Przejdź do sklepu brw.pl

Ładne czy funkcjonalne? 4 błędy przy meblowaniu domu

Czytaj
15.03.2019

Ładne czy funkcjonalne? 4 błędy przy meblowaniu domu

Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Jeśli tak, czeka Cię wiele ważnych decyzji, od których zależeć będzie estetyka oraz funkcjonalność Twojego domu. Meblowanie mieszkania wielu osobom wydaje się łatwe i przyjemne, jednak po czasie często wychodzą niedogodności, które same sobie stworzyliśmy, wybierając złe meble lub dodatki. Zdarza się to przy urządzaniu zarówno dużego, jak i małego mieszkania. Jakie błędy popełniamy najczęściej przy doborze mebli?

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Jakie triki pomogą Ci urządzić mieszkanie w funkcjonalny sposób?
  • Jak wybrać modne i praktyczne meble?
  • Jak połączyć we wnętrzu różne kolory?

Meblowanie mieszkania – triki, które warto znać

Wybierając meble do nowego mieszkania musimy maksymalnie wykorzystać przestrzeń, która jest dostępna. Niezwykle istotne jest to w małych mieszkaniach, gdzie tej przestrzeni nie ma zbyt wiele. Ale nie martw się. Aranżacja małego mieszkania również może być świetną zabawą, jeśli tylko odpowiednio do niej podejdziemy. Oto triki, które najlepiej sprawdzą się tam, gdzie brakuje pomysłów lub brakuje miejsca. Urządź z nami małe mieszkanie!

  • Wybierając meble miej na uwadze dostępną przestrzeń. Najlepiej rób to, trzymając w ręku zdjęcie z rzutem swojego mieszkania i dokładną szerokością poszczególnych pomieszczeń. Unikniesz przykrych niespodzianek po tym, jak meble zostaną wniesione do nowego mieszkania. I oczywiście sam zakup mebli stanie się dużo łatwiejszy i szybszy.
  • Na pytanie o to, jakie meble kupić do małego mieszkania, my odpowiadamy: takie, które nie przytłoczą wnętrza. Na 37 metrach kwadratowych ciężko urządzić przestrzeń w stylu renesansowym, gdzie jedno krzesło zajmuje pół pokoju. Małe wnętrza wymagają wyboru odpowiedniego stylu, dlatego zerknij na scandi, japandi, styl nowoczesny lub rustykalny. Albo zmyślnie je pomieszaj, używając mebli, które nie zdominują małego mieszkania.
  • Korzystaj z dobrodziejstw obecnych czasów. Ograniczony metraż, ale nieograniczone możliwości! Co jest absolutnym „must have”? Rozkładany stół, krzesła dające się pod niego wsunąć, meble gwarantujące możliwość przechowywania i oszczędność miejsca i często również meble z funkcją spania.
  • Nie upieraj się przy sypialni. Oczywiście można urządzić osobną sypialnię nawet w małym, dwupokojowym mieszkaniu. Ale nie jest to obowiązek, więc jeśli nie masz takich potrzeb, uśmiechnij się w stronę narożników z funkcją spania. Można je dopasować do każdego stylu wnętrza i do każdego małego mieszkania. Z pewnością nie przytłoczą wnętrza i pozwolą na urządzenie w danym pomieszczeniu miejsca na inne funkcje, niż tylko spanie. W małym mieszkaniu, gdzie jest ograniczony metraż, może się to okazać bardzo przydatnym rozwiązaniem.

 1. Ładne meble… szkoda że niepraktyczne

Biała sofa wypoczynkowa może imponować swoim wyglądem, jednak należy pamiętać o aspekcie praktycznym – bez niego efektowny mebel będzie jedynie przyprawiającą o ból głowy ozdobą. Taki mebel świetnie sprawdzi się w minimalistycznym lub skandynawskim salonie dla pary lub rodziny z dorosłymi dziećmi. Nie zda natomiast egzaminu, jeśli dom lub mieszkanie zamieszkują małe dzieci i zwierzęta, zwłaszcza te często wychodzące na zewnątrz. W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzi się narożnik lub sofa pokryta plamoodporną tkaniną w nieco ciemniejszym odcieniu np. szarości.

