Minimalistyczna i pełna wdzięku. Komoda w stylu skandynawskim
CzytajMinimalistyczna i pełna wdzięku. Komoda w stylu skandynawskim
Styl skandynawski przebojem wdarł się do wnętrz domów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Pokochali go także Polacy, którzy coraz częściej urządzają swoje mieszkania zgodnie z filozofią pochodzącą z zimnej Północy. Nic dziwnego ‒ płynące od naszych sąsiadów trendy są praktyczne, wygodne, bardzo przytulne i potrafią wprowadzić we wspaniały nastrój. Na czym dokładnie polega ów „styl skandynawski”?
Spis treści:
Skąd to się wzięło? Dlaczego urządzamy wnętrza w stylu skandynawskim?
W krajach skandynawskich panują dość długie i mroźne zimy. W najtrudniejszych, najbardziej zimnych miesiącach słońce zachodzi tam bardzo wcześnie, a to oznacza, że przez większość doby jest szaro lub całkowicie ciemno. Znacząco wpływa to na nastrój mieszkańców, dlatego robią co mogą, by w dobrych humorach przetrwać jesienno-zimowy czas. To w Skandynawii narodziła się filozofia hygge, która w dużej mierze przekłada się na urządzanie wnętrz. Zakłada przede wszystkim dużo ciepłych, jasnych kolorów. Ich zadaniem jest tworzyć jasne wnętrza, które kontrastują z ciemnością na zewnątrz. Do tego potrzebne są również przyjemne, naturalne materiały. W stylu skandynawskim bardzo dużo jest miękkich pufów, poduszek, przyjemnych koców.
Ogromną rolę odgrywa także światło i tu po raz kolejny stawia się na naturalność. Ceni się bardzo prawdziwy ogień, dlatego , które optycznie ocieplają wnętrze. Pomieszczenia powinny być również blisko natury, więc stawia się tu na roślinność. Skandynawowie, zwłaszcza Duńczycy, uwielbiają eukaliptusy.
Ludzie na całym świecie pokochali wnętrza w skandynawskim stylu, bo są proste, piękne i bardzo przytulne. Warto w nich jednak pamiętać o spójności. Jeśli już decydujemy się na styl skandynawski w naszym domu, to najlepiej w pełnym zakresie.
Skandynawskie meble ‒‒ czym się charakteryzują?
W skandynawskich wnętrzach dużo jest drewna i naturalnych materiałów. Ich ogromną zaletą jest prostota, jednak warto pamiętać, że są przy tym bardzo praktyczne. Szafy, komody, stoliki ‒ wszystko stworzone jest tak, by zapewnić jak najwięcej miejsca do przechowywania. Podejmując się aranżacji pomieszczeń w tym stylu, możesz spodziewać się, że pojawi się przestrzeń na Twoje ubrania, drobiazgi i pamiątki.
Skandynawskie meble lubią ponadczasowe połączenia kolorów. Lakierowane fronty szafek bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie blatów w kolorze naturalnego drewna. I to jest ogromnym plusem tego stylu ‒ można w nim urządzić wnętrza zarówno tradycyjne, jak i te nieco bardziej nowoczesne. Dominuje tu kolor biały, a to sprawia, że bez trudu można urządzić resztę pokoju ‒ wówczas dobór dodatków, a także innych mebli, np. wypoczynkowych sof czy stolików kawowych, to już tylko kwestia kreatywności. Skandynawskie wnętrze jest bowiem bardzo uniwersalne.
Komoda skandynawska – do czego się przyda?
Komody są bardzo praktycznym elementem umeblowania i wystroju wnętrza. Ich popularność rośnie z każdym rokiem, odkąd z mody zaczęły wychodzić potężne, niepraktyczne meblościanki, a powoli zastępowały je delikatne, lżejsze meble, które nie są w stanie zdominować wnętrza. Co ciekawe, komoda to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli, który z powodzeniem możesz kupić zarówno do salonu, jak i sypialni czy jadalni. To mebel, który może składać się zarówno z szuflad, jak i szafek. Pełni zatem nie tylko funkcję ozdobną, ale przede wszystkim zapewnia ogrom miejsca do przechowywania.
Komody skandynawskie pięknie ocieplają wnętrza. Możesz postawić je obok innych mebli w podobnym stylu, np. szafy czy witryny, ale nie martw się, jeśli nie masz do tego wystarczająco dużo miejsca. Komoda to mebel samowystarczalny i dobrze wygląda nawet wtedy, jeśli jest jedynym meblem w pomieszczeniu.
W salonie
Komody wykorzystuje się w salonie najczęściej jako ozdobę, która stoi pod powieszonym na ścianie telewizorem. Można ustawiać na niej małe ozdoby, rodzinne zdjęcia i dowolnie wykorzystać miejsce do przechowywania, które te meble tworzą. Najlepiej sprawdzi się tu niewielka komoda w neutralnym kolorze.
W jadalni
Ustawienie komody w jadalni to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań. Doskonale uzupełni się ze stołem i drewnianymi krzesłami, pod warunkiem, że zachowana zostanie jedna gama kolorystyczna. Do komody w jadalni możesz włożyć całą stołową zastawę. Dzięki temu naczynia będą zawsze blisko i z łatwością ustawisz je na stole. Często wykorzystuje się do tego komodę z witrynami, traktując niektóre szklanki czy kieliszki jako ozdobne, gdy pięknie prezentują się za przeszkleniem. Komody w jadalni to świetne miejsce na kwiaty, świece i podobne ozdoby. Taki wystrój wnętrza z pewnością umili każdy posiłek.
W sypialni
Sypialnie w skandynawskim stylu to bardzo dobry pomysł ‒ można w nich wspaniale odpocząć i poczuć błogość tego wnętrza. Jednak ważna jest tutaj również kwestia praktyczności. Komody w sypialni najczęściej służą do przechowywania. Dlatego w tego typu pomieszczeniach ustawia się komody, które mają i drzwi, i szuflady. Wówczas bez trudu można w ergonomiczny sposób poukładać w nich swoje ubrania. Wykorzystanie w tym celu różnych przegródek z pewnością ułatwi przechowywanie. Czasem dwie duże komody mogą sprawić, że nie będzie już konieczności wstawiania osobnej szafy.
Idealnie dopasowana
Skandynawskie wnętrza są na tyle uwielbiane, że bez najmniejszych problemów możesz znaleźć dokładnie takie modele mebli, jakie sobie wymarzysz. Niezależnie od tego, czy Twoje mieszkanie jest duże, czy też nie ‒ komody nie powinno w nim zabraknąć. Wystarczy, że dopasujesz do swojego pomieszczenia jej rodzaj, szerokość oraz wysokość. Wśród dostępnych produktów z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Pamiętaj, że nie musi Cię ograniczać również kolor ‒ pomimo tego, że większość skandynawskich mebli jest biała, dodatki mogą być w innych barwach i wspaniale uzupełnić wnętrze. To dlatego skandynawski sposób na urządzanie się jest tak lubiany ‒ w efekcie powstają miejsca idealnie dopasowane do domowników.
Czytaj również: Komoda – uniwersalny element każdego pomieszczenia. 4 sposoby na jej pomysłowe wykorzystanie