Przejdź do sklepu brw.pl

Narożniki modułowe – układamy wnętrzarskie puzzle!

Czytaj
29.08.2020

Narożniki modułowe – układamy wnętrzarskie puzzle!

Kiedy powinny zainteresować Cię narożniki modułowe? Gdy po obejrzeniu mnóstwa mebli wypoczynkowych dochodzisz do wniosku, że jeszcze nie wyprodukowano idealnego narożnika dla Ciebie. Nie załamuj rąk! Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu dostaniesz mebel skrojony na miarę Twojego salonu – to narożniki modułowe. Sprawdź, jakie zalety ma taka opcja i do jakich wnętrz pasuje najbardziej.

narożnik Amarante Jazz

 

Wybór kanapy do salonu nigdy nie jest łatwy, ponieważ musisz brać pod uwagę wiele aspektów – od wielkości pomieszczenia, przez własne preferencje estetyczne, aż po wygodę (także swoich gości) i funkcjonalność. Gotowe meble zmuszają do pójścia na kompromis, dlatego też przed zakupem warto rozważyć meble modułowe, które można „zaprojektować” zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się także u Ciebie?

 

Narożnik modułowy, czyli jaki?

Jak sama nazwa podpowiada, narożnik modułowy składa się z modułów, czyli części, elementów. W wielu egzemplarzach części te można ze sobą połączyć, na przykład za pomocą metalowych wsuwek – w niektórych nie ma możliwości późniejszego przestawienia części, inne są tak uniwersalnie zbudowane, że można do woli zmieniać kształt kanapy.

Natomiast w narożnikach niełączonych, części są całkowicie od siebie niezależne i można jedynie dosunąć je do siebie.

Im więcej elementów do wyboru, tym łatwiej dopasować narożnik do wielkości wnętrza i własnych potrzeb – czasami ten sam mebel może występować zarówno w opcji jako niewielka „złamana” kanapa, jak i jako duży mebel wypoczynkowy w kształcie litery „U”. Najbardziej rozbudowane systemy pozwalają stworzyć kanapę z dwoma, a nawet trzema kątami prostymi! Tylko od Ciebie zależy, jak dużo miejsca zajmie mebel i ile gości się na nim zmieści.

Narożnik Montaro
Narożnik modułowy Mantaro

 

Narożniki modułowe – tak, czy nie?

Kochamy tradycyjne meble wypoczynkowe, dlatego wciąż jeszcze meble modułowe jawią nam się jako zbędne dziwactwo, na które nie powinniśmy sobie we wnętrzach pozwalać. Warto jednak wiedzieć, że dobry, nowoczesny narożnik modułowy może nieść ze sobą wysoki komfort użytkowania, ale również ogromny potencjał aranżacyjny. Zatem: kiedy tak?

  • Kiedy chcesz, by Twoje meble wypoczynkowe nie ograniczały Cię w aranżacji salonu;
  • Kiedy chcesz mieć możliwość zmieniania wystroju w ciągu kilku minut;
  • Kiedy interesuje Cię nie tylko funkcjonalność mebla, ale również dobry design;
  • Kiedy nie masz miejsca na duży narożnik w standardowym wydaniu, ale czasem potrzebujesz połączyć kilka mebli w jeden.

Wówczas wybierz narożnik modułowy. Przy użyciu narożników modułowych możesz dowolnie zmieniać wnętrze, ale wykorzystywać również fakt, że poszczególne elementy nie muszą stać obok siebie. Budujesz funkcję spania, kiedy masz gości i rezygnujesz z niej, kiedy nie jest potrzebna. Narożniki modułowe dają całkiem spore możliwości.

Kiedy nie:

  • Jeśli lubisz stałość i zwykły, duży narożnik w całości spełni Twoje oczekiwania;
  • Jeśli cenisz sobie całkowitą stabilność mebli (dotyczy zwłaszcza narożników modułowych, w których poszczególnych elementów nie da się ze sobą spiąć).

Zaufanie do narożników modułowych można zbudować, ale jeśli czujesz, że ewidentnie nie jest to opcja dla Ciebie – warto postawić na klasyczny narożnik.

Dlaczego warto rozważyć zakup kanapy modułowej?

W odróżnieniu od gotowego mebla, narożniki modułowe zapewniają możliwość personalizacji w szerokim zakresie. Masz wpływ nie tylko na rodzaj tkaniny, ale także na formę, funkcjonalność i wielkość mebla. To Ty decydujesz o tym, czy narożnik będzie zakończony podłokietnikiem, pufem czy bokiem maskującym, a także czy wszystkie strony będą wyposażone w pełne oparcie. Jest to więc propozycja dla osób, którym zależy na meblu maksymalnie dopasowanym do potrzeb domowników.

Ciekawe jest również to, że narożnik modułowy może się dla Ciebie zmienić! Jeśli wybierzesz model, w którym części można dowolnie łączyć i przestawiać, zyskasz większą elastyczność w kreowaniu aranżacji. Przykładowo, dziś możesz wypoczywać na narożniku w kształcie litery „L”, natomiast jutro możesz z tych samych części stworzyć zestaw wypoczynkowy z sofą i szezlongiem. To świetne rozwiązanie dla osób interesujących się tematyką wnętrzarską i które chcą mieć możliwość szybkiej zmiany wystroju bez zakupu nowych mebli.

