Moje pierwsze mieszkanie – poradnik aranżacyjny
CzytajMoje pierwsze mieszkanie – poradnik aranżacyjny
Urządzasz swoje pierwsze, wymarzone mieszkanie? Przed Tobą wiele ekscytujących momentów, ale i trudnych decyzji. W końcu z pewnością zależy Ci na tym, by stworzyć udaną aranżację, wykorzystując cały potencjał zakupionego lokum. Jakie pułapki mogą czyhać na Ciebie na starcie i o czym powinieneś pamiętać, aby urządzanie mieszkania przebiegło sprawnie i bez przykrych niespodzianek? I wreszcie – w jakim stylu urządzić swoje cztery kąty, by przez długi czas cieszyły oko? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Stylowe i jednocześnie funkcjonalne mieszkanie to ideał, do którego warto dążyć. Jednak w praktyce pogodzenie preferencji estetycznych z życiowym pragmatyzmem bywa niełatwym zadaniem – szczególnie, jeśli aranżowana przestrzeń niejednokrotnie wymaga od nas pójścia na kompromis. Urządzając swoje pierwsze mieszkanie, musisz bowiem wziąć pod uwagę nie tylko własne wyobrażenia o przytulnym gniazdku, ale również realne możliwości wnętrza oraz potrzeby domowników – obecne i przyszłe.
Chcesz wiedzieć, jak zaplanować aranżację z głową i bez zbędnych wyrzeczeń? Przeczytasz o tym w poniższych akapitach.
Spis treści:
Urządzanie mieszkania po raz pierwszy – jakich błędów unikać?
Jak urządzić mieszkanie, by w przyszłości nie żałować podjętych decyzji? Jest to jedno z kluczowych pytań – warto zadać je sobie już na początku przygody z aranżowaniem nowego lokum. Wybieganie myślami w przyszłość jest zatem niezbędnym elementem planowania. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje mogą pociągnąć za sobą przypadkowe wybory czy decyzje podejmowane pod wpływem impulsu. Jeśli nie chcesz, aby urządzone przez Ciebie wnętrze w niczym nie przypominało wizji z marzeń, musisz zdawać sobie sprawę z pułapek, w które łatwo wpaść.
Oto najczęściej popełniane błędy, których zdecydowanie lepiej się wystrzegać.
Kopiowanie katalogowych aranżacji. Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami wnętrzarskimi i doskonale wiesz, co w trawie piszczy? Regularnie przeglądasz blogi projektantów, znasz na pamięć katalogi, a Twoja tablica na Pintereście wypełniona jest zdjęciami doskonale urządzonych wnętrz? Świetnie! Wszystko to stanowi doskonałe źródło inspiracji, pod warunkiem, że… właśnie, inspirujesz się, a nie kopiujesz. Pamiętaj, że katalogowa aranżacja wygląda idealnie na zdjęciu, jednak w Twoich czterech ścianach może prezentować się zupełnie inaczej. Zanim zrealizujesz cudzy pomysł we własnym mieszkaniu, upewnij się, że jest to koncept pasujący do Twojego wnętrza pod każdym względem.
Brak elastyczności. Uwielbiasz aranżacje, które cechuje barokowy przepych i właśnie tak wyobrażasz sobie swoje pierwsze mieszkanie? Jeśli dysponujesz dużym metrażem, wizja ta jak najbardziej ma prawo się ziścić, dużo trudniej będzie jednak w sytuacji, w której zakupione zostało nieduże dwupokojowe mieszkanie. Nawet najbardziej efektowny styl może stracić cały urok, jeśli nie pasuje ani do rozkładu, ani do wielkości lokum. Rozważając kwestię stylistyki, w jakiej urządzisz wnętrze, weź więc pod uwagę, w jakim stopniu uda się wprowadzić ją do posiadanej przestrzeni. Pomyśl, czy na pewno wybrane kolory, wzory i meble będą pasować do nowego domu. Jeśli nie, z pewnością warto zrezygnować z upatrzonego stylu, a w zamian za to zdecydować się jedynie na jego elementy. Elastyczność opłaci się bardziej, niż uparte trwanie przy swoim.
