Narożnik na środku małego salonu – tak czy nie?
CzytajNarożnik na środku małego salonu – tak czy nie?
Umieszczenie narożnika na środku salonu o niewielkim metrażu to dość niestandardowe rozwiązanie projektowe. Kiedy może okazać się aranżacyjną pułapką, a kiedy genialnym sposobem na optymalizację przestrzeni? Przekonaj się, czy narożnik na środku salonu jest opcją dla Ciebie!
Istotnym czynnikiem gwarantującym komfort użytkowania wnętrza jest właściwie zaprojektowany układ funkcjonalny. Dzięki niemu wiemy, jakiej wielkości meble powinny znaleźć się w pomieszczeniu, a także jak je rozmieścić, by zapewnić wygodę domownikom. Mądre zagospodarowanie przestrzeni w pokoju dziennym to pierwszy krok do stworzenia funkcjonalnej, estetycznej i, co równie istotne, reprezentacyjnej aranżacji. Etapu projektowego nie sposób pominąć – staje się tym ważniejszy, im mniejsze pole do popisu pozostawia metraż pokoju.
Spis treści:
Narożnik na środku małego salonu – czy to dobry pomysł?
Właściciele mieszkań z małym salonem na ogół decydują się ustawić kanapę narożną w rogu pomieszczenia. To praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zaaranżować przytulną przestrzeń wypoczynkową bez większego wysiłku. Nie zawsze jednak to, co najprostsze, okazuje się najbardziej optymalne – w niektórych przypadkach nawet w małym salonie lepiej odejść od klasycznego schematu. Kiedy warto pokusić się o ustawienie narożnika na środku pokoju?
Narożnik na środku salonu – sposób na wydzielenie stref funkcjonalnych
Współczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym sprawiają, że mało kto pozostaje przy tradycyjnych podziałach, a oddzielna kuchnia i niewielki pokój dzienny brzmią niczym pieśń przeszłości. Otwarta przestrzeń dzienna łącząca strefę wypoczynkową, jadalnię i aneks kuchenny – oto znak naszych czasów.
Rzecz jasna, granice stref w takim wnętrzu nadal mogą wyznaczać fizyczne przegrody, takie jak szklane przepierzenia czy elementy zabudowy stałej. Wznoszenie barier o wiele lepiej sprawdza się jednak w przypadku dużych pomieszczeń. W małym salonie do podziału wykorzystaj elementy umeblowania. Ustawienie narożnika na środku pokoju dziennego pozwoli Ci na wyraźne oddzielenie części wypoczynkowej od strefy kuchennej lub jadalnianej przy zachowaniu swobody aranżacyjnej.
Narożnik na środku salonu, czyli efektywne zarządzanie przestrzenią
Ustawienie narożnika na środku pokoju może okazać się dobrym rozwiązaniem także w innych okolicznościach. Jedną z nich jest konieczność zorganizowania we wnętrzu strefy przechowywania o stosunkowo dużej pojemności. Wypełniając meblami wypoczynkowymi centralną część salonu, „uwalniasz” ściany, które w standardowym układzie byłyby zajęte przez kanapę narożną. W ten sposób zyskujesz dużo miejsca na zabudowę, taką jak szafy, regały czy meblościanka RTV.
Narożnik w małym pokoju dziennym – o tym pamiętaj!
Decyzja o ulokowaniu narożnika w centrum pokoju dziennego powinna być poprzedzona wykonaniem pomiarów. Ważne, aby wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar pomieszczenia, ale również układ mebli oraz położenie narożnika względem okien, a w szczególności drzwi balkonowych, które powinieneś móc bezproblemowo otworzyć.
Oczywiście narożnik nie może utrudniać poruszania się po salonie – należy zachować ciągi komunikacyjne i minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi strefami. Dodatkowo warto zmierzyć odległość, jaka ma dzielić kanapę i telewizor zawieszony na przeciwległej ścianie. W tym przypadku uwzględnij wielkość urządzenia. Na koniec pamiętaj, że nie każdy układ przestrzenny daje pełną dowolność w planowaniu aranżacji: mały salon ze skosami siłą rzeczy będzie bardziej ograniczony niż np. mały salon na planie kwadratu.
Przeczytaj również: „Narożnik w salonie – aranżacje na sezon 2023/2024”.
Jak urządzić mały salon z narożnikiem?
Nie wiesz, jak urządzić mały salon z narożnikiem? Podpowiemy Ci, jakie meble i dodatki wybrać, by stworzyć spójną, efektowną aranżację.
Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?
Jeśli chcesz ustawić narożnik inaczej niż bezpośrednio pod ścianą, wybrany mebel powinien być wolnostojący, a więc posiadać stałe sztywne oparcie i estetycznie wykończony tył. Szukaj narożników pokrytych w całości tkaniną meblową – w przeciwnym razie na widoku pozostaną sklejka oraz zszywki tapicerskie.
