Przejdź do sklepu brw.pl

Psychologiczne znaczenie kolorów we wnętrzu

Czytaj
15.11.2019

Psychologiczne znaczenie kolorów we wnętrzu

Kolor we wnętrzu odgrywa znacznie większą rolę, niż mogłoby Ci się wydawać. Jego dobór ma bowiem wpływ nie tylko na ogólny wystrój pomieszczenia, ale i nasz nastrój. Dlatego też można się pokusić o stwierdzenie, że wybrana paleta barw to jeden z najważniejszych elementów aranżacji. Sprawdź, jak dobierać i łączyć kolory we wnętrzach.

 

Prawidłowy dobór barw potrafi zdziałać cuda. Kolory nie tylko wpływają na ludzkie emocje – są w stanie relaksować, energetyzować, a nawet oddziaływać na apetyt czy ogólny stan zdrowia. O tym, jak istotne jest ich odpowiednie dopasowanie, przekonują nie tylko projektanci wnętrz, ale i psychologowie. Zatem jak dobierać kolory we wnętrzu? Czy istnieją proste zasady wyboru i połączeń kolorystycznych? Czy biały salon jest dobrym pomysłem na pomieszczenie, w którym chcemy się zrelaksować? Czy w czerwonej sypialny mamy szansę się wyspać? O tym poniżej!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co wpływa na postrzeganie kolorów przez człowieka,
  • czym barwy ciepłe różnią się od zimnych,
  • jak dobrać odpowiedni kolor do rodzaju pomieszczenia,
  • jakie kolory najlepiej sprawdzą się w kuchni, salonie i sypialni;
  • na czym polega psychologia kolorów,
  • jakie znaczenie mają poszczególne barwy.

Podstawy aranżacji wnętrz, czyli postrzeganie kolorów

Musisz wiedzieć, że barwa to tak naprawdę jedynie wrażenie. Podczas gdy oko odbiera konkretne fale elektromagnetyczne, mózg rozpoznaje ja jako poszczególne kolory. Co istotne, sposób ich postrzegania jest zależny od liczby komórek światłoczułych znajdujących się w oku. Ale to nie wszystko – to, jak odbieramy paletę barw, zależne jest nie tylko od naszych indywidualnych biologicznych możliwości, ale i właściwości powierzchni, rodzaju oświetlenia, a nawet tła.

Dlatego zanim postawisz na dany kolor farby czy mebli, przeanalizuj rodzaj i siłę oświetlenia w pokoju. Nie bez znaczenia jest także wybór rodzaju powierzchni – kolor inaczej będzie się prezentował na tej matowej i błyszczącej. Równie istotne są jasność i barwa tła – sofa w kolorze butelkowej zieleni postawiona w białym salonie będzie wydawać się jeszcze ciemniejsza. Efekt będzie odwrotny, jeśli mebel zestawisz z wyposażeniem w podobnych odcieniach.

 

Barwy ciepłe czy zimne?

Wpływ na sposób, w jaki odbieramy daną przestrzeń ma również tak zwana temperatura barwowa wnętrza. Z tego powodu już na samym początku musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz zaaranżować pokój przy udziale barw ciepłych czy też zimnych. Co je odróżnia? Ciepłe odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, dając wrażenie przybliżenia. Im kolory są bardziej nasycone, tym efekt jest silniejszy. Zimne kolory działają odwrotnie – oddalając, czynią każdy pokój bardziej przestronnym.

Jak rozróżnić barwy? Bardzo często popełniamy błąd, uznając wszelkie czerwienie, pomarańcze i żółcie za kolory ciepłe, natomiast zielenie czy błękity za kolory zimne. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Barwy powszechnie uważane za ciepłe mogą posiadać zimne tony (i na odwrót). Jak więc ocenić dany kolor? Najprostszym sposobem jest porównanie go z innym, który w oczywisty sposób przynależy do grupy zimnych lub ciepłych. Jeśli jednak nie radzisz sobie najlepiej w tej dziedzinie, wybierając kolor do wnętrza, poradź się eksperta.

Możesz również sprawdzić przynależność danego koloru, odnajdując go na kole barw. Zimne kolory – ułożone jeden obok drugiego – znajdują się dokładnie naprzeciwko ciepłych.

Jeśli lubisz odważne, energetyzujące aranżacje, możesz zdecydować się na kontrastowe zestawienia kolorów we wnętrzu. Jak je uzyskać? Najprościej połączyć ze sobą dwa kolory znajdujące się po przeciwległych stronach koła barw. W przestrzeni dziennej doskonale sprawdzi się duet granatu i ciemnej czerwieni, a także pomarańcz zestawiony z zielenią. Najsilniejszy i zarazem najbardziej wyrazisty kontrast stworzysz, łącząc czerń z intensywną żółcią. Wystrój utrzymany w tych kolorach doskonale zaprezentuje się m.in. w kuchni.

