Mała kuchnia i stół? Tak, to możliwe! Sprawdź nasze aranżacje!
CzytajMała kuchnia i stół? Tak, to możliwe! Sprawdź nasze aranżacje!
Kuchnia to prawdziwe serce całego domu. Mamy szczęście, jeśli jest przestronna i pomieści w sobie nie tylko wszystkie niezbędne meble i blaty, ale także stół, przy którym możemy zjeść przyrządzone właśnie jedzenie. Jednak co zrobić, jeśli kuchnia jest niewielka i trudno zorganizować przestrzeń do wspólnych posiłków? Przede wszystkim wiedz, że nie musisz ze stołu rezygnować całkowicie! Znajdziesz niejeden piękny stół do małej kuchni, dzięki czemu stanie się ona pomieszczeniem pełnym i świetnie zorganizowanym.
Spis treści:
Stół do małej kuchni ‒ czy to możliwe?
W niewielkich kuchniach organizacja przestrzeni jest nieco bardziej wymagająca. Chcemy praktycznie rozstawić wszystkie meble, myślimy o umieszczeniu w odpowiednich miejscach lodówki i zlewu, jednak często stół w małej kuchni nawet nie przychodzi nam do głowy. Wiele osób urządzających swoje mieszkania, całkowicie rezygnuje ze stołu, jeśli kuchnia jest mała. Wówczas posiłki spożywa się np. w salonie, nawet przy stolikach kawowych. Warto jednak pamiętać, że komfort przy jedzeniu jest ogromnie istotny. I możesz go uzyskać w prosty sposób, jeśli tylko do organizacji kuchennej przestrzeni podejdziesz elastycznie i kreatywnie.
Znajdując praktyczny stół do małej kuchni, możesz liczyć na więcej przestrzeni i większą wygodę pracy w kuchni. Pamiętaj również, że mając stół tuż obok mebli kuchennych, nie musisz odchodzić zbyt daleko, chcąc skosztować przyrządzanych przez siebie lub kogoś bliskiego pyszności. A wtedy kuchnia wydaje się jeszcze bardziej przyjazna!
Mały stół ‒ jaki wybrać, czego unikać?
Stół w kuchni nie musi być duży, musi być praktyczny. Dlatego o wiele łatwiej jest zacząć rozważania na temat wyboru tego mebla od odrzucenia wszystkich tych propozycji, które w małym wnętrzu po prostu się nie sprawdzą. Unikaj zatem nierozkładanych stołów owalnych. Część z nich pięknie się prezentuje w dużych jadalniach, jednak w małych pomieszczeniach ich kształt jest jedynie przeszkodą. Nie można przy nich do końca wykorzystać przestrzeni blatu, a mimo to ‒ zajmuje on sporo miejsca na niewielkim metrażu kuchni.
Całkiem niedawno bardzo popularne były również stoły przykręcane do ściany, które można było chować wtedy, gdy nikt nie jadł posiłku. Jednak to rozwiązanie dużo mniej wygodne i kiepskie pod kątem ładnej aranżacji pomieszczenia. Dodatkowo stół nie jest wówczas dodatkowym miejscem na rzeczy takie jak np. koszyk z owocami lub flakon z kwiatami. Każdorazowo trzeba go rozkładać i dostawiać do niego krzesła. Wśród naszych pomysłów znajduje się kilka dużo praktyczniejszych, a przy tym piękniejszych rozwiązań.
Stół kuchenny nie musi być ogromny. Zwłaszcza jeśli na co dzień zasiada przy nim tylko troje lub czworo domowników. Możesz zatem wybrać niewielki ‒ kwadratowy lub prostokątny ‒ stół, który umieścisz pod jedną ze ścian. Może być dosunięty całkowicie, jeśli potrzebujesz tylko trzech miejsc lub delikatnie odsunięty od ściany, jeśli będzie przy nim siedzieć czwarta osoba. Zapewne zastanawiasz się, który fragment ściany będzie do tego najodpowiedniejszy. Jeśli Twoja kuchnia jest długa i wąska, ustaw stół w połowie pomieszczenia, naprzeciwko kuchennych mebli. Będzie to dobre wypełnienie pustej przestrzeni, a przy tym dodatkowe miejsce na kuchenne produkty w trakcie gotowania.
