Przejdź do sklepu brw.pl

Nordic boheme w sypialni

Czytaj
22.07.2020

Nordic boheme w sypialni

Przytulny minimalizm – tak w skrócie można określić styl, o którym mowa. Intrygujący i oryginalny dowodzi, że w stylowej aranżacji nie ma połączeń niemożliwych. Gotowy na zaskakujące, wnętrzarskie odkrycie? Zapraszamy na północno – południową podróż po zakątkach stylu nordic boheme.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest nordic boheme

Jakie kolory wykorzystuje styl skandynawski?

Jak wprowadzić przytulny klimat w skandynawskim stylu?

Nordic boheme, czyli powiew świeżości z Północy w sypialni

Styl nordycki w nowej odsłonie

Prostolinijny, nieco surowy minimalizm Północy Europy oraz kolorowa, pełna życia ekspresja Południa Ameryki – ów kontrast wydaje Ci się kompletnie nie do pogodzenia? Nic bardziej mylnego! Klimaty te nie tylko harmonijnie się uzupełniają, ale i tworzą wyjątkowo zgrany i fascynujący duet. Najlepszym tego dowodem jest styl nordic boheme. Co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem?

Omawiana konwencja jest mieszanką dwóch różnych, pozornie sprzecznych ze sobą konwencji – rygorystycznego i minimalistycznego stylu nordyckiego oraz rozkochanego w dodatkach i naturalności stylu boho. Mimo iż nurty te zauważalnie się różnią, to właśnie owe różnice – odpowiednio skomponowane – decydują o wyjątkowości całej dekoracji. Jesteś zwolennikiem eklektycznej estetyki? Pociągają Cię oryginalne i nietuzinkowe wnętrza – dowiedz się, jak ciekawie zaprosić nordycki styl do swojej sypialni!

Dla zakochanych w stylu skandynawskim

W stylu nordic boheme znajdziemy pewne elementy, które obecne są również w stylu skandynawskim. Wśród nich znajdą się oczywiście naturalne materiały, a także jasne kolory (choć te w nordic boheme będą stanowiły jedynie bazę, a nie motyw przewodni). O ile styl skandynawski świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które oczekują harmonii i prostoty, o tyle nordic boheme to wspaniała propozycja dla tych, którzy salon skandynawski chcieliby połączyć z odrobiną szaleństwa i kolorów.

Wspólne dla obu stylów mogą być również skandynawskie meble. W salonie w stylu scandi rządzi prostota i harmonia wyrażona w prostych formach i jasnych odcieniach. W nordic boheme możemy te same meble ubrać w kolory i wzory. Jeśli zatem masz salon w stylu skandynawskim, a marzy Ci się miła odmiana, poczytaj o nordic boheme.

Harmonia barw i odcieni

Jak wskazuje sama nazwa, nordic boheme to styl na wskroś skandynawski. To właśnie mroźny, tajemniczy klimat Północy odgrywa tu pierwsze skrzypce, dlatego też na jego wprowadzeniu należy oprzeć połączoną z boho nordycką aranżację. Od czego najlepiej zacząć? Od doboru właściwej kolorystyki.

Jak nietrudno się domyślić, kluczową rolę odgrywa tu biel. Umieszczona na ścianach, czysta i niewinna, nada Twojej sypialni lekkości i naturalnego blasku, a także optycznie ją powiększy, co jest szczególnie istotne w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu. Dodatkowo barwa ta efektownie uwydatni i podkreśli wymowę zestawionych z nią dodatków.

Biel to główny, ale niejedyny kolor w nordyckim stylu. Swoje miejsce odnajdą w nim również delikatne, pastelowe odcienie. Stonowane beże, brązy i szarości – połączenie tych barw pomoże Ci stworzyć przytulną atmosferę, sprzyjającą chwili wypoczynku i relaksu. Aranżację salonu i innych pomieszczeń możesz zatem z powodzeniem tworzyć z użyciem jasnego drewna. Płynnie połączony to skandynawski styl z tą odrobiną koloru, która w nordic boheme jest niezbędna.

Fotel Saura

FOTEL SAURA

Szafka nocna Luca

SZAFKA NOCNA LUCA

Z miłości do naturalnych materiałów

Mimo iż pozornie styl nordycki i boho różni niemal wszystko, jest coś, co łączy owe konwencje. Tą rzeczą jest umiłowanie naturalnych rozwiązań. Dla każdej z konwencji, owa miłość objawia się jednak w odmiennych odsłonach.

Z jednej strony są to charakterystyczne dla stylu skandynawskiego „ciężkie” materiały, takie jak kamień, drewno czy metal. Surowce te świetnie sprawdzą się zarówno przemycone w meblach, jak i w formie dodatków. Pobielone drewniane stoliki nocne i szafki, kamienny, metalowy zegar, lampy z ażurowym kloszem – akcenty te wniosą do Twojego wnętrza nieco surowości i minimalizmu Północny.

