Przejdź do sklepu brw.pl

Lykke, czyli Twój szczęśliwy dom

Czytaj
13.07.2020

Lykke, czyli Twój szczęśliwy dom

Po przytulności i komforcie w stylu hygge, przyszedł czas na kolejną skandynawską koncepcję życia – lykke. Co to? To recepta na szczęście zaprezentowana w 2017 roku przez duńskiego eksperta, Meik’a Wikinga, założyciela kopenhaskiego Instytutu Badań nad Szczęściem. Sprawdź, o co chodzi w tej idei i jak możesz zastosować ją w swoim domu.

 

Czy chcesz żyć szczęśliwie? Jeśli tak, to bierz przykład z Duńczyków – według raportu ONZ World Happiness Report 2020, Dania jest drugim najszczęśliwszym krajem świata, zaraz po Finlandii. Co ciekawe, niesprzyjająca, często mroźna pogoda i bardzo krótkie lato nie są dla tych krajów przeszkodą w stanowieniu wspomnianych wcześniej najszczęśliwszych zakątków naszej planety. Skąd bierze się tak wysokie poczucie satysfakcji życiowej u Duńczyków?

Meik Wiking, autor bestsellera „Hygge” otwiera przed nami drzwi do dobrego życia. O ile pierwsza książka, traktująca o drobnych, osobistych przyjemnościach skupiała się na jednostce, o tyle druga wskazuje na inny klucz do szczęścia – wspólnotę. W swojej książce „Lykke. Po prostu szczęście” Meik Wiking podaje kilka kroków do osiągnięcia tego stanu i poczucia posiadania dobrego życia – jednym z nich jest skupienie się na… ludziach. Kluczem do szczęścia według lykke ma być wspólnota.

Kolekcja mebli Cannet

 

Najważniejsze jest bycie razem – klucz do szczęścia

Duńska koncepcja lykke mówi, że samotność nie służy szczęściu. Człowiek otaczający się rodziną, przyjaciółmi czy choćby życzliwymi sąsiadami czuje się po prostu lepiej. Świadomość, że jest się częścią wspólnoty i są ludzie, którym można zaufać, daje poczucie bezpieczeństwa. Rozmowa – zarówno ta intymna z najbliższą osobą, jak i niezobowiązująca pogawędka o pogodzie z sąsiadem – przynosi pokrzepienie i sprawia, że człowiek otwiera się na potrzeby, swoje i  cudze. W „Po prostu szczęście” lykke jawi nam się nie jako panaceum na samotność, ale droga, dzięki której jesteśmy w stanie czerpać od ludzi, u których przepis ten sprawdza się bardzo dobrze. Mowa o tych, którzy zachowują doskonałą równowagę pomiędzy różnymi sferami życia, nie zamykają się na drugiego człowieka, a poszukiwanie skarbu, który otworzy drzwi do dobrego życia widzą u boku innych ludzi.

W swojej książce Meik wskazuje na proste, codzienne czynności, które wpływają na dobro całej społeczności, jako sposób na szczęście. Po prostu szczęście.

 

Fotel Flo

 

Wspólnota dająca poczucie szczęścia to także wspólne inicjatywy – społeczne, lokalne, rodzinne. Ważne jest to, by pracować dla dobra całej społeczności (np. płacąc podatki), jak i dbać o pozytywne relacje z sąsiadami, a także znaleźć równowagę pomiędzy życiem rodzinnym a pracą (tzw. work-life balance).

Według lykke można pielęgnować szczęście przez wzajemną pomoc, jak i podczas posiłków w kameralnym lub większym gronie. Jak możesz wykorzystać te zasady w aranżacji swojego domu?

Spotkajmy się przy wspólnym stole, czyli jadalnia zgodna z lykke

Masz mały stół, bo rzadko zapraszasz przyjaciół na kolację? A może Twój stół to tylko element umeblowania, bo i tak domownicy jadają oddzielnie, każdy w swoim ulubionym miejscu? Zmień to!

Wspólne ucztowanie to ważna zasada szczęśliwego życia według lykke. Co to znaczy dla Twojego domu? Otóż powinien pojawić się w nim duży stół, przy którym zmieszczą się nie tylko domownicy, ale i pozostali członkowie rodziny czy przyjaciele. Poza tym, na dużym stole umieścisz więcej potraw, dzięki czemu rzadziej będziesz wychodzić do kuchni – w lykke najważniejsze są relacje, nie jedzenie.

Stół rozkładany Holten – dla małej i dużej rodziny

 

Nie każdy może sobie pozwolić na dwumetrowy stół – w większości mieszkań nie ma oddzielnej jadalni, a w salonie trzeba zmieścić jeszcze kanapę i meble do przechowywania. Dlatego dobrym wyborem jest stół rozkładany. Na co dzień nie będzie zajmował wiele miejsca, ale w razie konieczności usadowisz przy nim i całą rodzinę na świątecznym obiedzie, i przyjaciół zaproszonych na urodzinową imprezę. Pamiętaj jednak, że lykke nie każe Ci czekać na specjalne okazje – pielęgnuj relacje tu i teraz, w każdym momencie życia. Stół to obowiązkowy element wyposażenia dla tych, którzy zachowują doskonałą równowagę pomiędzy różnymi sferami życia: obowiązkami i przyjemnościami również. Znajdź zatem chwilę na spotkanie z przyjaciółmi i rodziną.

