Przejdź do sklepu brw.pl

Małe biuro w domu – duże możliwości!

Czytaj
14.11.2020

Małe biuro w domu – duże możliwości!

Praca zdalna z domu to duże ułatwienie i wygoda, ale wiąże się ona również z pewnymi wyzwaniami. Przede wszystkim do jej wykonywania potrzebna jest odpowiednio urządzona przestrzeń, która będzie motywować do działania. Jak urządzić małe domowe biuro? Oto kilka pomysłów i wskazówek.

Soho Brela

 

Małe domowe biuro absolutnie nie powinno kojarzyć się z ciasną, ciemną klitką. Nawet przy bardzo małym metrażu warto zadbać o taką aranżację, aby praca była przyjemniejsza. Jasne kolory, dużo światła, rośliny w doniczkach i funkcjonalne meble pomogą Ci urządzić wygodną i motywującą do działania przestrzeń.

Bardzo dobrym pomysłem może być postawienie na styl industrialny, który, choć kojarzy się z dużymi pofabrycznymi halami, wniesie do Twojego miejsca pracy świeżość i nowoczesność. W takim miejscu na pewno zrodzą się świetne pomysły. Spójrz, jak urządzić małe biuro, dobrać odpowiednie oświetlenie i cieszyć się pełnymi możliwościami tej przestrzeni, zupełnie jakby była o wiele większa!

 

Małe biuro w domu, aranżacje w wielkim stylu

Nie w każdym domu jest możliwe wygospodarowanie całego pomieszczenia na oddzielny gabinet. Najczęściej biuro musi dzielić miejsce z salonem, sypialnią, a czasem nawet kuchnią. W takim przypadku niezwykle ważny jest sprytny podział tej przestrzeni i dopasowanie do siebie wszystkich elementów w taki sposób, by całość prezentowała się stylowo.

Przy aranżacji małego domowego biura weź pod uwagę funkcjonalność i wygodę. Stanowisko pracy nie powinno być pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy. Przecież po pracy każdy marzy o relaksie i chwili wytchnienia. Z kolei telewizor, łóżko czy lodówka pełna jedzenia to ogromne rozpraszacze, które mogą odciągać od obowiązków. Warto w jakiś sposób oddzielić od siebie te dwie części pokoju. Możesz np. zorganizować małe biuro w jednym rogu i odgrodzić je meblościanką, niską szafką czy parawanem.

Więcej porad dotyczących tego, jak uniknąć dekoncentracji i skupić się na pracy znajdziesz w artykule pt. „7 największych rozpraszaczy w czasie home office”.

Niebagatelną rolę odgrywa również wygląd sprzętów, które znajdują się w małym domowym biurze. Nie mogą one drastycznie kontrastować z całym wystrojem, chociaż warto w subtelny sposób odróżnić stanowisko pracy od reszty mieszkania.

Doskonałym wyborem będą minimalistyczne meble, np. w stylu soho. Ich prostota nie tylko pomoże Ci się skupić na pracy, ale nie będzie ona przy okazji gryzła się z estetyką wnętrza. Nowoczesny design, jasne barwy oraz materiały takie jak metal i drewno pasują do każdego stylu aranżacji.

Małe biurko w domu – aranżacje na każdy metraż

Centrum Twojego domowego biura będzie stanowiło biurko, jednak warto pamiętać, że wcale nie musi ono stać w osobnym pomieszczeniu. Odpowiednie biurko możesz wstawić do pokoju dziennego, czy sypialni i tam stworzyć kącik pełen inspiracji, który wspaniale będzie służył podczas zawodowych wyzwań. Jak dobrać biurko do takiej przestrzeni?

