Przejdź do sklepu brw.pl

Minimalizm w domu – jak go osiągnąć? Poznaj kilka prostych kroków!

Czytaj
17.11.2024

Minimalizm w domu – jak go osiągnąć? Poznaj kilka prostych kroków!

Prostota to klucz do prawdziwej elegancji, jak mawiała Coco Chanel. I w rzeczy samej, w prostocie tkwią piękno i harmonia, które zachwycają niezależnie od panujących trendów. Chcesz uwolnić się od nadmiaru przedmiotów, odzyskać wewnętrzny spokój i cieszyć oczy ponadczasową aranżacją? Sprawdź, jak urządzić minimalistyczny dom – przestrzeń, w której mniej znaczy więcej. 

Minimalizm w domu – sztuka prostoty i spokoju

Czym jest minimalizm? Współczesny minimalizm to nie tylko bardziej świadome i oszczędne podejście do organizacji przestrzeni domowej, ale także styl życia. To sposób, w jaki otaczamy się przedmiotami, strategia uważnych wyborów, których dokonujemy na co dzień.

Podstawowym założeniem stylu minimalistycznego jest rezygnacja z tego, co zbyteczne, nadmiarowe, zużyte lub marnej jakości i otaczanie się tylko tym, co w istocie potrzebne, piękne, dające radość. W minimalistycznym wnętrzu nie ma miejsca dla licznych „przydasiów”, dawno zapomnianych ubrań czy dodatków niepełniących żadnej funkcji. Minimalizm idzie w parze z estetyką i porządkiem, które pomagają nam odnaleźć równowagę w codziennym życiu.

Zasady minimalizmu w przestrzeni domowej: mniej znaczy więcej

Less is more, głosi najważniejsze hasło minimalistów. Jak wprowadzić filozofię „mniej znaczy więcej” do swojego domu? Jeśli masz naturę zbieracza, czeka Cię zmiana przyzwyczajeń. Bez obaw, choć początki bywają trudne, nowe nawyki szybko wejdą Ci w krew.

Przede wszystkim, minimalista nie gromadzi zbędnych przedmiotów i wystrzega się kupowania pod wpływem impulsu. Wybiera wyłącznie rzeczy potrzebne, wartościowe, dobrej jakości. Minimalizm w mieszkaniu kryje się pod postacią prostych, funkcjonalnych mebli, nielicznych dekoracji, wyważonej palety barw, solidnych wykończeń. Wprowadzenie minimalizmu do wnętrza sprawia, że staje się ono przestronne, przejrzyste i spójne. Tak „oczyszczona” przestrzeń jest przyjazna do życia, łatwiej w niej o skupienie i odpoczynek.

Krok po kroku ku czystej przestrzeni: od czego zacząć?

Marzysz o minimalistycznym mieszkaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć, by zrealizować planowane zmiany? Pozwól, że przedstawimy Ci kilka prostych kroków do wprowadzenia minimalizmu do swojego domu. Przekonaj się, że nie jest to trudne!

Krok pierwszy: zrozumienie idei

Zanim zaczniesz wprowadzać minimalizm do swojego domu, postaraj się dogłębnie zrozumieć myśl, która za nim stoi. O minimalistycznym stylu i takim samym podejściu do designu najwięcej można nauczyć się od Japończyków, którzy hołdują zasadzie wabi-sabi, oraz Skandynawów, którzy, zgodnie z ideą lagom, unikają przepychu i przesady.

Krok drugi: ustalenie priorytetów

W następnej kolejności zastanów się, które miejsca w Twoim mieszkaniu wymagają reorganizacji: co należałoby wyrzucić, sprzedać, oddać, co posegregować, co zaaranżować na nowo. Stwórz listę czynności, dzięki którym wnętrza odzyskają funkcjonalność, a Ty – spokój i harmonię w życiu. Działaj dokładnie i bez sentymentów. Jeśli jakiś przedmiot nie przydał Ci się przez kilka ostatnich lat, sytuacja raczej się nie zmieni. Pomyśl, czego w rzeczywistości potrzebujesz, ustal swoje priorytety. Liczba zadań do wykonania wydaje się zbyt duża? Decydując się na minimalizm, spróbuj zacząć od małych kroków. To za ich sprawą, w perspektywie czasu, dokonają się wielkie zmiany. 

