Postaw na lampy z naturalnych materiałów!
CzytajPostaw na lampy z naturalnych materiałów!
Tekstylia z lnu i bawełny. Kosze z trawy morskiej i wikliny. Wazony ze szkła i ceramiki. Sposobów na wprowadzenie natury do wnętrza jest wiele, a dziś chcemy przedstawić Ci kolejny – oświetlenie: lampy wiszące, lampy stołowe, kinkiety. Oto kilka pomysłów na to, jak zastosować naturalne lampy w aranżacji i na jakie modele warto zwrócić uwagę.
Naturalne dodatki są ponadczasowe – materiały takie jak drewno, len, bawełna, wiklina, szkło, metal i ceramika zawsze będą kojarzyły się z dobrym designem i szlachetnością. Czasami wystarczy wprowadzić kilka naturalnych elementów, aby niedokończone wnętrze zyskało „to coś”, dzięki któremu dom odzwierciedla osobowość domowników i zyskuje niepowtarzalny styl.
Właśnie taki efekt pomogą Ci osiągnąć nowoczesne lampy – naturalne detale w postaci drewnianej podstawy czy klosza z egzotycznej trawy nie tylko dodadzą wnętrzu przytulności, ale i pomogą Ci obrać konkretny kierunek w urządzaniu domowych wnętrz. Zobacz, jak dzięki oświetleniu możesz łatwo osiągnąć „efekt wow” i w niebanalny sposób podkreślić swoje preferencje estetyczne.
Spis treści:
Style stworzone z natury
Źródło światła we wnętrzu jest ogromnie ważne, jego stylistyka również. Naturalne lampy wiszące: z podstawą z naturalnych materiałów, z plecionym abażurem, czy ozdobione fragmentami natury, najpiękniej wyglądają we wnętrzach stylizowanych. W jakich stylach takie lampy sprawdzą się najlepiej?
- Styl rustykalny, czyli pierwszy, jaki przychodzi na myśl, jeśli chodzi o naturę. Nie brak tu drewna, czy wikliny. Pięknie zaprezentują się tu lampy rattanowe, wiklinowe, czy metalowe z elementami drewna.
- Styl boho, w ramach którego pojawia się sporo nawiązań do natury. W stylu boho również sprawdzi się lampa rattanowa. Aby podkreślić jego przytulność możesz postawić również na lampy wiklinowe. Cienkie pręty z metalu tworzące lampę to także źródło światła pasujące do stylu boho.
- Styl skandynawski. Bardzo znany i uwielbiany na całym świecie. Jaka lampa wisząca może się tu dobrze prezentować? Z pewnością lampa rattanowa, ale również każda z elementami drewna. Surowy metal wbrew pozorom też jest dobrym wyborem.
Naturalne lampy z drewna – niemal do każdego wnętrza
Zastosowanie drewnianych lamp w aranżacji jest niemal nieograniczone – pasują prawie do każdego stylu. Po takie oświetlenie warto sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na dodaniu wnętrzu ciepła i przytulności. Być może w podjęciu decyzji pomoże Ci fakt, że lampy z elementami drewnianymi świetnie współgrają z czernią, bielą, ale i z botanicznymi motywami, np. tapetą w liście, zielonymi tekstyliami czy roślinami doniczkowymi.
Naturalne lampy z drewnianą podstawą i tekstylnym abażurem będą ciekawym uzupełnieniem aranżacji w stylu Hampton, w których naturalne akcenty przeplatają się z przedmiotami o szykownym designie. W amerykańskich wnętrzach ważna jest symetria, dlatego możesz to podkreślić, ustawiając dwie lampy stołowe lub podłogowe po obu stronach sofy czy kominka.
Jeśli chcesz urządzić swój dom w stylu vintage, industrialnym lub modern farmhouse, zwróć uwagę na oświetlenie z drewna i metalu. Może to być na przykład lampa wisząca z metalowymi kloszami zamontowanymi na drewnianej belce albo lampa z drewnianym trójnogiem i metalowymi detalami. Oba materiały, ciepłe drewno i chłodny metal, wzajemnie się uzupełniają, tworząc designerską i harmonijną całość.