Stół Brussel/Gent (160 -200/240 cm) – mały na co dzień i duży, kiedy potrzebujesz

 

Jaki stół wybrać? Poza funkcją rozkładania, ważny jest też kształt. Stoły okrągłe sprzyjają integracji – sprawiają, że ucztujące przy nim osoby są ze sobą bliżej, co ułatwia prowadzenie bardziej intymnych rozmów. Okrągły lub owalny blat będzie więc idealny, jeśli chcesz urządzić mieszkanie według idei lykke. Niemniej, stół prostokątny łatwiej ustawić w pomieszczeniu i w razie konieczności można go przysunąć do ściany, żeby zyskać więcej miejsca.

W wyborze idealnego stołu pomogą Ci nasze artykuły: „Okrągłe stoły i stoliki: poznaj ich wady i zalety” oraz „Jaki stół do jadalni wybrać?”.

Rozkładany stół Rolesław – sprzyja bliskim relacjom

 

Jadalnia to nie tylko stół – co jeszcze sprzyja wspólnemu ucztowaniu?

Nie tylko stół będzie ważnym elementem jadalni według lykke. Co to znaczy? Otóż musisz zadbać o to, aby Twoi goście nie wiercili się w poszukiwaniu najwygodniejszej pozycji podczas posiłku – stąd krzesła powinny być maksymalnie komfortowe.

Warto rozważyć krzesła tapicerowane, z miękką wyściółką na siedzeniu i oparciu. Na takich krzesłach Twoi goście nie będą narażeni na niewygodę, dzięki czemu nie zaczną rozglądać się za kanapą i przetrwacie przy stole nawet wielogodzinną imprezę.

 

Jeśli urządzasz dom w stylu skandynawskim lub rustykalnym i do Twojej koncepcji bardziej pasują krzesła twarde, możesz przyczepić do siedzisk poduszki. Tym sposobem wszystkim będzie wygodnie, a Ty nie musisz iść na kompromis z designem i możesz dobrać do stołu wymarzone patyczaki czy krzesła z krzyżującymi się listwami na oparciu.

O ile w jadalni jest na to miejsce, obok stołu warto umieścić mebel, w którym będziesz przechowywać zastawę, sztućce i obrusy – witrynę lub komodę. W lykke ważniejsze od jedzenia jest bycie razem, dlatego podczas posiłku nie powinno się zbyt często odchodzić od stołu.

Zaaranżuj jadalnię tak, aby wyjęcie zapasowej łyżeczki czy serwetki wymagało jedynie sięgnięcia do szuflady, a nie wyjścia do kuchni. W dodatku na blacie komody możesz postawić kolejne dania i napoje, dzięki czemu będziesz z gośćmi przez cały czas!

Kolekcja Bari – stwórz przytulne miejsce spotkań dla rodziny i przyjaciół

 

Lykke to też atmosfera, więc zadbaj o dodatki

Pielęgnowanie relacji oraz uczestniczenie we wspólnocie staje się łatwiejsze dzięki życzliwości i ufności – obie te cechy są bardzo ważne w koncepcji lykke. Co to znaczy dla Twojej jadalni? Otóż warto nadać wnętrzu kameralny klimat, dzięki któremu Twoi goście będą czuli się jak u siebie i zyskają świadomość, że są u Ciebie zawsze mile widziani. Taki efekt możesz uzyskać dzięki dodatkom i tekstyliom.

Jeśli stół mieści się przy oknie, zadbaj o jego odpowiednią aranżację – zwiewne firany nie zaciemnią pomieszczenia, a dadzą wrażenie większej intymności i przytulności. Jeśli mieszkasz w gęsto zabudowanej okolicy, warto zawiesić w oknach także grube zasłony, dzięki którym uchronisz swoich gości nie tylko przed ostrym słońcem, ale i przed wzrokiem przechodniów.

Naturalną konsekwencją życia według lykke jest celebrowanie także zwykłych, codziennych posiłków. Nakrywaj stół ładnym obrusem, używaj ozdobnych serwetek, a na środku stawiaj wazon z kwiatami – dzięki eleganckiej oprawie domownicy zyskają poczucie, że wspólne kolacje są ważne dla całej rodziny.

Używaj też podkładek pod talerze, a gorące naczynia podawaj na podkładkach korkowych lub deskach do serwowania – teraz stół będzie używany częściej, więc trzeba chronić go przed plamami i odparzeniami.

Nie zapominaj o świeczkach. Skandynawskie gospodarstwa domowe wypalają najwięcej świeczek na świecie, bo traktują ten dodatek jako coś, co wprowadza niezwykły klimat. Warto z tego sposobu skorzystać, nie tylko w jadalni, ale również w innych pomieszczeniach.

Jeśli czujesz, że brakuje Ci bliskich relacji, odnów kontakty ze znajomymi z dawnych lat i zaproś nowych sąsiadów – dzięki temu będziesz bliżej szczęśliwego życia zgodnego lykke. Co to ma wspólnego z aranżacją domu?

Możesz okazać swoją otwartość na ludzi poprzez sposób, w jaki ich ugościsz. Podawaj kawę i herbatę w ładnych filiżankach, a sam napar przygotuj w specjalnym zaparzaczu. Zawsze miej na stole coś słodkiego – suszone owoce czy kruche ciasteczka pozwolą przełamać pierwsze lody z nieznajomymi.

Zestaw kawowy 12 el. Silver

 

Pamiętaj, że wystrój jadalni nie powinien przesłaniać Ci tego, co według lykke jest kluczem do szczęścia – bliskości z ludźmi. Dlatego od ładnej zastawy stołowej ważniejsze jest to, czego nie dostaniesz na sklepowej półce – rozmowa, życzliwość i zaufanie.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0