Przejdź do sklepu brw.pl

Urządzamy kącik do nauki

Czytaj
6.10.2019

Urządzamy kącik do nauki

Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim nowy rok szkolny. Przed uczniami kolejne miesiące wyzwań. Warto więc zadbać o stworzenie dzieciom odpowiednich warunków do nauki. Jak urządzić kącik ucznia? Na czym warto się skupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kaspian_pokoj_mlodziezowy

Dlaczego osobny kącik do nauki jest tak ważny?

Biurko do nauki, wygodne i ergonomiczne krzesło biurowe, tablice korkowe, ładny wystrój przestrzeni do nauki. Czy to konieczne? Czy jeśli dziecko uczy się np. przy kuchennym stole, rodzic popełnia błąd?

W zasadzie nie, jednak warto pamiętać, że im lepsze warunki do nauki stworzymy, tym lepsze jej rezultaty pojawią się u małego człowieka. Z pewnością dowiemy się o tym z każdej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Spokój, cisza, możliwość skupienia się, to dla dziecka doskonałe warunki, by np. przygotować się do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. To również idealne warunki do edukacji domowej, która w Polsce staje się coraz popularniejsza. Zakłada się, że podczas nauczania domowego dzieci uczą się efektywniej, nie są narażone na rozpraszacze, dzięki czemu mogą poświęcać nauce dużo mniej czasu, by osiągnąć rezultaty podobne, jak ich rówieśnicy, chodzący do szkoły.

Jednak by prowadzić edukację domową, należy stworzyć dziecku odpowiednie warunki. Znaczenie mogą mieć nawet takie rzeczy, jak obecność zielonych roślin w kąciku do nauki. Zatem niezależnie od tego, czy Twoje dziecko potrzebuje miejsca do odrabiania lekcji, czy też ma edukację domową – przygotuj mu miejsce, które mu pomoże.

Biurko i krzesło, czyli podstawa kącika do nauki

Urządzając miejsce do nauki, odrabiania lekcji, czy edukacji domowej, musimy zacząć od najważniejszego, czyli wyboru biurka i krzesła. Meble te powinny być dostosowane do wieku dziecka i jego wzrostu. Zbyt wysokie biurko lub krzesło to najprostsza droga do powstawania wad postawy.

Jak wysokie powinno więc być biurko ucznia? W przypadku dziecka, które dopiero zaczyna edukację, najlepiej sprawdzają się to o wysokości około 55 centymetrów. Nastolatek powinien zaś uczyć się przy biurku, którego wysokość wynosi około 75 centymetrów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że coraz popularniejsze są meble regulowane. Fotel powinien mieć możliwość regulacji wysokości również dlatego, że na dłużej pozostanie z dzieckiem. Wybierając go masz pewność, że posłuży dziecku przez lata, ponieważ będzie „rósł” razem z nim.

Poszukując krzesła do biurka do nauki i edukacji domowej, zwróć uwagę na to, czy ma wyprofilowane oparcie. Pomaga ono bowiem utrzymać naturalną, prawidłową postawę w trakcie siedzenia. To również wsparcie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Co ważne, krzesło do biurka nie może być również zbyt wysokie. Twoja pociecha siedząc na nim powinna móc postawić na podłodze całe stopy. Jeśli tak nie jest – warto poszukać mniejszego mebla lub wybrać podnóżek. Nie powstaną wówczas żadne wady na skutek złego siedzenia, które potem trzeba będzie korygować na zajęciach wychowania fizycznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru idealnego krzesła, zapoznaj się z artykułem: Krzesła biurowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Znajdziesz tam wiele cennych rad i wskazówek.

Jakie kolory wybrać?

Tworząc kącik do nauki, warto również zastanowić się nad wyborem odpowiednich kolorów mebli i wystroju. Specjaliści od aranżacji wnętrz polecają biurka w jasnych, stonowanych kolorach. Wybierając meble w odcieni szarości, beżu, bieli lub jasnego drewna zyskujemy pewność, że wzrok dziecka nie będzie męczył się w trakcie nauki. Nie oznacza to jednak, że w kąciku do nauki nie może zabraknąć intensywniejszych barw. Wprost przeciwnie – mocne akcenty kolorystyczne mogą dodać nam energii i poprawić koncentrację. Istotny jest przy tym wiek dziecka. Inaczej urządzić kącik do nauki i edukacji domowej dla nastolatka, a inaczej, jeśli to III klasa szkoły podstawowej.

Zadbaj jednak o to, by kolory nie przytłaczały. Wystarczy bowiem jeden element dekoracyjny, by ożywić całość, a mimo to nie przemęczyć oczu dziecka. Stylowa lampka w intensywnym odcieniu fuksji, żółty zegar, czy organizer w czarno-białe pasy wystarczą, by wprowadzić niestandardowy akcent.

Dobrym pomysłem, który możesz wykorzystać, jest otoczenie dziecka zielenią. Wystarczy kilka ozdobnych roślin doniczkowych postawionych w pobliżu biurka, np. na nadstawce. Patrzenie na ten kolor odpręża i relaksuje. Zieleń sprawia również, że nasze oczy stają się mniej zmęczone. Jeśli dziecko kontynuuje edukację domową, każdy dzień będzie dla niego nieco lżejszy w otoczeniu roślin.

Jak utrzymać porządek w miejscu nauki?

