Mieszkanie dla studenta czy pokój? Co wybrać?
CzytajMieszkanie dla studenta czy pokój? Co wybrać?
Dostałeś się na studia w innym mieście? Zastanawiasz się, czy lepiej wynająć pokój, czy mieszkanie? Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie!
Spis treści:
Pokój czy mieszkanie dla studenta?
Początek roku akademickiego wypada w październiku. Wielu studentów stoi przed dylematem, co wynająć – mieszkanie czy pokój? Podstawowym kryterium jest oczywiście cena. Zwykle za wynajem płacą rodzice, ale nie wszystkich stać na mieszkanie z górnej półki cenowej. Wysoki standard mieszkania przekłada się na jego cenę. Jeśli lokum znajduje się w bliskiej odległości od uczelni, koszt wynajmu rośnie.
Czego potrzebuje student?
Trzecią kwestią braną pod uwagę przez studentów, obok ceny i lokalizacji, jest umeblowanie. Największą popularnością cieszą się w pełni umeblowane lokale. Z czego przede wszystkim powinno składać się całe wyposażenie?
- Student potrzebuje podstawowych mebli, takich jak łóżko, biurko lub stół (a najlepiej jedno i drugie), szafa.
- Niezbędny będzie sprzęt AGD, czyli pralka, kuchenka, lodówka.
Zasady ustalamy z góry
Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy najmu warto ustalić z właścicielem zasady dotyczące ewentualnych napraw – kto za nie płaci. Kiedy Ty coś zniszczysz, sprawa jest oczywista. Jednak jeśli zepsuje się wiekowa pralka bądź lodówka, pęknie rura, na ścianie pojawi się grzyb – tym musi zająć się wynajmujący.
Pozory mylą
Wielu właścicieli mieszkań obawia się udostępnienia swojego lokum studentowi, nie mówiąc już o studentach w liczbie mnogiej. Przyjęło się – niesłusznie – że większość studentów imprezuje po nocach, wdając się w konflikty z sąsiadami, nie dba o cudze meble i sprzęty, spóźnia się z opłatami. Tymczasem statystycznie wygląda to zupełnie inaczej. Problematycznych najemców jest stosunkowo mało. Studentom zależy na dachu nad głową, przeważnie dbają o wynajmowane mieszkanie. Imprezy przenoszą się do pubów i klubów, jakich nie brakuje w dużych miastach, gdzie otwiera się uczelnie. Właściciel mieszkania, które masz na oku kręci nosem na Twój status studenta? Użyj tych argumentów, żeby go przekonać.
Pokój dla studenta
Część studentów ma dodatkowo pod górkę, ponieważ nie może liczyć na pomoc rodziny, więc decyduje się na tryb wieczorowy lub zaoczny studiów i jednocześnie pracuje. Takie osoby zwykle rozważają wynajem pokoju, który zawsze będzie tańszy od mieszkania, nawet od kawalerki.
Rynek nieruchomości w dzisiejszych czasach nie rozpieszcza. Mało kogo stać na mieszkanie. Wysokość wkładu własnego rośnie, raty kredytowe spędzają sen z powiek, czynsze idą w górę. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania, chociaż ceny najmu są znacznie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. W tej sytuacji mieszkanie studenckie, w którym tylko jeden pokój będzie należał do Ciebie, wydaje się sensownym rozwiązaniem.
Właściciele mieszkań o dużym metrażu z przynajmniej trzema pokojami nierzadko zmieniają je w tak zwane mieszkania rozkładowe. Pokoje są w nich zamykane, zwykle na klucz, łazienka i WC mają osobne pomieszczenia. Niestety wynajem mieszkań w takiej formie wiąże się z dodatkową „robotą papierkową” dla wynajmującego. Musi wyszukać chętnych, podpisać z nimi oddzielne umowy z różnymi terminami. Oczekuje się też od niego, że opłaci internet. Mimo to zazwyczaj ten układ jest dla niego opłacalny. Na pokoje w studenckim mieszkaniu zawsze znajdą się chętni, bo są w miarę niedrogie.
Jakie są minusy wynajmu pokoju zamiast mieszkania? Na pewno mniejsza prywatność i konieczność dostosowania się do pozostałych lokatorów. Dotyczy to na przykład czasu spędzanego w łazience czy w kuchni. Zdarza się też tak, że współlokatorzy nie potrafią się dogadać i najchętniej omijaliby się szerokim łukiem, co jest raczej niewykonalne. Jednak relatywnie niski koszt wynajmu pokoju zwykle bierze górę nad wszelkimi animozjami.
Meble do pokoju studenta
Jesteś zmuszony do wynajmu pokoju, który nie jest w pełni umeblowany? Zainwestuj w tańsze, ale solidne meble. Niższa cena wcale nie musi się wiązać z kiepską jakością. Zobacz, jakie modele „na studencką kieszeń” poleca BRW.
Szafę Ronse możesz obejrzeć również na filmie:
Meble z kolekcji Ronse będą idealne do pokoju studenta, który lubi minimalistyczne wnętrza. Proste bryły, wygodne podłużne uchwyty i efektowne usłojenie cieszą oko. Szafa jest pojemna, a łóżko solidne. Biurko posiada szufladę i szafkę z dwiema półkami. Zmieszczą się tam Twoje skrypty i podręczniki.
Mieszkanie dla studenta
Jesteś studentem i Twoich rodziców albo Ciebie stać na wynajem całego mieszkania? Świetnie. Najkorzystniej będzie znaleźć przyzwoitą kawalerkę albo – jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami – dwupokojowe lokum.
W porównaniu do wynajmu pokoju będziesz miał niemal luksusowe warunki. Nikt nie naruszy Twojej prywatności (chyba że właściciel mieszkania postanowi skontrolować jego stan), nie będziesz dzielił kuchni ani łazienki. Współlokatorzy nie przeszkodzą w nauce, włączając głośno muzykę. Randki w domu będą bardziej komfortowe.
Z drugiej strony nie będziesz miał do kogo otworzyć ust na co dzień. Choć wielu studentów odczuje ulgę, wyprowadzając się z domu rodzinnego, nie każdemu pasuje egzystowanie w pojedynkę. Po pewnym czasie może zacząć Ci doskwierać samotność.
Uważasz, że plusy wynajmu całego mieszkania dla siebie górują nad minusami? Znalazłeś lokal, które spełnia Twoje oczekiwania, ale w pełni wyposażone są tylko łazienka i kuchnia? Zastanów się, jakich mebli potrzebujesz.
Funkcjonalne meble
W wynajętym mieszkaniu rezydujesz tymczasowo. Dlatego nie warto inwestować dużych kwot w nowe sprzęty. Poszukaj niedrogich, dobrych jakościowo produktów. Co powiesz na łóżko, biurko i szafę z kolekcji Balder?
Białe fronty i korpusy o jasnym wybarwieniu dąb riviera wizualnie nie przytłoczą mieszkania. Meble są zgrabne i eleganckie. Docenią je zwłaszcza studentki i studenci, dla których wygląd mebli jest równie istotny, jak ich funkcjonalność.
Więcej mebli i dodatków znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White, zapraszamy!
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Twoje wątpliwości i wiesz już, czy lepsze będzie dla Ciebie mieszkanie, czy wystarczy Ci pokój. A może jesteś w tej uprzywilejowanej sytuacji, że rodzice postanowili kupić Ci mieszkanie w nagrodę za dostanie się na studia? Wskazówki, jak je umeblować, znajdziesz w artykule „Jak urządzić mieszkanie dla singla?”.