Kuchnia z dwoma oknami – aranżacje
CzytajKuchnia z dwoma oknami – aranżacje
Czy obecność dwóch okien w kuchni to duży problem? Najbardziej dokuczliwa w takim układzie jest konieczność ograniczenia wiszących szafek, skutkująca okrojoną przestrzenią do przechowywania. Jak zaaranżować kuchnię z dwoma oknami, żeby była stylowa i w pełni ?
Spis treści:
Kuchnia z dwoma oknami – aranżacyjne wyzwanie?
Urządzenie kuchni z jednym oknem najczęściej nie stanowi żadnego problemu. Co zrobić w sytuacji, gdy jest ich więcej w pomieszczeniu?
Podczas planowania aranżacji kuchni z dwoma oknami trzeba wziąć pod uwagę:
- jej wielkość,
- wymiary oraz usytuowanie okien (tj. na jakiej wysokości się znajdują, czy są umieszczone na jednej, a może na dwóch ścianach?).
Wymienione czynniki mają największy wpływ na układ wnętrza, a więc decydują o rozmieszczeniu mebli.
Okno w kuchni nie musi zajmować całej ściany. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej pojawiają się podłużne, wąskie modele. Nie wpływają na sposób urządzenia wnętrza, gdyż idealnie wypełniają przestrzeń pomiędzy szafkami z górnej i dolnej zabudowy.
Jednak w większości mieszkań nadal występują okna o tradycyjnym kształcie. W miejscach ich usytuowania nie da się zawiesić szafek. Można jedynie poprowadzić pod nimi dolną zabudowę.
Jak praktycznie urządzić kuchnię z dwoma oknami na jednej ścianie? Co zrobić, gdy są rozmieszczone w różnych częściach pomieszczenia? Tu przyda się dobry plan.
Jak urządzić kuchnię z dwoma oknami?
Największą zaletą kuchni z dwoma oknami jest duża ilość światła dziennego, które podnosi komfort jej codziennego użytkowania. To bardzo wygodna opcja dla osób niskich czy z niepełnosprawnościami, np. poruszających się na wózku inwalidzkim. Brak górnych szafek pozwala na swobodny dostęp do wszystkich produktów dla wszystkich domowników. Dodatkowo wystrój zaplanowany tylko z szafkami z dolnej zabudowy lub z ich przewagą będzie dawał wrażenie większej przestrzeni oraz optycznej lekkości. Nie psuj tego efektu, umieszczając w kuchni meble o ciemnym zabarwieniu. Najlepszy wybór do takiego wnętrza stanowią moduły w ponadczasowej bieli lub subtelnej szarości.
W niewielkich pomieszczeniach znakomicie będą sprawowały się meble z gładkimi frontami lub z frezowaniem ułatwiającym ich otwarcie. Fronty typu ramiak to dobra propozycja do mieszkania w styli scandi z aneksem kuchennym.
Redukcja górnej zabudowy nie obniży walorów użytkowych Twojej kuchni, jeśli zdecydujesz się na niewielkie, ale pojemne szafki stojące. Pamiętaj tylko, by zadbać o praktyczne organizery czy specjalne systemy zwiększające funkcjonalność we wnętrzu zabudowy kuchennej.
Niewątpliwym atutem kuchni z dwoma oknami jest możliwość udekorowania parapetów. Domowy zielnik lub kwiaty w dekoracyjnych donicach wprowadzą do niej szczyptę ożywienia oraz prawdziwie domowe ciepło. Wnętrze zyska na elegancji, gdy na parapecie pojawi się szklany wazon, świecznik lub lampion. Jasna kuchnia będzie miała więcej wyrazu, jeśli zamiast szkła pojawi się w niej kolorowa ceramika.
Kuchnia z dwoma oknami – aranżacje
Zastanawiasz się, jak można umeblować kuchnię z dwoma oknami obok siebie i kaloryferami tuż pod nimi? Grzejniki ograniczają możliwość zabudowy kuchennej tego miejsca. Można natomiast stworzyć w nim kącik jadalniany.
W BRW znajdziesz zestaw, na który składa się stół Saldes z prostokątnym blatem umocowanym na smukłych, metalowych nogach. Wygląda delikatnie, choć jest naprawdę solidny. Jego uzupełnieniem są 4 krzesła Murilo z identyczną podstawą oraz kształtnymi, tapicerowanymi siedziskami w kolorze szarym. Taki komplet nie zdominuje kuchni o niewielkim metrażu, za to wprowadzi do niej komfort oraz dobry styl.
W trudne warunki kuchni z dwoma oknami świetnie wpiszą się meble kuchenne na wymiar, choć wśród gotowych kompletów również uda Ci się znaleźć coś odpowiedniego dla Twojego wnętrza. Ścianę bez okien możesz zagospodarować z wykorzystaniem kompletu Sole. Jest niewielki, ale za to bardzo funkcjonalny. Tworzą go szafki wiszące oraz stojące o zróżnicowanej budowie. Na korzyść tego zestawu przemawia wyposażenie, które stanowi m.in. blat kuchenny, oświetlenie LED oraz szuflada smartbox.
Dobrym sposobem na trudny układ okien (np. na dwóch ścianach) są szafki z dolnej zabudowy uzupełnione o proste wiszące półki, na których można ustawić pojemniki z przyprawami.
W kuchni z dwoma oknami na jednej ścianie można z powodzeniem zastosować zabudowę w kształcie litery L. Polecamy Ci narożny komplet Top Line z dużym blatem oraz szafkami do zabudowy sprzętów AGD. Z nim uda Ci się wypełnić trudny do zaaranżowania kąt. Minimalistyczna linia i kolorystyka mebli nie przytłoczy Twojego wnętrza.
Podobną propozycję stanowi Iris. W tym zestawie znajdziesz wysokie szafki kuchenne, które mogą pełnić funkcję domowej spiżarni. Dzięki nim zyskasz więcej miejsca do przechowywania artykułów spożywczych.
Ten komplet, podobnie zresztą jak Sole oraz Top Line, pochodzi z kolekcji Family Line. To system modułowy, a to oznacza, że każdy pochodzący z niego zestaw mebli można w razie potrzeby rozbudować o kilka dodatkowych elementów.
Przejdź do artykułu: „Ukryta spiżarnia w kuchni — sposób na funkcjonalną przestrzeń”.
Ważnym elementem wystroju kuchennego jest oświetlenie. Podnosi wygodę wykonywania rozmaitych prac kuchennych, a przy okazji pomaga podkreślić stylistykę panującą w kuchni. To bardzo cenna możliwość, gdyż w tym akurat pomieszczeniu nie ma zbyt wiele miejsca na bibeloty.
Lampa Axis dzięki odsłoniętym żarówkom dostarczy Ci odpowiednią ilość światła po zmroku. Ciekawy układ jej ramion oraz ich ciemne zabarwienie ze złotym wykończeniem sprawi, że wnętrze zdobędzie mocny akcent, który będzie przykuwał wzrok.
Nie jesteś wielkim fanem surowych, przemysłowych klimatów? Wybierz lampę o designerskiej formie z kulistymi, szklanymi osłonkami.
Na poszukiwania mebli kuchennych, oświetlenia i dodatków do Twojej kuchni zapraszamy do sklepu internetowego BRW.