Przejdź do sklepu brw.pl

Mieszkanie z rodzicami: Polska vs świat

Czytaj
9.02.2021

Mieszkanie z rodzicami: Polska vs świat

Mieszkam z rodzicami – jeszcze do niedawna taka deklaracja padająca z ust dorosłego człowieka odbierana była jako dowód jego niesamodzielności. Dzisiaj często staje się świadomą decyzją coraz większej liczby młodych Polaków. Jakie są wady i zalety mieszkania z rodzicami w jednym domu?

mieszkanie z rodzicami

Mieszkanie z rodzicami – statystyki z Polski i z Europy

44% Polaków w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami – taki wniosek wyłania się z najnowszych danych Eurostatu za rok 2019. Mimo że w analizowanym okresie aż 350 tysięcy młodych zdecydowało się opuścić rodzinny dom i zacząć życie na własny rachunek, na tle europejskim jest to stosunkowo niewielka liczba.

Średnia unijna dla Europejczyków mieszkających z rodzicami kształtuje się bowiem na poziomie ok. 30%. Czołowe miejsce w rankingu zajmują Chorwaci, dla których odsetek ten wynosi aż 62%. Na kolejnych miejscach plasują się zaś Grecy (58%), Słowacy (56%) oraz Włosi (49%). Najszybciej usamodzielniają się Duńczycy, Finowie oraz Szwedzi. W ich przypadku liczba młodych mieszkających z rodzicami wynosi poniżej 6%.

Ciekawych wniosków dostarczają również informacje dotyczące wieku, w którym młodzi ludzie opuszczają rodzinne gniazdo. Podczas gdy średnio Europejczycy rozpoczynają życie na własny rachunek, mając 26,2 lat, przeciętny Polak robi to nieco później, bo w wieku 27,4 lat. Co również warto dodać, na opuszczenie domu rodziców szybciej w naszym kraju decydują się kobiety niż mężczyźni.

Na długość mieszkania z rodzicami wpływa niewątpliwie wiele czynników, m.in.:

  • normy kulturowe,
  • sytuacja na rynku pracy,
  • ceny mieszkań.

Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zalety mieszkania z rodzicami

Wysokie bezrobocie, niskie zarobki czy brak stałego zatrudnienia – to często powody, którymi tłumaczy się fakt mieszkania z rodzicami po 30. O ile w wielu przypadkach rzeczywiście odgrywają one główną rolę, o tyle coraz częściej posunięcie to jest świadomą decyzją młodych ludzi.

Trudno im się dziwić – opóźnienie wyprowadzki z rodzinnego gniazda może pociągać za sobą wiele korzyści. Jakie są główne zalety mieszkania z rodzicami w jednym domu?

Bliższy kontakt z rodzicami

Mieszkanie z rodzicami to przede wszystkim szansa na zacieśnienie relacji i umocnienie więzów rodzinnych. Oczywiście nie oznacza to, że wraz z wyprowadzką muszą one ulec pogorszeniu czy wręcz zerwaniu.

Sporadyczne odwiedziny raz na jakiś czas czy krótkie rozmowy telefoniczne nie zastąpią jednak nigdy kontaktu, jaki gwarantuje życie w jednym domu. Wspólne wieczory z ulubionym filmem czy długie rozmowy przy kubku herbaty – takich momentów zdecydowanie nie sposób przecenić.

Co więcej, mieszkanie z rodzicami po 30. stwarza obu pokoleniom szansę na poznanie się na nowo, z nieco innej strony oraz dorosłe spojrzenie na pewne kwestie. To zaś może sprzyjać lepszemu zrozumieniu się oraz świadomemu i odpowiedzialnemu zbudowaniu relacji.

Pomoc i wsparcie

Bliska obecność rodziców to zawsze ułatwienie życia. Ciepły obiad po powrocie z zajęć czy kanapki do pracy – tak drobne gesty potrafią przynieść mnóstwo radości. Stąd też mieszkanie z rodzicami na studiach czy w pierwszych latach po ich ukończeniu jest tak popularne wśród wielu dorosłych kontynuujących edukację. Nie tylko jednak wśród nich.

Dużo korzyści rozwiązanie to przynosi także młodym rodzicom. Bliskość dziadków może stanowić ogromne ułatwienie przy opiece nad dzieckiem, zwalniając rodziców z konieczności oddawania malucha do żłobka czy szukania opiekunki. Wprawdzie wiele młodych osób zakładających rodzinę szuka prywatności i namiastki własnego świata.

