Przejdź do sklepu brw.pl

Masz wytapetowany pokój? Postaw na odpowiedni wystrój!

Czytaj
26.08.2020

Masz wytapetowany pokój? Postaw na odpowiedni wystrój!

Moda zatacza koło, także w dziedzinie aranżacji wnętrz. Tym razem dotyczy to tapet, które niegdyś zdobiły wszystkie ściany w pokoju, a dziś pełnią rolę dekoracji, która ożywia wnętrze i dodaje mu określonego charakteru. Zainspiruj się i zobacz, jak w ciekawy sposób można zaaranżować wytapetowany pokój.

Tapeta wraca na salony, jednak w zupełnie innym stylu niż przed dekadami. Dawniej zadrukowane paski papieru miały za zadanie odwrócić uwagę od krzywych ścian, a także ukryć niestarannie położony tynk, dziury i pęknięcia czy nietrafiony kolor farby. Dziś rzadko stosowana jest ze względów praktycznych, a prawdziwą furorę robią tapety o malowniczych wzorach, przypominające dzieło artysty.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze tapety?

Podoba Ci się motyw wielkich kwiatów magnolii i chcesz go zastosować w wąskiej sypialni? Uważaj! Tak wytapetowany pokój może sprawiać wręcz klaustrofobiczne wrażenie. Zanim zamówisz tapetę, zastanów się, czy ten wzór na pewno sprawdzi się u Ciebie. Kieruj się zasadą – im większe pomieszczenie, tym większe elementy mogą pojawić się na wzorze tapety.

Jeśli w pokoju jest jedno małe okno, nie ryzykuj z ciemną czy mocno kontrastową tapetą – znacznie lepsze będą stonowane barwy i subtelny wzór. Jasne kolory, a zwłaszcza biel, odbijają światło, dzięki czemu wytapetowany pokój wyda się bardziej przestronny. Z kolei dużemu i dobrze doświetlonemu pomieszczeniu nie zaszkodzi nawet ciemna tapeta z motywem spowitego mgłą lasu.

Wzór na ścianie powinien również być uzależniony od tego, w jakim stylu urządzony jest Twój dom. Osoby, które upodobały sobie styl botaniczny lub boho, chętnie sięgają po motyw egzotycznych liści czy lasu, z kolei jasne tapety z powtarzającym się wzorem są popularne wśród miłośników stylu skandynawskiego i retro.

W stylu glamour sprawdzą się ciemne tapety ze złotym lub srebrnym ornamentem, natomiast we wnętrzach art deco mile widziane są tapety z motywem florystycznym i zwierzęcym. Nowoczesne wnętrza można urozmaicić geometrycznymi wzorami, tapetą 3D czy tapetą imitującą cegłę lub kamień.

Tapeta a kolor ścian, czyli jak dobrać farbę do wzoru?

We współczesnych aranżacjach tapeta zdobi tylko jedną ścianę, dlatego na pozostałe trzeba dobrać odpowiednią farbę. Jak to zrobić? Jeśli chcesz zastosować tapetę o intensywnej kolorystyce, możesz ją „wyciszyć” za pomocą stonowanego odcienia – wybierz ze wzoru tapety jeden neutralny kolor i poszukaj podobnej farby.

Innym, równie bezpiecznym kompromisem będzie pomalowanie ścian na jasny szary lub złamaną biel (czysta daje zbyt mocny kontrast) – przy takim tle można zastosować malowniczą tapetę z przewagą ciemnych odcieni niebieskiego, morskiej zieleni, żółci czy pudrowego różu.

Wolisz coś odważniejszego? W takim razie użyj ciemnozielonej tapety jak lamperii, a górne części ścian pomaluj na delikatny odcień szałwii. Możesz też pomalować trzy ściany na bardzo jasny błękit lub blady róż, a czwartą pokryć ciemnoniebieską tapetą – classic blue to kolor roku 2020! A co powiesz na połączenie różowych ścian z pomarańczową tapetą? To ultramodny mariaż kolorystyczny, który wniesie do wnętrza optymizm i witalność!

A może Twoim celem jest przytulne wnętrze w stylu boho? Wybierz zatem farbę w ciepłym odcieniu beżu. Takie ściany możesz śmiało połączyć z tapetą w odcieniu szałwii, morskiej zieleni, błękitu, śmietankowej bieli, ołówkowej szarości, zgaszonej cegły czy brązu. Tak wytapetowany pokój nie straci swojego ciepłego charakteru, a jednocześnie stanie się bardziej wyrazisty.

Jak umeblować wytapetowany pokój?

Ściany to nie wszystko. To, jak tapeta będzie prezentować się we wnętrzu, zależy również od mebli. Jak umeblować wytapetowany pokój? Świetny efekt zapewni Ci kontrastowe połączenie – możesz zestawić czarną tapetę z meblami wypoczynkowymi o jasnej tapicerce lub meblami skrzyniowymi w kolorze jasnego drewna.

