Przejdź do sklepu brw.pl

Lawendowy – najmodniejszy kolor lata

Czytaj
22.08.2020

Lawendowy – najmodniejszy kolor lata

Zgaszony odcień fioletu to kolor sezonu lato 2020 – nie tylko na pokazach mody, ale i w naszych domach! Dziś pokażemy Ci, jak wykorzystać lawendowy we wnętrzach i z czym go połączyć. Ciekawi Cię, jak wykorzystać lawendowy we wnętrzach i z czym go połączyć? Nie wiesz, gdzie znaleźć inspiracje? Na te i inne pytania dotyczące koloru lawendowego w Twoim domu lub mieszkaniu odpowiadamy w dzisiejszym tekście. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • lawenda – z czym łączyć ten kolor,
  • czy lawendowe ściany pasują do kuchni,
  • jakie lawendowe dodatki do pokoju wybrać,
  • gdzie wykorzystać lawendowe akcesoria.

Lawenda we wnętrzach – niech lato zagości także u Ciebie!

Lawenda kwitnie od połowy czerwca aż do października, więc warto zadbać o to, aby również w domu lato trwało jak najdłużej – przyjdzie jeszcze czas na jesienne dekoracje i dodatki. Lawendowe aranżacje często są bliskie stylowi rodem z malowniczej Prowansji, która słynie z bezbrzeżnych pól lawendy, choć kolor ten równie dobrze radzi sobie we wnętrzach nowoczesnych, czy urządzonych w stylu glamour. Dekoracje z motywem lawendy są w stanie ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, meble i dekoracje w kolorze lawendowym można wykorzystać niemal w każdej aranżacji wnętrza.

Odcień lawendowy we wnętrzach ma działanie odświeżające. Dodaje kolorytu, a jednocześnie jest na tyle delikatny, że nie wprowadza męczącego kontrastu ani nie dominuje w aranżacji. Warto zatem zastosować ten kolor w salonie, któremu brakuje charakteru, a także w zbyt sterylnej i monochromatycznej kuchni. Z pomocą lawendowych dodatków stanie się miejscem zdecydowanie bardziej radosnym, wypełnionym pozytywną energią.

Lawendę możesz z sukcesem wykorzystać także w sypialni – zgodnie z psychologią koloru jasne odcienie fioletu wyciszają i relaksują (tak jak zapach lawendy), przez co doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu służącym do snu i odpoczynku.

Zobacz, jak łatwo możesz zatrzymać lato w czterech ścianach: „Sen nocy letniej, czyli jak urządzić sypialnię na lato”.

 

Drewno, biel i srebro, czyli z czym łączyć kolor lawendowy?

Jasny, zgaszony odcień fioletu możesz bardzo łatwo „oswoić”, łącząc go z neutralnymi barwami – kredową bielą i odcieniami szarości. Uzyskasz w ten sposób subtelne wnętrze, sprzyjające wyciszeniu i intymności.

Kolor lawendowy we wnętrzach może wydawać się nieco chłodny, dlatego jeśli zależy Ci na stworzeniu przytulnego bądź rustykalnego efektu, połącz fiolet z meblami w ciepłym odcieniu drewna. Lawendowe detale harmonizują również z bielonym drewnem, co doskonale widać na przykładzie prowansalskich aranżacji. Drewniane meble w białych odcieniach idealnie sprawdzają się we wnętrzach oddających Prowansję. Możesz pokusić się równiez o meble vintage lub stylizowane retro, bo w duchu prowansalskich aranżacji daje się drugie życie starym i pozornie wysłużonym przedmiotom. W tego typu wnętrzach nie może zabraknąć również naturalnych materiałów roślinnych (lnu, juty, wikliny), które również świetnie komponują się ze zgaszonym odcieniem fioletu.

Dodatki w kolorze lawendowym we wnętrzach nowoczesnych

Masz nowoczesne wnętrze i nie wiesz, z czym łączyć kolor lawendowy? W tym przypadku warto postawić na wyrazisty mariaż kolorystyczny, zestawiając fiolet z ciemnymi odcieniami czerwieni (bordo, burgundowy), brązem lub… czernią.