Dobór barwy do pomieszczenia

Wiesz już, że wybierając kolor farby czy też wyposażenia wnętrza, musisz wziąć pod uwagę naturalne oświetlenie. I tak, pomieszczenia, które przechwytują dużą ilość słońca, najlepiej odnajdą się w stonowanych kolorach. W przeciwnym razie możesz narazić się na zbyt duży kontrast kolorystyczny. Twój pokój jest słabiej oświetlony? Świetnie sprawdzą się cieplejsze barwy, które ożywią wnętrze. Poza światłem słonecznym, równie istotne jest to sztuczne.

Ciepłe światło dodatkowo ożywi ciepłe barwy. Zimne przytłumi je, nadając im odcieni szarości. W przypadku chłodnych kolorów, sprawa ma się całkowicie odwrotnie. Zazwyczaj intensywne, ciemne barwy wymagają mocnego światła. Co więcej, najlepiej stosować je w tych pomieszczeniach, których używamy rzadziej, a zwłaszcza wieczorem.

Nie zapominaj, że przy pomocy kolorów możesz odpowiednio „wymodelować” każde pomieszczenie, optycznie zmniejszając bądź powiększając jego rozmiar. Dlatego też w pokojach o małej powierzchni lepiej postawić na jasne odcienie i pastele. W przypadku dużych, możesz poszaleć i pokusić się o ciemne i intensywne barwy.

Jaki kolor do sypialni, kuchni i salonu?

Przejdźmy zatem do konkretów – na jaki kolor pomalować dane pomieszczenie? W jakiej kolorystyce je urządzić, by czuć się w nim najlepiej? Bez względu na to, jakie barwy są Twoimi ulubionymi, dobrze postawić na sprawdzone metody aranżacji.

W przypadku salonu, jadalni czy kuchni, czyli miejsc, w których spędzasz zapewne dużo czasu, najlepiej wybrać soczyste barwy, które będą działać na Ciebie pobudzająco – chociażby żółcie czy pomarańcze.

Co innego w sypialni. Tam najważniejsze jest wyciszenie i odpoczynek. A tym sprzyjać będą łagodne, delikatne kolory, takie jak błękity, zielenie czy jasne odcienie fioletu czy różu.

Skąd jednak wiedzieć, jak konkretne barwy wpływają na nasze samopoczucie? Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej, a to dlatego, że kolory, zwłaszcza kiedy zajmują dużą powierzchnię, potrafią naprawdę intensywnie oddziaływać na człowieka.

 

Psychologia kolorów – poznaj prawdziwe znaczenie barw

Wiesz już, jakie są podstawowe założenia doboru barw i jak istotny jest ich prawidłowy dobór. Jak udowodnili eksperci, ludzkie oko, odbierając dany odcień, przesyła do mózgu impuls nerwowy, który jest w stanie stymulować odpowiedni narząd do wywołania konkretnej reakcji hormonalnej. Wybierając kolory do swojego domu lub mieszkania, miej to na uwadze. Jaki wpływ na nasz organizm mają poszczególne odcienie? W jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej? Czy rzeczywiście kolory wpływają na nastrój, koncentrację i uczucia? Wszystko to wyjaśnia psychologia koloru.

 

  • Żółty

Kolor żółty postrzegany jest za ciepły i pogodny, dlatego idealnie sprawdzi się jako element wystroju wnętrza, w którym spędzamy dużo czasu, zwłaszcza wypoczywając, czy poprawiając sobie humor. Żółć powszechnie kojarzona z radością życia i optymizmem, wprowadza do pomieszczeń atmosferę życzliwości i gościnności. Ponadto żółte odcienie sprzyjają koncentracji, dodając pozytywnej energii, potrafią pobudzać do działania. Żółty kolor rozładowuje napięcie, jednak – co istotne – stosowany w nadmiarze może wywoływać rozdrażnienie lub irytację. Jeśli chcesz wykorzystać go w pokoju dziecięcym, najlepiej sięgnij po jasne i nieco stłumione odcienie żółtego.

Żółte krzesła Ultra II

 

  • Pomarańczowy

Równie pozytywnie wpływa na człowieka kolor pomarańczowy. Kojarząc się z ciepłem i wygodą, pomaga uwolnić się od złych emocji, redukując stres. Ciekawostką jest fakt, że niektóre odcienie pomarańczowego mogą wpływać na odczuwanie głodu, wzmagając produkcję soków trawiennych. Warto wykorzystać ten trik w jadalni, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem. Pamiętaj jednak, że pomarańczowy jest dość odważną barwą, z tego powodu najlepiej go wykorzystać w formie dodatków, takich jak dywan, tekstylia czy elementy wyposażenia.

Pomarańczowa sofa Salema

 

  • Biały

Podobnie działa biel, która jest w stanie łagodzić stres i jednocześnie pobudzać. W psychologii koloru uznawana jest za barwę symbolizującą niewinność i czystość, dzięki czemu budzi zaufanie. Biały kolor optycznie powiększy każde pomieszczenie, dając iluzję przestronności. Co więcej, świetnie odbija światło, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się jako tło dla dodatków w bardziej intensywnych barwach. Równie dobrze poradzi sobie na szafkach kuchennych lub łazienkowych, zwłaszcza tych z połyskiem. Najlepszy rezultat uzyskamy, łącząc białe meble kuchenne z ciemniejszą barwą na ścianie lub podłodze. Mimo to nie należy przesadzać z bielą, która w nadmiarze potrafi stworzyć wrażenie pustki, czyniąc wnętrze zimnym i mało przytulnym.

