Pomieszczenie w stylu lagom
CzytajPomieszczenie w stylu lagom
Nordyckie przysłowie głosi, że „cnota tkwi w skromności”. Nie bez przyczyny znani z powściągliwości w wielu dziedzinach Szwedzi biją na głowę inne narody w rankingach jakości życia. Znajdują czas na pracę, hobby, rodzinę i sport, a odciągnięcie balansu to dla nich błahostka. To właśnie jest lagom – filozofia zachowania umiaru, która przenika z dalekiej północy i zatacza coraz szersze kręgi. Lagom to kolejny nurt, który swoje korzenie ma w Skandynawii – miejscu, z którego przybywa również uwielbiana przez wielu Europejczyków filozofia hygge. Duńskie hygge to celebracja ciepła, przytulnej przestrzeni dostrzeganie szczęścia, które dają małe przyjemności. Trzeba im to przyznać – Skandynawowie wiedzą, jak dążyć do szczęśliwego życia. Na czym polega filozofia lagom i jak przenieść ją do wnętrza swojego domu? Przeczytaj nasz artykuł, by przekonać się, że nawet w dzisiejszych czasach możliwe jest osiągnięcie równowagi i umiaru w każdej dziedzinie życia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Czym wyróżnia się filozofia lagom w domu?
- Jak wprowadzić lagom w pomieszczeniach?
- Jak wykorzystać styl lagom w aranżacji wnętrz?
Spis treści:
Lagom w domu. Jak wykorzystać ten styl w aranżacji wnętrz?
Jak przetłumaczyć lagom na język wnętrza? To proste – wyobraź sobie pomieszczenie, w którym wszystko znajduje się na właściwym miejscu, nic nie jest przypadkowe, a każdy sprzęt, mebel i dodatek doskonale spełnia swoją funkcję. Bo lagom to przede wszystkim funkcjonalność. Wzornictwo nie istnieje w odosobnieniu i ma służyć usprawnianiu pracy, rozwiązywaniu problemów czy zaspakajaniu potrzeb domowników. Szwedzka sztuka równowagi to także życie w zgodzie z naturą i poszanowanie jej praw. To pomaga usprawnić sobie wiele działań i czynności, co w konsekwencji pozwoli osiągnąć równowagę w życiu.
Dom w stylu lagom jest ergonomiczny i ekonomiczny, bo lagom to także poszanowanie natury oraz troska o środowisko. Meblując, wybierz proste, ponadczasowe formy wysokiej jakości, które oprą się chwilowym modom i posłużą przez lata. Staraj się oszczędzać energię, wykorzystując dzienne światło, malując ściany w jasnych barwach i przełączając się na oświetlenie LED. Zwróć uwagę na naturalne surowce, takie jak: drewno, szkło, metal, bawełniane i lniane tkaniny czy wełniane pledy oraz dywany. Spędzanie czasu w takim otoczeniu z pewnością okaże kojące i relaksujące.
Salon w równowadze. Lagom to prawdziwy odpoczynek
Pokój dzienny w stylu lagom jest przytulny i otwarty na domowników. Wszystkie meble są wygodne i wyjątkowo funkcjonalne. Dominuje minimalizm, zgodny z filozofią lagom i upraszczający drogę do szczęśliwego życia. Z prostymi, kubicznymi regałami kontrastują głębokie fotele i wygodne kanapy. Dla przełamania pozornej monotonii barw i form można wprowadzić do wnętrza sezonowy akcent, modny dodatek lub intensywny kolor. Puszyste dywany czy miękkie poduszki błyskawicznie odświeżą wnętrze i nadadzą mu bardziej osobisty charakter. Ten ostatni aspekt jest nie tylko zgodny z założeniami lagom, ale również wspiera duński trend hygge. To pokazuje, że w obu narodach króluje i sztuka równowagi i działania wspierające odnajdywanie szczęścia w codzienności i tworzonej w zgodzie z naturą przestrzeni.
Sypialnia lagom – nic dodać, nic ująć
Nic tak nie pomaga w odnalezieniu wewnętrznej równowagi, jak wieczorne wyciszenie się. Szwedzkie lagom zdecydowanie w tym pomoże. W sypialni dobrze jest zrezygnować z nadmiaru bodźców i postawić na aranżację w stylu minimalistycznym. Oszczędność w projektowaniu przełoży się na relaks i poczucie szczęścia i spokoju. Sypialnia nie musi być duża, ważne, żeby była komfortowo urządzona – obok wygodnego łóżka znajdź miejsce na niewielką szafkę, na której ustawisz nocną lampkę i odłożysz książkę tuż przed snem. Miękki dywan i pościel z naturalnych włókien będą miłym, ocieplającym wnętrze dodatkiem. Wówczas sen to nie tylko efektywny odpoczynek, ale również prawdziwa przyjemność.
Blisko natury
W poszukiwaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym miłośnicy lagom sięgają po tradycyjne rzemiosło i starają się zbliżyć do natury. Stawiają na rękodzieło, recycling, oraz domową uprawę roślin. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na własny ogród – ustaw na balkonie kilka doniczek, a w kuchni wysiej zioła. Będzie pięknie, ekologicznie i smacznie. Zgodnie z lagom warto celebrować małe radości, a do nich z pewnością należy jedzenie. W slow life i lagom, zdrowe jedzenie jest wyrazem szacunku do własnego ciała. Taki styl życia jest również zdrowszy i bezpieczniejszy.
Prawdziwe szczęście można odnaleźć w harmonii i działaniu z umiarem. Lagom to także odnalezienie przyjemności w małych rzeczach, które powinniśmy celebrować i nadawać im wyjątkowe znaczenie. Idealny moment na wprowadzenie odrobiny harmonii do swojego życia jest zawsze, więc jeśli poszukujesz inspiracji, które naprawdę je odmienią – lagom jest właśnie dla Ciebie.