Jeśli takie połączenia wydają Ci się zbyt odważne, możesz postawić na coś bezpieczniejszego – lawendowe dodatki będą doskonale pasować do białych ścian i mebli, jak również do nowoczesnych aranżacji z udziałem stali nierdzewnej, betonu i szarego kamienia. Najpiękniejsze dodatki połączone z jasnymi barwami zbudują piękne wrażenie przestrzeni. Doskonale oddasz tym styl prowansalski, odwzorujesz lawendowe pola pięknego, francuskiego regionu. Świetnym miejscem zawsze warto się inspirować!

Zastanawiasz się, z czym łączyć kolor lawendowy w eleganckich wnętrzach? Z dużym powodzeniem możesz wpleść fiolet do aranżacji zdominowanej przez kremowe odcienie, delikatne szarości czy złamane biele. Nie bój się zestawiać lawendy ze srebrem i chromowanym metalem – takie połączenia sprawdzą się m.in. we wnętrzach w stylu glamour, nowojorskim czy francuskim.

Nowocześnie czy tradycyjnie? Lawendowe aranżacje kuchni

Urządzasz kuchnię od podstaw i szukasz oryginalnego pomysłu na zabudowę? Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie jasnofioletowych szafek z szafkami w jasnoszarym lakierze lub w dekorze imitującym beton. Takie zestawienie kolorystyczne sprawdzi się w nowoczesnych projektach, wykorzystujących szafki o gładkiej powierzchni i z minimalistycznymi uchwytami bądź bez nich.

Kuchnia Capital - 38th Elysee Avenue

KUCHNIA CAPITAL – 38TH ELYSEE AVENUE z nowoczesnymi, lawendowymi frontami

 

Jeśli kuchnia jest niewielka lub słabo doświetlona, połącz lawendowe szafki z białymi – taka zabudowa nie przytłoczy wnętrza i nie zaciemni go, a jednocześnie będzie prezentować się świeżo i niebanalnie.

A może masz już zabudowę kuchenną, ale chcesz nieco zmienić jej charakter za pomocą dodatkowego koloru? Lawendowe dodatki pomogą Ci odświeżyć oblicze nowoczesnej kuchni w jeden dzień!

Możesz postawić na blacie małe AGD w jasnofioletowym kolorze (np. czajnik, blender, toster), choć nawet tak proste elementy jak deska do krojenia czy miska na owoce wprowadzą do Twojej kuchni ciekawą nutę kolorystyczną. Dzięki nim wprowadzisz do kuchni powiew świeżości bez konieczności przemalowywania ścian.

Blender próżniowy

BLENDER PRÓŻNIOWY  SBU 7873 VT

Toster elektryczny

TOSTER ELEKTRYCZNY STS 6053 VT

 

Lawendowe dodatki idealnie łączą się także z bardziej tradycyjnymi aranżacjami (zwłaszcza w stylu prowansalskim i rustykalnym), w których dominują szafki ramiakowe w kolorze bielonego lub jasnego drewna. Jeśli chcesz, aby w kuchni zapanował prawdziwie sielski klimat, udekoruj wnętrze… zapachem! Wystarczy, że postawisz na parapecie kilka małych doniczek z lawendą albo zawiesisz na ścianie suszone pęczki tej rośliny.

 

Przytulnie jak w Prowansji, czyli lawendowe dodatki w salonie i sypialni

Dodatki w odcieniu zgaszonego fioletu dodają wnętrzu romantyzmu, przez co bardzo łatwo można je wprowadzić do salonu w stylu prowansalskim, shabby chic czy angielskim. Lawenda we wnętrzach tego typu może występować na jednolitych i wzorzystych tekstyliach (np. poduszkach w kwiecisty wzór czy zasłonach w biało-fioletową kratę), a także na dodatkach z romantycznym nadrukiem.

koc z mikrofibry

KOC Z MIKROFIBRY

zegar lawenda

ZEGAR ŚCIENNY LAWENDA

 

W salonie inspirowanym romantycznymi trendami nie może zabraknąć również żywych roślin, stąd przydadzą Ci się również ceramiczne wazony i doniczki w zgaszonym odcieniu fioletu. Pojemniki możesz również wypełnić bukietami z suszonych traw, które będą nostalgiczną pamiątką po lecie.

