Przejdź do sklepu brw.pl

Łóżko tapicerowane, drewniane czy metalowe?

Czytaj
30.01.2020

Łóżko tapicerowane, drewniane czy metalowe?

Łóżko musi być przede wszystkim wygodne. Równie ważna jest jednak jego estetyka. W końcu stanowi ono centralny punkt każdej sypialni i decyduje o jej stylu. Jakie modele znajdziesz w sklepach meblowych? Do wyboru masz łóżka drewniane, metalowe i tapicerowane. Które najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu.

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

  • co wybrać – łóżko tapicerowane czy drewniane,
  • jakie wybrać łóżko do sypialni – metalowe czy drewniane,
  • jakie modele cieszą się największą popularnością.

Łóżko tapicerowane czy drewniane – wstęp

Aranżacja sypialni może stanowić niemałe wyzwanie. Jest to bowiem przestrzeń, w której spędzamy aż jedną trzecią swojego życia. Służy do odpoczynku, relaksu i tak zwanego ładowania akumulatorów. Właśnie dlatego musi być urządzona zgodnie z Twoim gustem i być jak najbardziej komfortowa. Powinna być wnętrzem, w którym będziesz się czuł jak najlepiej. Jedną z ważniejszych kwestii, które o tym decyduje jest właściwy wybór łóżka.

Drewniane łóżko, czyli rozwiązanie cieszące się największą popularnością

Model ten jest chyba najczęściej spotykany w polskich domach. Wszystko za sprawą prostoty – drewniane łóżka to zazwyczaj kilka podstawowych elementów, czyli rama, stelaż i materac. Coraz częściej takie łóżka posiadają też proste wezgłowie, a ich montaż jest wyjątkowo prosty. Jakie są inne zalety łóżek wykonanych z drewna?

Z pewnością ich uniwersalność. Na rynku znajdziesz zarówno te wykonane z litego drewna, jak i płyt MDF pokrytych okleiną wiernie odzwierciedlającą jego naturalne słoje i rysunek. Są to rozwiązania ponadczasowe, decydując się na taki zakup, możesz więc mieć pewność, że przez lata Twoja sypialnia nie wyjdzie z mody.

Łóżko Kalio z elementami drewna
Łóżko Kalio z elementami drewna

Do jakiego stylu pasuje łóżko z drewna?

Drewniane łóżka są wyjątkowo uniwersalne. W zależności od formy i koloru będą doskonale się prezentować zarówno w tradycyjnej, jak i naprawdę nowoczesnej sypialni. Bogactwo tego typu modeli umożliwi Ci dopasowanie drewnianego łóżka do praktycznie każdej aranżacji.

Te w prostym, minimalistycznym stylu będą idealne zwłaszcza do wnętrz w typie skandynawskim. Wystarczy, że wybierzesz drewniane łóżko o bardziej zdobionej ramie, a na materacu ułożysz dekoracyjne poduszki i wełniany pled, a stworzysz bardziej romantyczne o prowansalskim charakterze. Możliwości są ogromne!

Nowoczesne łóżka metalowe – wszystkie wady i zalety

Metal kojarzy Ci się jedynie z ciężkimi i masywnymi formami? Nic bardziej mylnego! Łóżka wykonane z tego materiału mogą być znacznie „lżejsze” od drewnianej klasyki (przynajmniej wizualnie). Przyjmują rozmaite kształty, wyróżniają się finezyjnymi, powyginanymi i nowoczesnymi ramami.

Dostępne są w wielu kolorach i kształtach. Ze względu na tak dużą różnorodność, są – wbrew pozorom – bardzo uniwersalne. Białe świetnie będą wyglądać chociażby we wnętrzach vintage. Te czarne odnajdą się nawet w odważnych sypialniach stylizowanych na industrialne.

Metalowe łóżka są wykonywane zazwyczaj z kutego żelaza. Czyni je to wyjątkowo trwałymi i odpornymi na jakiekolwiek uszkodzenia. Co więcej, materiał ten jest niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości.

Jakieś minusy? Tworzywo niestety łatwo się wychładza, a wysoka wytrzymałość idzie w parze z twardością. Dlatego trzeba uważać na siniaki czy stłuczenia, zwłaszcza jeśli planujesz umieścić takie łóżko w dziecięcej sypialni.

Łóżka tapicerowane, czyli ogrom możliwości

Kolejnym rodzajem są łóżka tapicerowane. Triumfy popularności święcą ostatnimi czasy te w całości pokryte eleganckim welurem, ale wybierając tkaninę mamy praktycznie nieograniczone możliwości. Tego typu łóżka wyróżniają się zazwyczaj wygodnymi zagłówkami przyozdobionymi pikowaniami bądź efektownymi przeszyciami, dzięki którym królują we wnętrzach sypialni.

