Kuchnia z narożnym oknem – aranżacje
CzytajKuchnia z narożnym oknem – aranżacje
Okno narożne to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych kuchni. Dzięki niemu wnętrze jest wypełnione światłem, sprawia wrażenie większego, a do tego prezentuje się niezwykle oryginalnie. Jak umeblować kuchnię z narożnym oknem?
Spis treści:
Kuchnia z narożnym oknem – aranżacyjny problem?
Pomieszczenia wyposażone w okna narożne będą zalane dużą ilością światła słonecznego. A to oznacza wysoki komfort ich użytkowania. Wyobraź sobie przyjemność płynącą z przygotowywania posiłków z ładnym widokiem za oknem. O czym warto pamiętać podczas aranżacji kuchni tego typu? Dobrego przemyślenia wymagają kwestie związane z wyborem odpowiedniego okna, a także z jego montażem.
Do wyboru masz modele ze słupkiem (profilem narożnym) lub bez. W przypadku tych drugich szyby połączone są klejem. Duża powierzchnia przeszklenia gwarantuje lepszy – bo niepodzielony na pół – widok. Na korzyść okien z profilem przemawia możliwość otwierania ich w kilku trybach, a co za tym idzie – wietrzenia wnętrza.
Projekty kuchni często uwzględniają modele uchylno-przesuwne. Sprawdzają się one świetnie, kiedy narożne okno znajduje się na równi z blatem roboczym lub nieco powyżej niego.
Meble kuchenne a okno narożne
W nowoczesnej kuchni z oknem rogowym zabudowa meblowa może mieć kształt litery L, G, a także U. Wybór ustawienia mebli uzależnij od wielkości i kształtu pomieszczenia.
Jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych mebli, w tym narożnych szafek, oraz sprzętów AGD, zastosuj zasadę trójkąta roboczego. Zgodnie z nią wierzchołki trójkąta powinny stanowić:
- zlewozmywak,
- kuchenka,
- lodówka.
Kiedy planujesz urządzić kuchnię z oknem narożnym, ważne jest również zapewnienie odpowiedniej szerokości ciągów komunikacyjnych, które często będą przemierzać domownicy. Przyjmuje się, że trasa pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem nie powinna być dłuższa niż 2 m. Natomiast dystans pomiędzy lodówką a kuchenką nie może przekroczyć 2,5-3 m.
Meblując małą kuchnię z oknem narożnym, warto postawić na meble kuchenne na wymiar. Dzięki nim można maksymalnie zagospodarować całą jej przestrzeń. Stanowią one doskonały wybór także w sytuacji, gdy aranżacja wnętrza ma mieć nietypowe rozwiązania, np. narożny zlew lub tego typu płytę grzewczą.
Gotowe zestawy kuchenne lepiej odnajdą się w przestronnej kuchni z oknem rogowym. W ich przypadku cała trudność sprowadza się do dopasowania wielkości kompletu i rozmieszczenia stojących i wiszących szafek do warunków panujących w tym wnętrzu.
Kuchnia w literkę U i narożne okna
Okno narożne może pojawić się również w kuchni, która jest przystosowana do ułożenia mebli w literę U. Wówczas najczęściej wykorzystuje się górne i dolne meble kuchenne na wszystkich ścianach, jednak okno narożne stanowi tutaj niewielką przeszkodę. Jednak nie martw się, w takiej sytuacji również możesz wspaniale zaaranżować okno narożne. Co zrobić?
- W miejscu, w którym znajduje się okno narożne, pozostaw jedynie dolną linię mebli, tj. szafki i blaty. Nadal będą służyły swoją praktycznością, a za nimi będzie rozciągać się widok z okna.
- Pamiętaj, że umiejscowienie tu zlewozmywaka może Cię narażać na konieczność częstszego mycia okien narożnych. Częściej mogą się tam osadzać krople wody, a następnie zasychać i pozostawiać nieestetyczne ślady.
- Niezależnie od tego, czy w kuchni jest duże przeszklenie, czy też małe narożne okno, możesz rozważyć stworzenie tam parapetu i wykorzystać tę przestrzeń na umieszczenie dekoracji lub doniczek z kwiatami i ziołami. Dostęp do naturalnego światła, jakie dają duże okna, jest tu zdecydowanie pożądanym zjawiskiem.
- Jeśli Twoje okno narożne w kuchni jest w miejscu, w którym pojawia się ostre słońce, zainwestuj w rolety rzymskie, by w ten sposób zabezpieczyć wnętrze przed zbyt ostrymi promieniami i idącym za tym dyskomfortem.
Kuchnia z oknem narożnym i wyspą – jak ją urządzić?
Aranżacja kuchni połączonej z jadalnią lub salonem może uwzględniać również wyspę. Wyznaczy ona granicę obu pomieszczeń. Taka zabudowa meblowa znakomicie będzie sprawować się w domu, w którym nie ma miejsca na stół z krzesłami – ani w części pełniącej funkcję salonu, ani w kuchni. Wystarczy, że dobierzesz do wyspy wysokie krzesła barowe, by przejęła funkcję stołu.
W kuchniach narożnych z uwagi na obecność okien na dwóch ścianach często nie ma możliwości zamontowania szafek wiszących. A to z kolei skutkuje brakiem miejsca do przechowywania. Praktyczna wyspa z szafkami rozwiąże ten problem. Jej powierzchnia może Ci służyć jako dodatkowy blat roboczy. Jeśli wyposażysz ją w płytę grzewczą, wyspa zmieni się w stanowisko do gotowania.
Przeczytaj też artykuł: „Dodatkowy blat w kuchni – sposób na funkcjonalną aranżację”.
Aranżacja kuchni z oknem narożnym
Szczęśliwi posiadacze przestronnych kuchni narożnik z oknem mogą przeznaczyć na kącik jadalny. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Projekt kuchni o mniejszym metrażu powinien koncentrować się na dolnej zabudowie i wykorzystaniu pełni jej potencjału.
Pod oknem wstaw praktyczne szafki narożne. Popularne są modele z łamanym frontem wypełnione tzw. karuzelą, czyli obrotowymi półkami. Alternatywę dla nich stanowią szafki, w których front zintegrowany jest z nowoczesnymi systemami do przechowywania. Mogą to być umieszczone na prowadnicach półki oraz kosze cargo lub typu nerka. Możliwość wysunięcia ich na zewnątrz daje dostęp do całej zawartości szafek. Takie rozwiązanie sprawia też, że łatwiej jest utrzymać w środku porządek. W tego typu narożnej szafce z powodzeniem możesz przechowywać garnki, miski, a także małe AGD.
Równie praktyczne są narożne szuflady z pełnym wysuwem. Pomieszczą one sztućce, akcesoria kuchenne, jak również artykuły spożywcze.
Kuchnie otwarte zyskują na estetyce i funkcjonalności, gdy jedna ze ścian jest zabudowana szafkami pod sam sufit. Za ich frontami możesz ukryć sprzęty kuchenne, np. lodówkę. Częstym rozwiązaniem jest również wstawienie do segmentu mikrofalówki lub piekarnika.
Wysoka zabudowa w kuchni z oknem narożnym sprawi, że na blatach roboczych będzie więcej miejsca, a dolne szafki nie będą przeładowane. Szukasz innego sposobu na przechowywanie w kuchni? Wybierz lekkie półki wiszące. Z uwagi na niewielkie wymiary łatwiej niż dla szafek można znaleźć miejsce do ich zawieszenia na ścianie.
Meble z oferty sklepu internetowego BRW.pl z łatwością dopasujesz do każdej kuchni, nawet tej z narożnym oknem. Sprawdź nasz asortyment.