Przejdź do sklepu brw.pl

Nie możesz się skupić? Zadbaj o kącik do pracy, który pozwoli Ci się skoncentrować

Czytaj
12.06.2019

Nie możesz się skupić? Zadbaj o kącik do pracy, który pozwoli Ci się skoncentrować

W każdym domu potrzebny jest kącik do pracy, który umożliwi skupienie się i koncentrację. Nie zawsze dysponujemy osobnym pomieszczeniem, które możemy przeznaczyć na domowe biuro. Jak zatem stworzyć go w salonie lub sypialni? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak zaaranżować miejsce pracy?
  • Jakie meble powinny znaleźć się w domowym biurze?
  • Jakie są sposoby na poprawę koncentracji?
  • Jak poprawić koncentrację przez kolory?
  • Jak krótkie przerwy i zdrowe przekąski wpływają na stan skupienia?
  • Jak wypracować umiejętność pracy zdalnej?

 Jak się skupić w pracy? Zadbaj o odpowiednią przestrzeń!

Umiejętność koncentracji to jedno z największych wyzwań w pracy, szczególnie jeśli wykonujesz ją w domu. Nie możesz skupić się na konkretnym zadaniu lub spędzasz czas w mediach społecznościowych? To znak, że coś nie gra i powinieneś prze aranżować swoje stanowisko pracy lub zwyczaje oraz poznać techniki, które pomogą Ci poprawić swoją koncentrację i sprawią, że będziesz bardziej odporny na rozpraszające bodźce zewnętrzne. Jak poprawić koncentrację i co zrobić, aby skupienie się na konkretnym zadaniu nie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu? Przedstawiamy sposoby na poprawę koncentracji podczas pracy lub nauki zdalnej!

Aranżujesz kącik do pracy? Wykorzystaj kolory

Pierwszym krokiem do stworzenia praktycznego kącika do pracy (lub nauki – zasady są analogiczne), w którym bez problemu będziesz mógł się skupić, jest wydzielenie go w widoczny sposób od reszty pomieszczenia. Prostym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem na osiągnięcie zamierzonego efektu jest zastosowanie farby na ścianie w innym kolorze. Kącik do pracy warto zaznaczyć barwą mocno odcinającą się od reszty pomieszczenia, np. granatem lub zielenią.

Połączenie dwóch stref możesz podkreślić nie tylko linią w kontrastowej tonacji. Kolor farby to jednak nie wszystko. Ścianę nad blatem biurka do pracy warto podkreślić inną strukturą, np. tapetą, panelami 3D, cegłą, drewnem lub betonem.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie powierzchni nad blatem biurka do nauki farbą tablicową lub specjalną naklejką kredową. Umożliwia to robienie na niej notatek, co jest nie tylko bardzo wygodne, ale na pewno urozmaici np. uczenie się do egzaminu czy planowanie zadań.

Krzesło i biurko do pracy, czyli zadbaj o wygodne meble

Trudno o skupienie, kiedy po kilku godzinach za biurkiem odczuwasz silny ból pleców, a niewygodne krzesło sprawia, że nie możesz przestać się wiercić. Meble zapewniające komfort pracy to niezbędny element dobrze urządzonego kącika do pracy. Jeśli jest on raczej niewielki i stanowi wydzieloną część pomieszczenia, meble powinny być lekkie i wielofunkcyjne. Dzięki temu nie będą robić przytłaczającego wrażenia.

Biurko do nauki nie musi być ogromne, zwróć jednak uwagę na jego funkcjonalność. Ważne jest, aby miało wystarczającą liczbę szuflad i schowków, dzięki którym łatwiej będzie zachować porządek. Uważnie wybierz także fotel lub krzesło, na którym będziesz pracować. Zbyt małe, niewygodne lub skrzypiące na pewno nie pozwoli Ci się skupić na pracy.

Zatroszcz się o porządek na biurku

Bałagan i chaos nie sprzyjają skupieniu. Dlatego warto zadbać o to, aby Twoje biurko do pracy lub nauki nie zmieniło się w składzik dokumentów, książek, korespondencji i przyborów do pisania. Wybierz model z szufladami, a na blacie, o ile tylko pozwala na to ilość miejsca, umieść kosz na drobiazgi, aby nie leżały w nieładzie. Uporządkowany, pusty blat to gwarancja lepszego skupienia.

Heda, czyli funkcjonalne biurko w stylu vintage

 Nad blatem biurka warto zawiesić półki na segregatory i pudełka na dokumenty. Odpowiednio opisane lub oznaczone pozwolą szybko odnaleźć te, które akurat są Ci potrzebne. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Spokojne, stonowane barwy, np. zieleń, błękit czy odcienie szarości sprzyjają wyciszeniu i skupieniu. Unikaj pstrokatych, kontrastowych wzorów, które przyniosą dokładnie odwrotny efekt.

Kącik do pracy i nauki bez rozpraszaczy

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak drobne rzeczy wpływają na nasz poziom skupienia. Niektóre przedmioty codziennego użytku, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, mogą stanowić elementy zakłócające nasz spokój. Przyjrzyj się otoczeniu i sprawdź, czy nie ma w nim np. głośno tykającego zegara czy urządzeń elektronicznych z migającymi diodami.

Zwróć uwagę na lustra. Zwierciadło odbijające każdy ruch potrafi mocno rozpraszać uwagę i nie pomaga w skupieniu się na nauce lub pracy. Jeśli w pokoju, w którym urządzamy domowe biuro znajduje się lustro, zadbaj o to, aby nie wisiało ono w zasięgu wzroku.

Jak ustawić biurko do pracy i nauki? Polepszenie koncentracji.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój kącik do pracy czy nauki jak najbardziej sprzyjał skupieniu, postaraj się o odpowiednie ustawienie biurka. Jeżeli w tym samym pomieszczeniu znajduje się telewizor, osoba pracująca przy biurku, nie powinna być zwrócona do niego twarzą. Bardzo ważne jest dobre oświetlenie. Biurko do nauki powinno znajdować się blisko okna, aby zapewnić dostęp naturalnego światła.

Minimalistyczne biurko Possi

Nie możemy zapominać o właściwym sztucznym oświetleniu, czyli praktycznej lampce na biurko. Niedoświetlone stanowisko pracy skutkuje bólem oczu, dyskomfortem i na pewno nie ułatwia nauki, pisania czy zajmowania się dokumentami przez dłuższy czas.

Krótkie przerwy to podstawa!

Nawet najlepsze umeblowanie i oświetlenie kącika pracy nie zastąpią Ci właściwego BHP, jakim są krótkie przerwy w pracy, aktywność fizyczna oraz zdrowe przekąski. Pamiętaj, że siła woli to nie wszystko, a Twój organizm również potrzebuje czasu na regenerację. Znajdź więc także czas na krótki spacer lub krótką drzemkę. Pozwoli Ci to polepszyć koncentrację, dzięki czemu będzie w stanie skupić się na kolejnych zadaniach i osiągać lepsze rezultaty w pracy.

Więcej na temat praktycznego i stylowego urządzenia biura znajdziesz w naszym artykule: „Stylowe biuro: najnowsze trendy i praktyczne wskazówki”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0