Dodatkowo szalenie modnym rozwiązaniem w nordyckim stylu są również pobielone, drewniane parkiety, a także panele i wracające do łask boazerie. Wiele ciekawych inspiracji na urządzenie wnętrza z ich udziałem znajdziesz w tekście: „Boazeria czy panele na ścianach?”

Lampa podłogowa Walz Gray

LAMPA PODŁOGOWA WALZ GRAY

Ława naturalna Naturo

ŁAWA NATURALNA NATURO

 Komoda Stockholm

KOMODA STOCKHOLM

Oprócz tradycyjnych materiałów, w konwencji nordic boheme idealnie odnajdą się również nieco bardziej egzotyczne surowce. Trawy morskie, wiklina, rattan – przemycone do sypialni w formie plecionych koszy, pufów czy wiszących foteli – świetnie dopełnią styl nordycki, przełamując jego prostotę ciepłym, naturalnym charakterem.

Kosz dekoracyjny Bamboo

KOSZ DEKORACYJNY BAMBOO

Podkładka pleciona

PODKŁADKA PLECIONA

Różne oblicza miękkości

Niezwykle ważną rolę w stylu nordic boho odgrywają tekstylia. To one ocieplają surowy, chłodny wyraz stylu nordyckiego wnętrza oraz nadają mu przytulnego, niepowtarzalnego charakteru. Zastanawiasz się, jakie wybrać, by nie zakłócić harmonii dekoracji? Możliwości jest mnóstwo!

Sypialnia powinna kojarzyć się przede wszystkim z komfortem oraz przytulnością. Z tego względu wybierz takie dodatki, które pomogą Ci osiągnąć ten efekt. Dekoracyjne poduszki, koce przerzucone przez ramię fotela, stylowe narzuty na łóżku czy puchowy dywan, zapewniający uczucie ciepła pod stopami po wyjściu z łóżka. Takie akcenty pomogą Ci stworzyć wyjątkowy klimat wnętrza.

Koc dekoracyjny Malta

KOC DEKORACYJNY MALTA

Obawiasz się, że przytulne tekstylia zbytnio oddalą Twoją dekorację od prostoty stylu nordic? Zrezygnuj z firan i zasłon! Co prawda w pierwszej chwili pomysł ten może wydawać się nieco dziwny i niepraktyczny – zwłaszcza w takim pomieszczeniu, jak sypialnia. Spróbuj go jednak wcielić w życie a szybko przekonasz się, że nie tylko efektownie przełamie on wnętrzarskie konwenanse, ale i nada Twojemu wnętrzu poczucia świeżości i lekkości – tak kluczowych dla stylu nordyckiego.

Nordic boheme, czyli jeszcze bliżej natury

Poczułeś już klimat nordic boheme? To jeszcze nie wszystko. Dekoracja sypialni nie byłaby bowiem kompletna, gdyby zabrakło w niej życia. To zaś wprowadzisz, umieszczając w niej rośliny. Uspokajająca zieleń harmonijnie przełamie jasną kolorystykę wnętrza oraz nada mu naturalnego charakteru, tworząc atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.

Jakie rośliny wybrać do tak niejednoznacznej dekoracji? Najlepiej sprawdzą się tutaj trawiaste oraz kaktusowate odmiany, charakterystyczne dla gorących, pustynnych terenów. Śmiało możesz jednak zastąpić je kwiatami o efektownych, dużych liściach czy nawet palmami. Pamiętaj jednak, że styl nordic boheme charakteryzuje przede wszystkim spójność, stąd postaw raczej na konsekwencję w wyborze roślinności.

Dodatki w duchu minimalizmu

Na tym etapie Twoja sypialnia w stylu nordic boheme jest już prawie gotowa. Jedyne, czego w niej jeszcze brakuje, to gustowne dodatki. W tym aspekcie zestawienie dwóch różnych konwencji wydaje się chyba najtrudniejsze. Jak bowiem połączyć oszczędny i minimalistyczny styl nordycki z rozkochanym w dodatkach i ekspresji boho? Otóż sekret tkwi tutaj w odpowiednim rozłożeniu akcesoriów.

Unikatowe, oryginalne dodatki, nie piętrzą się tutaj losowo – wręcz przeciwnie. Są nie tylko odpowiednio dobrane, ale i ułożone, w sposób przemyślany i zharmonizowany, najczęściej przy wykorzystaniu tych samych kolorów czy motywów.

Jeśli zaś chodzi o nie, najlepiej sprawdzą się tutaj etniczne, marokańskie wzory, a także poduchy z frędzlami czy ręcznie robione figurki. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru w doborze kolorystyki – operowanie w ramach monochromatycznej palety barw przyniesie zdecydowanie lepsze efekty.

Podobają Ci się różne, pozornie sprzeczne ze sobą style aranżacji? Styl nordic boheme jest najlepszym dowodem na to, że nie musisz między nimi wybierać – eklektyczne połączenie przyniesie zaskakujące, atrakcyjne efekty! Po więcej wyjątkowych, wnętrzarskich inspiracji, zapraszamy do Trendbooka!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0