Minimalizm w wersji retro, czyli najmodniejsze meble do salonu
CzytajMinimalizm w wersji retro, czyli najmodniejsze meble do salonu
Prostota w eleganckim stylu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla skandynawskiego minimalizmu. Klasyczne kształty i kolory znajdziesz też w meblach retro do salonu, inspirowanych chociażby stylem lat 60., który tworzy z minimalizmem niezwykle atrakcyjną parę. Jakie meble i dodatki wybrać, by zaprosić ten duet do swojego domu?
Spis treści:
- Meble w stylu retro do salonu – co wybrać?
- Meble w stylu retro: zainspiruj się modą lat ‘60!
- Białe meble w stylu retro – jasność i prostota
- Minimalizm z akcentem lat 60. – wybierz jeden element, który odmieni wnętrze
- Kawa na ławę, czyli kultowy mebel pokojowy retro
- Dodatki vintage – czym uzupełnić minimalistyczne wnętrze?
Meble w stylu retro do salonu – co wybrać?
Jeżeli chcesz urządzić salon zgodny z wnętrzarskimi trendami sezonu, skorzystaj z zalet oszczędnej, skandynawskiej estetyki, bazującej na prostocie i funkcjonalnym wzornictwie. Wystarczy, że wybierzesz meble w stylu retro, najlepiej te z jasnego drewna lub w kolorze białym. Jeśli zależy Ci na niebanalnym efekcie, szukaj mebli, które mają:
- drewniane stopki,
- niebanalne geometryczne kształty,
- elementy wykończenia lub detale w kontrastowej czerni.
Dzięki temu zachowasz prostotę minimalizmu i… poczujesz nastrój wnętrz jak z filmów z Audrey Hepburn. Ciekawie sprawdzą się także białe meble do salonu z elementami z jasnego drewna.
Pamiętaj, że prawdziwa „królową” aranżacji z tamtych lat jest przeszklona meblościanka w stylu retro. Warto więc postawić na nią, kompletując meble do salonu lub jadalni. Możesz również pomyśleć od razu o zestawie – uzupełnieniem meblościanki będzie szafa w stylu retro lub pasująca do całości, stylowa komoda.
Meble w stylu retro: zainspiruj się modą lat ‘60!
Lata 60. to dekada różnorodności, nieszablonowych połączeń i elegancji. Choć meble w stylu retro z tamtego okresu miały być przede wszystkim wielofunkcyjne, wyrafinowana prostota często łączyła się w nich z fantazją i wyrazistymi akcentami. Niemałą rolę odegrał w tym król krawiectwa Yves Saint-Laurent, którego inspiracje artystycznymi dokonaniami Mondriana i Warhola zaowocowały wprowadzeniem do świata mody żywych kolorów, kontrastowych połączeń i geometrii.
Jeśli fascynuje Cię moda lat 60., z łatwością przeniesiesz ją do swojego salonu dzięki wygodnej sofie wspartej na stylowych stopkach z trwałego drewna lub metalu. Podążając za stylem tamtych lat, warto zdecydować się na odważny kolor – np. turkus, który – wbrew pozorom – jest niezwykle uniwersalny i szlachetny, a przy tym doskonale komponuje się z estetyką minimalistycznych mebli do salonu w odcieniu bieli lub jasnego drewna. Równie udaną propozycją będzie ciepły odcień „musztardowej” żółci.
Minimalistyczne sofy nie wymagają towarzystwa dodatków – możesz jedynie sięgnąć po poduszki dekoracyjne w kontrastowym kolorze, które ocieplą wnętrze.
Jeśli zależy Ci na tym, by sofa była nie tylko siedziskiem, ale i miejscem do spania – wybierz model rozkładany. Pięknie prezentujący się mebel dzienny bez trudu zmienisz wówczas w miejsce nocnego odpoczynku, dzięki sprawnemu mechanizmowi rozkładania sofy oraz pojemnikowi na pościel.
Wszystko po to, by Twój salon dawał Ci jak najwięcej możliwości aranżacyjnych. Ponadto białe meble w stylu retro z pewnością zyskają na uroku w towarzystwie kolorowej sofy!
