Mała kuchnia na poddaszu – urządź ją z BRW!
CzytajMała kuchnia na poddaszu – urządź ją z BRW!
Aranżacja kuchni na poddaszu może się wydawać sporym wyzwaniem. Warto jednak uczynić z tego atut i zauważyć, że charakterystyczne dla poddasza skosy pomogą uczynić naszą kuchnię naprawdę wyjątkową. Jest wiele sposobów na to, by na tej niewielkiej przestrzeni (w dodatku ograniczonej przez dach) zbudować naprawdę funkcjonalne pomieszczenie. A zatem: funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej na poddaszu: czas start!
Spis treści:
Mała kuchnia na poddaszu – to nie jest problem!
W urządzaniu kuchni ważnych jest kilka kwestii, które pomagają zachować jej funkcjonalność:
- Zadbanie o budowę trójkąta roboczego, którego trzy wierzchołki stanowi kuchenka, lodówka i miejsce do przygotowywania posiłków.
- Przygotowanie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania naczyń i garnków. Nawet meble kuchenne w niewielkich kompletach mogą takie miejsce zapewnić.
- Zadbanie o choćby niewielką przestrzeń na spożywanie posiłków, zwłaszcza jeśli w danym mieszkaniu nie ma osobnej jadalni.
Planowanie zabudowy meblowej a ścianka kolankowa
W przypadku kuchni na poddaszu również jest to możliwe. Jednak tu pojawia się pierwsza kwestia, co do której musimy mieć sprecyzowany plan – ścianka kolankowa. To ścianka dobudowana na ostatniej kondygnacji budynku, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Jej celem jest podniesienie poddasza i zwiększenie na nim przestrzeni użytkowej. Wiele zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa. Czasem wysokość ścianki kolankowej pozwala na ustawienie pod nią stolika i kilku krzeseł, czasem jedynie na zorganizowanie tam kilku schowków. Zatem jeśli masz takie pomieszczenie na poddaszu, aranżacja kuchni w tym miejscu powinna się zacząć od oceny wysokość ścianki kolankowej. Następnie możesz tam urządzić kuchnię i funkcjonalną, i piękną. Jeżeli metraż na to pozwala, może to być nawet otwarta kuchnia połączona z salonem.
Mała kuchnia na poddaszu ze skosami – jakie meble i dodatki wybrać?
Organizowanie małej kuchni musi się opierać na wyszczególnieniu priorytetów. Dzięki nim możemy dobrać odpowiednie meble, a następnie uzupełnić je dodatkami. Zwracaj uwagę na to, by poszczególne elementy zabudowy meblowej były od siebie niezależne. Dzięki temu kuchnia na poddaszu może być urządzana według Twojego własnego projektu, z wykorzystaniem każdego centymetra dostępnej przestrzeni.
Kuchnia na poddaszu – jakie meble będą najlepsze?
- Wykorzystuj meble modułowe. Szafki kuchenne możesz wówczas wieszać na różnych wysokościach, także w taki sposób, by znajdowały się coraz wyżej – zgodnie z tym, jak biegnie skos. Automatycznie na ich szczycie tworzą się półki, które również mogą stanowić miejsce do przechowywania kilku drobiazgów.
- Możesz wybrać komplet mebli, w którym górne szafki są w linii prostej, jeśli tylko dysponujesz przynajmniej jedną ścianą, na której możesz takie meble postawić. Musi być to ściana pełnowymiarowa o standardowej wysokości.
- Aranżację kuchni na poddaszu łatwiej przeprowadzić, jeśli znamy kąt nachylenia połaci dachowych. Być może okaże się, że będziesz w stanie pod skosem zmieścić również stolik i krzesła. Wybieraj niewielkie modele, najlepiej takie, które dają możliwość umieszczenia krzeseł ze wszystkich stron.
Jakie dodatki wybrać do kuchni na poddaszu?
Wiele zależy od tego, czy Twoja kuchnia na poddaszu to wnętrze ze światłem dziennym, czy też bez dostępu do niego. W tym drugim przypadku konieczne będzie dobre oświetlenie przestrzeni. Pamiętaj, że możesz wykorzystać zarówno lampy wiszące, jak i wszelkiego rodzaju oświetlenie LED w postaci listew lub niewielkich, punktowych lampek. Kuchnia na poddaszu z pewnością będzie o wiele bardziej klimatycznym miejscem, jeśli zadbasz o takie detale, jak piękne oprawy oświetleniowe. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku kuchni na poddaszu z dachem dwuspadowym.