Kuchnia na wymiar Capital 33rd Saperavi Avenue - lakier
Kuchnia na wymiar Capital 33rd Saperavi Avenue – lakier

 

  • Szary

Szarości są ostatnio bardzo modne i często wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Dzięki tym barwom stworzysz klasyczne i uspokajające wnętrze. Podobnie jak biel, szary – będący jedynym kolorem zaliczanym do neutralnych barw – świetnie sprawdzi się w formie tła dla dodatków w intensywnych kolorach. Takie połączenie kolorystyczne (szare ściany i barwna sofa) doskonale odnajdzie się w salonie, zwłaszcza że szarość, podana w odpowiedniej ilości, doskonale odpręża. W przesycie, może natomiast wywoływać melancholię, a nawet stany depresyjne.

Szary narożnik Fondo

 

  • Różowy

Często kojarzony z delikatnością i kobiecością. Róż we wnętrzu działa łagodząco, likwiduje napięcia mięśniowe. Co więcej, poprawia nastrój, wywołując w nas optymistyczne nastawienie do świata. Wbrew pozorom różowy sprawdzi się świetnie nie tylko w sypialni czy dziecięcym pokoju. Tak modne ostatnio odcienie brudnego czy pudrowego różu idealnie podkreślą styl glamour, chociażby w salonie. Warto jednak pamiętać o umiarze – róż potrafi bowiem przytłoczyć każde pomieszczenie.

Fotel Grimsey

 

  • Czerwony

Czerwień to barwa dominująca i bardzo pobudzająca. Użyta w odpowiedniej ilości, świetnie podkreśli charakter każdej przestrzeni. W sypialni wzmocni romantyczny nastrój, w jadalni natomiast pobudzi apetyt. Kolor czerwony jest pomocny w leczeniu chorobliwego zmęczenia czy depresji, przyspiesza pracę mózgu i serca, dodaje pewności siebie. Z czerwienią należy jednak uważać – w nadmiarze powoduje nadmierne pobudzenie, a nawet agresję. Z tego względu nie jest wskazany dla choleryków.

Winny fotel Portoryko

 

  • Niebieski

Kolor niebieski, a zwłaszcza jasne i chłodne odcienie niebieskiego, optycznie powiększają pomieszczenie. Barwa ta doskonale koi nerwy i uspokaja, dając poczucie bezpieczeństwa. Poprawia koncentrację, ułatwia podejmowanie decyzji. Co więcej, działa znieczulająco i przeciwzapalnie. Będzie idealnym wyborem do sypialni, pokoju dziecka, a nawet gabinetu. Zbyt dużo błękitów może prowadzić do przygnębienia, dlatego zamiast na ścianie, warto niekiedy postawić jedynie na niebieskie meble lub dodatki.

Rozkłada sofa Tawi podkreśli minimalizm japońskiego wnętrza.
Sofa Tawi w błękitnym odcieniu

 

  • Zielony

Zieleń kojarzy się z naturą, tym samym wzmaga poczucie spokoju, harmonii i bezpieczeństwa, świetnie uspokaja. Zalecany jest więc osobom nadmiernie aktywnym, które poszukują wyciszenia.  Sprawdzi się więc w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, takich jak salon czy sypialnia. Podobnie jak w przypadku poprzednich barw, należy zachować umiar. W przeciwnym przypadku zieleń może wpływać na nadmierny spadek energii i sprzyjać lenistwu.

Narożnik w zielonym odcieniu

 

  • Brązowy

Jedna z najcieplejszych barw, kojarząca się z ziemią i naturalnością. Zastosowana w odpowiedniej ilości, zestawiona z odpowiednimi wzorami czy fakturami, podkreśli ekskluzywność wnętrz. W psychologii kolorów jest barwą dającą poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Kolor brązowy tworzy również we wnętrzu przytulną atmosferę – z tego powodu będzie świetnym wyborem do klasycznego salonu.

 

Kolekcja Soul utrzymana w brązach

 

Stwórz domowy nastrój zgodnie z psychologią

W mieszkaniu czy domu spędzasz codziennie przynajmniej kilka, kilkanaście godzin. Nie bagatelizuj więc wpływu koloru na swój nastrój i samopoczucie. Aranżując wnętrze, bierz pod uwagę nie tylko styl i funkcjonalność, ale także paletę barw. Nie zapominaj jednak, że sam kolor to nie wszystko. Istotne są jego odcienie, proporcje i faktury. Dzięki temu uda Ci się stworzyć przestrzeń nie tylko gustowną, ale i harmonijną i przyjazną.

 

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0