Chcesz, by pokój dzienny był także wygodnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Wybierz dużą sofę lub elegancki narożnik, który pomieści wszystkich Twoich bliskich podczas wspólnego seansu (np. „Śniadania u Tiffany’ego”). Dzięki kształtowi litery L ten funkcjonalny mebel z łatwością wpasujesz w róg salonu, by nie zajmował zbyt wiele miejsca. Modna kolorystyka materiału doskonale komponuje się z pozostałymi meblami w stylu retro.
Białe meble w stylu retro – jasność i prostota
Aby uniknąć przesytu i stworzyć wrażenie przestrzenności, zainspiruj się ulubionymi barwami Skandynawów. Elegancką i uniwersalną biel wybierają oni do swoich wnętrz nieprzypadkowo – kolor ten dodaje światła w mieszkaniach, które w ich klimacie szybko stają się ponure i ciemne. Dodatek drewna charakterystyczny dla estetyki wnętrzarskiej mroźnej Północy ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności.
Minimalistyczne wnętrza z elementami stylu retro nie lubią nadmiaru dodatków i detali. Białe meble retro do salonu doskonale komponują się z czarnymi detalami. Może to być metalowa rama stołu, kinkiet czy lampa stojąca w stylu vintage lub choćby czarna ramka na zdjęcie albo plakat.
W takim wnętrzu dobrze sprawdzą się również minimalistyczne, niezbyt „puszyste” tekstylia, naturalne materiały i geometryczne wzory (np. na dywanie czy poduszkach). Jeśli sięgasz po miks wzorów, pamiętaj, aby nie wychodzić poza ustaloną biało-czarną paletę barw.
Minimalizm z akcentem lat 60. – wybierz jeden element, który odmieni wnętrze
Wiemy, że wiele różnokolorowych elementów we wnętrzu może zburzyć spokój wielbicielom subtelnej prostoty. Warto jednak wiedzieć, że klimat jak ze złotej dekady w modzie uzyskasz także wtedy, gdy wprowadzisz do swojego wnętrza tylko jeden detal w kolorze, który skupi uwagę.
Jeśli szukasz dominującego akcentu, który znakomicie wpisze się w prostotę funkcjonalnego wnętrza Twojego salonu, wybierz charakterystyczny i stylowy fotel – np. ponadczasowy „uszak” tapicerowany miękkim materiałem lub wielofunkcyjną pufę, która sprawdzi się jako siedzisko, podnóżek, a nawet stolik kawowy.
Kawa na ławę, czyli kultowy mebel pokojowy retro
Niezależnie od tego, czy zechcesz stworzyć wnętrze pełne kontrastowych barw i wysmakowanych połączeń niczym w filmie „Dwoje na drodze”, czy skupić się na pojedynczym akcencie vintage, w centralnym miejscu salonu ustaw odpowiednich rozmiarów ławę. Jeśli chodzi o meble pokojowe retro, kilka dekad temu nie można było wyobrazić sobie bez niej pokoju dziennego w żadnym domu!
Ława lub stolik kawowy może spełniać funkcje praktyczne, a także stanowić dodatkową przestrzeń dla drobnych dekoracji – np. akcentów zieleni we wnętrzu. Drewniane meble retro do salonu prezentują się stylowo, gdy ustawimy na nich zielone rośliny doniczkowe, zwłaszcza te o dużych liściach, jak np. monstera czy skrzydłokwiat.
Dodatki vintage – czym uzupełnić minimalistyczne wnętrze?
Salon to przede wszystkim osobista przestrzeń. Jeśli chcesz dodać mu personalnego charakteru, zawieś na ścianie rodzinne zdjęcia – najlepiej w stylowej czerni i bieli. Ramki w ulubionym kolorze, kształcie i estetyce to doskonałe uzupełnienie minimalistycznego wnętrza retro.
Do ozdoby salonu, który aranżujesz w łączonym stylu: minimalistycznym i retro, wybierz dodatki nawiązujące do stylistyki minionych dekad. Z nowym wnętrzem znakomicie skomponuje się plakat ulubionego filmu z lat 60. lub lampa o oryginalnym wzornictwie. Możesz także wybrać np. kwadratowy zegar ścienny lub okrągłe lustro w dekoracyjnej ramie, które optycznie powiększy przestrzeń salonu.
Ponadto we wnętrzach vintage idealnie sprawdzą się „lampy zarysowane geometrią” – koniecznie sprawdź inspiracje na naszym blogu!