Krok trzeci: zaprowadzenie i utrzymanie porządku

Gdy plan działania jest już opracowany, nadchodzi czas na uporządkowanie przestrzeni. Możesz zabrać się do tego na dwa sposoby: pokój po pokoju lub kategoriami przedmiotów, takimi jak książki, dokumenty, ubrania, pamiątki, akcesoria kuchenne, itp. Warto zacząć od tych kategorii, które będą wymagać od Ciebie największego zaangażowania i akcji rozłożonych w czasie. Należy do nich m.in. minimalistyczna szafa, którą buduje się etapami.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj: „Minimalizm w szafie. Jak uporządkować swoją garderobę?”.

W pierwszym rzucie pozbądź się z mieszkania wszystkiego, co zagraca przestrzeń. Ogranicz liczbę bibelotów zbierających kurz na półkach. Jeden ręcznie malowany wazon będzie prezentować się o niebo lepiej niż kilkanaście przypadkowych figurek. Nie obawiaj się pustych kątów – minimalizm to styl, w którym brak ozdób jest bardzo pożądany.

Minimalizm w praktyce – inspiracje dla różnych pomieszczeń

Zastanawiasz się, jak może wyglądać minimalizm we wnętrzach? Mamy dla Ciebie garść inspiracji i praktyczne porady, dzięki którym w minimalistycznym duchu zaaranżujesz dowolne pomieszczenie. Zaczynamy!

Minimalistyczny salon

Jak osiągnąć minimalizm w salonie? Jeśli masz w planach remont lub metamorfozę tego pomieszczenia, pomyśl o przemalowaniu ścian. Postaw na jasne kolory, takie jak złamana biel, szarość, łagodny beż czy szałwia. Możesz pokusić się również o dekoracyjne okładziny ścienne, które dodadzą aranżacji ciepła i charakteru. W minimalistycznym pokoju dziennym najlepiej sprawdzą się panele lamelowe – to prosta, ale bardzo efektowna ozdoba.

Pamiętaj, że minimalizm nie oznacza całkowitej ascezy, a minimalistyczny salon jak najbardziej może być przytulny. W stworzeniu przyjaznej atmosfery pomogą Ci naturalne materiały oraz meble o prostych kształtach, najlepiej w kolorach dębowego drewna. Wybieraj zestawy mebli o smukłych, lekkich bryłach, które dobrze wpisują się w styl skandynawski lub loftowy. Świetnym przykładem są kolekcje Vabres i Lamea dostępne w sklepie Black Red White. Skromne sylwetki poszczególnych modułów ozdobiono frontami z lamelowym wykończeniem, dzięki czemu prezentują się nietuzinkowo.

Zadbaj o to, aby aranżacja wnętrza pozostała przejrzysta. Jeśli to możliwe, większość drobiazgów przechowuj poza zasięgiem wzroku – w zamykanych regałach, komodach, szafkach. Na widoku pozostaw tylko to, co cieszy najbardziej: pięknie wydane albumy, ceramikę z autorskiej pracowni czy ulubioną roślinę doniczkową.

Minimalistyczna kuchnia

Podobną strategię przyjmij w kuchni. Pomogą Ci w tym matowe meble poprowadzone od sufitu do podłogi, proste uchwyty krawędziowe (lub całkowity brak uchwytów!), sprzęt AGD ukryty w zabudowie. Aby kuchnia zasłużyła na miano minimalistycznej, usuń z niej akcesoria, których wcale nie potrzebujesz. Zastanów się, które małe sprzęty możesz zastąpić jednym większym urządzeniem. Zamiast mnożyć byty, zainwestuj w wielofunkcyjnego robota kuchennego wysokiej jakości – rynek oferuje wiele nowoczesnych opcji, które nie tylko siekają, mieszają czy wyrabiają ciasto, ale również gotują.

