Przejdź do sklepu brw.pl

Miękka strona weluru

Czytaj
13.12.2019

Miękka strona weluru

Welur, nazywany też aksamitem lub velvetem, jest tkaniną, która ostatnimi laty wraca do łask. Kiedyś widywany głównie we wnętrzach stylizowanych. Dzisiaj, za sprawą zainteresowania designem lat ’60 i ’70, wykorzystywany jest w dowolnych aranżacjach. Dlaczego cieszy się coraz większą popularnością? O tym poniżej!

 

 

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na jedne z częstszych pytań dotyczących tej modnej tkaniny. Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest welur, czym welur różni się od aksamitu, czy i jak go czyścić, zachęcamy do lektury! Poznasz nie tylko odpowiedzi na powyższe zagadnienia, ale i zalety wykorzystania weluru w aranżacji wnętrz.

 

Aksamit, velvet, welur i plusz – czy to te same materiały?

Nazwy te często wymieniane są jako synonimy i w potocznym rozumieniu rzeczywiście oznaczają ten sam materiał z charakterystycznym, miłym w dotyku meszkiem. W rzeczywistości różnią się nieznacznie. Plusz to – najogólniej mówiąc – cała kategoria tkanin z tak zwaną okrywą włókienną, do której należą trzy pozostałe (różniące się między sobą sposobem uzyskiwania okrywy).

Czas na konkrety – velvet to plusz wątkowy, którego okrywa runowa uzyskiwana jest poprzez wyciąganie nici wątku ponad osnowę, w postaci pętelek. Po przecięciu pętelek, powstają krótkie włoski. Materiał o delikatniejszej, maksymalnie 3-milimetrowej osłonie, to z kolei aksamit. Bardziej wytrzymały, za sprawą dodatkowej osnowy, jest natomiast welur, wykorzystywany najczęściej jako obicie mebli.

 

Welurowe meble – czy są praktyczne?

Welur tapicerski jest wykorzystywany już nie tylko na meblach, gdzie stanowi obicie sofy, narożnika, krzesła, czy fotela. Tkanina welurowa jest często wykorzystywana także w przypadku dodatków, z jej udziałem tworzone są dekoracyjne poduszki, pledy obrusy i zasłony i inne dekoracje. To przyjemny, miękki w dotyku materiał, który – jak widać – ma bardzo szerokie zastosowanie. Jednak czy welur jest praktyczny? Czy obicie welurowe na meblach zniesie długoletnie użytkowanie w warunkach domowych?

Welurowa sofa lub fotel to już nie tylko wnętrza w stylu glamour. Coraz częściej z tego typu meblami spotykamy się w stylu scandi, czy nowoczesnym. Nie bez przyczyny, bowiem welur to jeden z bardziej wytrzymałych materiałów, który z pewnością będzie służył przez długi czas. A dzięki temu, że jest to materiał o szerokim zastosowaniu, coraz częściej pojawia się w domach na różne sposoby. Bez obaw można go tam zaprosić, nawet jeśli w domu mieszkają dzieci, które mebli nie oszczędzają, czy zwierzęta, których sierść łatwo z weluru usunąć.

Wyróżnia się miękkością, meble nim tapicerowane są wygodne i eleganckie. Jakie jeszcze plusy ma welur?

Elegancja i luksus, czyli plusy welurowych mebli

Welur, jak żaden inny materiał, kojarzy się ze stylem pałacowym. Przez lata uznawany był za wyznacznik zamożności i wysokiego statusu społecznego, ponieważ zaledwie nieliczni mogli sobie pozwolić na tak drogie meble. Współcześnie plusz jest znacznie bardziej dostępny. Mimo to welurowa sofa czy fotel nada każdemu wnętrzu wyjątkowy, elegancki charakter. Meble obite połyskującym materiałem to, pomimo upływu lat, klasa i szyk same w sobie!

 

Fotel Casey – welur w intensywnym kolorze będzie prawdziwą gwiazdą pomieszczenia

 

Uniwersalność tkaniny welurowej

Pluszowe obicia i dodatki prezentują się świetnie praktycznie w każdym wnętrzu. Doskonale odnajdą się w zestawieniu ze stylem nowoczesnym, skandynawskim, a nawet loftowym. Im surowsza stylistyka, tym większe wrażenie robi sam materiał. Oczywiście velvet jest nieoceniony w aranżacjach w stylu retro lub vintage, których charakter skutecznie podkreśli.

Bez względu na otoczenie, welurowe meble ożywią każde wnętrze, wyróżniając się na tle całej aranżacji. Błyszczący materiał wszędzie wprowadzi nieco ekstrawagancji i zdynamizuje ogólny wystrój. Pluszowy fotel w odważnym kolorze doda energii nawet najbardziej monotonnemu mieszkaniu. Ciemny welur wprowadzi natomiast dozę tajemniczości.