W wystroju sypialni połącz lawendowe dodatki z neutralnymi barwami – szczególnie dobrze wygląda biała lub szara pościel zestawiona z lawendową narzutą.  W sypialni dodatkowo mogą pojawić się lawendowe świeczki oraz potpourri z lawendowym suszem – zapach tej rośliny pomoże Ci się zrelaksować po ciężkim dniu i ułatwi zaśnięcie. Tak udekorowana sypialnia spełni swą funkcję perfekcyjnie!

świeca zapachowa

ŚWIECA ZAPACHOWA W SŁOIKU

Podgrzewacze true scents

PODGRZEWACZE TRUE SCENTS – LAWENDA

 

Natomiast jeśli w Twoim domu dominuje styl glamour, postaw na welurowe tekstylia w jednolitym odcieniu zgaszonego fioletu, a także puszysty dywan shaggy w tym kolorze. Aby uzyskać efekt naturalnej elegancji, wybierz jasnofioletowe dodatki z lnu (zasłony, bieżniki), a także subtelne dekoracje z barwionego szkła (wazony, świeczniki).

Lawenda we wnętrzach nowoczesnych dobrze współgra z wyrazistymi barwami – możesz więc miksować ze sobą np. dodatki fioletowe, czerwone i niebieskie (fiolet to pochodna tych dwóch barw), o ile pozostawisz stonowaną bazę.

Kawałek Prowansji… na balkonie

Kolor lawendowy we wnętrzach można wprowadzić na rozmaite sposoby, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć lawendy także na balkonie czy tarasie – tym razem w naturalnej postaci! Zanim lawenda przekwitnie, możesz ściąć jej kwiaty i zasuszyć, a następnie wykorzystać je jako naturalny środek zapachowy lub element kompozycji florystycznych.

Lawendowe aranżacje sprawdzą się przede wszystkim na balkonach i tarasach skierowanych na południe, ponieważ roślina potrzebuje ciepłego i nasłonecznionego stanowiska. Pamiętaj też, żeby zapewnić lawendzie przepuszczalne podłoże i dobry drenaż, ponieważ roślina nie toleruje zastoju wody. Przestrzegając tych reguł, możesz mieć pewność, że Twój ogród ozdobiony lawendowymi kwiatami będzie prezentował się niesamowicie.

Jeśli chcesz uprawiać lawendę na dużym tarasie, najlepiej od razu wsadź sadzonki do obszernych donic, aby korzenie mogły swobodnie się rozrastać. Małe okazy, którymi chcesz udekorować balkon, możesz umieścić w drewnianej skrzynce, metalowych wiaderkach czy wiklinowych koszach. Ten prosty zabieg sprawi, że odtworzysz sielski i romantyczny klimat Prowansji nawet w samym centrum miasta.

Podsumowanie

Subtelne i przygaszone odcienie fioletu są najnowszym krzykiem mody. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na lawendowy kolor ścian podczas urządzania mieszkań i domów. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, jak dobrze ściany w tym kolorze rezonują z resztą przestrzeni – ponadto potrafią ukoić skołatane nerwy po ciężkim dniu w pracy i zapewnić tak potrzebny często spokój. Wnętrza, w których ściany mają kolor lawendowy działają kojąco, kojarząc się z ciepłymi emocjami. Warto zestawić klasyczną biel i szare tekstylia z odcieniem fioletowego, by uzyskać ciekawy i przyjemny dla oka efekt (zwłaszcza sypialnia zyska na takim połączeniu).

Jeśli interesują Cię fioletowe kompozycje wnętrz, to mamy nadzieję, że inspiracje, które przedstawiliśmy w powyższym artykule podsuną Ci kilka niezłych pomysłów. Pamiętaj, że kwiaty lawendy możesz posadzić na balkonie lub tarasie, do przerobienia kuchni wystarczy zainwestować w odpowiednie farby by odświeżyć kolor ścian, a w salonie zmienić popularny niegdyś róż na modniejszy ostatnio odcień fioletu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0