Tapeta może również nawiązywać do kolorystyki mebli. Przykładowo, jeśli masz w swoim salonie złoty stolik, poszukaj tapety ze złotym wzorem. Natomiast jeśli głównym elementem salonu jest kanapa obita jasnoróżowym velvetem, możesz ustawić ją na tle pastelowej tapety w delikatny wzór.

Fotel Bassa i tapeta z motywem lastryko – modny duet w stylu retro
Fotel Bassa i tapeta z motywem lastryko – modny duet w stylu retro

Dużą swobodę przy dobieraniu tapety zapewniają białe meble o prostej formie. Jednak to, jaka tapeta do białych mebli będzie pasować najbardziej, zależy od stylu wnętrza.

W nowoczesnych aranżacjach warto posłużyć się kontrastem, ustawiając białe meble na tle ciemnej tapety z przewagą czerni, butelkowej zieleni, antracytowej szarości, brązu czy granatowego. W takich wnętrzach sprawdzą się tapety geometryczne lub o wyrazistym wzorze, które razem z białymi sprzętami stworzą bezpieczne połączenie.

Jaka tapeta do białych mebli sprawdzi się najlepiej, gdy podoba Ci się styl skandynawski? W tym przypadku lepiej unikać zdecydowanych kontrastów – aby wnętrze pozostało jasne i spokojne, sięgnij po tapetę o pastelowej lub zgaszonej kolorystyce, przedstawiającej powtarzający się wzór.

Białe meble o klasycznej formie możesz także wyeksponować, ustawiając je na tle ciemnej tapety z kwiatami – dzięki takiemu zestawieniu wnętrze nabierze romantyzmu, a jednocześnie stanie się bardziej wyraziste i oryginalne.

Zestaw do jadalni Kalio dobrze komponuje się z ciemną, kwiecistą tapetą
Zestaw do jadalni Kalio dobrze komponuje się z ciemną, kwiecistą tapetą

W sypialni tapeta zwykle zdobi ścianę za łóżkiem – do najchętniej wybieranych motywów należą m.in. las, kwiaty, liście, zwierzęta, a także delikatne wzory. Tapetę możesz wybrać tak, aby tworzyła z łóżkiem spójną historię. Dobrym przykładem jest tu łóżko tapicerowane w odcieniu ciemnej zieleni ustawione na tle tapety inspirowanej motywem „tajemniczego ogrodu”.

Wybór tapety nie powinien spędzać Ci snu z powiek, jeśli wyposażenie sypialni będzie jasne. Jaka tapeta do białych mebli w sypialni będzie pasować najbardziej? Właściwie każda! Lepiej jednak, aby na nadruku nie dominowały żywe, pobudzające barwy, postaw raczej na wzór zaprojektowany w wyciszającej kolorystyce (biały, czarny, niebieski, zielony).

Rozważnie i romantycznie – meble do sypialni Kalio na tle ciemnej tapety w kwiaty
Rozważnie i romantycznie – meble do sypialni Kalio na tle ciemnej tapety w kwiaty

Czy mając wytapetowany pokój, musisz zrezygnować z dodatków?

Niekoniecznie, o ile zachowasz umiar i konsekwencję. Wprowadzając dodatki, weź pod uwagę kolory, które pojawiają się na tapecie. Przy złotym wzorze możesz sięgnąć po ramki, lampy, wazony, świeczniki i lampiony w kolorze tego szlachetnego metalu. Tapeta z elementami srebra dobrze komponuje się z chromowanymi dekoracjami, z kolei tapeta zawierająca kolor miedzi może nawiązywać do miedzianych lamp czy świeczników.

Lampa stołowa Umbra świetnie pasuje do tapety w złoty wzór
Lampa stołowa Umbra świetnie pasuje do tapety w złoty wzór

Wytapetowany pokój można bez obaw urozmaicać tekstyliami. Okno udekoruj zasłonami, na podłodze rozściel dywan, a do aranżacji łóżka czy kanapy użyj narzut i poduszek. Wnętrze zyska więcej charakteru i przytulności, a jednocześnie nie sprawi wrażenia przytłoczonego dodatkami. Najlepiej wybierać jednolite tekstylia, gdyż wzorzyste mogłyby wprowadzić zbyt dużo chaosu.

Narzuta Ludlow
Narzuta Ludlow

Niemniej efektowna tapeta nie znosi bezpośredniej konkurencji – dlatego mając wytapetowany pokój, unikaj zbyt wielu ozdób ściennych. Współczesne tapety są często jak obrazy, dlatego nie musisz już dekorować ścian zdjęciami, plakatami czy ozdobnymi zawieszkami. Jeśli tapeta ma znaleźć się za łóżkiem w sypialni, zrezygnuj z kinkietów – lepsze będą stojące lampki nocne, które ładnie oświetlą wzór, ale nie będą weń ingerowały.

Poduszka dekoracyjna Kerala
Poduszka dekoracyjna Kerala

Kuszą Cię malownicze wzory na ścianie? Wybór odpowiedniej tapety ułatwi Ci artykuł: „Czy tapety pasują do nowoczesnych wnętrz?”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0