  • Biurko narożne – bardzo dobrze nawiązuje do słowa „kącik”, w którym to przecież tworzysz swoje biuro. Biurko narożne najczęściej jest bardzo wygodnym i kompletnym rozwiązaniem. Znajdzie się tam miejsce na praktyczne szuflady, a także wystarczający blat, by rozłożyć się ze swoją pracą. Jeśli tylko masz możliwości przestrzenne w swoim pokoju dziennym lub sypialni, narożne biurko jest doskonałym pomysłem.
  • Biurko z opuszczanym blatem – to jedno z rozwiązań, które stosuje się, jeśli nie ma miejsca na osobny gabinet. Biurko „w ścianie” nie zajmuje przestrzeni, kiedy nie jest używane. Za jego drzwiami można ukryć to, co nie powinno pozostawać na widoku. Mniejsze znaczenie mają również wymiary biurka. Po złożeniu oszczędzi bowiem tak cenną przestrzeń.
  • Klasyczne biurko – wbrew pozorom wcale nie musi zaburzać koncepcji wystroju danego pomieszczenia. Wystarczy, że dopasujesz je do niego pod kątem stylistycznym, np. jeśli masz salon w stylu skandynawskim, wybierz drewniane biurko w kolorach pasujących do pozostałych mebli.

Pamiętaj także, by aranżować przestrzeń wokół Twojego małego gabinetu. Praca w domowym zaciszu może być o wiele przyjemniejsza, niż praca w biurze, nawet jeśli urządzasz swój zawodowy kącik w małym mieszkaniu. Drobne przedmioty dekoracyjne, nawiązujące do stylu pomieszczenia, a także rośliny, z pewnością będą dobrym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzą się wiszące półki, jeśli Twoje biurko stoi na małej przestrzeni. Nie zabiorą ani centymetra przestrzeni podłogowej pokoju, a Ty zyskasz kilka dodatkowych centymetrów na dodatki, które umilą czas w Twoim miejscu pracy.

Dobra organizacja to podstawa

Doskonale wiadomo, że utrzymywanie porządku ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd pokoju, ale również na nasz nastrój i produktywność. Jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce, unikniesz niepotrzebnych stresów związanych z zagubionymi dokumentami i łatwiej będzie Ci się skupić.

W przypadku małego biura w domu ukrycie służbowych materiałów w szafkach i szufladach jest konieczne, żeby nie psuły starannej aranżacji wnętrza. O utrzymanie ładu warto dbać również po to, aby po skończonej pracy papiery leżące na wierzchu nie przypominały Ci o czekających zadaniach.

Jak urządzić małe biuro, aby utrzymanie w nim porządku było proste? Z pomocą przyjdą funkcjonalne meble i praktyczne schowki, tworzące strefę pracy. Idealne biurko powinno posiadać pojemne szuflady i szafki. Dzięki nim wszystkie przedmioty związane z Twoją pracą będą zawsze w zasięgu ręki, nie rzucając się przy tym w oczy. Jeśli jednak uznasz, że tak zabudowany stół będzie wyglądał zbyt ciężko i nieestetycznie w danym wnętrzu, możesz pobrać lżejszą konstrukcję, np. z mniejszymi szufladami lub półkami, na których utrzymasz porządek dzięki specjalnym organizerom.

Biurko Nepo Plus
Biurko Nepo Plus

 

Wspaniałym sposobem na utrzymanie porządku będzie wykorzystanie wygodnych i stylowych pudełek, koszy, gazetowników i innych pojemników do segregacji. Umieszczone w nich przedmioty będą zawsze schowane w jednym miejscu, a pomieszczenie zyska dodatkową dekorację. Ogromny wybór ich kolorów, kształtów i materiałów pozwoli Ci dopasować je do wnętrza soho, retro, eko lub w każdym innym stylu.

Jeśli potrzebujesz wyjątkowo dużo miejsca na Twoje materiały, warto zastanowić się nad ustawieniem obok stanowiska pracy specjalnego regału. Dzięki niemu na pewno znajdziesz na wszystko miejsce, a może nawet uda Ci się ozdobić mebel paroma dekoracyjnymi elementami. W wyjątkowo małym biurze możesz zastąpić regał półkami wiszącymi, które pomieszczą wiele przedmiotów i nie zajmą przy tym cennej przestrzeni.