Dodatki w aranżacji kuchni na poddaszu – znaj umiar!
Malutka kuchnia wcale nie musi być pusta. Minimalizm jest wskazany ze względu na możliwość utrzymania wszystkiego w porządku, ale nie oznacza to braku dodatków. Małą kuchnię na poddaszu swobodnie możesz ozdobić kilkoma doniczkami, w których rosną świeże zioła. Aby nie przytłoczyć dostępnej przestrzeni, zdecyduj się na jeden kolorystyczny motyw przewodni, który będzie się wyróżniał w kuchni. Np. do szarości możesz dobrać kontrastujący żółty, pomarańczowy, a także zielony. Wykorzystaj też moc drewna, by ocieplić przestrzeń, zwłaszcza jeśli nie ma dostępu do naturalnego światła. Mogą to być dodatki w postaci delikatnych doniczek, małych skrzynek do przechowywania, czy choćby pojemników na przyprawy.
Kuchnia na poddaszu – wykorzystaj dostępną przestrzeń podczas aranżacji wnętrz
Kuchnia na poddaszu może mieć niezwykły klimat, ale musi być tak samo funkcjonalna jak kuchnie, w których nie ma skosów. Dlatego ważne jest to, by wybrać taki projekt kuchni i tak zagospodarować przestrzeń, by znalazło się tam miejsce dla wszystkich sprzętów kuchennych i by do każdego z nich był wygodny dostęp.
- Jeśli masz wąską kuchnię na poddaszu, jak najwięcej potrzebnych sprzętów umieść w jednej linii mebli. Okap kuchenny może znaleźć się w linii górnych szafek, piekarnik z kolei zajmie najmniej miejsca w linii dolnej.
- Ustal kształt zabudowy meblowej tak, by przestrzeń robocza blatu nie znajdowała się tuż przy skosach. Zdecydowanie utrudni Ci to prace kuchenne.
- W domach jednorodzinnych kuchnia na poddaszu to najczęściej duża, otwarta przestrzeń. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, wykorzystaj tę otwartą przestrzeń maksymalnie funkcjonalnie, korzystając z założeń trójkąta roboczego i rozmieszczając poszczególne sprzęty tak, by pozostawić do nich swobodny dostęp.
Mała kuchnia pod skosem – inspiracje
W BRW znajdziesz moduły meblowe, które składają się zarówno z szafek stojących, jak i wiszących. Może z nich powstać zarówno piękna, nowoczesna kuchnia, jak i kuchnia inspirowana stylami takimi jak skandynawski czy rustykalny.
Aranżacja kuchni z kompletem mebli Junona Line
Komplet prostych, minimalistycznych mebli, z których udziałem możesz zbudować niewielką, ale funkcjonalną kuchnię. Klasyczna biel łączy się tu z blatem roboczym w kolorze naturalnego drewna, co pozwala przestrzeń optycznie powiększyć i ocieplić. Projekt zakłada, że pod ręką masz tylko te rzeczy, których używasz na co dzień w kuchni. Dzięki temu jesteś w stanie zachować minimalizm i funkcjonalność pomieszczenia.
Komplet mebli Semi Line pomoże Ci urządzić kuchnię na poddaszu
Jest to doskonały zestaw dla tych, którzy lubią minimalistyczne, ale również stylowe rozwiązania. Modna szarość współgra tu z kolorem naturalnego drewna. Dostępny jest zarówno długi, jak i krótki blat roboczy, dzięki czemu łatwiej rozstawić w sposób praktyczne używane naczynia. Szafki z wygodnymi półkami zapewniają odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.
Komplet Keita – stół i krzesła do niewielkiej kuchni
W funkcjonalnym mieszkaniu powinno się znaleźć również miejsce do jedzenia posiłków. Niewielkie rozmiary tego kompletu Keita w naturalnych odcieniach drewna i dwa wygodne krzesła stanowią zestaw, dzięki któremu wygodnie zjesz przygotowany w kuchni posiłek. Wspaniale wpisują się w aranżacje skandynawskie. Jeśli wolisz nieco bardziej klasyczny styl mebli jadalnianych, z pewnością spodoba Ci się komplet Bryk Mini – w przypadku niewielkich kuchni to rozwiązania szyte na miarę!
Zainspiruj się z BRW i stwórz małą kuchnię na poddaszu, która da wielkie możliwości. Nie rezygnuj ze stylu, baw się dostępną przestrzenią. Będzie pięknie!