Kolejnym idealnym przykładem jest niefunkcjonalna, ale pięknie prezentująca się kuchnia. O czym pamiętać, żeby ułatwić sobie codzienne przygotowywanie potraw? Planując kuchnię dokładnie określ swoje potrzeby – ile miejsca do przechowywania potrzebujesz, jak często gotujesz, czy rzeczywiście niezbędna jest Ci modna, choć zagracająca przestrzeń dwudrzwiowa lodówka i wyspa, choć miejsca wcale nie ma tak wiele? Odpowiedz sobie na te pytania i przeanalizuj projekt, dzięki temu stworzysz wnętrze, które będzie odpowiadało przede wszystkim Twoim potrzebom.

Kuchnia modułowa Semi Line

2. Zagracenie domu

Zdarza się, że w zakupowym ferworze kupujemy zbyt wiele – drobiazgów, akcesoriów, nawet mebli. Po chwili okazuje się, że jest ich po prostu za wiele, przez co mocno zagracają przestrzeń, a w dodatku – nie za bardzo do siebie pasują. Jak temu zaradzić? Nie miej sentymentów! Kupując nowy fotel, wynieś na śmietnik ten stary i wysłużony. Jeżeli wciąż jest w dobrym stanie, sprzedaj go na jednym z portali ogłoszeniowych albo popytaj wśród rodziny i znajomych – może przyda się komuś z nich.

Zagracenie mieszkania to też często wynik umieszczania w każdym wolnym kącie kolejnych pudełek i pojemników. Z czasem zaczyna ono przypominać sklepowy magazyn, a nie – przytulne, rodzinne gniazdko. Zanim więc wpadniesz w „pudełkowy szał”, zastanów się, czy zamiast tego nie lepiej zainwestować w dużą szafę, która wypełni wymiary wnęki czy długość ściany. To rozwiązanie pozwoli Ci też schować pudła w o wiele mniej widoczne miejsca.

Meble na miarę

3. Zbyt wiele dekoracji i zbyt wiele kolorów

Przesadne dekorowanie domu jest jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania wnętrza. Zbyt wiele kolorowych ozdób, np. poduszek, obrazków i figurek, sprawia wrażenie designerskiego pomieszania z poplątaniem. W pewnym momencie może okazać się, że wśród tych wszystkich drobiazgów brakuje miejsca na położenie kubka z kawą i wygodne położenie się na sofie.

Dobierając dodatki do wnętrza, sięgnij po koło barw, dzięki któremu bez problemu dopasujesz kolor dywanu czy ramek na zdjęcia do odcieni ścian. Te barwy, które zostały umieszczone po przeciwnych stronach koła, kontrastują ze sobą. Jeśli je ze sobą połączysz, uzyskasz ciekawy i rzucający się w oczy efekt, który sprawdzi się przede wszystkim w salonie. Inną drogą jest połączenie dwóch lub trzech kolorów z tej samej rodziny barw.

Zresztą powyższe zasady świetnie sprawdzą się również przy meblach – w szczególności tapicerowanych mebli do kuchni, salonu, jadalni lub sypialni.

4. Bezrefleksyjne podążanie za modą

Podczas projektowania własnego kąta przeglądamy szereg inspiracji, szukamy porad i z czasem, możemy się w tym wszystkim pogubić. To, co jest modne teraz, może stracić na aktualności za kilka lat. Warto, przede wszystkim, zaufać swojemu własnemu gustowi. To nasze mieszkanie, to właśnie my mamy się w nim czuć komfortowo. Nic nie sprawia takiej satysfakcji jak realizacja autorskich pomysłów. Wkładając wysiłek w samodzielną aranżację, będziemy mieć pewność, że mieszkanie spełni wszystkie nasze funkcjonalne i estetyczne oczekiwania.

Meblowanie mieszkania – z urządzaniem małych mieszkań jest mniej problemów, niż Ci się wydaje!

Małe mieszkanie może na początku wydawać się sporym wyzwaniem. Na szczęście garść praktycznych rozwiązań i trochę własnej kreatywności wystarczy, by z Twojego nowego mieszkania zrobić prawdziwą perełkę. W małym mieszkaniu również można urządzić się zachwycająco!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0