Estetyka rustykalna idealnie sprawdza się w projektach kuchni. W takim przypadku możesz zdecydować się na drewnianą podłogę w ciemnym odcieniu, który nada wnętrzu przytulnego charakteru. Zadbaj jednak o jasne ściany oraz zabudowę w naturalnym kolorze drewna.

W kuchni rustykalnej bardzo istotne okaże się bogactwo detali. Nie zapomnij więc o dekoracjach w duchu vintage oraz roślinach, które wprowadzą do wnętrza atmosferę sielskiej wsi.

Ciemna podłoga w kuchni? Zrób zakupy w BRW!

Jeżeli szukasz mebli i dodatków, które będą idealnie pasować do ciemnej podłogi w kuchni, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami oferty Black Red White! Nasze produkty pozwolą Ci urządzić wnętrze w Twoim ulubionym stylu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0