O czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie?
CzytajO czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie?
Tak jak do salonu, sypialni czy kuchni wybierasz inne meble i dodatki, tak do każdego z tych pomieszczeń warto dopasować odmienne oświetlenie, ponieważ pełni ono inną funkcję w zależności od pokoju. Nowoczesne lampy pozwolą stworzyć przytulne wnętrze, wykreują nastrojową atmosferę i wydobędą piękno dodatków.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Jak zaprojektować oświetlenie salonu?
- Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni?
- Jakie powinno być oświetlenie ogólne do sypialni?
- Lampa wisząca czy kinkiet? Jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience?
- Jak wybrać lampy wiszące do większego pomieszczenia?
- Z jakim oświetleniem łączyć lampy sufitowe?
- Na czym polega połączenie światła pośredniego i bezpośredniego?
Oświetlenie to bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Stylowe lampy wiszące lub dekoracyjne lampy ścienne potrafią odmienić jego charakter oraz wprowadzić do pomieszczenia określony nastrój. Istotne znaczenie ma tajże wybór natężenia i barwy światła. Ciepłe i rozproszone światło sprawdzi się we wnętrzach przeznaczonych do odpoczynku, podczas gdy zimne i mocne oświetlenie górne zarezerwowane jest dla biura lub pokoju do nauki. Ilość źródeł światła powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia. Możesz także wprowadzić dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, które sprawi, że Twoja sypialnia lub salon zyskają na przytulności. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do typu pomieszczenia i stworzyć modną i praktyczną aranżację? Zobacz, na co zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie do domu.
Spis treści:
Jakie oświetlenie do salonu? Lampy sufitowe i oświetlenie punktowe
W najbardziej reprezentacyjnym pokoju powinny znaleźć się różne rodzaje oświetlenia, które sprawdzą się zarówno podczas eleganckiej kolacji ze znajomymi, jak i popołudniowego odpoczynku z rodziną i śniadania w pochmurny dzień. Jeżeli chcesz, by oświetlenie w salonie spełniało wiele funkcji, zadbaj nie tylko o główne źródło światła w postaci lampy sufitowej, która doświetli całą przestrzeń pokoju, ale również o oświetlenie punktowe.
W przypadku tego typu lamp kluczową cechą jest emitowanie światła w określonym miejscu (stąd nazwa punktowe) i zaakcentowanie elementów wnętrza jak obraz lub miejsce przy stoliku kawowym. W tej roli sprawdza się oświetlenie podłogowe, takie jak minimalistyczna lampa Jess lub elegancka Zoja. Połączenie światła pośredniego i bezpośredniego pozwoli Ci równomiernie oświetlić całe pomieszczenie oraz będzie najkorzystniejsze z uwagi na koszty eksploatacji i komfort użytkowania.
Nie zapominaj o mniejszych, ale równie istotnych lampach stołowych, które rozjaśnią stół, komodę czy szafkę. Nie zawsze przecież chcesz włączać główne oświetlenie, a jedynie wprowadzić relaksujący nastrój i do tego właśnie służą te nieduże lampy.
Ciekawym pomysłem, który pozwoli stworzyć nowe kompozycje oświetleniowe, jest wykorzystanie mebli z podświetleniem (np. przeszklone witryny Gent) wprowadzających łagodne światło do salonu i dekoracyjny blask. Półki z energooszczędnym podświetleniem LED dodatkowo podkreślą ustawione na nich ozdoby.
Dekoracją wnętrza mogą być także kinkiety, które uwypuklają kolory, piękno tynków lub wnęk. Zastanawiasz się nad powieszeniem na ścianach w salonie kilku obrazów lub zdjęć? Ich urodę pozwoli odkryć stylowy kinkiet obrazowy. Dopasuj go barwą do pozostałego oświetlenia w pokoju – do dyspozycji masz kolory starego złota odpowiednie do klasycznych aranżacji lub barwy chromu, świetnie sprawdzające się w nowoczesnych salonach.
Jakie oświetlenie do kuchni i łazienki? Lampy wiszące, taśmy LED i kinkiety
O ile w pokoju dziennym światło zarówno pełni funkcję dekoracyjną, podkreślając charakter wnętrza oraz dodatków, jak i pozwala na relaks, czytanie książek i wspólne posiłki, o tyle w kuchni ma przede wszystkim ułatwiać przygotowywanie posiłków. Wybierz oświetlenie punktowe podszafkowe, które odpowiednio doświetli blat roboczy – listwę LED lub lampy halogenowe dające jasne, białe światło. Natomiast jako lampa sufitowa sprawdzi się chociażby spot świetlny Milo z możliwością regulacji każdej oprawy.
Z kolei w łazience głównym celem w przypadku oświetlenia jest wyeksponowanie lustra. Komfortowe wykonywanie codziennych czynności zapewnią lampy po obu stronach lustra, które równomiernie doświetlają przestrzeń i zapobiegają powstawaniu cieni. Oprócz światła punktowego w tym wnętrzu sprawdzają się również płaskie lampy sufitowe takie jak oprawa Square. Możesz także zdecydować się na modne oświetlenie szynowe.
Pamiętaj też, żeby do łazienki wybierać lampy z osłoniętymi żarówkami. Dzięki temu światło nie będzie razić w czasie golenia lub robienia makijażu.
Jakie oświetlenie do sypialni?
W miejscu, w którym po całym dniu szukamy wyciszenia i odpoczynku, oświetlenie powinno mieć ciepłą barwę, czyli o temperaturze 2700–3500 K (Kelwinów). Taki wybór sprawi, że użytkownicy sypialni poczują się zrelaksowani i dobrze przygotowani do snu.
Oprócz wiszącej lampy lub żyrandola obowiązkowym elementem w sypialni są lampki na szafki nocne – nowoczesne jak Modern i Torre lub klasyczne jak Neo Black czy Purple. Możesz zdecydować się także na oświetlenie dekoracyjne z funkcją ściemniania.
Jeśli chcesz mieć w sypialni nowoczesny akcent oświetleniowy, nad łóżkiem powieś półkę świetlną, dzięki której uzyskasz łagodne światło. Takie rozwiązanie okaże się przydatne zwłaszcza w czasie oglądania telewizji, ponieważ zrównoważy ono emitowane przez odbiornik, niezdrowe dla oczu światło. Jeśli dużo czytasz w sypialni, zainstaluj w półce nad łóżkiem reflektory zapewniające komfortowe warunki do czytania i dadzą intensywniejsze światło niż lampki nocne.
Zobacz modne oświetlenie do swojego domu i spraw, by sypialnia, salon i kuchnia stały się olśniewająco piękne. To prostsze, niż myślisz.