Kuchnia w minimalistycznej odsłonie nie toleruje bałaganu, dlatego mądrze zorganizuj strefę przechowywania. Sypką żywność i przyprawy umieść w etykietowanych pojemnikach, szuflady i szafki wyposaż w organizery na kuchenne przybory, talerze i kubki układaj piętrowo. Więcej przydatnych trików znajdziesz w artykule: Sprytne schowki – przechowywanie w kuchni z Black Red White”.

Minimalistyczna sypialnia

Jeśli podoba Ci się koncepcja minimalizmu w domu, koniecznie wprowadź go także do sypialni. Pokój sypialny wolny od ozdób i bibelotów pozwoli Ci lepiej wypocząć, wyciszyć myśli i zrelaksować się po długim dniu. Wnętrze takiej sypialni utrzymaj w stonowanych kolorach – tu, podobnie jak w salonie, znakomicie sprawdzą się spokojne szarości, biel i kolory drewna, miejscami przełamane mocniejszym akcentem.

Sypialniane akcesoria zredukuj do niezbędnego do minimum. Niech wśród dekoracji znajdzie się jedynie dywan, lustro, szkatułka na biżuterię, budzik i kwiat doniczkowy. Co powiesz na tak urządzone królestwo relaksu?

Minimalistyczna łazienka

O minimalizmie warto pomyśleć również w kontekście łazienki. Od czego zacząć? Na początek przyjrzyj się swojej rutynie pielęgnacyjnej. Jeśli łazienkowe półki aż uginają się od kosmetyków, być może warto z części z nich zrezygnować? O porządek w produktach do pielęgnacji zatroszczą się praktyczne organizery i pojemniki, w których przechowasz tubki z kremami, pędzle czy gąbeczki. Zamiast zostawiać akcesoria na widoku, zamknij je za frontami szafek. To nie tylko bardziej higieniczna, ale i estetyczna opcja. Masz w planach łazienkowe przeróbki? Uwzględnij w nich wykonanie schowka na papier toaletowy wewnątrz szafki lub dyskretnej wnęki na ulubiony kosmetyk pod prysznicem. Dzięki takim zabiegom łazienka będzie prezentować się schludnie.

Minimalizm jako styl życia

Wnętrzne zaaranżowane z umiarem oznacza mniejszy bałagan, a co za tym idzie – mniej czasochłonne sprzątanie. Oszczędność czasu to z kolei więcej chwil dla siebie czy bliskich, mniej stresu i wewnętrzny spokój. W uporządkowanym otoczeniu łatwiej nam zebrać myśli, żyć uważniej, być „tu i teraz”. Odcięcie się od szkodliwych bodźców i licznych rozpraszaczy dla wielu z nas okazuje się receptą na szczęście.

Minimalizm w życiu pozwala nam dostrzegać piękno rzeczy prostych i cieszyć się tym, co mamy. Odrzucając dążenie do nieustannego zwiększania stanu posiadania, zyskujemy coś o wiele cenniejszego. Ten dar to wolność od bycia w ciągłej pogoni za nieziszczalnym marzeniem i świadomość tego, co naprawdę ważne.

Minimalizm to również filozofia bliska ekologii. Rezygnując z nadmiaru rzeczy, przyczyniamy się do redukcji odpadów. Zarówno przemyślane korzystanie z dostępnych zasobów, jak i opieranie się chwilowym modom stanowią ważny krok w stronę zrównoważonej konsumpcji.

Życie w harmonii z przestrzenią – podsumowanie

Zarówno wprowadzenie minimalizmu do domu, jak i minimalistyczny styl życia mogą całkowicie odmienić naszą codzienność. W kulturze nadmiaru, w której przyszło nam żyć, świadoma selekcja zyskuje na znaczeniu. Wiesz już, jak zaprosić minimalizm do swojego otoczenia – sięgnij po nasze inspiracje i urządź mieszkanie, w którym odzyskasz równowagę. Meble i dekoracje do domu znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 12