Wprowadzanie rozwiązań niedopasowanych do stylu życia. Podobnie jak nieskazitelnie biała wykładzina nie sprawdzi się w mieszkaniu właścicieli czworonoga, tak ekskluzywna aranżacja w duchu glamour może nie być najlepszą propozycją dla pary planującej dzieci. Do wystroju wnętrza warto podejść również od praktycznej strony. Dobrze, by użyte materiały, kolory, wyposażenie i dodatki służyły Tobie i Twojej rodzinie, a nie na odwrót. Wybieraj rozwiązania, które są nie tylko modne i estetyczne, ale też funkcjonalne.
Oszczędzanie na najważniejszych elementach wykończenia. Bywa, że ograniczony budżet wymusza na nas rozwiązania nie do końca zgodne z założeniami. Istnieją jednak elementy, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać – należą do nich podłogi, ściany (w tym płytki i farby), armatura łazienkowa, a także sprzęty, które docelowo mają służyć Ci przez długi czas. Wybierając tańsze materiały, co prawda zmniejszasz koszty wykończenia mieszkania, jednak jednocześnie fundujesz sobie dodatkowy remont – i to w całkiem niedalekiej perspektywie.
Trudna przestrzeń – sprytne rozwiązania. Jak kreatywnie podejść do aranżacji wnętrz?
Idealne mieszkania istnieją najczęściej w katalogach. W rzeczywistości nie zawsze jest tak różowo jak na zdjęciach, a urządzanie nowo zakupionych wnętrz wiąże się z szukaniem kompromisów i pokonywaniem trudności. Nierzadko też trzeba zdobyć się na kreatywność, dzięki której problematyczne miejsca, mogą zostać zaaranżowane w niebanalny i funkcjonalny sposób.
Mieszkanie o małym metrażu
Małe lokum to duże wyzwanie, zwłaszcza, jeśli musi pomieścić rodzinę z dziećmi i wszystkie niezbędne sprzęty. Do dyspozycji masz zaledwie kilka niedużych pomieszczeń? Twoimi sprzymierzeńcami są zatem sztuczki, za pomocą których optycznie powiększysz domową przestrzeń, a także projekty szyte na miarę i wielofunkcyjne meble.
Myśląc o doposażeniu kuchni, sypialni czy salonu, weź pod lupę rozwiązania takie jak meble wypoczynkowe z pojemnikami do przechowywania, funkcjonalne szafy na wymiar, kuchenne meble modułowe i kompaktowe elementy wyposażenia. Regały montowane za plecami narożnika, wygodne składane stoły i ławy – to tylko niektóre propozycje stworzone z myślą o małych mieszkaniach.
>>Interesuje Cię więcej porad dotyczących aranżacji małego mieszkania? Zajrzyj do naszego artykułu i poznaj sposoby na aranżację niewielkiej przestrzeni mieszkalnej!
Mieszkanie na poddaszu
Mieszkania zlokalizowane na poddaszu na ogół zaliczane są do problematycznych wnętrz. Warto jednak dostrzec potencjał mieszkań pod skosami – dają bowiem ogromne możliwości aranżacyjne. Poddasze najlepiej dostosować do swoich potrzeb, decydując się na zabudowę modułową lub na wymiar – w ten sposób możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod skosami i umieszczenie mebli nawet w najbardziej nieoczywistych miejscach.
Dobrym pomysłem jest także odsłonięcie elementów konstrukcyjnych budynku takich jak krokwie czy jętki. Naturalne drewno sprawi, że mieszkanie nabierze przytulności i niepowtarzalnego klimatu.
Mieszkanie typu loft
Szczęśliwi posiadacze loftowych wnętrz również muszą zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi specyfika tego rodzaju mieszkań. Popularne lofty, podobnie jak kamienice, wyróżniają się bowiem dużą wysokością – a na taką przestrzeń z pewnością warto mieć pomysł. Wśród różnych rozwiązań, które sprawdzają się w tak przestronnych wnętrzach, należy wymienić antresolę. To sprytny i bardzo praktyczny sposób na uzyskanie dodatkowych pomieszczeń bez szkody dla metrażu i utraty industrialnego charakteru mieszkania.
RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Aranżując dodatkowe półpiętro w loftowym mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę odległość, która dzieli antresolę od sufitu. Aby móc korzystać z tej przestrzeni w sposób swobodny i komfortowy, wysokość od podłoża do stropu powinna wynosić przynajmniej 2 metry.
Jak dopasować styl do wnętrza? Pomysły na modny wystrój mieszkania
Jaki styl najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? To ważne, choć często niełatwe pytanie. Idealnie, jeśli znajdziesz stylistykę odpowiadającą zarówno preferencjom wszystkich domowników, jak i warunkom panującym w nowym lokum. W jakiej konwencji urządzić zatem wnętrze, by cieszyło oko przed długie lata?
