Lagom – zaproś szwedzką filozofię do swojego domu
CzytajLagom – zaproś szwedzką filozofię do swojego domu
Mówi się, że lagom to obecnie jeden z najgorętszych wnętrzarskich trendów. Jest bardzo modny — to fakt — ale nie tylko to jest tak istotne w tym trendzie. Tak naprawdę lagom stanowi szwedzki przepis na szczęśliwe życie. Czym lagom różni się od duńskiego hygge? Jak wprowadzić go do swojego domu oraz życia? Poznaj lagom i odkryj szwedzki sekret dobrego życia!
Spis treści:
Hygge — sztuka celebrowania zwykłych chwil
Hygge to najprościej rzecz ujmując poszukiwanie radości w małych rzeczach, aby nasza codzienność stała się barwniejsza i obfitowała w drobne przyjemności.
Dla przykładu: czytanie książki będzie źródłem jeszcze większej frajdy, gdy zasiądziemy w wygodnym fotelu, nakryjemy się puszystym kocem i zaparzymy sobie aromatyczną herbatę.
Zabawa z dziećmi, wyjście do kina w towarzystwie przyjaciół, smaczny posiłek w rodzinnym gronie — według duńskiego hygge to rzeczy prawdziwie ważne i na nich trzeba się skoncentrować.
Na gruncie wnętrzarskim ten styl wyraża się poprzez dekorowanie domu dodatkami wprowadzającymi przytulną atmosferę. Hygge „lubi” geometryczne wzory, ciepłe i miękkie tkaniny. Nieodzownym jego elementem jest nastrojowe oświetlenie. W domu hygge nie może zabraknąć świec. Równie mile widziany jest kominek, dzięki któremu w chłodne wieczory w mieszkaniu zrobi się ciepło, klimatycznie. To swego rodzaju poszukiwanie harmonii poprzez czerpanie radości z małych rzeczy, którymi możemy się otoczyć. Hygge znajdziemy w domu, w jego poszczególnych kątach i przestrzeniach. Nie jest to jeden pełny szwedzki sekret dobrego życia.
Lagom, czyli szwedzki patent na osiągnięcie szczęścia i równowagi
Lagom to dosyć szerokie pojęcie. Podczas gdy hygge koncentruje się jedynie na wyrywkach rzeczywistości, ta szwedzka filozofia znajduje przełożenie na każdy aspekt życia. To właśnie szwedzki sekret dobrego życia, poprzez małe rzecz, odnajdywanie właściwych proporcji.
Istotą lagom jest poszukiwanie równowagi, dążenie do osiągnięcia stanu, w którym jest czas na rodzinę, przyjaciół, pracę, odpoczynek, hobby i aktywność fizyczną.
Zastanawiasz się jak to możliwe? Szwedzi znakomicie radzą sobie na tym polu. A my podpowiemy Ci jak to zrobić. Poznaj lagom!
Lagom – dom, w którym rządzi umiar i prostota
W lagom wszystko jest dobrze przemyślane i poukładane — podobnie jak propagujący tę życiową filozofię Skandynawowie. W końcu lagom to sposób na poszukiwanie harmonii, która wychodzi od porządku w różnych aspektach życia. To z kolei pozwala na czerpanie radości z niewielkich rzeczy. Chcesz poznać zasady stanowiące kwintesencję lagom, aby je potem wykorzystać podczas zmiany wystroju mieszkania?
-
Ergonomia, ład i porządek
W utrzymanych w duchu lagom wnętrzach każdy mebel, sprzęt czy dodatek ma swoje miejsce. Co więcej, znalazł się w nich po to, by zwiększyć wygodę i przyjemność płynącą z przebywania w nich.
-
Minimalizm
Umiłowanie lagom do umiaru i minimalizmu uwidacznia się nie tylko w skromnej ilości elementów tworzących wystrój, ale również w ich prostej formie.
Według filozofii lagom kluczem do osiągnięcia szczęścia jest proste, skromne życie. Jeśli Ty także pragniesz je znaleźć:
-
- doceniaj przedmioty, które masz,
- nie goń za nowinkami,
- nie kupuj kolejnych rzeczy, jeśli faktycznie nie są Ci potrzebne,
- stawiaj na ponadczasowe formy, ponieważ one nigdy nie wyjdą z mody,
- wybieraj sprzęty wykonane z wysokiej jakości materiałów — z nich będziesz korzystać przez długie lata.
-
Funkcjonalność
Priorytetem przy doborze elementów wyposażenia jest funkcjonalność. Przedmioty, które są ładne, ale niczemu nie służą, w zaaranżowanym w stylu lagom domu są absolutnie zbyteczne, podobnie jak te, dla których nie ma zastosowania na co dzień.
-
Rozwiązania energooszczędne, ekologiczne
Lagom to życie w zgodzie z naturą. Troskę o środowisko naturalne wyraża on poprzez wykorzystywanie naturalnych materiałów (drewna, szkła, metalu). Ciepłą atmosferę urządzone w stylu lagom domy zawdzięczają wełnianym pledom, dywanom. Sporo jest w nich rękodzieła i przedmiotów, które zyskały drugie życie dzięki recyklingowi.
