Meble wenge: jakie dodatki i kolory do nich dobrać?
CzytajMeble wenge: jakie dodatki i kolory do nich dobrać?
Meble w kolorze wenge to, jak się okazuje, jedna z częściej wybieranych przez klientów opcja kolorystyczna. Co takiego ma w sobie ten odcień ciemnej czekolady, że Polacy tak chętnie się na niego decydują? Z jakimi kolorami najlepiej się komponuje i jakie dodatki wybrać do mebli w tym kolorze? Podpowiadamy!
Wenge jest wyborem bezpiecznym. Meble w tym kolorze są uniwersalne, modne i na długie lata podnoszą wartość wizualną każdego wnętrza. Mimo iż kolor ten nie jest wcale prosty w aranżacji, to od lat cieszy się dużą popularnością. Jeżeli Ty także zdecydowałeś się na kolor wenge musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wygląda kolor wenge,
- jakie kolory ścian dobrze współgrają z meblami wenge,
- jakie dekoracje pasują do mebli wenge,
- czy kolor wenge sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w domu.
Spis treści:
Wenge – co to za kolor?
Może nie wiedziałeś, ale wenge to tak naprawdę egzotyczne drzewo (Millettia laurentii) o bardzo ciemnym, brązowym kolorze, które występuje jedynie na terenach Środkowej Afryki. Dojrzałe drewno wenge jest bardzo twarde i posiada dekoracyjny rysunek słojów.
Stąd też potocznie mianem wenge określamy nie tylko rodzaj drewna, ale również jego barwę. Nazwa ta stosowana jest głównie przez producentów instrumentów muzycznych, paneli podłogowych, laminatów oraz mebli.
Black Red White, KOLEKCJA KASPIAN
Kolor wenge we wnętrzach – o czym warto pamiętać?
W urządzaniu wnętrz niezwykle ważny jest styl. Przyadkowość może sprawić, że wnętrze będzie niespójne i optycznie kiepskie. Nie wszystkie style jesteśmy w stanie wyposażyć meblami wenge. Jednak w niektórych sprawdzą się doskonale.
- W stylu klasycznym zestawienie mebli wenge z delikatnym brązem podłóg i dodatkami w stonowanych kolorach może być bardzo udane. Warto tu jednak pamiętać o optycznej harmonii.
- Kolor wenge może sprawdzić się również w stylu kolonialnym, inspirowanym podróżami. Możesz zestawić z nim delikatne kolory ścian i odważne dodatki. Warto tu rozważyć dodatki z litego drewna wenge, np. stare skrzynie, które mogą pełnić funkcję praktycznego schowka.
- Styl elegancki to również dobre miejsce dla ciemnego, egzotycznego wenge. Jakie kolory ścian pasują do takiego stylu?W tym przypadku łączenie mebli wenge z neutralnymi brązami lub bielą będzie doskonałym rozwiązaniem.
Jaki kolor ścian pasuje do mebli wenge?
Meble w kolorze ciemnej czekolady najlepiej łączyć z neutralnymi, jasnymi kolorami ścian. Dzięki temu unikniesz efektu przytłoczenia pomieszczenia, nawet jeżeli dodatki, które wybierzesz będą ciemniejsze.
Jasne, delikatne kolory ściany stworzą wspaniałe uzupełnienie dla ciemnego egzotycznego wenge. Nie jest to jednak kolor, który przepada za tłem w chłodnym odcieniu bieli, jednak towarzystwo ciepłych tonów prezentuje się w jego towarzystwie bardzo przytulnie i elegancko. Jeśli nie jesteś miłośnikiem bieli, możesz skorzystać z całej gamy pasteli, jak np.:
- ciepły krem
- cała paleta beży,
- kość słoniowa,
- mięta,
- pistacja,
- lawenda,
- błękit,
- orcha,
- brzoskwinia,
- rozbielona szarość.
Kolory ścian z jasnej palety powiększą optycznie wnętrze, dodadzą mu również lekkości i wydobędą elegancki kolor wybarwienia stolarki. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu barw możesz ocieplić lub ochłodzić wystrój wnętrza. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby tłem dla mebli wenge była tapeta z delikatnymi, eleganckimi deseniami.
Klasyczny kolor wenge tworzy również fantastyczne połączenie z mocniejszymi, bardziej odważnymi i energetycznymi odcieniami:
- słoneczną ochrą,
- jaskrawą limonką,
- szafirem,
- kobaltem,
- ognistą czerwienią,
- pomarańczem,
- koralem,
- fiotetem,
- ciemniejszą fuksją.
Kluczem do sukcesu będzie jednak umiar – jedna ściana w dominującym kolorze w zupełności wystarczy. Pamiętaj również, aby intensywność odcieni dopasować do rodzaju, wielkości i poziomu oświetlenia pomieszczenia i przede wszystkim swoich upodobań. Tego typu rozwiązania są bardzo efektowne, ale najlepiej sprawdzają się w dużych, wysokich i dobrze oświetlonych przestrzeniach.
Meble w odcieniu wenge uwielbiają również sąsiedztwo, tak modnych w ostatnim czasie, ścian z czerwonej cegły lub kamienia dekoracyjnego. Z meblami wenge dobrze komponują się także okładziny z piaskowca, trawertynu, niektóre wzory granitu i marmuru oraz cegła klinkierowa czerwona i biała.