 

Sprytne pomysły i rozwiązania

W przypadku małego biura w domu aranżacje wymagają pewnej dozy kreatywności. Nie zawsze istnieje możliwość wstawienia dodatkowego fotela lub biurka. Warto w takiej sytuacji wykorzystać to, czym już dysponujesz.

Zwykłe krzesło może być równie komfortowe, co specjalny fotel obrotowy. Z pomocą przyjdą chociażby specjalne poduszki w kształcie wałka, które będą wsparciem dla Twoich pleców. Bez problemu możesz pracować na przykład na (czystym!) stole kuchennym lub jadalnym. W roli biurka fantastycznie sprawdzi się też lekka i zgrabna toaletka z wygodną szufladą.

Toaletka Brela
Toaletka Brela

 

W pojemnej szafie na wymiar z łatwością uda Ci się wygospodarować nieco miejsca na wszystkie dokumenty i materiały. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w małym biurze dzielonym z inną przestrzenią będą łatwe do przestawiania meble kompaktowe, np. mała komoda. Szybko i bez wysiłku przestawisz je w razie potrzeby w inne miejsce, a dzięki niewielkim rozmiarom zmieszczą się w każdy kąt.

Ergonomiczny fotel to podstawa

Jeśli urządzasz domowe biuro, nie możesz zapomnieć o dobrym krześle. Powinno mieć regulację wysokości siedziska i oparcia, wygodne podłokietniki i zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. To ważne, zwłaszcza jeśli pracujesz w systemie home office. Dobry fotel pomoże Ci uniknąć konieczności wstawania co chwilę, by rozprostować kości i da Ci możliwość wygodnej, efektywnej pracy. Komfortowy fotel dla osób pracujących w domu to absolutna podstawa! Dobierz go do stylu mebli, które znajdują się w Twoim biurze.

Elektronika w małym domowym biurze

Większość zawodów wykonywanych zdalnie w domu wymaga wykorzystania komputera oraz innych sprzętów elektronicznych. Chociaż współczesna technologia coraz częściej wygląda estetycznie, nikt nie przepada za widokiem kabli w salonie lub sypialni. Przy urządzaniu małego domowego biura warto zadbać również o odpowiednią organizację tego typu sprzętów.

Po pierwsze koniecznie przeznacz na nie jedną z szafek lub któryś z koszyków czy pojemników. Warto zachować oryginalne opakowania lub zainwestować w nowe pudełka. Dzięki takiemu przechowywaniu sprzętów elektronicznych nie ulegną one zniszczeniu, a Ty nie będziesz mieć problemu z utrzymaniem ich w ładzie. Żaden przedłużacz ani ładowarka nie będą leżeć na wierzchu, szpecąc wystrój wnętrza.

Przy zakupie sprzętów koniecznie rozważ ich bezprzewodowe wersje. Brak kabli oznacza koniec problemów z ich rozplątywaniem, możliwość łatwego przenoszenia oraz więcej miejsca. Na rynku znajdziesz już nie tylko myszki czy głośniki działające bez przewodów, ale również ładowarki, klawiatury, a nawet lampki na biurko.

 

Mówiąc o oświetleniu, jest ono szczególnie istotne w małym biurze w domu. Górne światło będzie oczywiście podporządkowane ogólnemu wystrojowi całego wnętrza.

Natomiast kluczowa będzie tu boczna lampka ustawiona przy stanowisku pracy. Wspomniane już oświetlenie bezprzewodowe pozwoli Ci na przestawienie lub schowanie go w razie potrzeby. Z kolei tradycyjna lampka z kablem powinna swoim wyglądem wpisywać się w estetykę aranżacji pokoju.

Sposobów i pomysłów na to, jak urządzić małe biuro w domu jest wiele. Liczy się pomysłowość, dobra organizacja, a niekiedy sztuka kompromisów. Najważniejsza jest Twoja wygoda i komfort pracy, ale warto pamiętać przy okazji o dobrym stylu, nowoczesnym designie i trendach w aranżacji. Połączenie przestrzeni biurowej z salonem, kuchnią albo sypialnią nie zaburzy równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, jeśli będzie przeprowadzone z głową i wyczuciem.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0