Jeśli w Twojej kuchni jest okno i nie stoją przy nim kuchenne blaty czy zlew, możesz rozważyć postawienie stołu właśnie tam. Jeśli tylko z tego okna rozciąga się jakiś przyjemny widok, to tym samym stworzysz sobie przestrzeń do posiłku w milszych warunkach.
Praktyczny stół do małej kuchni ‒ wersja rozkładana
Najbardziej praktyczne rozwiązania wnętrzarskie to te, które w ramach jednego mebla łączą kilka funkcji. Dokładnie tak jest w przypadku stołu, który ma możliwość rozkładania. Dzięki temu zyskujesz stół w małej kuchni, a jednocześnie ‒ w trakcie wizyty znajomych lub rodziny ‒ masz przestrzeń do ich ugoszczenia. Co ciekawe, stół rozkładany może być zarówno kwadratowy, jak i okrągły. To oznacza, że bez trudu znajdziesz model, który idealnie dopasujesz do swojej kuchni. My podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń w zależności od tego, czy kupisz prostokątny, czy też okrągły stół.
Prostokątny stół składany w małej kuchni
Prostokątny lub kwadratowy stół możesz ustawić w swojej kuchni, zgodnie ze wspomnianymi wcześniej pomysłami. Rozważ przy tym, czy będziesz go rozkładać dokładnie w tym samym miejscu, w którym stoi, czy też przenosić w inne, by zaprosić do niego więcej osób. To pomoże Ci urządzić przestrzeń wokół tak, by podczas ewentualnego przenoszenia stołu nie było konieczności przeorganizowywania połowy kuchni. Rozkładany stół bardzo dobrze sprawdzi się przy pustej ścianie naprzeciwko kuchennych mebli. Nawet jeśli jego długość po rozłożeniu znacznie się zwiększy, z pewnością nie stracisz możliwości swobodnego poruszania się po kuchni.
Okrągły mały stół ‒ idealny do niewielkich kuchni
Okrągłe stoły, wbrew temu, co zarzucano im przez długi czas, są idealne do małych kuchni. Wynika to przede wszystkim z tego, że bajecznie łatwo ustawić je w pomieszczeniu. Pasują po prostu wszędzie! Niezależnie od tego, czy postawisz okrągły stolik kuchenny tuż obok mebli, czy na dowolnym kawałku wolnej przestrzeni, będzie wyglądał dokładnie tak, jakby był stworzony do uzupełnienia właśnie tego konkretnego miejsca w Twoim mieszkaniu. Wykorzystaj to i baw się aranżacjami kuchni na różne sposoby. Okrągłe stoły są czasem tak małych rozmiarów, że z pewnością odnajdziesz taki, który sprawdzi się w maleńkiej kuchni. Nie oznacza to jednak, że są mniej praktyczne. Bardzo dobrze ustawia się na nich wszelkie naczynia i posiłki, a po rozłożeniu możesz też uzyskać przestrzeń dla większej ilości osób przy obiedzie.
Poznaj więcej zalet tego rodzaju stołów: Okrągły stół do jadalni. Dlaczego warto go mieć?
Krzesła do małego stołu w kuchni
Stół do kuchni to tylko część mebli, które musisz zorganizować, by urządzić przestrzeń jadalnianą. Przy stole trzeba bowiem na czymś siedzieć. Wybierając krzesła pamiętaj o tym, by nie były zbyt obszerne. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z krzeseł z oparciami. Wybieraj jednak takie, które w większości dają się schować pod blat stołu. Nie zajmą wówczas tak cennej przestrzeni kuchni. Jeśli nie zależy Ci na oparciach, możesz zdecydować się na zwykłe taborety. Przy dostępnych obecnie propozycjach możesz wybrać takie, które będą prawdziwą ozdobą tego niewielkiego fragmentu jadalnianej przestrzeni.