Mieszkanie z rodzicami po ślubie nie jest tu jednak żadną przeszkodą. Nieocenioną rolę może bowiem odegrać przemyślana aranżacja domu.

Black Red White, jadalnia Gent
Kolekcja Gent

Duży regał bądź witryna postawiona na środku pokoju, komoda pełniąca funkcję przegrody, pokaźny narożnik – to tylko wybrane przykłady. Meble te oczywiście nie oddzielą od siebie poszczególnych przestrzeni w domu. Właściwie ułożone, pozwolą jednak wyznaczyć funkcjonalne strefy, zwiększając tym samym prywatność i komfort mieszkania z rodzicami po ślubie.

czapki szaliki
Szafa Stockholm

To samo mogą zagwarantować również odpowiednio dobrane meble do kuchni. Jeśli młodzi małżonkowie muszą dzielić to wnętrze z teściami, nieocenioną rolę odegrają szafki z wieloma przegródkami lub półki wydzielone specjalnie na ich potrzeby.

Oczywiście rozwiązania te nie zastąpią nigdy własnych czterech kątów. Mogą jednak zwiększyć niezależność osoby decydującej się na mieszkanie z rodzicami na studiach czy też po ślubie.

Więcej o funkcjonalnym podziale wnętrz przeczytasz w tekście: „Jak wydzielić strefy w salonie?”.

Oszczędność

Wreszcie argument, który u nikogo nie budzi chyba większych wątpliwości. Mieszkanie z rodzicami w jednym domu z perspektywy ekonomicznej opłaca się znacznie bardziej, niż wynajem czy zakup własnego lokum. Warunkiem jest tu jednak równy podziału kosztów między wszystkich domowników.

Dotyczy to zarówno cyklicznych opłat za rachunki czy inne zobowiązania, jak i produktów codziennego użytku, takich jak jedzenie czy środki czystości. Użytkowane wspólnie, bądź też wydzielone w osobnych szafkach czy pojemnikach – możliwości jest wiele. Dobór odpowiednich mebli lub rozwiązań aranżacyjnych pozwoli dostosować tę kwestię do preferencji domowników.

hamper
Kuchnia Family Line – Hamper

Wady mieszkania z rodzicami

Opóźnianie decyzji o opuszczeniu rodzinnego gniazda nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem. Mieszkanie z rodzicami – mimo wielu zalet – posiada też pewne wady. Jakie?

Mniejsza samodzielność

Samodzielne mieszkanie wiąże się z szeregiem różnych obowiązków – konieczność naprawy niespodziewanej awarii, załatwienia sprawy w urzędzie, opłaty rachunków czy wyboru ubezpieczenia. Przy mieszkaniu z rodzicami, to często oni mają decyzyjny głos w takich sprawach i zajmują się ich załatwieniem. O ile jest to dla młodych oczywiście dużym ułatwieniem, o tyle na dłuższą metę może zmniejszyć ich samodzielność i zdolność do podejmowania trudnych decyzji.

Nieumiejętność zarządzania domowym budżetem

Jak wspomnieliśmy wyżej, mieszkanie z rodzicami w jednym domu jest niewątpliwie korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem i pociąga za sobą spore oszczędności. Niekoniecznie jednak umiejętność zarządzania pieniędzmi. Co innego bowiem dołożyć się do miesięcznych rachunków, co innego zaś samodzielnie je opłacać.

Samodzielne mieszkanie wiąże się zwykle z koniecznością umiejętnego gospodarowania budżetem i odpowiedzialnego planowania wydatków. W efekcie bardzo często stanowi więc najlepszą lekcję przedsiębiorczości i oszczędności. Tego zaś pozbawione są często osoby decydujące się na mieszkanie z rodzicami. Świadomość, że można w tej kwestii liczyć na ich pomoc, jest niezwykle cenna, jednak zwykle nie zachęca do samodzielnego zarządzania domowym budżetem.

Mieszkanie z rodzicami – jak większość decyzji – ma swoje wady i zalety. Jak pokazują wyniki Eurostatu, coraz więcej Polaków dostrzega jednak korzyści płynące z takiego rozwiązania. Dobór odpowiednich mebli czy nawet niewielkie zmiany aranżacyjne, pozwalają urządzić dom tak, by zapewnić komfortowe warunki zarówno rodzicom, jak i ich dorosłym dzieciom.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0