Tapicerowane meble kuszą niemal nieograniczonym wyborem tkanin, ich faktur i kolorów. Dzięki temu będą doskonałym elementem sypialni w praktycznie każdym stylu. Świetnie będą wyglądać zarówno we wnętrzu klasycznym, minimalistycznym, jak i glamour.

Sypialnia w stylu glamour – meble Roksana II

Dobre i złe strony łóżek tapicerowanych

Dzięki wysokim zagłówkom takie łóżka chronią nasze ściany przed zabrudzeniami. Co więcej, zwykle nie wymagają dodatkowych poduszek, gdyż i bez nich umożliwiają wygodne podparcie ciała. Niestety, w porównaniu do łóżek drewnianych lub metalowych, mogą się wyróżniać nieco mniejszą trwałością. Tapicerka bowiem jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o łóżko drewniane, metalowe i tapicerowane?

Bez względu na rodzaj i materiał, z jakiego wykonano mebel, należy o niego odpowiednio dbać. Tylko dzięki odpowiedniej konserwacji, łóżko będzie Ci służyć przez lata. W przypadku drewnianych łóżek, warto wyposażyć się w dedykowane preparaty, które zabezpieczą materiał przed nadmiernym zabrudzeniem i ewentualnymi uszkodzeniami.

O łóżka tapicerowane powinieneś dbać podobnie jak o każdy inny komplet wypoczynkowy. W ich przypadku istotą jest uwaga i unikanie plam. Metalowe łóżka nie wymagają natomiast szczególnej troski, dlatego będą idealne nawet do domów zamieszkałych również przez czworonogi lubujące się w podgryzaniu mebli.

Dostawka do łóżka Gamla
Jeśli nie możesz się zdecydować na jeden materiał, wybierz nowoczesne łóżko, którego rama została wykonana z drewna i metalu, tak jak w przypadku łóżka Gamla.

Łóżko idealne, czyli rozmiar ma znaczenie

Urządzając sypialnię, pamiętaj, by zwrócić uwagę nie tylko na ogólną stylistykę łóżka i materiał, z jakiego je wykonano. Istotne powinny być przede wszystkim jego wymiary, gdyż to one przesądzają o jakości snu. Najważniejsza jest długość mebla. Za krótkie łóżka mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Jak długie powinno być łóżko? Jego minimalna długość to Twój wzrost plus dodatkowych około dwudziestu centymetrów.

Nie bez znaczenia jest także szerokość łóżka. Dla jednej osoby powinno to być przynajmniej 80 centymetrów, natomiast dla dwóch – co najmniej 140. Nie zapominaj także, by dostosować wysokość łóżka do własnych preferencji. Warunek ten jest ważny nie tylko ze względów higienicznych, ale i praktycznych.

Wyższe łóżka ułatwiają wstawanie i utrzymanie porządku. Meble na wyższych nóżkach mają także dodatkową zaletę – optycznie powiększają przestrzeń. Dlatego jeśli Twoja sypialnia nie należy do największych, właśnie na taki model powinieneś się zdecydować.

Udany projekt sypialni – łóżko i spółka

W przypadku aranżacji sypialni, to właśnie dostępny metraż jest najbardziej istotny. Decydując się na konkretne łóżko, nie powinieneś pomijać dopasowanych do niego szafek nocnych czy komód. Inne meble będą pasować do prostych łóżek drewnianych, a inne do tych o nowoczesnych, metalowych formach lub wreszcie tapicerowanych, pikowanych zagłówkach. Więcej o tym, jak urządzić komfortową sypialnię, przeczytasz w naszym kolejnym poradniku.

Podsumowanie

Łóżko to podstawowe wyposażenie każdej sypialni. To nie tylko piękny mebel, ale również przedmiot, który musi być wygodny i służyć nam długie lata. W łóżku spędzamy znaczną część doby w pozycji leżącej (w trakcie snu) lub pozycji półleżącej (np. podczas relaksu – czytania książki, oglądania telewizji itp.). Stelaż w dobrym stanie to jedno, ale równie ważmy jest wybór odpowiedniego materaca, by komfort użytkowania łóżka był wysoki. Mebel o surowym wyglądzie dzięki efektownemu wezgłowiu będzie stanowił ozdobę pomieszczenia. Łóżka dębowe lub te wykonane z drzewa sosnowego mogą stanowić kontrast dla sypialni utrzymanej w jasnych lub ciemnych barwach. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci wybrać łóżko z materiałów najwyższej jakości.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0