Mieszkania z antresolą w lofcie – jak wykorzystać dodatkową przestrzeń?
CzytajMieszkania z antresolą w lofcie – jak wykorzystać dodatkową przestrzeń?
Antresola to modne i niezwykle praktyczne rozwiązanie, stosowane najczęściej w wysokich i przestronnych wnętrzach typu loft. Dodatkowe półpiętro daje wiele możliwości aranżacyjnych – bez przeszkód zaadaptujesz je na stylową sypialnię lub wygodny gabinet. Jakie meble, dodatki i oświetlenie wybrać, decydując się na urządzenie antresoli? Sprawdź nasze pomysły na wystrój w stylu loftowym!
Spis treści:
Mieszkania z antresolą – poznaj zalety loftowych wnętrz!
Lofty, czyli wnętrza dawnych hal fabrycznych, początkowo adaptowane na pracownie nowojorskich artystów, z czasem zyskały popularność również jako przestrzenie mieszkalne. Mieszkania lokowane w wiekowych budynkach o wysokich stropach współcześnie nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, i to nie tylko ze względu na imponującą przestrzeń, ale również tkwiący w nich potencjał. Surowe wnętrza o dużej powierzchni uznawane są za synonim doskonałego stylu, a odsłonięte instalacje, betonowe ściany czy naturalna cegła będące nieodłącznym elementem ich wykończenia, stanowią podstawowy wyróżnik modnej estetyki industrialnej.
Mieszkania znajdujące się w typowo loftowej przestrzeni, podobnie jak te w kamienicach, charakteryzują się dużą wysokością. Stąd też właśnie w loftach antresole stały się najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Dzięki wydzieleniu dodatkowego półpiętra dostępne metry kwadratowe mogą być maksymalnie wykorzystane, a powstałe w ten sposób pomieszczenie zaaranżowane w dowolny sposób. Antresola jest więc doskonałą metodą na rozbudowanie mieszkania o kolejne strefy użytkowe bez szkody dla pozostałych powierzchni.
Co więcej, wewnętrzne półpiętro może być efektownym elementem podnoszącym walory wizualne całego projektu mieszkalnego. Jeśli dołączymy do tego intrygujący industrialny sznyt, otrzymamy realizację w prawdziwie wielkomiejskim stylu!
O czym pamiętać, aranżując przestrzeń na antresoli?
Aranżując antresolę, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, od których zależeć będzie jej przeznaczenie. Pierwszym i najważniejszym aspektem wymagającym analizy jest wysokość, jaka dzieli platformę znajdującą się w Twoim mieszkaniu od sufitu. Pamiętaj, że aby móc swobodnie poruszać się po ulokowanej tam powierzchni, wysokość mierzona od podłoża do właściwego stropu musi wynosić przynajmniej 2 metry. W przeciwnym wypadku osiągnięcie pozycji wyprostowanej może być w znacznej mierze utrudnione lub po prostu niemożliwe.
Wyznaczone w ten sposób odległości pozwolą Ci ocenić, czy antresola ma posłużyć Ci za przytulne, choć dosyć niskie miejsce do spania, strefę przechowywania, czy może za pełnoprawny pokój pełniący funkcję Twojej prywatnej pracowni.
Kolejnym zagadnieniem, nad którym należy się pochylić, jest usytuowanie antresoli. Nie bez znaczenia pozostaje bowiem, jaka strefa użytkowa znajduje się bezpośrednio pod nią. Jeśli na „parterze” mieszkania, tuż pod aranżowaną powierzchnią ulokowana jest kuchnia, lepiej zrezygnować z planów na zaaranżowaną pod sufitem sypialnię. Powód? Zapachy i wilgoć pochodzące z gotowania będą przenikać dokładnie do miejsca, w którym odpoczywasz po długim dniu. Wówczas wybierz rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz narażania się na dyskomfort.