Chaos nie sprzyja koncentracji i efektywnej nauce. Tymczasem wielu uczniów odrabia lekcje w otoczeniu setek notatek, przyborów, długopisów i pisaków. Twoje dziecko też ma z tym problem? W takim razie urządzając miejsce do nauki powinieneś zatroszczyć się o rozwiązania, dzięki którym na jego biurku zapanuje porządek. Co ważne, powinny one pomóc w utrzymaniu ładu, a jednocześnie sprawić, że wszystko, co potrzebne uczniowi, znajdzie się w zasięgu ręki.

pokój w kolorze jasnym
Biurko Porto w jasnym kolorze sprzyja skupieniu.

Jak utrzymać porządek w miejscu nauki?

Chaos nie sprzyja koncentracji i efektywnej nauce. Tymczasem wielu uczniów odrabia lekcje w otoczeniu setek notatek, przyborów, długopisów i pisaków. Twoje dziecko też ma z tym problem? W takim razie urządzając miejsce do nauki powinieneś zatroszczyć się o rozwiązania, dzięki którym na jego biurku zapanuje porządek. Co ważne, powinny one pomóc w utrzymaniu ładu, a jednocześnie sprawić, że wszystko, co potrzebne uczniowi, znajdzie się w zasięgu ręki.

Twoje dziecko ma dużo przyborów szkolnych, które nie mają stałego miejsca? Zainwestuj w organizery, które mogą znajdować się na biurku lub bezpośrednio przy nim. Dostępne są one w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu mogą jednocześnie stać się ciekawą dekoracją kącika do nauki.

Pomyśl również o tym, w jaki sposób zapewnić dziecku dostęp do potrzebnych mu książek. Jeśli w jego pokoju jest miejsce na biurko z dużym blatem, dobrym pomysłem będzie praktyczna nadstawka. Jeżeli jednak biurko jest niewielkich rozmiarów, lepiej zdecydować się na półki które zawiesisz nad biurkiem. Ciekawym rozwiązaniem jest również regał umiejscowiony z boku biurka.

Kącik do nauki: odpowiednie oświetlenie ma znaczenie

Czytanie i pisanie to czynności, podczas których wzrok szybko się męczy. Szczególnie, gdy nasza pociecha uczy się przy niedostatecznym świetle. Musisz więc zadbać o to, by miejsce do nauki było odpowiednio oświetlone.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie światła dziennego, dlatego wiele osób decyduje się na umiejscowienie biurka pod oknem. Wówczas czytanie i pisanie nie męczy tak bardzo wzroku, ponadto promienie słoneczne wpływają dobroczynnie na nasze samopoczucie.

Czasem jednak umiejscowienie biurka w sąsiedztwie okna jest niemożliwe. Bywa również, że nasz mały geniusz uczy się późnym popołudniem lub wieczorem. Dlatego też niezbędnym elementem wyposażenia każdego biurka powinna być lampka. Przy jej wyborze pamiętaj, że powinna mieć minimum 35 centymetrów wysokości – zapewni to optymalną odległość źródła światła od książki lub zeszytu. Zwróć również uwagę na to, jaki kolor światła emituje żarówka lub dioda LED w lampce. Należy wybierać te, które posiadają temperaturą barwową oscylującą w okolicach 4000-5000K – ich światło jest bowiem najbardziej neutralne dla naszych oczu.

Zadbaj o miejsce do odpoczynku

Miejsce do nauki to nie wszystko. Jeśli zadań domowych jest naprawdę sporo, a Twoje dziecko musi jeszcze przypomnieć sobie materiał przed sprawdzianem, może potrzebować chwili wytchnienia. Urządzając kącik do nauki pomyśl również o wygospodarowaniu kawałka przestrzeni na relaks. Wygodny fotel lub łóżko z miękkim materacem pozwolą mu oderwać się od nauki i odpocząć. Zadbaj o to, by miejsce relaksu było zgodne kolorystycznie z meblami w dziecięcym pokoju. Dzięki temu całość będzie spójna i harmonijna, co również pozytywnie wpłynie na skupienie malucha w trakcie nauki.

Kącik geniusza musi mieć charakter

Jeśli tworzysz kącik do nauki dla swojego dziecka, pamiętaj, że ma to być miejsce, w którym będzie się ono czuło swobodnie. Dlatego najlepiej, by dziecko samo zdecydowało, jakie akcenty znajdą się w jego przestrzeni. Elementy związane z jego hobby? Plakaty z bohaterami ulubionego filmu lub drużyny piłkarskiej? Jakiś konkretny kolor? Pozwól mu zadecydować o drobnych detalach.

Efekt taki osiągniesz między innymi za pomocą niedrogich dekoracji. Pozwól dziecku wybierać je razem z Tobą. Dzięki temu będzie miało poczucie, że ten kącik do nauki jest naprawdę jego. Poza tym, dzieci mają naprawdę kreatywne i niecodzienne pomysły, które mogą pozytywnie Cię zaskoczyć.

pokój dla dziewczynki

Jakie dekoracje warto wybrać? Wszystko zależy od Waszych upodobań. Obecnie bardzo modne są tablice korkowe, na których uczeń może zaczepić notatki, ulubione zdjęcia, plan lekcji oraz inne pamiątki. Popularne są również plakaty z motywacyjnymi hasłami, które mają zachęcić dziecko do nauki. Możesz również pomyśleć o zabawnej figurce, ramce lub podstawce pod myszkę z ulubionym bohaterem pociechy.

Podsumowując, stworzenie idealnego miejsca do nauki nie jest zadaniem trudnym. Szeroki wybór biurek oraz krzeseł, a także modnych dodatków sprawia, że kącik geniusza może prezentować się naprawdę dobrze, a przy tym zapewniać pełnię komfortu w czasie nauki i odrabiania lekcji.

Przejdź do innych artykułów:

Jak urządzić pokój chłopca”?

„Jak zaaranżować pokój dla dziewczynki”?

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0