Niezawodne sposoby na odkamienianie czajnika
CzytajNiezawodne sposoby na odkamienianie czajnika
Na pojawienie się kamienia w nowym czajniku nie trzeba długo czekać. Już po kilku użyciach na jego dnie i ściankach możesz zauważyć nieestetyczny kredowy osad. Pół biedy, gdy pozostaje on niewidoczny – gorzej, kiedy używasz przezroczystego urządzenia lub nalot zaczyna wypływać wraz z wodą… wprost do Twojej herbaty. Ze względu na walory estetyczne i własne samopoczucie warto więc poznać różne metody na odkamienianie czajnika. Dowiedz się, po jakie chemiczne i domowe sposoby należy sięgnąć w takim przypadku!
Spis treści:
Skąd bierze się kamień w czajniku i dlaczego osadza się na jego powierzchni?
Osadzanie się kamienia w czajniku jest spowodowane twardą wodą, bogatą w takie minerały jak wapń i magnez. Chociaż nasz organizm ich potrzebuje, to – jak nietrudno się domyślić – na pewno nie w formie kamienia z czajnika. Minerały w trakcie gotowania wytrącają się i osiadają na ściankach urządzenia. Tworzą nalot, którego nie da się właściwie usunąć mechanicznie. Nieestetyczny osad jest tym bardziej problematyczny, im bardziej wyeksponowane zostało wnętrze czajnika. Widać to szczególnie w przypadku szklanych, przezroczystych modeli. Dlatego, kupując czajnik, lepiej zdecydować się na jego nieprzezroczysty wariant.
Z czasem wytrącone minerały zaczynają nawet wpływać na smak i zapach wody. Kamień jest więc wyczuwalny w napojach, takich jak kawa oraz herbata. To nie jedyna szkoda, jaką wyrządza osad. Gromadzi się on bowiem także na grzałce czajnika elektrycznego, co prowadzi do jej stopniowego niszczenia. Z tego względu zaleca się regularne i dokładne usuwanie kamienia. Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
Jak odkamienić czajnik elektryczny?
Usunięcie kamienia z czajnika może wydawać się karkołomnym zadaniem, jeśli próbuje się to osiągnąć poprzez szorowanie jego wnętrza. Kiedy już poznasz sprawdzone sposoby na odkamienianie, cały proces staje się banalnie prosty. Co najlepsze – metod jest tak wiele, że bez trudu wybierzesz jedną, która spełnia wszystkie Twoje wymagania. Do dyspozycji masz zarówno artykuły domowe, jak i profesjonalne środki chemiczne.
Usuwanie kamienia z czajnika sodą oczyszczoną
Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną to prosty i ekonomiczny sposób na przywrócenie sprzętowi czystości oraz sprawności. Soda oczyszczona, znana ze swoich naturalnych właściwości czyszczących i odkwaszających, doskonale radzi sobie z usuwaniem osadów wapiennych, które z czasem gromadzą się w czajnikach.
Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną? To bardzo proste.
- Rozpocznij od wsypania dwóch łyżek sody oczyszczonej bezpośrednio do czajnika. Jeśli kamień jest szczególnie uporczywy, możesz zwiększyć ilość sody do trzech łyżek.
- Napełnij czajnik wodą tak, aby całkowicie przykryła element grzewczy. W ten sposób soda będzie mogła skutecznie zadziałać.
- Odczekaj około 15 minut, aby soda oczyszczona mogła zareagować z kamieniem. Proces ten nie wymaga gotowania wody, wystarczy, że soda pozostanie w kontakcie z osadem.
- Po upływie kwadransa włącz czajnik i zagotuj wodę. Proces gotowania pomoże w usunięciu resztek osadów kamienia.
- Po zagotowaniu wody, wylej ją i dokładnie przemyj czajnik ciepłą wodą.
Aby usunąć charakterystyczny zapach sody, musisz kilkakrotnie przepłukać czajnik. Zagotuj w urządzeniu czystą wodę dwukrotnie lub trzykrotnie, za każdym razem wylewając wodę.
Nie zapomnij także wyczyścić czajnik po zewnętrznej stronie. Przetrzyj go wilgotną szmatką, aby usunąć ewentualne zabrudzenia i przywrócić połysk.
Sposób na to, jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym
W usuwaniu kamienia z czajnika świetnie sprawdza się także kwasek cytrynowy. Proces ten zajmie Ci znacznie więcej czasu niż wykorzystanie sody oczyszczonej, ale przynajmniej nie poskutkuje nieprzyjemnym zapachem.
Jak przeprowadzić odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym krok po kroku?
- Zacznij od napełnienia czajnika do połowy czystą wodą. Wodę możesz podgrzać, aby zwiększyć skuteczność działania kwasku, ale nie jest to konieczne.
- Do ciepłej wody wsyp całe opakowanie kwasku cytrynowego. Zazwyczaj jedno opakowanie (około 20-50 gramów) jest wystarczające dla jednorazowego odkamienienia.
- Pozostaw roztwór w czajniku na około 3 godziny. W tym czasie kwasek cytrynowy rozpuści osady kamienia.