Oczywistym miejscem na drewniane oświetlenie są aranżacje o bezpretensjonalnym charakterze, ukierunkowane na naturalność – skandynawskie, boho, wabi-sabi czy przytulne wnętrza z dużą ilością roślin. W takim otoczeniu warto rozważyć zwłaszcza naturalne lampy z lekkim, ażurowym kloszem, które dają dużo światła i nie przytłaczają pomieszczenia.
Lampy… z roślin – egzotycznie czy rustykalnie?
Surowce pochodzenia roślinnego (wiklina, rattan, trawa morska, bambus, juta) były obecne w aranżacjach głównie pod postacią mebli oraz dodatków, takich jak: kosze i pojemniki, osłonki na doniczki, kwietniki czy ozdoby ścienne. Teraz z roślin powstają także lampy – naturalne klosze z egzotycznego włókna drzewnego czy podstawy oplecione konopnym sznurem prezentują się niezwykle interesująco, a przy tym nadają wnętrzu przytulny, wręcz sielski klimat.
Nad oświetleniem z dodatkiem roślinnego materiału warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy chcesz stworzyć wnętrze w stylu boho – takie lampy będą pasować niczym puzzle do aranżacji zawierającej meble z rattanu, wiklinowe dodatki i tekstylia z lnu czy bawełny. Naturalne lampy dobrze prezentują się w otoczeniu zieleni, dlatego możesz ustawić je na meblach obok doniczek z roślinami. Lampa boho z pewnością będzie tam wyglądać pięknie!
Klosze z roślinnej plecionki sprawiają, że światło jest lekko przytłumione i nabiera łagodnej barwy, wydobywając z aranżacji jeszcze więcej domowego ciepła – warto wziąć to pod uwagę, jeśli projektujesz wnętrze w stylu rustykalnym. Szukaj modeli o unowocześnionej formie, a wystrój nabierze polotu i unikniesz zbyt archaicznego efektu. Takie kosze to wybór idealny zarówno do salonu, jak i jadalni czy sypialni.
Nowoczesne, tekstylne lampy – naturalne oświetlenie ze szczyptą elegancji
Szukasz oświetlenia, które łączy w sobie naturalność i elegancję? Lampy z tekstylnymi abażurami będą strzałem w dziesiątkę. Materiałowy klosz w kształcie stożka lub walca to klasyczne rozwiązanie, które można łatwo dostosować do zmieniających się trendów.
Połączony z czarnym, metalowym trójnogiem, będzie pasować do luksusowego wnętrza w stylu loft. Z kolei abażur osadzony na drewnianej lub szklanej podstawie, uzupełni aranżację w swobodnym, lecz szykownym stylu (calm&casual, Hampton).
Aby oświetlenie wyglądało naturalnie, sięgaj po modele z kloszem w kolorach ziemi (brązowym, beżowym, piaskowym, bladozielonym) – z łatwością dopasujesz je drewnianych mebli, stonowanej kolorystyki ścian czy bawełnianych tekstyliów.
Naturalne lampy z materiału tekstylnego wprowadzają kameralny klimat do wnętrza, więc to dobry wybór sypialni. Ciemny abażur zapewni nastrojowe i łagodne dla oczu światło, dlatego sprawdzi się w roli oświetlenia punktowego (kinkiet, lampa nocna) oraz dekoracyjnego. Z kolei lampa z kremowym lub białym kloszem wzmocni wrażenie elegancji i ładnie rozjaśni wnętrze.
Planujesz zmianę oświetlenia w swoim domu? A może właśnie się urządzasz i nie masz jeszcze odpowiednich lamp? Więcej pomysłów na oświetlenie znajdziesz w artykułach: „Lampy kule – zainspiruj się” oraz „Kolorowe lampy, czyli zabawa konwencją”.