Komfortowy i wytrzymały velvet

Welur to materiał wyjątkowo trwały. Tradycyjny splot, często łączony z mieszankami przeciwpożarowymi, sprawia, że obite tak meble będą odporne na ogień i zachowają nienaruszony stan przez długie lata. Co więcej, włosowa okrywa jest niezwykle miła w dotyku. Dzięki temu welurowe kanapy i fotele uprzyjemnią nam każdą chwilę wypoczynku. Pełen komfort zagwarantują nam aksamitne dodatki, takie jak dekoracyjne poduchy czy dywany które dodadzą wnętrzu jeszcze więcej przytulności.

 

Liczne odsłony weluru

Miłośnicy dekoracji wnętrz wykorzystują pluszowe materiały na wiele sposobów. Szczególnie modne są meble tapicerowane aksamitem. Welurowa kanapa, fotel, a nawet krzesła – wszystkie świetnie sprawdzą się w Twoim salonie lub jadalni. Jeśli chciałbyś wprowadzić aksamit do sypialni, wybierz łóżko z pluszowym zagłówkiem lub aksamitny puf bądź ławeczkę.

Inną metodą na wprowadzenie pluszowego materiału do mieszkania jest wykorzystanie go w formie zasłon. Jeśli nie jesteś fanem stylizowanych wnętrz, zamiast dekoracji okiennych z upięciami czy lambrekinem, postaw na proste zasłony z aksamitu, które równie dobrze oddadzą tak wyjątkową mięsistość tkaniny. Dzięki dużej powierzchni, nawet bez zastosowania fałdowania, materiał będzie się efektownie mienić, dodając każdemu wnętrzu szlachetnego i bardziej przytulnego klimatu.

 

Welurowa sofa to dla Ciebie zbyt odważny krok? Zdecyduj się na aksamitne poduszki!

 

Pragniesz wykorzystać welur w aranżacji swojego domu, ale nie przekonuje Cię zbyt spektakularna zmiana? Postaw na velvetowe dodatki. Wymień poszewki w poduszkach dekoracyjnych lub narzuć na łóżko czy sofę aksamitny pled. Każdy sposób będzie doskonałym pomysłem na ożywienie aranżacji dowolnej przestrzeni – zarówno salonu, jak i sypialni. Wszak nie od dziś wiadomo, że detale mogą w znaczący sposób odmienić wnętrze.

 

Aksamitna poduszka Peacock

 

Jak na co dzień dbać o welur i aksamit?

Decydując się na welurową sofę czy aksamitne poduszki, zastanawiasz się, czy materiały te nie stracą z czasem swoich właściwości. Niestety rzeczywiście istnieje ryzyko, że przy niewłaściwej konserwacji, welur wyblaknie, a jego charakterystyczny meszek ulegnie spłaszczeniu. Na szczęście wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, by nieprzerwanie cieszyć się pięknem tego charakterystycznego materiału.

Jak dbać o aksamit? Przede wszystkim postaraj się ustawić welurowe meble w miejscach, które nie są zbyt mocno nasłonecznione. Dlaczego jest to tak ważne? Niestety światło może odbarwiać kolorowy, a zwłaszcza ciemny plusz. Pamiętaj także, że aksamitny meszek lubi gromadzić brud i kurz, dlatego regularnie odkurzaj go, wykorzystując miękką końcówkę od odkurzacza lub szczotkę o delikatnym włosiu.

Szczotkowanie weluru jest ważne nie tylko ze względu na usuwanie zabrudzeń. Taki zabieg pozwala odświeżyć materiał i zachować odpowiednią fakturę jego runa. Jeśli chcesz więc cieszyć się przez długie lata zachwycającą oczy welurową sofą czy fotelem, nie zaniedbuj ich pielęgnacji.

Z czym łączyć welurowe meble?

Aksamit, velvet i welur – wszystkie pluszowe materiały wspaniale komponują się z różnego rodzaju metalami, drewnem, kamieniami szlachetnymi i szkłem. Takie zestawienia budują nastrojowy i tajemniczy klimat we wnętrzu, a także wydobywają jego najpiękniejsze walory. Połyskujące tkaniny nabiorą jeszcze większego powabu w otoczeniu dodatków odbijających światło. Ustaw w najbliższym otoczeniu welurowej kanapy błyszczący świecznik lub dekoracyjną figurkę, a wzajemnie się dopełnią i dodadzą sobie charakteru.

 

Metalowy lampion

 

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat sztuki aranżacji? Zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu i sprawdź, jak dobierać stylowe dekoracje, tak by odmieniły Twoje wnętrze.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0