- Po upływie zalecanego czasu zagotuj roztwór w czajniku. Proces gotowania pomoże usunąć uporczywe resztki kamienia, które nie zostały całkowicie rozpuszczone.
- Po zagotowaniu roztworu, wylej go i dokładnie wypłucz czajnik czystą wodą, aby usunąć resztki kwasku.
Jeśli nie masz pod ręką kwasku cytrynowego, możesz użyć zwykłego soku z cytryny. Wyciśnij sok z jednej lub dwóch cytryn do czajnika, dodaj wodę i postępuj tak samo, jak w przypadku kwasku cytrynowego. Sok cytrynowy jest mniej skoncentrowany, ale także skutecznie usunie kamień, dodatkowo pozostawiając świeży, cytrynowy zapach.
Aby dodatkowo oczyścić zewnętrzne części czajnika, możesz użyć skórki z cytryny. Naturalna kwasowość owocu pomoże usunąć tłuste plamy i przywrócić połysk czajnika.
Jak odkamienić czajnik octem?
Jak wygląda odkamienianie czajnika octem? Ocet to bodaj najpopularniejszy sposób na usuwanie kamienia, stosowany zarówno w kuchni, jak i w łazience. Odznacza się wyjątkową skutecznością i jest bardzo prosty w zastosowaniu. Wystarczy wlać do czajnika 250 ml produktu i dodać do niego około pół szklanki zwykłej wody. Roztwór zagotuj, a następnie odczekaj mniej więcej godzinę. Pamiętaj, aby zachować optymalne proporcje, ponieważ zbyt duża ilość octu może uszkodzić delikatniejsze elementy urządzenia. Po wylaniu mieszanki i dokładnym umyciu czajnika, jeszcze parę razy przegotuj w nim wodę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
Odkamienianie czajnika – czy coca-cola pomaga?
Równie skutecznym sposobem, aby usunąć kamień z czajnika, może okazać się wykorzystanie do tego celu coca–coli. Postępuj dokładnie tak samo jak z octem. W tym przypadku nie musisz obawiać się uszkodzeń sprzętu, więc śmiało wlej do jego wnętrza nawet całą szklankę napoju. Dodaj wody i zagotuj całość. Po upływie mniej więcej 30 minut wylej roztwór i dokładnie wypłucz czajnik.
Odkamienianie czajnika obierkami od ziemniaków
Mało znanym sposobem na usuwanie kamienia jest stosowanie obierków ziemniaków. Wsypuje się je na dno czajnika i zalewa wodą. Całość należy zagotować. Dla pewności można powtórzyć cały proces kilka razy, dokładając do urządzenia świeże łupiny. Pamiętaj, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku plastikowych czajników ze względu na możliwość powstania nieestetycznych przebarwień.
Czym odkamienić czajnik, gdy domowe sposoby nie wystarczą?
Jeśli nie pomaga czyszczenie czajnika octem, sodą czy sokiem z cytryny, musisz prawdopodobnie sięgnąć po bardziej zaawansowane metody usuwania kamienia. Biały osad poddaje się działaniu specjalnych środków chemicznych, takich jak odkamieniacz kuchenny. Jego zaletą jest nie tylko skuteczność, ale i wygoda stosowania. Nie musisz przejmować się ani nieprzyjemnym zapachem, ani negatywnym wpływem specyfiku na wodę. Środki tego typu nie szkodzą artykułom spożywczym, a niektóre z nich zabezpieczają nawet czajnik przed powtórnym osadzeniem się kamienia.
Szukasz sposobów na zachowanie czystości w kuchni? Przeczytaj również, jak czyścić matowe fronty mebli kuchennych!
Jak uniknąć konieczności przeprowadzania odkamieniania czajnika?
Wiesz już, jak usunąć kamień z czajnika, ale czy nie lepiej byłoby w ogóle wyeliminować konieczność takiego czyszczenia? Możesz to zrobić, wybierając urządzenie, które zostało zabezpieczone przed osadzaniem się nalotu. Przede wszystkim zwróć więc uwagę na specjalne filtry, których głównym zadaniem jest ochrona przed dostaniem się wody z osadem do napoju. Poza tym przyjrzyj się materiałowi, z jakiego wykonany będzie Twój nowy czajnik. Najłatwiej usunąć kamień z ceramiki oraz stali nierdzewnej, trudniej – z plastiku czy żeliwa.
Bardzo istotną kwestię stanowi także kształt grzałki. Spiralna okaże się bardzo trudna w czyszczeniu, natomiast płaską wystarczy regularnie przecierać, aby zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku. Z tego samego względu warto zadbać o łatwy dostęp do wnętrza urządzenia. Wybieraj więc modele z dużą pokrywką, która pozwoli Ci wygodnie czyścić czajnik.
Nie bez znaczenia okaże się również to, co wlewasz do czajnika. Jeśli chcesz ograniczyć odkładanie się osadu w urządzeniu, staraj się używać oczyszczonej uprzednio – a więc przefiltrowanej – wody.