Lampy kule: zainspiruj się
CzytajLampy kule: zainspiruj się
Prostota, ponadczasowa elegancja i przyjemne, rozproszone światło – oto, jakie zalety mają do zaoferowania lampy kuliste. Obecne w trendach wnętrzarskich już od dawna, nieprędko znikną z naszych domów i mieszkań. Odpowiednio wkomponowane upiększą wnętrze, lecz … nie wszędzie się sprawdzą. W jakich przestrzeniach sprawdzi się lampa z kulami, a w jakich lepiej jej nie stosować? Na to i inne pytania staramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, którym podobają się lampy-szklane kule!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jakie są podstawowe zasady dobierania oświetlenia,
- jak dopasować lampy kuliste do stylu wnętrza,
- czy lampy białe kule sprawdzą się w każdym rodzaju pomieszczenia.
Spis treści:
Podstawowe zasady dobierania oświetlenia
Zanim wybierzemy konkretny model żyrandola, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy kierować się przy projektowaniu źródeł światła w pomieszczeniu. Dzięki temu lampy kule nie tylko będą cieszyć oczy domowników pięknym wyglądem, ale także spełnią swoje funkcje praktyczne i po prostu ułatwią i uprzyjemnią nam spędzanie czasu i wykonywanie codziennych czynności. O czym, zatem powinniśmy pamiętać?
1. Funkcjonalność
Przed podjęciem decyzji o tym, czy zdecydować się na żyrandol kule, czy oświetlenie w innym stylu, należy przemyśleć sposób, w jaki użytkujemy dane pomieszczenie. Czy lampa ma intensywnie oświetlać wnętrze, czy tylko dawać przyjemny półmrok idealny do oglądania telewizji? Jeżeli potrzebujesz mocnego źródła światła, zadbaj o dodatkowe oświetlenie punktowe.
2. Moc oświetlenia
To szczególnie ważne w bardzo małych i niestandardowo dużych wnętrzach. Te pierwsze możemy optycznie powiększyć, wykorzystując światło w połączeniu z jasnymi kolorami na ścianach i mebli. Lampy wiszące kule, szklane, metalowe lub wykonane z połączenia tych materiałów, zawieszone na różnych wysokościach pomogą zapewnić wystarczającą ilość światła w pomieszczeniach o dużym metrażu.
Kilka źródeł światła – wbrew utartym przez lata stereotypom, górne światło nie musi ograniczać się do jednego żyrandola. Lampy wiszące kule doskonale sprawdzą się też jako dodatkowe oświetlenie, pozwalające na wyznaczenie różnych stref w pomieszczeniu. Dotyczy to szczególnie niewielkich mieszkań, w których salon, jadalnia i domowe biuro stanowią części składowe tego samego wnętrza. Kilka lamp kul o różnych średnicach i powieszonych na różnych wysokościach stworzy ciekawą, a jednocześnie bardzo funkcjonalną aranżację.
Jak dopasować lampy kuliste do stylu wnętrza?
To, jak lampa wisząca „kula” najlepiej wkomponuje się w wystrój Twojego mieszkania, zależy przede wszystkim od stylu, który w nim panuje. Białe kule teoretycznie pasują do wszystkiego, jednak, jak mówi znane powiedzenie: “diabeł tkwi w szczegółach” i to na nich musimy się skupić. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na materiały, które zostały wykorzystane przy jego wykonaniu oraz na kolorystykę.
Połączenie mlecznych kul ze stalą mosiądzowaną i czarnym przewodem jest proste i eleganckie. Z kolei lampa „szklana kula” doskonale uzupełni wnętrze utrzymane w stylu paryskim lub glamour. Kojarzy się z perłową biżuterią i wielkomiejskim szykiem.
Dzięki swojej prostocie i braku zbędnych ozdób kula znajdzie też uznanie miłośników minimalizmu. Jeśli zamiast stali mosiądzowanej postawisz na chrom, pojedyncza kula fantastycznie wpasuje się w nowoczesne wnętrze o białych i szarych ścianach. Gdy zależy Ci na silniejszym źródle światła lub nieco bardziej dekoracyjnym efekcie, wybierz model o kilku kulach zawieszonych na różnych wysokościach.
We wnętrzach skandynawskich, a także retro sprawdzą się lampy wiszące kule zamontowane na listwie na tej samej wysokości. Delikatny design, mleczna biel kul i prostota listwy to świetny wybór do niewielkich pomieszczeń, których nie chcemy przytłoczyć. Subtelne, lekkie modele lamp kul dodadzą wnętrzu lekkości i świeżości. Żyrandol bez listwy, lecz z kulami swobodnie zwisającymi na tej samej wysokości to także dobre rozwiązanie do minimalistycznej jadalni lub kuchni.
Klasyczne białe kule nie pasują do wnętrz loftowych i industrialnych, ale nie znaczy to, że nie znajdą miejsca w Twoim domu. Wystarczy, że zdecydujesz się na inne materiały i kolorystykę, np. czarną lakierowaną stal. Jeśli zależy Ci na nutce ciepła i luksusu, postaw na połączenie czerni ze złotem. Takie lampy powieszone w kilku miejscach na różnych wysokościach sprawią, że wnętrze stanie się bardziej interesujące. Dodatkowo lepiej doświetlą kluczowe punkty w pomieszczeniu.
