Mini-siłownia, czyli kącik do ćwiczeń w pokoju
CzytajMini-siłownia, czyli kącik do ćwiczeń w pokoju
Twoja pociecha ma niespożytą energię, nieustannie skacze i wspina się po meblach? Stwórz jej warunki do bezpiecznego podejmowania aktywności ruchowej. Organizacja siłowni dla dziecka w domu nie wymaga dużego metrażu ani nakładów finansowych. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Kącik do ćwiczeń to świetne rozwiązanie dla dzieciaków, które pomimo uczestnictwa w lekcjach WF-u oraz pozaszkolnych zajęciach sportowych, nadal rozsadza energia. Jeszcze lepiej wpisze się on w potrzeby młodych sportowców, którzy każdą wolną chwilę poświęcają na doskonalenie swojej formy.
Mini siłownia dla dzieci może pojawić się w mieszkaniu także jako zachęta do zażywania większej ilości ruchu. Z czasem może okazać się, że stanie się ona dla najmłodszych domowników większą atrakcją, niż granie na komputerze czy oglądanie telewizji.
Spis treści:
Siłownia dla dziecka: jakie sprzęty pomogą Ci ją stworzyć?
Jeśli zdecydujesz się urządzić mini siłownię dla dziecka w domu, będzie mogło ono poćwiczyć lub zwyczajnie wyszaleć się, ale w warunkach kontrolowanych, w pełni dla niego bezpiecznych.
Planując ją, szukaj sprzętu gimnastycznego, który:
- posiada atesty potwierdzające bezpieczeństwo jego użycia,
- może służyć osobom w różnym wieku,
- jest łatwy w montażu,
- nie wymaga dużej ilości wolnego miejsca.
Postaraj się, aby taki zestaw zręcznościowy był na miarę możliwości jak najbardziej wielofunkcyjny. Siłownia dla dzieci powinna być jednocześnie placem zabaw. Najmłodsi powinni móc na niej ćwiczyć, ale również dobrze się przy tym bawić.
-
Drabinka gimnastyczna
Podstawę domowej siłowni dla dziecka powinna stanowić drabinka gimnastyczna. Musi ona wyróżniać się konstrukcją pozbawioną wystających elementów i ostrych kantów. Jej udźwig powinien wynosić ok. 100-120 kg. Prawdopodobnie będzie korzystać niej także starsze rodzeństwo, może nawet rodzice. By móc ich utrzymać, drabinka musi być mocna.
Dobrze w dziecięcych pokojach sprawują się drabinki gimnastyczne wykonane z drewna. To materiał wytrzymały, przyjazny – zarówno dla alergików, jak i środowiska.
-
Drążek gimnastyczny
Drążek gimnastyczny to element, który ciekawie urozmaici mini siłownię dla dziecka, której podstawę stanowi drabinka. Taki zestaw pozwoli młodemu akrobacie nie tylko wspinać się po szczeblach, ale również podciągać, huśtać, wykonywać brzuszki oraz inne ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie jego ramion oraz pleców, a przy okazji sprawią mu ogromną frajdę.
Wysunięta do przodu szczebelkowa konstrukcja drążka umożliwi Ci montaż dodatkowych akcesoriów – służących nie tylko do ćwiczeń. Zwiększysz w ten sposób spektrum możliwości kącika gimnastycznego.
-
Biurko – nakładka do drabinki
Nakładka do drabinki to rozwiązanie dedykowane użytkownikom drążka. Ma ona postać prostego blatu, który umieszcza się na jego górnej powierzchni. Razem tworzą one niewielkie biurko.
Drążek gimnastyczny jest zdejmowany. Można również regulować wysokość jego umocowania, a tym samym dopasować wysokość znajdującego się na nim blatu do wzrostu jego użytkownika.
W pokojach zajmowanych przez rodzeństwo ustawienie dwóch osobnych biurek na ogół nie wchodzi w grę. A brak możliwości odrabiania lekcji w tym samym czasie prowadzi do kłótni. Takie pomysłowe biurko pozwoli Ci uniknąć tego typu sytuacji.
-
Akcesoria gimnastyczne
Mini siłownia dla dziecka warto rozbudować o rozmaite akcesoria gimnastyczne, np. parę obręczy lub linę do wspinania. Koła przytwierdzone są do pasów, których długość można swobodnie regulować. Dzięki nim Twoja pociecha będzie mogła wykonywać przewroty w powietrzu, co z pewnością sprawi jej dużo przyjemności.
Po linie dziecko będzie mogło wdrapywać się na górę, a w ten sposób kształtować swoją zwinność. Przymocowany do niej drewniany dysk może posłużyć mu za siedzisko, na którym będzie mogło bujać się w przerwach od nauki.
-
Mata do ćwiczeń
Dlaczego warto wyposażyć siłownię dla dziecka w materac do ćwiczeń? Będzie stanowił on asekurację w czasie akrobacji wykonywanych na drabince. Sprawdzi się także jako powierzchnia amortyzująca kontakt z twardą podłogą podczas ćwiczenia brzuszków, pompek, pilatesu czy jogi.
Model składany po zakończeniu gimnastyki można będzie złożyć i umieścić w szafie, wolnym kącie lub na drążku gimnastycznym, aby nie wadził w pokoju.
Jak włączyć mini siłownię dla dziecka do aranżacji jego pokoju?
W wielu dziecięcych pokojach palącym problemem jest brak wolnej przestrzeni. Montaż przyścienny oraz stosunkowo niewielkie gabaryty drabinki to duży plus. Do zainstalowania takiego sprzętu potrzeba zaledwie niecałego metra kwadratowego powierzchni.
W dużym pomieszczeniu zdobycie go nie będzie stanowiło żadnego problemu. W tym nieco mniejszym trzeba będzie wykazać się kreatywnością.
W pokoju dla dwojga, zamiast dwóch osobnych łóżek możesz umieścić łóżko piętrowe. Dzieciaki będą miały wygodne miejsce do spania, a Ty zyskasz wolny kąt, który będzie można przeznaczyć pod ich sportową aktywność.
Meblując pokój, postaw na komplet składający się z modułów o zróżnicowanej wielkości i przeznaczeniu. Powinien zawierać on wygodne łóżko, szafkę RTV oraz nocną pojemną szafę. Z wykorzystaniem takiego zestawu funkcjonalnie wypełnisz wnętrze pokoju Twojej pociechy, a do tego w sposób, który zaspokoi wszystkie jej potrzeby.
Meble do pokoju zajmowanego przez najmłodszych domowników powinny mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: „Piękne, funkcjonalne, bezpieczne. Meble BRW z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka”.
Sprzęt gimnastyczny wyprodukowany z drewna wspaniale będzie współgrał z kompletem mebli o nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwie. Taki zestaw powinien być zachowany w neutralnej, spokojnej kolorystyce.
Klasyczna biel jest o tyle dobrym pomysłem, że zda egzamin zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Żeby wystrój nie sprawiał wrażenie zbyt zachowawczego, możesz wpleść do niego kilka barwnych dodatków.
Drewniane sprzęty do ćwiczeń znakomicie odnajdą się w pokoju umeblowanym przy użyciu modułów, w których chłodna biel lub szarość urozmaicona została ciepłym dekorem drewna. Może on pojawić się na obrzeżach, jak również pokrywać korpusy i fronty mebli.