Industrialna sypialnia na antresoli – przykładowe aranżacje
Pod antresolą znajduje się salon lub inna strefa niezwiązana z gotowaniem? W takim razie bez przeszkód możesz zabrać się za urządzanie industrialnej sypialni! Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim modne i praktyczne meble w stylu loft. Łóżko z drewnianą ramą oraz metalowym stelażem doskonale wpisze się w surowy charakter aranżacji. Drewno wprowadzi do pomieszczenia odrobinę ciepłych tonów, dzięki czemu w sypialni będzie również przytulnie. Jeśli odległość między antresolą a sufitem nie jest zbyt duża, śmiało możesz zrezygnować z ramy łóżka, decydując się na oryginalny stelaż z palet lub materac umieszczony bezpośrednio na podłodze. Takie rozwiązanie pozwoli Ci również zaoszczędzić trochę miejsca.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by projekt loftowej sypialni na antresoli uwzględniał kompletne wyposażenie standardowego pokoju sypialnego. Meble w stylu loft – zasadniczo lekkie i funkcjonalne – umożliwiają stworzenie aranżacji, w której znajdzie się miejsce zarówno na wygodny kącik urodowy z toaletką, jak i niewielki stolik nocny czy komodę. Dla jeszcze lepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni możesz pokusić się o zawieszenie na ścianach dodatkowych półek, na których ustawisz dekoracje, książki lub produkty kosmetyczne.
Gabinet w stylu loft – praktyczny pomysł na antresolę
Szukasz innej inspiracji, która wesprze Cię w urządzeniu klimatycznej przestrzeni pod dachem? Jeśli tylko Twoje mieszkanie na to pozwala, powierzchnię antresoli możesz przeznaczyć na industrialny gabinet. Betonowa lub ceglana ściana to doskonałe tło dla mebli w wybarwieniu ciemnego drewna. Biurko z metalowymi okuciami będzie idealnym miejscem do pracy, a solidny industrialny regał pomoże Ci zachować porządek w książkach i dokumentach.
Chcąc wprowadzić do tak usytuowanego biura charakterne dodatki, sięgnij po fotel gabinetowy obity ciekawą tkaniną lub postaw na oświetlenie, które wyróżnia niebanalny design. W strefie biurowej sprawdzą się również minimalistyczne grafiki, czarno-białe zdjęcia lub obrazy w loftowej stylistyce. Pamiętaj, że styl industrialny nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z wyrazistych kolorów. Jeśli potrzebujesz akcentu, który ożywi aranżację gabinetu, wybierz dodatki w intensywnych barwach. Świetnie sprawdzi się np. dywan w wielobarwne geometryczne wzory.
>>Przeczytaj także: Dodatki do industrialnych wnętrz – 5 stylowych propozycji!
Jak oświetlić antresolę w lofcie?
Oświetlenie w mieszkaniu z antresolą wymaga rozwiązań dopasowanych do wysokości i rozmiarów wnętrza, a także funkcji, jaką pełni strefa zaaranżowana na półpiętrze. Z pewnością nie wystarczy tu jedno główne źródło światła w postaci dużej lampy wiszącej – konieczne będzie zamontowanie dodatkowych punktów świetlnych, czy to w postaci opraw sufitowych, czy reflektorków o dużej mocy.
Projekty sypialni i gabinetu znajdujących się na antresoli powinny zawierać w sobie również plan oświetlenia. Ważne, by lampy przeznaczone do strefy sypialnej stanowiły źródło światła o ciepłej barwie, sprzyjającej wyciszeniu i wieczornej relaksacji. W części gabinetowej natomiast obowiązkowo należy umieścić źródła o neutralnej barwie światła, poprawiającej koncentrację i efektywność pracy.
Mieszkanie z antresolą w lofcie to miejsce nie tylko funkcjonalne i przestronne, ale również niepozbawione uroku wnętrz przesiąkniętych historią. Dobrze przemyślana i modna aranżacja antresoli pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkalną oraz cieszyć się oryginalnym wykończeniem na miarę światowych projektów.