Lampa sufitowa „kula” wykonana ze stali pomalowanej na biało to z kolei rozwiązanie niemal uniwersalne, które równie dobrze wygląda w sypialni nastolatka, kuchni, jadalni, jak i salonie. Takie spotkanie klasycznego designu z nowoczesnością to odpowiedź na potrzeby tych, którzy szukają lampy na lata, ponadczasowej i pasującej do różnych wystrojów wnętrza.
Czy lampa białe kule sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?
Prostota i lekkość w wyglądzie sprawiają, że lampa „białe kule” harmonizuje z różnymi stylami i wpasowuje się w wiele aranżacji. Nie oznacza to jednak, że równie dobrze spełni swoje zadanie w każdym pomieszczeniu. W przypadku niektórych wnętrz lepiej odnajdą się lampy innego typu. Gdzie lampa wisząca-kula to dobry pomysł, a gdzie – niekoniecznie?
Jednym z pomieszczeń, w których lampy kuliste lepiej jest zastąpić innym rozwiązaniem, jest na pewno łazienka. Lampa sufitowa kula wygląda najlepiej, kiedy zwisa dość nisko na średnim lub długim przewodzie. W większości łazienek taka aranżacja byłaby mocno niepraktyczna, a nawet groźna dla zdrowia. Na tego typu żyrandol mogą pozwolić sobie osoby mieszkające w kamienicach o bardzo wysokich sufitach lub właściciele dużych domów jednorodzinnych, w których łazienka jest także odpowiednio wysoka.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku przedpokoju i korytarza. Nisko zwisające lampy mogą utrudniać przemieszczanie się i użytkowanie tych pomieszczeń. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby znalazła się tam lampa-szklana kula, poszukaj modelu, w którym abażury skierowane są ku górze lub umieszczone tuż przy suficie. Jeśli w przedpokoju znajduje się lustro, w którym domownicy przeglądają się przed wyjściem do pracy, umieść nad nim dodatkowe źródło światła.
Lampy wiszące kule szklane i stalowe to także nienajlepszy pomysł w przypadku miejsc, gdzie konieczne jest bardzo mocne światło punktowe, np. nad blatami roboczymi w kuchni. Kule pięknie rozpraszają światło, dają efekt ciepła, przytulności i intymności, lecz nie sprawdzą się tam, gdzie zależy nam na dostrzeżeniu wszystkich szczegółów.
Lampy kule doskonale sprawdzą się w salonie, kuchni i jadalni, jako główne źródło światła. Zawieszone nisko nad stołem lub ławą wystarczająco dobrze je oświetlą, tworząc jednocześnie atrakcyjną aranżację. Stalowe kule w żywych kolorach ocieplą i ożywią nowoczesną kuchnię lub pokój najmłodszego członka rodziny.
Lampa z kulami to także ciekawy sposób na górne oświetlenie sypialni i gabinetu lub domowego biura. W odpowiedniej kolorystyce i w połączeniu z różnymi materiałami żyrandol w formie kuli dopełni aranżację pomieszczenia. W jasnym wnętrzu lampa z czarnymi kulami może stanowić interesujący kontrapunkt. Możesz również zdecydować się na uniwersalną, mleczną biel, która pasuje do wszystkich kolorów. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, a biurku jednak i przy łóżku zadbaj o dodatkowe źródło światła, np. lampkę lub kinkiet.
Podsumowanie, czyli lampa wisząca dopasowana do Twoich potrzeb
Lampy wiszące w kształcie kuli muszą pełnić nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne. Właśnie dlatego warto uważać na kilka istotnych elementów, gdy planuje się kupno tego typu oświetlenia. Zwróć szczególną uwagę na funkcjonalność i moc (czy lampa „kula biała” ma być głównym źródłem oświetlenia w pomieszczeniu?). Lampy wiszące w kształcie kuli dostępne są na rynku w różnych wariantach – zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany interesujący Cię model (rodzaj szkła itp.) oraz kolorystykę. Upewnij się, że będą one pasować do ogólnego wystroju pomieszczenia, w którym planujesz lampę umieścić. Dobierz również odpowiednie źródło oświetlenia – np. żarówkę LED lub coś o ciepłej, naturalnej barwie.
Szklane, mleczne oświetlenie może nabrać charakteru i będzie pasować do salonu z mosiężnymi elementami w stylu glamour. Takie lampy powinny również przekonać wszystkich wielbicieli minimalizmu. O ile lampę tego typu możesz spokojnie wykorzystać w salonie lub jadalni, tak już niekoniecznie sprawdzi się ona w innych strefach domu, na przykład w łazience. Mogą sprawić również trudności w poruszaniu się w korytarzach (lepiej wybrać warianty sufitowe), a w kuchni, gdzie często potrzebne jest ostre światło do przygotowywania posiłków na blacie roboczym, lepiej sprawdzą się lampy, które posiadają inny styl i świecą mocniej. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Ci udekorować wybrane pomieszczenie lampami w stylu retro z ozdobnymi kloszami z wytrzymałego szkła.