Wiele stylów nie traci na popularności od lat – są to konwencje na tyle uniwersalne, że z powodzeniem mogą być zaadaptowane do większości mieszkań. Możesz potraktować je jako klucz do urządzenia wszystkich wnętrz albo wybranych pomieszczeń – zyskają na tym zarówno salon i kuchnia, jak i sypialnia czy przedpokój. O jakich stylach mowa?
Na liście topowych wciąż utrzymuje się styl skandynawski w różnych odsłonach. To dobra propozycja dla osób lubiących wnętrza jasne, przytulne i funkcjonalne, urządzone prosto i bezpretensjonalnie. W stylu skandynawskim króluje biel i spokojne neutrale, wskazana jest również obecność naturalnych dodatków, w tym roślin. Modny styl scandi – czy to w wydaniu New Nordic, czy tradycyjnym, sprawdzi się zarówno na małych, jak i większych przestrzeniach.
>>Przeczytaj koniecznie: Minimalistycznie, ale przytulnie. Odkrywamy styl New Nordic!
Innym pomysłem na ciekawy wystrój jest aranżacja w duchu vintage. To styl, który wymyka się utartym schematom, dzięki czemu jest przepisem na wyjątkowe i niepowtarzalne wnętrze. Cenisz sobie doskonały design z dawnych lat? Postaw na stylizowane meble i detale z duszą. Doskonale zaprezentują się na tle stonowanej bazy!
Wierni hasłu less is more narodzonemu w czasach Bauhausu z pewnością odnajdą się we wnętrzu urządzonym zgodnie z zasadą minimalizmu. Jasna kolorystyka, oszczędne formy, wszechobecny ład, a na otwartych półkach tylko to, co niezbędne – oto sposób na ascetyczne i bardzo stylowe mieszkanie!
>>Więcej inspiracji i pomysłów na modne aranżacje znajdziesz na naszym blogu w zakładce STYLE
Trendy wnętrzarskie, którymi warto się zainspirować
Najnowsze trendy kuszą Cię bardziej niż ponadczasowe style? W takim razie spróbuj przemycić do aranżacji gorące inspiracje obecnego sezonu. Na szczęście w panujących aktualnie trendach pragmatyzm i zdrowy rozsądek królują nad przesadzoną ekstrawagancją. To znak, że każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie.
Jeśli należysz do grona indywidualistów, sięgnij po rozwiązania stworzone z myślą o mocno spersonalizowanych przestrzeniach. Wnętrza, w których nacisk kładziony jest nie na to, co aktualnie modne, lecz na indywidualne upodobania mieszkańców, pełne są wyrazistych elementów i niesztampowych detali. Taka aranżacja pobudza kreatywność i skłania do eksperymentowania.
W czołówce trendów wnętrzarskich wciąż utrzymuje się idea komfortu hołdująca aranżacjom stawiającym na wygodę i przytulność. Mieszkania, w których przyjemnie się mieszka i do których miło jest wracać, to cel przyświecający najnowszym projektom.
Inny pomysł warty wykorzystania? Fascynacja naturą i jej elementami. W takiej przestrzeni nie może zabraknąć roślin i dobrej jakości naturalnych materiałów. Niedoskonałość ceniona w nurcie wabi-sabi, różnorodne kształty, wzory i kolory nawiązujące do świata fauny i flory wysuwają się tu na pierwszy plan.
Urządzanie pierwszego mieszkania to fascynująca przygoda, która po latach może być cennym wspomnieniem. Pamiętaj, by podczas aranżacyjnych zmagań nie stracić z oczu celu, jakim jest stworzenie miejsca, które nie tylko miło się ogląda, ale w którym przede wszystkim dobrze się żyje. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie stawić czoła temu wyzwaniu, skorzystaj z pomocy architektów i projektantów wnętrz. Zasięgaj porad i inspiruj się – wówczas sukces będzie na wyciągnięcie ręki.
>>Urządzasz mieszkanie z rynku wtórnego, a może czeka Cię gruntowny remont dotychczasowego lokum? Jeśli nie chcesz dokonywać przeróbek samodzielnie, dowiedz się wszystkiego o zatrudnianiu fachowców – przeczytaj: 10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim wybierzesz ekipę remontową