Męska sypialnia w stylu industrialnym. Jak ją urządzić?
CzytajMęska sypialnia w stylu industrialnym. Jak ją urządzić?
Estetyka industrialna stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Uznaniem cieszą się otwarte przestrzenie, duże okna, a przede wszystkim niepowtarzalny klimat pofabrycznych pomieszczeń. Charakterystyczną dla loftów funkcjonalność i prostotę można nazwać „męskimi” atrybutami. Nic więc dziwnego, że panowie chętnie wykorzystują styl industrialny podczas projektowania swoich mieszkań. I choć najmocniej kojarzy się on z pokojami dziennymi czy aneksami kuchennymi, świetnie sprawdza się także w przypadku sypialni.
Spis treści:
Założenia stylu industrialnego
Historia stylu industrialnego ma swój początek w Stanach Zjednoczonych lat 50. ubiegłego wieku. Z powodu wielkiej recesji upadło wówczas mnóstwo przedsiębiorstw, które pozostawiły po sobie wielkie fabryki, magazyny i hale produkcyjne w centrach miast. Początkowo na swoje potrzeby (nie do końca legalnie) zaczęli wykorzystywać je artyści. Kwestią czasu było więc zaadaptowanie tych przestrzeni do celów mieszkaniowych. W Polsce do podobnych przemian doszło w latach 90.
Wyznaczniki stylu industrialnego są bezpośrednio związane z charakterem pofabrycznych wnętrz. W pomieszczeniach takich króluje minimalizm przejawiający się między innymi w stonowanych kolorach, surowych materiałach i dominacji pustych przestrzeni nad zdobnictwem. Jak zastosować się do tych założeń podczas urządzania męskiej sypialni? Przyjrzyjmy się!
Kolory w męskiej sypialni
Sypialnia w męskim stylu kojarzy się najczęściej z ciemnymi, stonowanymi kolorami. Idealnie odpowiadają one wyznacznikom estetyki industrialnej, która charakteryzuje się między innymi wykorzystaniem czerni, grafitu czy beżów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wszelkie odcienie szarości. Są to barwy, które znaleźć można w każdym loftowym wnętrzu i które świetnie sprawdzają się w męskiej sypialni. Odznaczają się uniwersalnym charakterem, dzięki czemu łatwo uzupełnić je innymi kolorami (żółcie, czerwienie), wprowadzającymi do pomieszczenia żywe akcenty.
Kolory stosowane w industrialnym projekcie w dużej mierze wynikają z wykorzystanych we wnętrzu materiałów. W przypadku betonu architektonicznego czy starej cegły, tynki i farby okażą się zupełnie zbędne. Efekt „niewykończenia” jest w pomieszczeniach loftowych jak najbardziej pożądany.
Materiały w industrialnej sypialni
Choć nie sposób zamknąć gusta wszystkich panów w jednym wzorcu, charakter materiałów wykorzystywanych w loftowej aranżacji można uznać za męski. W industrialnej sypialni powinny dominować takie surowce jak drewno, metal i szkło. Im bardziej nieobrobione i wyeksponowane, tym lepiej.
Pamiętaj, że wcale nie musisz sięgać po naturalne materiały. Jeśli interesują Cię bardziej ekonomiczne lub funkcjonalne rozwiązania, warto postawić na produkty imitujące poszczególne surowce. Uznaniem cieszą się choćby kafelki wyglądem przypominające surowe drewno, a także płytki ścienne stylizowane na beton.
Męska sypialnia a meble w stylu industrialnym
Wnętrza w stylu loftowym pozostawiają dość dużą swobodę w kwestii doboru mebli. W czasach, gdy na potrzeby mieszkaniowe zaczęto adaptować pomieszczenia poprzemysłowe, ich nowi lokatorzy nie przykładali jeszcze wagi do estetyki wystroju. Wyposażenie wnętrz miało więc nieraz dość eklektyczny charakter i tak też może wyglądać współcześnie. Warto jednak wybierać wysokiej jakości meble, które w przyjemny dla oka sposób łączą stare z nowym. W cenie będzie więc między innymi wykorzystanie naturalnego drewna uzupełnionego o metalowe elementy w nowoczesnych, minimalistycznych projektach.
Pamiętaj, że w parze z geometryczną formą i wizualną prostotą mebli powinna iść ich maksymalna funkcjonalność. Wybierz więc na przykład łóżko oraz komodę z serii Gamla, które wsparte zostały na metalowych stelażach, ułatwiających sprzątanie, a zarazem nadających całemu wystrojowi lekkości.
Podczas aranżacji męskiej sypialni w stylu industrialnym zacznij od wyboru łóżka. To kluczowy element całego pomieszczenia i właśnie od niego należy uzależnić charakter pozostałych mebli oraz dodatków. Ważnym krokiem będzie również decyzja, czy pokój ma służyć także innym celom – na przykład jako gabinet.
Akcesoria i dekoracje w męskim stylu
Bogactwo ozdób i dodatków kojarzy się raczej z wnętrzami urządzonymi w stylu kobiecym. Czy oznacza to, że męska sypialnia powinna być pozbawiona jakichkolwiek dekoracji? Oczywiście, że nie. Sztuka polega na doborze akcesoriów, które będą pełniły w pomieszczeniu konkretną funkcję. Unikaj więc typowych „bibelotów”, zbierających jedynie kurz, i staraj się ozdabiać wnętrze za pomocą niezbędnych w sypialni urządzeń.
Doskonałym przykładem funkcjonalnych ozdób są różnego rodzaju lampy. Postaw więc na nowoczesne, proste projekty i nie bój się zaszaleć – duże lampy dominujące nad innymi elementami wyposażenia świetnie sprawdzają się w industrialnych pomieszczeniach.
Choć obrazy i rzeźby pełnią funkcję czysto dekoracyjną, można pokusić się o włączenie jednego takiego elementu do industrialnego projektu. Męska sypialnia zyska dzięki temu akcent łagodzący surowy klimat wnętrza. Podobną rolę odgrywają rośliny, których zieleń atrakcyjnie komponuje się na tle ciemnych ścian i naturalnych kolorów mebli.
Sypialnię dla mężczyzny urządź w stylu industrialnym
Jak łatwo zaobserwować, styl loftowy cechuje się bardzo „męskim” charakterem. Sprawia to, że projektowanie w tej estetyce sypialni dla mężczyzny przychodzi całkowicie naturalnie. Większości panów z pewnością przypadną do gustu ciemne kolory, surowe materiały, a także funkcjonalne dodatki. Niezbędne elementy wyposażenia dla wnętrza urządzanego w stylu industrialnym znajdziesz w asortymencie Black Red White!
Potrzebujesz więcej inspiracji, jak urządzić męskie wnętrze? Przeczytaj: „Man cave: 6 konkretnych rad, jak urządzić męskie wnętrze”.