 

Sofa modułowa
Sofa modułowa  – relaks szyty na miarę

 

Narożniki modułowe zapewniają również większą możliwość dopasowania mebla do powierzchni pomieszczenia. Gotowe kanapy mają zwykle ustandaryzowane wymiary, których nie można zmienić na życzenie. W efekcie czasami wypoczynek jest nieco za mały i nie wykorzystuje w pełni dostępnego metrażu albo przeciwnie – jest za duży i wygląda nieproporcjonalnie na tle salonu. Natomiast narożnik modułowy można tak skonfigurować, aby uzyskać mebel o optymalnej wielkości.

Na koniec warto wspomnieć o innym, bardzo niestandardowym rozwiązaniu. Otóż nowoczesne narożniki modułowe można tak spersonalizować, aby każda z części była wykonana w innym kolorze. Możesz na przykład połączyć ze sobą barwy pochodne lub kontrastowe i zyskać tym samym mebel o niepowtarzalnej, wyrazistej kolorystyce – to godna uwagi propozycja do odważnych, nowoczesnych wnętrz (np. w stylu pop-art.), a także pokoju młodzieżowego.

Sofa modułowa 3 BK Comino
Sofa modułowa 3 BK Camino

 

Czy narożniki modułowe to rozwiązanie dla wszystkich?

Choć możliwość dostosowania mebla do swoich potrzeb może Cię kusić, musisz wziąć pod uwagę nieliczne wady takiego rozwiązania.

Otóż niektóre narożniki modułowe są tak skonstruowane, że nie można zastosować w nich mechanizmu rozkładania. Brak funkcji spania i brak pojemnika na pościel to nie problem w dużym domu, gdzie każdy ma swój pokój z łóżkiem i szafę. Natomiast w małym mieszkaniu dodatkowe miejsce do spania zawsze się przyda, choćby do przenocowania gości.

Jednak jak się okazuje, te obawy są trochę na wyrost – otóż można znaleźć narożnik modułowy z funkcją spania i wybrać poszczególne części tak, aby w razie potrzeby można było stworzyć z niego całkiem wygodne łóżko. Czasami ten sam egzemplarz jest dostępny w dwóch opcjach – z funkcją spania i bez, dzięki czemu możesz wybrać, która opcja bardziej Ci odpowiada.

Kolejny „zarzut” stawiany narożnikom modułowym odnosi się do ich wielkości – niektórzy twierdzą, że taki mebel pasuje wyłącznie do dużego, ustawnego salonu. To po części prawda, gdyż żeby w pełni skorzystać z funkcjonalności mebla (np. zamiany narożnika na sofę i szezlong lub fotel), potrzebna jest wolna przestrzeń. Trzeba też przyznać, że narożnik modułowy w kształcie litery „U” nie sprawdzi się w kawalerce czy małym pokoju dziennym.

Jednak wszystko zależy od formy narożnika i tego, jakie elementy masz do wyboru. Mając do dyspozycji ograniczoną powierzchnię, możesz poprzestać na standardowym zestawie części, które będą tworzyć narożnik w kształcie litery „L”. Możesz też zrezygnować z dodatkowych elementów (np. podłokietnika), dzięki czemu mebel będzie miał nieco mniejsze wymiary. Co więcej, możesz wybrać takie elementy, które pozwolą Ci rozdzielić narożnik modułowy na małą sofę i puf, aby w razie potrzeby zyskać więcej miejsca w pokoju.

Nowoczesny narożnik modułowy – dla kogo?

Pozostaje jednak pytanie, czy narożniki są tak samo stabilne jak tradycyjne? Otóż jeśli wybierzesz model z metalowymi wsuwkami, wówczas części kanapy będą ze sobą trwale połączone i nie będą przesuwać się względem siebie. W efekcie narożnik modułowy będzie tak samo stabilny i wygodny jak zwykły narożnik składający się z dwóch elementów.

A co z kanapami pozbawionymi łączeń? Jeśli mebel będzie zbyt lekki i nie dosuniesz go do rogu pomieszczenia, wówczas jego części mogą faktycznie się przesuwać. Warto jednak wziąć pod uwagę, że narożniki modułowe bez łączników pozwalają zmienić aranżację w kilka sekund. Każdy z elementów to niejako oddzielny mebel, więc wystarczy odsunąć je od siebie, aby uzyskać sofę, szezlong, fotel czy puf.

Podsumowując, narożnik modułowy to propozycja dla osób, które szukają elastycznych rozwiązań – chcą mieć wpływ na wygląd mebla, a także mieć możliwość zmiany jego funkcji w zależności od potrzeb. Warto wziąć pod uwagę, że zazwyczaj są to narożniki o większych rozmiarach i nieco bardziej masywnej formie i wobec tego sprawdzą się głównie we wnętrzach średniej wielkości oraz tych dużych. W niewielkim pokoju przestawianie modułów byłoby kłopotliwe, więc nie można w pełni wykorzystać możliwości takich mebli.

Urządzasz salon i szukasz idealnych mebli wypoczynkowych? Więcej pomysłów znajdziesz tutaj: „Sprawdź nowości z oferty mebli wypoczynkowych i poznaj nasz katalog”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0