Preferowana kolorystyka to biel i szarość. Ona również nie jest dziełem przypadku. Szwedzi oszczędzają światło, gdyż takie działania są przyjazne nie tylko dla ich portfela, ale i środowiska. Wykorzystują dzienne światło, ściany pokrywają jasnymi kolorami, wybierają oświetlenie współpracujące z energooszczędnymi żarówkami LED. Szwedzki sekret dobrego życia to okazywanie szacunku sobie, innym, ale również temu, co nas otacza. To dlatego z pozoru tak błahe rzeczy, jak oszczędność i minimalizm we wnętrzach, można uznać za prawdziwie oddające ducha lagom.
Idea lagom – wnętrza przepełnione harmonią i szczęściem
Styl lagom jest o tyle dogodny, że jego oszczędna estetyka sprawdzi się w pomieszczeniach o każdym metrażu. Udana aranżacja nie musi składać się z wielu elementów, powinny one jednak tworzyć spójną całość.
-
Salon – wspólny czas z rodziną
Przytulny, komfortowo urządzony salon pozwoli Ci spędzać więcej czasu z bliskimi. Jego przestrzeń musi być zaplanowana tak, aby każdy z domowników znalazł w nim miejsce dla siebie. Wspomnieliśmy już, że lagom to okazywanie szacunku sobie, innym, ale także pielęgnowanie związków. Zgodnie z pojęciem lagom jest to konieczne, a wspólny, pięknie urządzony salon jest do tego świetnym narzędziem.
Fotel Amsterdam – stylowo dopełni utrzymane w klimacie lagom wnętrze.
Do pokoju dziennego utrzymanego w tym klimacie będą pasować meble wypoczynkowe o ergonomicznym kształcie i uniwersalnej stylistyce. Szukaj modeli wyposażonych w zmiękczone podłokietniki oraz wysokie, sprężyste poduszki oparciowe. Takie rozwiązania zwiększają wygodę wypoczynku w czasie leniwych wieczorów spędzanych na wspólnych rozmowach lub oglądaniu telewizji.
W salonie dobrze będzie sprawować się solidnie wykonana sofa/kanapa o neutralnym wybarwieniu i miłej dla oka estetyce. Zwróć uwagę na meble z funkcją spania, bardzo przydatną podczas wizyt gości.
-
Sypialnia – wieczorne wyciszenie
Zachowane w stylu lagom wnętrza są harmonijne, przepełnione spokojem. Sypialnia zaaranżowana w taki sposób ułatwi Ci relaks po dniu pełnym wrażeń. W poszukiwaniu właściwych proporcji w życiu warto bowiem pamiętać o odpowiedniej dawce odpoczynku. Wprowadzenie jej do swojego życia może bardzo wiele zmienić.
Duże łóżko, szafka nocna i miękki dywan zapewnią Ci należyty komfort. Nastrój pomogą Ci wprowadzić lampy ścienne i sufitowe, a ściślej rzecz biorąc – kinkiety, plafony, spoty. Ich obecność jest zgodna także z duńskim hygge.
Wybierając oświetlenie o stylowym, niebanalnym designie podniesiesz walory dekoracyjne wystroju, bez potrzeby sięgania po dekoracyjne dodatki, których nadmiar w tym akurat wnętrzu może rozpraszać.
-
Kuchnia – zdrowe odżywianie
Kuchnia lagom powinna być ergonomiczna i funkcjonalna, by gotowanie było źródłem wielkiej przyjemności. W tak mądrze zorganizowanym wnętrzu zapragniesz spędzać jak najwięcej czasu, czego rezultatem będą nie tylko smaczne, ale i bardzo wartościowe posiłki. Tutaj również stosuj szwedzką zasadę umiaru, dzięki której łatwiej będzie zadbać Ci o zdrowie – swoje i rodziny.
Maksymalne zagospodarowanie przestrzeni kuchni umożliwią Ci praktyczne meble modułowe. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość samodzielnego decydowania zarówno o ilości, rodzaju, a także konfiguracji poszczególnych elementów. Filozofia lagom w czystej postaci i w każdej dziedzinie życia.
Nie wiesz, jaki typ zabudowy kuchennej będzie pasował do Twojego mieszkania? Z pomocą przyjdzie Ci artykuł: „Kuchnia modułowa czy na wymiar? Jaką kuchnię wybrać?”.
-
Domowy gabinet – radość z pracy
Jeśli jesteś freelancerem lub zdarza Ci się zabierać pracę do domu, z pewnością wiesz, jak trudno jest skoncentrować się na zawodowych obowiązkach, gdy brakuje odpowiednich warunków do pracy. Pozbywaj się zatem rzeczy, które nie są praktyczne i nie dają zadowolenia, a otaczaj tymi, które ułatwiają Ci pracę. Stosując szwedzką zasadę umiaru, będzie zdecydowanie łatwiej.
Możesz je sobie stworzyć, wydzielając skrawek wolnej przestrzeni w salonie lub sypialni. Powinno się w nim znaleźć biurko i krzesło obrotowe.
Jeśli nie chcesz zakłócać aranżacji pomieszczenia przy użyciu sprzętów o formalnym, biurowym charakterze, możesz wykorzystać stół biurowy oraz zwykłe krzesło.
Zadbaj, aby w kąciku do pracy znalazło się odpowiednie oświetlenie, które podniesie komfort i efektywność Twojej pracy.
Według statystyk mieszkańcy chłodnej Północy od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach dotyczących najszczęśliwszych narodów świata. Dlatego warto czerpać z ich życiowej mądrości.
Dla Szwedów lagom jest czymś zupełnie naturalnym, my musimy się go nauczyć – krok po kroku. Zacznij od własnego domu, a potem spróbuj przenieść tę nową jakość na inne sfery swojego życia.