Jakie dodatki pasują do koloru wenge?
Jeśli obawiasz się, że ciemne meble zbyt mocno przytłoczą wnętrze, zdecyduj się na kolorowe akcenty. Aranżując wnętrze starannie dobierz dodatki: zwiewne i delikatne firany, zasłony w jasnym kolorze, barwne poduszki, dywany z geometrycznym wzorem, kolorowe grafiki na ścianach i mniejsze drobiazgi. Nie sprawdzą się tutaj na pewno tkaniny i dekoracje w kolorze brązu, gdyż „zginą” na tle ciemnobrązowych mebli. Jaki więc zatem kolor dodatków będzie najbardziej odpowiedni?
Kolor wenge doskonale koresponduje z jasnymi dodatkami w kolorze:
- złamanej bieli,
- beżu,
- złota,
- lawendy,
- pastelowego różu.
Możesz go także śmiało łączyć z lekko przybrudzonymi kolorami ziemi i mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Do dyspozycji masz szeroką gamę barw, m.in.:
- koral,
- cytrynę,
- czerwień,
- amarant,
- burgund,
- szafir,
- limonkę,
Meble wenge są na tyle uniwersalne, że możesz do nich swobodnie dobierać kolory dodatków, dowolnie zmieniając wygląd pomieszczenia. Dzięki temu, dodając lub odejmując poszczególne kolory (np. w tekstyliach), w krótkim czasie odmienisz charakter i nastrój salonu, kuchni czy sypialni.
Nie bój się sięgnąć po zróżnicowane odcienie i nadawać nowego oblicza swojej przestrzeni. Nadasz spójności aranżacji, jeżeli na tekstyliach pojawi się kolor, którym pomalowałeś ściany, np. pod postacią wzorów geometrycznych lub grubych obszyć.
Ciemną kolorystykę mebli możesz także przełamać np. jasną kanapą lub fotelami w kolorze musztardowym. Z kolei pastelowa wykładzina wprowadzi poczucie lekkości całej aranżacji.
Pomyśl też o odpowiednim oświetleniu i jasnej podłodze. Dzięki zestawieniu mebli wenge z drewnianymi elementami zbudujesz w pokoju wyjątkowy klimat. Ciemne wyposażenie i jasna, drewniana posadzka zaprezentują się elegancko i dodadzą pomieszczeniu klasy, stanowiąc główny atut wystroju.
Meble wenge z powodzeniem wykorzystasz w różnego rodzaju pomieszczeniach. To doskonały odcień do sypialni, klasycznego salonu, kuchni czy gabinetu. Zobacz, jak wprowadzić ten nietuzinkowy kolor drewna do swojego mieszkania i w jakich połączeniach wydobędziesz z niego wszystko, co najlepsze.
Salon w kolorze wenge
Jakie meble sprawdzą się w salonie? Oprócz komody i regału, postaw na ławę lub stół w kolorze wenge. Żeby nieco przełamać całość dodaj meble wypoczynkowe obite jaśniejszą tkaniną. Pamiętaj jednak, że ciemny kolor dobrze współgra również z mocno nasyconymi, wyrazistymi barwami. Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze odzwierciedlało najnowsze trendy, postaw na granat z pastelowym różem lub barwą musztardy. Takie połączenie to strzał w dziesiątkę!
Meble wenge: sypialnia pełna klasy
Meble w kolorze wenge można wykorzystać także aranżując sypialnię. Sprawią one, że stanie się bardziej nastrojowa i przytulna, oczywiście jeśli tylko zadbamy o ich odpowiednią oprawę. Ponieważ sypialnia jest zazwyczaj mniejsza niż salon, stosując ciemne barwy, musisz zachować szczególną ostrożność. Wszystko po to, aby nie zmniejszyć wizualnie pokoju i nie przytłoczyć go. Zdecyduj się więc na grę kontrastów.
Ciemne meble w kolorze czekolady – łóżko, komodę, niewielki stolik nocny i szafę zestaw z jasnymi ścianami i dodatkami. W ten sposób zyskasz odpowiednią równowagę i stworzysz przestrzeń, która zachęci do odpoczynku.
Czy wenge w kuchni to dobry pomysł?
Meble wenge można także bez problemu wstawić do kuchni. Ta głęboka barwa wprowadzi do wnętrza elegancki charakter i sprawi, że kuchnia zyska przytulny wygląd. Zabudowę w tym kolorze najlepiej uzupełnić jasnymi elementami, np. białym, beżowym lub kremowym blatem czy płytkami, które rozjaśnią pomieszczenie i będą pięknie kontrastować z ciemnymi frontami.
Luksusowym dopełnieniem będzie również blat z jasnego kamienia. Możesz nim także wyłożyć ścianę między dolną i górną częścią zabudowy kuchennej. Sprawdzonym rozwiązaniem, który doda kuchni blasku, będzie dwukolorowa zabudowa. Z wenge świetnie zgrywają się także metalowe dodatki i wykończenia.
Drewno wenge znane jest ze swojego eleganckiego charakteru, dlatego też doskonale pasuje do wystroju zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. W dobrze przemyślanej aranżacji z pewnością nie przytłoczy pomieszczenia, nada mu za to przytulnego rysu, dzięki czemu wszyscy domownicy poczują się w nim komfortowo. Odkryj meble w kolorze wenge znajdujące się w ofercie Black Red White i odmień styl swojego mieszkania.