Kolejną ważną cechą, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest kształt narożnika. W małym salonie najlepiej ustawić mebel w kształcie litery L. Proste modele z szezlongiem są na ogół bardziej kompaktowe – w ofercie Black Red White znajdziesz narożniki o szerokości do 235 cm, idealne do niewielkiej przestrzeni dziennej.
W małym salonie każdy centymetr jest na wagę złota, rozważ więc wybór modelu z wbudowanym pojemnikiem na pościel, tekstylia czy inne drobiazgi. Niektóre narożniki posiadają również funkcję spania, co może być nieocenione, jeśli zdarza Ci się gościć znajomych i rodzinę. Inne ciekawe opcje to narożniki z wbudowanymi półkami, stolikami czy nawet gniazdami USB do ładowania urządzeń. Wybór modelu z dodatkowymi funkcjami nie tylko pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale również zwiększy komfort i funkcjonalność Twojego salonu.
Narożnik w salonie o małym metrażu
Ustawienie mebli wypoczynkowych w centralnym punkcie salonu nie zawsze jest możliwe, czy to ze względu na zbyt wąski układ pomieszczenia czy z uwagi na zbyt bliskie sąsiedztwo innych mebli. Jeśli jednak za wszelką cenę unikasz aranżowania strefy wypoczynkowej w kącie pokoju, ustaw narożnik tak, by znajdował się w pewnej odległości od ściany. Wolne miejsce za meblem zagospodaruj lekką komodą, ażurowym regałem, lampą podłogową czy dużymi roślinami doniczkowymi. Naturalna, zielona sceneria ożywi strefę relaksu i wprawi domowników w dobry nastrój.
Chcesz, by narożnik w salonie oddzielał przestrzeń kuchenną od rozrywkowej? Pomyśl o dostawieniu do pleców mebla poziomego regału, który będzie sięgał do wysokości oparcia. Wygospodarujesz w ten sposób dodatkowe miejsce na książki, dekoracje czy bibeloty. Wielofunkcyjny regał Tetrix to idealna propozycja do niewielkiego salonu.
Niezależnie od tego, w jakim punkcie salonu ulokujesz swój narożnik, uzupełnij aranżację stolikiem kawowym. W niedużym pokoju dziennym znakomicie sprawdzą się podwójne stoliki, które składają się do kompaktowych rozmiarów, a w razie potrzeby oferują podwójny blat.
Narożnik na środku małego salonu – aranżacje
Przyjrzyj się naszym aranżacjom małego salonu z narożnikiem. Wszystkie przedstawione produkty pochodzą z oferty Black Red White. Zainspiruj się!
W tym niewielkim salonie urządzonym w klimacie japandi główną rolę odgrywa szary narożnik Game. Jego prosty design i neutralne wybarwienie sprawiają, że doskonale wpasowuje się w minimalistyczną estetykę prezentowanego wnętrza. Narożnik nie tylko jest wygodny, ale i kompaktowy. Szerokość wynosząca 235 cm czyni z niego doskonały mebel do małego pokoju dziennego. Geometryczna sylwetka i płaskie chromowane stopki dodają bryle nowoczesnego charakteru.
Ciekawym punktem aranżacji są starannie dobrane elementy dekoracyjne, które podkreślają klimat salonu. Na uwagę zasługują drewniana lampa wisząca Burgo oraz ceramiczne wazony wprowadzające do pomieszczenia nutę elegancji. Proste formy i wyciszona kolorystyka dodatków idealnie komponują się z minimalistycznym stylem narożnika. Harmonijną całość dopełniają rośliny, które wprowadzają do aranżacji ożywczą energię. Oto wnętrze dla osób ceniących sobie prostotę, funkcjonalność i subtelną elegancję.
W tym salonie z elementami stylu loftowego dominuje granatowy narożnik Evia, który stanowi zarówno komfortowe miejsce do wypoczynku, jak i wyrazisty element dekoracyjny. Jego głęboki kolor tworzy interesujący kontrast z surowymi, industrialnymi akcentami, takimi jak komoda i półki z kolekcji Gent. Meble wykonane z ciemnego drewna i metalu dodają wnętrzu charakteru i podkreślają jego loftową naturę.
Elementami, które przełamują stonowany wystrój salonu, są obrazy przedstawiające abstrakcyjne kompozycje. Małe dzieła sztuki dodają koloru i głębi do przestrzeni, wprowadzając do niej nutę artystyczną.
Myślisz o urządzeniu małego salonu z narożnikiem? Meble wypoczynkowe i dekoracje niezbędne do stworzenia udanej aranżacji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!